Skocz do zawartości

Mocowanie akumulatora


Kamil_K

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.05.2019 o 21:54, Kristofer napisał:

Nie pomyśl sobie, że się czepiam :nono:, ale tak wykonaną instalacją, sam prosisz się o kłopoty :hmm: Dużo przewodów, duże przekroje, a zatem prąd może płynąć potężny. Do tego przewód "plusowy" biegnie razem z "minusowym" i nawet w kilku miejscach te przewody się krzyżują, a odpowiedniego zabezpieczenia brak! Popraw to, zanim przyczepa się sfajczy.

 

nie myślę że się czepiasz i chętnie coś poprawię jeśli dostane konkretną informację, bo na chwilę obecną jedyne co mi się nie podoba to brak osłony na śruby mocujące przewody hebla, myślę żeby zrobić coś na drukarce 3d :hmm:

- zabezpieczenia są  ze stopniowanie (główne bezpiecznik MIDIVAL 80a , na mover MIDIVAL 60a , na pozostałe odbiorniki bezpiecznik płytkowy 20a) 

- hebel 200a odcina wszytko

- wszystkie konektory zaprasowane praską z odpowiednimi szczękami do średnic przewodów i zabezpieczone koszulkami termokurczliwymi

- połączenia skręcane zabezpieczone nakrętkami samokontrującymi (bezpieczniki) lub nakrętkami z podkładkami sprężynującymi (hebel)

- przekroje przewodów są duże bo są przewymiarowane , nie widzę potrzeby odseparowania +/-

- przewody krzyżują się przy centralce movera , przy trzech parach przewodów +/- jak miałem puścić żeby się nie krzyżowały ??

- przewody ładowarki również się krzyżują z pozostałymi przewodami gdyż jedynym elementem który się grzeje w całej tej instalacji jest właśnie ładowarka , celowo zamontowałem ją bezpośrednio nad czerpią powietrza żeby miała dodatkowe chłodzenie

- jeśli chodzi o peszle to stosowanie ich w tym przypadku uważam za przerost formy nad treścią , nie dawałem peszli i mam w tym swój cel ;)

więc gdzie tu widzisz jakiekolwiek zagrożenie pożarowe ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie opisałeś, więc jeśli tak jest zrobione, to dobrze.:ok: Peszle moim zdaniem nie są konieczne. Nie miałbym też nic przeciwko skrzyżowanym i obok siebie biegnącym przewodom (+ i -), gdyby w odpowiednim miejscu było zabezpieczenie, a tego nie widzę, chyba że nie potrafię dojrzeć na zdjęciu, które pokazałeś. :niewiem: Tylko to miałem na myśli.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

Wszystko ładnie opisałeś, więc jeśli tak jest zrobione, to dobrze.:ok: Peszle moim zdaniem nie są konieczne. Nie miałbym też nic przeciwko skrzyżowanym i obok siebie biegnącym przewodom (+ i -), gdyby w odpowiednim miejscu było zabezpieczenie, a tego nie widzę, chyba że nie potrafię dojrzeć na zdjęciu, które pokazałeś. :niewiem: Tylko to miałem na myśli.

O jakim zabezpieczeniu mowa?

Jutro zabieram się za porządkowanie mojej instalacji i będę wdzięczny za sugestie aby nie robić błędów

Moje akumulatory są zamontowane tak:

IMG_20190506_222121.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, filipert napisał:

O jakim zabezpieczeniu mowa?

pewnie o bezpieczniku zamontowany możliwie jak najbliżej aku, o Ciebie jest więc masz ok.

Szukam jakiegoś hebla z bezpiecznikiem zespolonym z klemą i znalazłem to

ma ktoś? warto? cena ok 30 zł 

hebel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kristofer napisał:

Wszystko ładnie opisałeś, więc jeśli tak jest zrobione, to dobrze.:ok: Peszle moim zdaniem nie są konieczne. Nie miałbym też nic przeciwko skrzyżowanym i obok siebie biegnącym przewodom (+ i -), gdyby w odpowiednim miejscu było zabezpieczenie, a tego nie widzę, chyba że nie potrafię dojrzeć na zdjęciu, które pokazałeś. :niewiem: Tylko to miałem na myśli.

może nie widać bo z automatu pozmniejszam zdjęcia przed wrzuceniem na forum więc ich jakość nie rewelacyjna i szczegóły mogą być nie widoczne ;)

a wygląda to tak:

20190331_150541_resized.thumb.jpg.a8dba4e336bb508609fb36eda9eeb359.jpg.40b737cbf09bdfe75307c61231da3c4b.jpg

gdzie 1- to zabezpieczanie główne zamontowane bezpośrednio do klemy (w zasadzie zadziała ono tylko w sytuacji jakby doszło do uszkodzenia izolacji przewodów np. na wskutek kolizji i zwarcia pomiędzy nimi , więc w praktyce nie powinno nigdy zadziałać, w związku z czym bezpiecznik zamocowany jest na stałe pomiędzy klemą a przewodem głównym "schowany" pod koszulką termokurczliwą :

20190517_165418_resized.thumb.jpg.b5b305f4fcd737180cf7b1fc9603e19d.jpg

2 - to zabezpieczenie movera :

20190517_165129_resized.thumb.jpg.b05208127ae3dffed6a12ec2298eff1e.jpg

3 - to zabezpieczenie na pozostałe odbiorniki (ledy gniazdka 12v, pompkę itd.) :

20190517_165138_resized.thumb.jpg.ac8e5bc39ae52bf770c9418ba276303c.jpg

8 godzin temu, Thomas napisał:

pewnie o bezpieczniku zamontowany możliwie jak najbliżej aku, o Ciebie jest więc masz ok.

Szukam jakiegoś hebla z bezpiecznikiem zespolonym z klemą i znalazłem to

ma ktoś? warto? cena ok 30 zł 

hebel.jpg

jak nie masz i nie planujesz montażu movera to taki "hebelek" może się nadać , nie wiem na jaki maksymalny prąd jest przewidziany ale oceniając go z wyglądu bałbym się przez niego przepuścić więcej jak 30 A  :hmm:

w przypadku instalacji z moverem hebel musi być naprawdę solidny (osobiście dał bym min 200A ) gdyż za zadanie ma nie tylko rozłączenie instalacji w stanie spoczynku lecz w sytuacji awaryjnej (mało prawdopodobnej ale możliwej) np. w przypadku jakby doszło do sklejenia styków przekaźnika w centralce movera w trakcie pracy przy najwyższym poborze prądu hebel musi umożliwić bezpieczne odcięcie zasilania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

może nie widać bo z automatu pozmniejszam zdjęcia przed wrzuceniem na forum więc ich jakość nie rewelacyjna i szczegóły mogą być nie widoczne ;)

gdzie 1- to zabezpieczanie główne zamontowane bezpośrednio do klemy (w zasadzie zadziała ono tylko w sytuacji jakby doszło do uszkodzenia izolacji przewodów np. na wskutek kolizji i zwarcia pomiędzy nimi , więc w praktyce nie powinno nigdy zadziałać, w związku z czym bezpiecznik zamocowany jest na stałe pomiędzy klemą a przewodem głównym "schowany" pod koszulką termokurczliwą

2 - to zabezpieczenie movera :

3 - to zabezpieczenie na pozostałe odbiorniki (ledy gniazdka 12v, pompkę itd.) :

... a widzisz, teraz wszystko jasne :ok: Właśnie tego ukrytego w koszulce bezpiecznika nie widziałem na zdjęciu.

W takim razie pozostaje jeszcze jeden przewód, który powinien mieć zabezpieczenie (tuż przy wyprowadzeniu accu) :

a.jpg.bb22e87d75a44bc3fd0fb4908e2702f2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2019 o 01:09, Kristofer napisał:

... a widzisz, teraz wszystko jasne :ok: Właśnie tego ukrytego w koszulce bezpiecznika nie widziałem na zdjęciu.

W takim razie pozostaje jeszcze jeden przewód, który powinien mieć zabezpieczenie (tuż przy wyprowadzeniu accu) :

 

racja, też mi to nie dawało spokoju, więc zabezpieczyłem też kabel od ładowarki CTEK :

20190519_133222_resized.thumb.jpg.52be95cdfc0d6f989d433e24166a0131.jpg20190519_144535_resized.thumb.jpg.1ffd3bb5f8e6c8719a160a093870ce0c.jpg

a co do samego mocowania to aluminiowe kątowniki zdają egzamin , dodatkowa zaleta jest taka że w przypadku konieczności zmiany akumulatora na inny o innych wymiarach można szybko i łatwo dostosować mocowanie pod nowe wymiary bez konieczności przeróbek ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.