Skocz do zawartości

Ogrzewanie - wersja budżetowa


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, janekorka napisał:

Wróciłem właśnie z konferencji szkoleniowej. Odpaliłem Webasto na samym akumulatorze. Ładowarka przez noc trochę podładowała akumulator . Przed włączeniem sterownik Webasto wskazywał 10,9V a ładowarka ( niepodłączona do prądu) 12,5V

Kolejne wartości po włączeniu Webasto:

10,6-12,5V

10,5-12,4V

10,5-12,4V

11,5-12,6V

rożnice napięcie pomiędzy sterownikiem a wskazaniem ładowarki mogą oznaczać spadek napięcia przez kable.

1,5 mm2 to za cienki kabel, naładuj akumulator na "full" , wymień przewody zasilające na 4 mm2 i będzie śmigać bezperoblemowo na samym aku ;)

100 Ah w pełni naładowany spokojnie wystarczy na dwie doby :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Naładuj ten aku do full. Jaki to aku, bo jak kwasiak, to lidlowska nie naładuje go na full, ile byś jej nie trzymał zapiętej (prawidłowej gęstości nie uzyskasz, od startu będzie się zasiarczał).

Jak aku przed sprzedażą trochę stał, nie ładowany (a wnioskuję z napięć że tak prawdopodobnie było, świeży aku prosto z produkcji albo kupiony w serwisie aku z prawdziwego zdarzenia [przed wydaniem klientowi doładowany do nominału] powinien mieć więcej, tym bardziej prawdopodobne, jeśli kupiłeś np. w markecie) to naładuj go teraz, kiedy trochę popracował (zobacz ostatni pomiar napięcia - wzrosło, dziwne, prawda?), podłączenie obciążenia go ”ruszyło”.

Jak to AGM, zostaw zapięta Lidlowską ładowarkę w trybie AGM na min. 12h, potem odłącz na kolejne 12h, i zapodaj ładowarkę na 24h.

Jak to zwykły kwasiak, pożycz od kogoś albo sensowną ładowarkę procesorową która pociągnie wyższe napięcia przy ładowaniu (końcówka ładowania w kwasiaku powinna pójść dobrze powyżej 14v, prawie pod 15v, większość prostych i tanich mikroprocesorówek nie dociąga do tego albo za szybko kończy ładowanie) albo jakiś dobry klasyczny prostownik z automatycznym sterowaniem napięciem/natężeniem.

Na start naładuj go porządnie do wartości nominalnych, w temperaturze pokojowej. Będzie  ci wtedy służył. 

Sprawdź jeszcze, czy nadmiar przewodu (mechanik zostawił dłuższy) nie jest czasem zwinięty w elegancki krążek czy pętlę, bo robi się cewka, co mogło by tłumaczyć spadek U (przewodów pod napięciem nie zwija się w równe i ciasne zwoje, kręgi, pętle). Przy poborze przez webasto na 1,5mm2 raczej nie powinno być takich spadków nawet na 2-2,5 m przewodu. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł1966 , Suzu, Czyś dzięki za rady. Jestem własnie po pierwszych wyjazdowych testach. Jestem mile zaskoczony. Webasto chodziło delikatnie. Powiem Wam, że boję się go puszczać na dużych obrotach, żeby nie było takie jak na tym filmiku  

Wolę , żeby powolutku dogrzewało, nawet jakby miało nie dogrzać  niż jakby miało chodzić na ful i potem trzeba by go rozebrać aby czyścić. Wyjechałem w sobotę o 22.30 na Przełęcz Kubalonka. Webasto podczas jazdy cały czas grzało na najniższych ustawionych przeze mnie parametrach a stało się tak dlatego, że temperaturę ustawiłem na 8 st C. Po przyjeździe na parking na przełęczy o 02.45 wypiłem herbatę i poszedłem spać a piec został na niskich obrotach, taktowanie pompki zwiekszyłem troszkę, bodajże na 1,7Hz. Okazało się, że webasto automatycznie przy większej podaży paliwa zwieksza obroty wentylatora co powoduje niepotrzebny w nocy hałas. Zmniejszyłem więc chyba na 1,6 lub 1,5 i faktycznie wentylator zwolnił obroty. Szału z temperaturą nie było bo samochód wysoki, nadbudówka niezaizolowana - sam laminat zamaskowany arkuszami piankowymi kładzionymi na suficie:D, jakieś 10 stopni zaraz po przyjeździe. Nie chciałem na wiekszych akresach aby pracowało bo wentylator by zbytnio hałasował. Jednak w porównaiu z promiennikiem to nieba a ziemia: dzięki dmuchawie ciepło sie rozchodzi po prawie całej przyczepie. spało sie przyjemnie, pompke oczywiście było słychać oraz szum wentylatora -  musz ę się do tego przyzwyczaić. 

Tu nie będę opisywał celu wyjazdu na przełęcz Kubalonka, skupię się tylko na webasto. Rano około 7,30 wstałem, zjadłem coś i poszedłem obejrzeć trasy do narciarstwa biegowego. 0k0ło 915 zacząłem wracać , webasto już wyłaczyłem bo nie było sensu wracać z właczonym. 

Gdy przyjechałem do domu to padła propozycja aby z dziecmi pojechać na narty -  głównie chodzilo  naukę jazdy na nartach Szymka. Wyjechałem z właczony webasto i z takim wróciłem. W środku fajnie, przytulnie mimo 14stC , ale jak na zewnątrz pewnie  z -2st. C to i tak dobrze. 

Relacje z tych dwóch wyjazdów umieszczę niebawem w odpowiednim dziale.

JESZCZE RAZ CHCĘ PODZIEKOWAĆ SUZU4X4 ORAZ POZOSTAŁYM DARCZYŃCOM. Zmotywowaliście mnie do działania. Gdy przyszła paczka odwrotu nie było.powoli sie go ucze ale mam nadzieję , że za parę dni będę umiał go obsługiwać. To był szalony weekend:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Witam.

W piątek wieczorem wyjechaliśmy całą rodziną do Zakopanego bo w sobotę rano synowie biegli w 6 biegu charytatywnym PKO BP. Przed wyjazdem załączyłem Webasto, tak aby dzieci i żona weszli do nagrzanego auta  a temperatury już potrafiły spaść nisko. Cieszę się, że żona się zdecydowała. To dzięki tej chińskiej maszynie do robienia ciepła ?. W Zakopanem zaparkowaliśmy na parkingu równoległym przy COS. W środku było cieplutko i przytulnie??. Mam nadzieję, że teraz  częściej się odważy na wyjazd z nocowaniem?. Fajna przygoda byłaby jakbyśmy na dwa, trzy dni na narty pojechali naszym kampervanem. Darczyńcom jeszcze raz dziękuję na początku nowego sezonu grzewczego w kampervanie??.

Pozdrawiam

IMG_20220924_080416.jpg

IMG_20220924_115044.jpg

IMG_20220924_115052.jpg

IMG_20220924_120122.jpg

IMG_20220924_121204.jpg

IMG_20220924_145740.jpg

IMG_20220924_145932.jpg

IMG_20220924_154703.jpg

IMG_20220924_162715.jpg

Edytowane przez janekorka
Dołączenie zdjęć (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2022 o 00:01, janekorka napisał:

Witam.

W piątek wieczorem wyjechaliśmy całą rodziną do Zakopanego bo w sobotę rano synowie biegli w 6 biegu charytatywnym PKO BP. Przed wyjazdem załączyłem Webasto, tak aby dzieci i żona weszli do nagrzanego auta  a temperatury już potrafiły spaść nisko. Cieszę się, że żona się zdecydowała. To dzięki tej chińskiej maszynie do robienia ciepła ?. W Zakopanem zaparkowaliśmy na parkingu równoległym przy COS. W środku było cieplutko i przytulnie??. Mam nadzieję, że teraz  częściej się odważy na wyjazd z nocowaniem?. Fajna przygoda byłaby jakbyśmy na dwa, trzy dni na narty pojechali naszym kampervanem. Darczyńcom jeszcze raz dziękuję na początku nowego sezonu grzewczego w kampervanie??.

Pozdrawiam

:yes:

fajnie że wykorzystujecie ;)

Webasto  używamy  już od dwóch weekendów wstecz , termometr zewnętrzny w kamperze pokazał już najmniej 4 stopnie , ponura i chłodna jesień weszła w tym roku wyjątkowo szybko  :wacko:

mam nadzieje że przyjdzie jeszcze ciepła złota jesień :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

ponura i chłodna jesień weszła w tym roku wyjątkowo szybko  :wacko:

mam nadzieje że przyjdzie jeszcze ciepła złota jesień :rolleyes:

Też na to liczę, że przyjdzie polska złota jesień...tak zimny wrzesień był też w 2008, a wcześniej 1992roku (30lat temu)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.