Skocz do zawartości

Knaus Trend '89 + T124 2.2


vinyl

Rekomendowane odpowiedzi

99e28ba520a4c8c3.jpg

Wstawiam jako pamiątkę. Niestety budki już nie mam - mieliśmy wypadek. Ale to była cudowna przyczepa i nigdy nie powstała druga podobna, nie mieliśmy całą rodziną ciśnienia, żeby cokolwiek zmieniać. Projekt budki ADAC.

W tym roku będę targał Saabem nową, ale zdjęcia zestawu jeszcze nie wykonałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Miałem fatalny wypadek. Jechaliśmy z majówki w tym roku. Powyższy zestaw. Na DK 8 - 86 kilometr - Łagiewniki. Delikatny łuk, deszcz i silny boczny wiatr. Przy 80 czułem, że mnie przyczepa nosi kilkaset metrów przed zdarzeniem. Zwolniłem do 70. Jechałem bardzo ostrożnie. Może powinienem 50 jechać, ale nic już nie czułem, że przyczepa zaraz mi odjedzie na bok. Obróciła o 180 stopni całym zestawem wciągając auto na lewy pas, a potem do rowu z impetem. Mercedes przeżył. Zdjęło oponę, uszkodziło mi zderzak, ale wrócił o własnych siłach do domu. Nikomu nic się nie stało, jechaliśmy całą rodziną. 

Przyczepa DMC 1400, Mercu 2100. W aucie 4 osoby. W przyczepie trochę gratów było, ale i tak z zapasem do DMC. Na haku 50 kg. 

Z plusów - my przeżyliśmy, Mercu i nikt z postronnych ludzi nie ucierpiał z naszego powodu. Ale gdyby jechał zestaw z naczepą byłaby miazga. Szczęście w nieszczęściu. 

https://tvsleza.blogspot.com/2019/05/agiewniki-86-km-dk8-kolejne-wypadniecie.html

7 wypadek w tym miejscu w tym roku. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takiej sytuacji przyczepa nie powinna się wypiąć z haka? Przyczepa mogła pociągnąć samochód na bok. Widziałem na zdjęciu,  że przyczepa byłą na haku, ale UN puściło i dlatego przyczepa się położyła, ale nie pociągnęła za sobą samochodu.  

image.thumb.png.a0ded31d3c4cc76167d6705ca888e2cb.png

 

Czy to normalne zachowanie zestawy w takiej sytuacji? 

 

@vinyl miałeś jakieś zabezpieczenie założone na hak? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koczaj napisał:

Czy w takiej sytuacji przyczepa nie powinna się wypiąć z haka? Przyczepa mogła pociągnąć samochód na bok. Widziałem na zdjęciu,  że przyczepa byłą na haku, ale UN puściło i dlatego przyczepa się położyła, ale nie pociągnęła za sobą samochodu.  

image.thumb.png.a0ded31d3c4cc76167d6705ca888e2cb.png

 

Czy to normalne zachowanie zestawy w takiej sytuacji? 

 

@vinyl miałeś jakieś zabezpieczenie założone na hak? 
 

IMO nie powinien zaczep puszczać, bo w ten sposób mogłoby to doprowadzić do jeszcze większej tragedii

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie puściła się z haka i że hak nie wyrwał się z auta. Przecież to byłby pocisk o masie 1400 pędzący bezwładnie po szosie z prędkością 70 km/h. Hak nie może puścić. Miałem nowe okładziny w zaczepie, a sam hak też dawałem do montażu, więc wszystko było pod moją kontrolą. No prawie wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem, ponieważ jeździłem ze złączonym zestawem i zakładałem blokadę kradzieżową , aby przyczepa mi się nie wypięła. Jednak ostatnio zwrócił mi  na to uwagę jeden z przyczepowych serwisantów (znany na tym forum), abym tak nie robił ponieważ w razie W przyczepa ma się wypiąć z haka i polecieć własnym torem. Od tego czasu nie zakładam blokady.

Teraz to już nie wiem czy bezpieczniej jest jechać z założoną blokadą, aby zniwelować możliwość samoistnego wypięcia się przyczepy czy jeździć bez. 

Zna ktoś może odpowiedź na to ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konstrukcji AKS 2000 nie widzę systemu, który powodowałby wypięcie się haka w sytuacji awaryjnej. U mnie zaczep się skręcił w osi podczas upadku przyczepy na bok już na samym końcu. Nie miała wystarczającej energii aby zrobić to z autem. 

Na zdrowy rozsądek - dla poruszających się trasą innych użytkowników drogi co za różnica czy przyczepa wyczepi się w sytuacji awaryjnej czy przez przypadek - ona po prostu niesie śmiertelne zagrożenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie zmienię zdanie jeśli tylko mi wskażesz źródło Twojej wiedzy. Głupotą nie  jest być w błędzie, tylko w nim trwanie. Więc czekam cierpliwie na rzeczowe udokumentowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chris_66 to teoria p. Andrzeja @andrewa1.
Przygodę z karawaningiem dopiero rozpoczynam, więc uważnie słucham bardziej doświadczonych karawaningowców. Jak widać trzeba mimo to weryfikować na "drugą rękę" informacje. 
Na szybkiego oglądnąłem parę filmów na YT z wypadków z przyczepami i w sumie na żadnym przyczepa nie odpięła się od holownika tzn że chyba jednak powinna być ona zawsze spięta z holownikiem tak jak napisałeś @chris_66.

Nie mniej posłucham wypowiedzi innych na ten temat,  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a przyczepa wyczepiła się awaryjnie jak...narty. :)

Poczekajmy co uważa chris 66, bo tak jakoś niezbyt jasno napisał. Ja to odczytałem, że ma się wypiąć, a to, że ma być na stałe spięta to głupota. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, vinyl napisał:

Poczekajmy co uważa chris 66, bo tak jakoś niezbyt jasno napisał. Ja to odczytałem, że ma się wypiąć, a to, że ma być na stałe spięta to głupota. 

@chris_66 raczej miał na myśli, że przyczepa ma być spięta na dobre i na złe, a głupotą jest teoria, że ma się ona rozczepić w czasie wypadku. Dla mnie to też kuriozum, że ma się ona wyczepić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.