Jump to content
jacek00

Zmywanie i czyszczenie uszczelniacza, butylu.

Recommended Posts

chris_66
Myślisz, że to jest to samo co Sika Remover 208?

Baza jest podobna, to rozpuszczalnik pewnie też będzie.
Ostatnio zmywałem jakiś nieznany klej z kampera i znany K+D wurtha. Benzyną szło powoli, ale szło, zmywaczem wurtha tak samo powoli

jacek00

Ostatnio zmywałem jakiś nieznany klej z kampera i znany K+D wurtha. Benzyną szło powoli, ale szło, zmywaczem wurtha tak samo powoli
Czyli sugerujesz aby nie zawracać sobie tym głowy i kupić jakiś zwykły rozpuszczalnik aby usunąć pozostały butyl po demontażu okienka dachowego? :-)

jacekzoo

Jak byłem w procampie montować  atc to widziałem jak mechanik czyścił butyl zmywaczem do tarcz hamulcowych, na ściereczkę i ogień. Szło bardzo sprawnie, pytałem go czy nie uszkadza się lakieru itp, mówi że różne środku stosował i tym najlepiej, od lat tego używa i robi robotę. Ostatnio u mnie wyrwany przez markizę kominek poprawiałem, też tego użyłem. W szoku byłem jak super to działa

jacek00
Jak byłem w procampie montować  atc to widziałem jak mechanik czyścił butyl zmywaczem do tarcz hamulcowych, na ściereczkę i ogień. Szło bardzo sprawnie, pytałem go czy nie uszkadza się lakieru itp, mówi że różne środku stosował i tym najlepiej, od lat tego używa i robi robotę. Ostatnio u mnie wyrwany przez markizę kominek poprawiałem, też tego użyłem. W szoku byłem jak super to działa
To spróbuję. Jak mam płacić za cleanera Dekalina 70 zł i działa to tak samo jak inny środek za 5 zł to sprawa jest oczywista :-D

Suzu4x4
4 minuty temu, jacek00 napisał:
6 minut temu, jacekzoo napisał:

To spróbuję. Jak mam płacić za cleanera Dekalina 70 zł i działa to tak samo jak inny środek za 5 zł to sprawa jest oczywista ?

rozpuszczalnik WHITE SPIRIT , do kupienia w marketach budowlanych 9 zł za 500ml, wyczytałem na forum , używałem w starej budzie , działało .

chris_66
17 minut temu, jacekzoo napisał:

zmywacz hamulcowy trzeba sprawdzić przed użyciem , bo są różne i można się niemile zdziwić (aceton lub jego brak, ewentualnie toluen i inne agresywne składniki)

poza tym bardzo szybko odparowuje co czasem nie pomaga w pracy

benzyna lakowa zawsze działa dobrze i bezpiecznie, nie paruje tak szybko , ewentualnie ekstrakcyjna jako bardziej parująca

8 minut temu, Suzu4x4 napisał:

rozpuszczalnik WHITE SPIRIT , do kupienia w marketach budowlanych 9 zł za 500ml, wyczytałem na forum , używałem w starej budzie , działało .

czyli po naszemu mniej więcej benzyna lakowa :ok:

jest jeszcze wynalazek dla lakierników pod nazwą zmywacz silikonowy/silikonów - do przygotowania pod lakier - mieszanka różnych dziwnych składników - ale to głównie jako odtłuszczacz

23 minuty temu, jacek00 napisał:
28 minut temu, chris_66 napisał:

Ostatnio zmywałem jakiś nieznany klej z kampera emoji31.pngi znany K+D wurtha. Benzyną szło powoli, ale szło, zmywaczem wurtha tak samo powoli emoji56.pngemoji1787.png

Czyli sugerujesz aby nie zawracać sobie tym głowy i kupić jakiś zwykły rozpuszczalnik aby usunąć pozostały butyl po demontażu okienka dachowego? ?

dokładnie , szczególnie, że masz uszczelniacz (łatwiejszy do wyczyszczenia) a nie klej który też da się zmyć ale dużo trudniej

i polecam szmatkę z fizeliny jako medium do zbierania butylu - ładnie wchłania do środka w przeciwieństwie do bawełnianej koszulki która zapycha się z wierzchu

dla mnie benzyna lakowa, zmywacz silikonowy i hamulcowy plus fizelina to podstawa zabawy we wszelkie czyszczenie, zmywanie i klejenie

Edited by chris_66 (see edit history)

chris_66
40 minut temu, jacekzoo napisał:

I ten fachmajster i ja używaliśmy dokładnid tego

https://sklep-agroland.pl/wyposazenie-warsztatu/zmywacz-do-hamulcow-berner-500-ml

berner, forch, wurth, K2, CRC, loctite to raczej łagodne zmywacze :ok:

trzeba tylko pamiętać żeby nie pomylić hamulcowego zmywacza z carb/choke cleaner - to trochę bardziej agresywne jest

Thomas

Benzyna ekstrakcyjna robi robotę i jest tania, przed użyciem koniecznie trzeba sprawdzić czy lakier po użyciu jeszcze jest. Czyściłem ty uszczelki i wkoło okna = nic się nie stało ( lakierowi) 

patriks

Suszarka do włosów i paluchy... Wszystkie paluchy ?

A później delikatnie acetonem... 

Tomii
7 godzin temu, jacek00 napisał:

Myślisz, że to jest to samo co Sika Remover 208?

Nie mam pojęcia. Generalnie DekaClean pachnie mi trochę jak IPA ( alkohol izopropylowy). Przy wymianie uszczelnień w Adrii właśnie 50% roztworem IPA czyściłem. Szło dobrze, lakieru nie ruszałem. Nie pamiętam ile płaciłem za DekaClean. Daje radę, ale nie jest to jakieś rewolucyjne działanie. 

Szkoda że nie wyczytałem wcześniej o zmywaczu do tarcz hamulcowych. Dziś trochę powalczyłem z uszczelniaczem i zmieniłem ramę w Heki II. Było pole do testów, a zmywacz ( K2 ) w szafce w garażu stoi.

IMG_20190609_114514.jpg

IMG_20190609_151236.jpg

patriks

U mnie to zdało egzamin... Ale ja gruboskorny jestem i mam gruba skórę na opuszkach... Nie taka lalusiową jak w tvp1 często widać ?

Tomii
4 godziny temu, chris_66 napisał:

polecam szmatkę z fizeliny jako medium do zbierania butylu - ładnie wchłania do środka w przeciwieństwie do bawełnianej koszulki która zapycha się z wierzchu

Jak wygląda szmatka fizelniowa? Jedyną fizelinę jako znam to ta do zbrojenia w połączeniach płyt karton-gips.

leszek

Włóknina polipropylenowa często nazywana flizeliną w tapicerce nazywa się wigofilem  ( jeżeli o to chodzi ) . Zależnie od gramatury może być tak twarda jak tkanina pokrowcowa . Jeżeli ma mniejszą gramaturę to  jest miękka .