Skocz do zawartości

Jaka klimatyzacja dachowa - Dometic Freshjet 1100 czy 1700


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze słyszę o jakiś wibracjach, wszystko zależy pewnie od klimy. Ja widziałem jak w dachowej włącza się kompresor trzęsąc cała przyczepa, co w dłuższym użytkowaniu może być upierdliwe. A głośność przy działaniu wentylatora na maxa była też Duża.

Fakt faktem dachowa lepszą bo nie zabiera miejsca wewnątrz i jest ciszej na zewnątrz. 

Apropo głośności, 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja jestem zdania, że obie klimy hałasują - mają sprężarkę i ona wydaje dźwięk, nie wiem jak nowe modele dachowe dometica.  Miałem dachową Kimako - w środku stosunkowo cisza, tylko wiało po głowie i na gardło, zaraz w upałach byliśmy chorzy. W podłogowej wyloty zimnego powietrza można lepiej ułożyć i może wiać na dach, wzdłuż bocznych ścian, nie trzeba pokonywać strumienia powietrza.

W podłogowej całość jest w środku - najniższy model saphira - chyba comfort albo compact działa bardzo cicho, trzeba się mocno wsłuchać aby usłyszeć sprężarkę pół metra od urządzenia wyjętego z zabudowy. Trzeba jednak mieć na uwadze niską wydajność i pewnie słabszą sprężarkę.  Mam wrażenie, że te klimy to są wszystkie starego typu, nie są to nowoczesne jak do domu - silniki typu inwerter (nie znam się na tym), u mnie w domu w jednostce zewnętrznej słychać tylko wiatrak z metra, dalej niesłyszalna.

ja mam model wyżej od trumy - drugi od dołu z ogrzewaniem chyba comfort RC (ogrzewanie z bani bo działa powyżej +4C na zewnątrz). Wydajność bardzo dobra, bez problemu schłodzi wnętrze do ok 20C w upałach, jednak nie warto - szkoda zdrowia. Sprężarka słyszalna, u mnie wibrowała rurka w obudowie - przyciąłem nożykiem do tapet kilka mm obudowy i jest cisza ale dalej twierdzę, że w nocy sprężarkę słychać. Na zewnątrz słychać głównie szum powietrza pod podłogą, ja go skierowałem do tyłu przyczepy - pęd powietrza jest taki, że dwa metry dalej stojąc przy tylnej ścianie czuć jak leci ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do małych przyczep wybrał bym dachowa, do dużych przyczep nie wiem, musiał bym sprawdzić jak ona sobie radzi z taką kubatura. Chłodzenie dużej przyczepy z jednego punktu wydaje się być słabe a gdy mamy jeszcze osobne pomieszczenia nierealne. Ja mam 4 punkty wylotu powietrza a i tak mam wrażenie że przydały by się jeszcze ze 2 żeby przyczepa chłodziła się równomiernie i całościowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maarec napisał:

Ja jestem zdania, że obie klimy hałasują - mają sprężarkę i ona wydaje dźwięk, nie wiem jak nowe modele dachowe dometica.  

Moja hałasuje. W dzień jest to w zasadzie niesłyszalne, ale w nocy już może przeszkadzać - no chyba że się włączy nawiew na minimum to idzie wytrzymać. 

Cytat

Miałem dachową Kimako - w środku stosunkowo cisza, tylko wiało po głowie i na gardło, zaraz w upałach byliśmy chorzy. W podłogowej wyloty zimnego powietrza można lepiej ułożyć i może wiać na dach, wzdłuż bocznych ścian, nie trzeba pokonywać strumienia powietrza.

Nie wiem jaki miałeś tam dyfuzor. W nowych Dometicach idzie nawiew ustawić na sufit i nic nie wali w twarz. Też sobie nie wypbrażam, aby mi zimne powietrze po głowie latało bo to faktycznie proszenie się o choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Voku napisał:

Osobiście do małych przyczep wybrał bym dachowa, do dużych przyczep nie wiem, musiał bym sprawdzić jak ona sobie radzi z taką kubatura. Chłodzenie dużej przyczepy z jednego punktu wydaje się być słabe a gdy mamy jeszcze osobne pomieszczenia nierealne. Ja mam 4 punkty wylotu powietrza a i tak mam wrażenie że przydały by się jeszcze ze 2 żeby przyczepa chłodziła się równomiernie i całościowo. 

Ja na przyszły sezon będę testował podłogową, w zimie będę montował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jacek00 napisał:

O ile się nie mylę to ta klima jest już w sprzedaży trochę czasu. Pamiętaj, że przy podłogowej powinieneś rury wyprowadzić pod sufitem. Tak więc proponuję najpierw mieć już tą przyczepę i sprawdzenie czy montaż podłogówki jest możliwy i w miarę bezproblemowy.

W dachowej jedyne wibracje czuć przy uruchamianiu, kiedy załącza się sprężarka - i to wszystko

Tak zdaję sobie sprawę, że dając rury na dole [ a tak często bywa zamontowane] nogi zamarzają, a u góry  ciepło. A czy ten egzemplarz jest warty ceny? Sądzę, że oddałby spokojnie za 3 tyś zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Jerzy i Beata napisał:

Tak zdaję sobie sprawę, że dając rury na dole [ a tak często bywa zamontowane] nogi zamarzają, a u góry  ciepło.

Taki montaż IMO nie ma sensu. Pojedziesz w "tropiki" i nogi sobie schłodzisz jedynie. 

Cytat

A czy ten egzemplarz jest warty ceny? 

Ja wolałem kupić nówkę, z gwarancją. Różnica w cenie nie jest jakaś kolosalna. Nową podłogówkęl kupisz już nawet za 5k - to raptem 1300 zł różnicy, a w zamian masz nową klimę, gwarancję i pewność.

Cytat

Sądzę, że oddałby spokojnie za 3 tyś zł.

Za 3k można się zastanowić. Ale jak wspominałem ta klima sprzedaje się już bardzo długi czas. Wydaje mi się, ze i rok temu już ją widziałem. Więc skoro przez taki czas się nie sprzedała, to raczej gość nie chce zejść z ceny za bardzo. Ale zapytaj czy opchnie Ci za 3k :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacekzoo napisał:

Tylko do nowej trzeba jeszcze doliczyć rury, a tutaj są. Także jak uważasz

Zupełnie nie znam cen :) Na pewno to jakaś wartość dodana. Oferta do rozważenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.