Skocz do zawartości

Ogrzewanie - wersja budżetowa


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, szary11 napisał:

Mam dokładnie to co podlinkował Janex. Zimą widziałem aukcje poniżej 1000zł. Są też fajne zestawy że zintegrowanym zbiornikiem, takie jakby walizkowe, podobne do agregatu prądotwórczego. Do busa czy kampera ciekawe rozwiązanie, bo nie trzeba wcinać się do zbiornika auta. Montaż staje się banalny. 

Swoje odpalalem w zamkniętym, dużym garażu, pracowało 2x po 10-15 minut. Paliwo wypalało dokładnie, smrodu nie było. Czujnik CO w tym czasie też nic nie wyczuł. 

Ile to prądu bierze ?

Bo przy dłuższych postojach na dziko, trzeba mieć na uwadze że webasto zużywa trochę prądu.

Jak z hałasem ?

 

Inna kwestia że za 500 to można kupić piecyk trumy i po temacie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No niby truma ciekawsza ale montaz, tego jest bardziej kłopotliwy, zawory, rurki do gazu, dziury w dachu itp, itd.. A takie webasto szybko w bakiscie pare uchwytow, pare dziurek itd... A przynajmniej tak mi sie wydaje z logicznego punktu widzenia... Tylko własnie ile to pradu pobiera, chociaz jak jestem na campie to i tak za prad sie placi wiec ladowanie by bylo caly czas... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, konrad_b napisał:

Ile to prądu bierze ?

Bo przy dłuższych postojach na dziko, trzeba mieć na uwadze że webasto zużywa trochę prądu.

Jak z hałasem ?

 

Inna kwestia że za 500 to można kupić piecyk trumy i po temacie

 

Od 12 do 30W. Oczywiście przy rozruchu chwilowo więcej, na tyle by świecę żarową rozgrzać i przy gaszeniu również by odpalić resztę ropy z komory spalania. 

Hałas podobny do niemieckiego webasto, na pewno nieco głośniejsze od trumy. Montaż w szafie czy pod autem rozwiąże problem. 

Przewaga nad piecem gazowym to rozmiar i możliwość nastawu stałej temperatury. 

Truma może nie brać prądu w ogóle. Co kto uzna sobie za lepsze. Wg mnie na objazdówka może być webasto, na postoje już na cały weekend raczej byłbym za trumą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, danielpoz napisał:

Wstaw linka do trumy 2000 za 500zl

a skąd te 2000 ? nikt tu nie pisał o konkretnym modelu, miało być tanio to i z angielki można coś założyć

https://www.olx.pl/oferta/piecyk-gazowy-do-przyczepy-kampera-trumatic-s3000a-CID5-IDzNiDI.html#2d1f59aaaf

https://www.olx.pl/oferta/piec-trumatic-sl3002-CID5-IDzANw8.html#2d1f59aaaf

https://www.olx.pl/oferta/trumatic-truma-webasto-piec-gazowy-piecyk-ogrzewanie-kamper-jacht-CID628-IDztP1e.html#2d1f59aaaf

itd

https://www.olx.pl/oferty/?q=trumatic&utm_source=google&utm_medium=search&utm_campaign=search_organic

jak widać za 500-600zł można kupić kpl z kominkiem i nawet nawiewem, podłączyć gaz i jest pewne grzanie

 

raz stałem koło kampera z webasto, średnia przyjemności za chwilę włączało się i wyło, być może w środku tego nie słychać   

oczywiście na piecyk trumy trzeba wygospodarować miejsce, ale jak w niewiadce się da, to i w kamperze powinno się znaleźć

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczeń kaperowców webasto pożera około 2-3-4A przy temperaturach rzędu +5/-5stopni...więc bez solarów 2doby i nie ma dużego akumulatora (a nawet często 1 doba)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie niezła opcja to chińskie webasto. I jeszcze jak piszesz że sprawdzone..... Może to najtańsze nie jest ale około 1000zł za nowe gotowe i kompletne niezależne ogrzewanie to jest całkiem rozsądna cena.

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazu do ogrzewania nie chcę przy młodszym synu, któremu mimo leków psycho i terapii u psychologa i psychiatry potrafi i tak odwalić, że czasami człowiek nie ogarnia jak można coś takiego wymyślić. 

Sam się zastanawiam nad chińczykiem a'la webasto, ale w tym roku mimo chęci się nie wyrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejaka 500W testowałem w ten weekend w busie. Kładłem się przy 3 stopniach w polarze, śpiworze i grubym kocu. Grzejnik chodził przez całą noc i... ledwie koc odchyliłem. Może z 4-5 stopni podeszło w górę. Nic więcej. Więc rozwiązanie to nie jest. Jest lepiej, ale absolutnie nie dobrze. No i jeśli jesteś na dużym spędzie gdzie trzeba się liczyć z przerwami w dostawie prądu jak teraz w Niedźwiadach, czy np. na XIII Zlocie, to wówczas klapa kompletna. 

Bez dwóch zdań webasto będzie najlepsze. Oczywiście powietrzne, bo mniej prądu potrzeba. Używkę koło 2000-2500 znajdziesz. Może taniej.

Albo jak się jest lepszym niż Adam Słodowy, to można zrobić kombajn jak Jasiu Balthur :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.