Skocz do zawartości

Jaka klimatyzacja dachowa - Dometic Freshjet 1100 czy 1700


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, jacek00 napisał:

No u mnie jest raczej równo. Przyczepa jest z 2017 roku. Żadnych przygód (odpukać) nie miała ?

To pierwsza opcja: " ... do idealnie płaskiego dachu montowałbym bez uszczelniacza, przed montażem uszczelkę natarłbym obficie wazeliną albo smarem silikonowym. ..."

Niech się Jacek bierze za robotę, a efekt ma być taki, że zostawione na blacie stołu piwo ma się pokrywać szronem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To pierwsza opcja: " ... do idealnie płaskiego dachu montowałbym bez uszczelniacza, przed montażem uszczelkę natarłbym obficie wazeliną albo smarem silikonowym. ..."
Niech się Jacek bierze za robotę, a efekt ma być taki, że zostawione na blacie stołu piwo ma się pokrywać szronem :ok:
Ależ oczywiście, że wezmę się za robotę ( jak się zdecyduję). Serwis w Warszawie krzyknął za montaż 800-1100 zł! Za chyba godzinę pracy :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, klimy w nocy nie używamy. Nie mógłbym spać .Chłodzimy fest przed snem i wtedy jest ok. Nie spotkałem się żeby w nocy na podwórku było więcej niż 23 stopnie więc koło godziny 22 klima na off i start dopiero po obudzeniu. Oczywiście każdy ma inny próg bólu ale w domu zawsze śpię z klimą a w przyczepie nie dam rady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wybór padł na wersję 1700. Jeszcze przez sekundę rozważałem Dometic Freshjet 1500 - to jakaś budżetowa nowość, ale to model z ręcznym sterowaniem i bez pilota - w zamian z mocą chłodzenia 1500W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima powinna być cicha z zewnątrz  i tu mistrzem jest podłogowa truma compact czyli model mało wydajny, z małą sprężarką i bez grzania. Ta może chodzić po cichu 24h i będzie chłodno. 

Ja mam trume comfort RC i testy pokazały, że jest wiele głośniejsza. Nic będzie po klimie w nocy gdzie regulamin często jej zabrania a uprzejmy Niemiec o 23.01 przyjdzie z pretensjami. Dachowa hałasuje jak agregat ze sklepu. 

Zauważyłem w nowych pojazdach z zachodu znaczną przewagę podłogowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1100 moze miec za slabą moc chlodzenia. Ja kupilem wiekszego dometica i podczas solidnych upałów nie schodzi poniżej 23 stopni wewnątrz.  Jesli bylaby mniejsza to obawiam sie że temperatura bylaby znaczaco wyższa (przyczepa 545 kmf). U nas chodzi również w nocy zamontowana nad łóżkiem. Nie powiem, że nie slychac, ale spać sie  da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maarec napisał:

Ja mam trume comfort RC i testy pokazały, że jest wiele głośniejsza. Nic będzie po klimie w nocy gdzie regulamin często jej zabrania a uprzejmy Niemiec o 23.01 przyjdzie z pretensjami. Dachowa hałasuje jak agregat ze sklepu. 

Przyznam się, że raz jeden słyszałem jak hałasuje klima, i to była klima podłogowa, odpalona u sąsiada na parcelii obok na Węgrzech. W innym wypadku "hałas" z tych dachowych był dla mnie całkowicie akceptowalny i nigdy mi nie przeszkadzał.

Sam niedługo się oczywiście przekonam jak ta dachowa "hałasuje" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacek00 napisał:

Przyznam się, że raz jeden słyszałem jak hałasuje klima, i to była klima podłogowa, odpalona u sąsiada na parcelii obok na Węgrzech. W innym wypadku "hałas" z tych dachowych był dla mnie całkowicie akceptowalny i nigdy mi nie przeszkadzał.

Sam niedługo się oczywiście przekonam jak ta dachowa "hałasuje" :)

Wiesz, może się okazać że nowe modele są ciche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maarec napisał:

Wiesz, może się okazać że nowe modele są ciche.

Tak słyszałem. Trochę mnie dziś zaskoczyła promka w goliat.pl gdzie po zniżce 10% można kupić w dobrych pieniądzach model Dometic 2200 :( 

Jeszcze pytanie odnośnie instalacji. @maarec i @zuczek  - klimę podpinamy bezpośrednio pod 230V w energobloku. Czy jest sens ładować bezpiecznik na przewód czy bezpiecznik automatyczny w energobloku w zupełności powinien wystarczyć?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Tak słyszałem. Trochę mnie dziś zaskoczyła promka w goliat.pl gdzie po zniżce 10% można kupić w dobrych pieniądzach model Dometic 2200 :( 

Jeszcze pytanie odnośnie instalacji. @maarec i @zuczek  - klimę podpinamy bezpośrednio pod 230V w energobloku. Czy jest sens ładować bezpiecznik na przewód czy bezpiecznik automatyczny w energobloku w zupełności powinien wystarczyć?

Ja dałem dodatkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na energoblokach (tam jeszcze nie "grzebałem" ? ), nie czuje się doradcą w sprawach elektryki ... ( tu raczej biorcą rad jestem ? , poza naprawdę prostymi sprawami )

Jeśli nie doczekałbym się wypowiedzi np. @Kristofer, albo jego wpisu w temacie ? to ja bym bezpiecznik dodatkowy wstawił.

Nie jestem pewien, ale domniemam, że markowy sprzęt, jakim jest Dometic Freshjet 1700 został pewnie wyposażony fabrycznie w bezpiecznik. Ostrożności jednak nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2019 o 20:00, zuczek napisał:

Myślę sobie, że do idealnie płaskiego dachu montowałbym bez uszczelniacza, przed montażem uszczelkę natarłbym obficie wazeliną albo smarem silikonowym.

Urządzenie dotarło i sobie je pooglądałem. Faktycznie od spodu, w miejscu styku z dachem jest naprawdę masywna uszczelka. Wygląda to bardzo porządnie. 

W dniu 10.06.2019 o 17:24, zuczek napisał:

Nie znam się na energoblokach (tam jeszcze nie "grzebałem" ? ), nie czuje się doradcą w sprawach elektryki ... ( tu raczej biorcą rad jestem ? , poza naprawdę prostymi sprawami )

Jeśli nie doczekałbym się wypowiedzi np. @Kristofer, albo jego wpisu w temacie ? to ja bym bezpiecznik dodatkowy wstawił.

Przewertowałem dokładnie instrukcję i tam nie ma ani słowa o bezpieczniku, tylko należy podłączyć zwyczajnie klimę do "gniazdka" 230V jak każde urządzenie. 

W dniu 10.06.2019 o 17:24, zuczek napisał:

Nie jestem pewien, ale domniemam, że markowy sprzęt, jakim jest Dometic Freshjet 1700 został pewnie wyposażony fabrycznie w bezpiecznik. Ostrożności jednak nigdy za wiele.

W schemacie pokazane jest, ze samo urządzenie ma swój bezpiecznik, oraz jest zabezpieczone na wypadek skoków napięcia - powinno się wyłączyć. Więc dublowanie chyba bezpiecznika nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, jacek00 napisał:

nie czuje się doradcą w sprawach elektryki ... ( tu raczej biorcą rad jestem ? , poza naprawdę prostymi sprawami )

 

13 minut temu, jacek00 napisał:

Przewertowałem dokładnie instrukcję i tam nie ma ani słowa o bezpieczniku, tylko należy podłączyć zwyczajnie klimę do "gniazdka" 230V jak każde urządzenie. 

 

13 minut temu, jacek00 napisał:

W schemacie pokazane jest, ze samo urządzenie ma swój bezpiecznik, oraz jest zabezpieczone na wypadek skoków napięcia - powinno się wyłączyć. Więc dublowanie chyba bezpiecznika nie ma sensu.

Jacek tak jak napisałem, przywołany, wypowiedziałem się intuicyjnie i na podstawie mojej nie za bogatej wiedzy "elektrycznej".

Jeśli chcesz mieć pewność wykraczającą poza schematy i sugestie producenta to zapytałbym @Kristofer. Doinstalowanie bezpiecznika może mieć ten plus, że w razie niespodzianki wymienisz łatwo dostępny, ten, który doinstalowałeś na przysłowiowym kablu a nie będziesz musiał demontować urządzenia aby dotrzeć do "firmowego". Producent nie zawsze dba o komfort serwisu. Potem podejście do spraw gwarancyjnych, itp ...

W sumie ten dodatkowy bezpiecznik to łatwa robota, w niczym nie przeszkadza, na "sprawy wagowe" też nie wpłynie ujemnie a może być tak, że w razie przepalenia wymiana zajmie 2 minuty zamiast 30 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, zuczek napisał:

W sumie ten dodatkowy bezpiecznik to łatwa robota, w niczym nie przeszkadza, na "sprawy wagowe" też nie wpłynie ujemnie a może być tak, że w razie przepalenia wymiana zajmie 2 minuty zamiast 30 minut.

Wiem, że łatwa i sobie go zamontuję. Będę mieć go w szafce przy energobloku i już. Tylko te oprawki to najłatwiej przez net kupować bo nigdzie ich nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.