Skocz do zawartości

Jakie proporcje lepsze


mi5iak

Rekomendowane odpowiedzi

no i

1 hour ago, czyś said:

Przy swoich doświadczeniach (mam porównanie z cięższym i mocniejszym holownikiem do tej samej cepy, ale nadal w 3500 kg), jeśli chodzi o jazdę, zdecydowanie wolałbym ten zestaw 2100/1400, z mocniejszym napędem, tyle że np. przy nowych przyczepach, trudno znaleźć lżejszą niż 1500 kg, żeby miała trochę realnej ładowności.  

No i właśnie w tym cała rzecz. W takim razie czym by było dobrze pociągnąć przyczepę 1500kg aby zmieścić się w 3,5tony. Wychodzi na to, że niczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Bez problemu znajdziesz holownik 2000 kg dmc, który może ciągnąć przyczepę o takiej wadze. Szukam młodszego holownika dla siebie. Ostatnio interesowałem się hondą crv 2010r w benzynie i ona ma właśnie takie parametry. Podobnie x trail, passat b7 b8,  grand vitara, avensis III, i40, tiguan, bmw 4, cx5, c4 pisasso. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Passat czy Skoda Superb z silnikami 1.4/1.5 tsi mają DMC w granicach 2000 kg co pozwoli ciągnąć bude 1500 kg mieszcząc się w 3.5t zestawie. Musisz sprawdzić konkretnie bo w zależności od wyposażenia może być +/- kilkadziesiąt kilogramów w DMC auta i może zabraknąć lub przekroczyć ( np Superb 1.5 tsi z przyczepą 1.5t przekracza DMC zestawu 3.5t o całe 10 kilogramów)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardzo ciężko skonfigurować zestaw 2000 + 1500 przy masie pojazdu 1500 żeby jechać na samo B.
Ale to moja ocena sytuacji i filozofii życia zgodnie z przepisami.
No, holownik musi mieć DMC nie mniejsze niż 1995 i nie większe niż 2000 kg.
Myślę że to mniej więcej jak trafić piątkę w totka, możliwe ale nie takie proste :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




konkretny przepis?


Współczynnik 1/33 że względu na hamulec najazdowy. Było na forum wiele razy, wystarczy poszukać.



avensis 3 benzyna


Tylko ta benzyna chyba średnio się będzie nadawać do ciągnięcia takiej budy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Thomas napisał:

avensis 3 benzyna

mjhgtfre.jpg

konkretny przepis?

Konwencja...

Masa samochodu musi być równa lub większa od DMC przyczepy przy kategorii B.

Tak więc DMC pojazdu 2000 kg to jedno a jego masa własna 1500  to drugie... To na prawdę bardzo ciężki temat.

Zmieścić się  w 3500 to jedna para kaloszy, ale zapiąć legalnie przyczepę 1500.... Moim zdaniem prawie niemożliwe.

Ze starszych aut jest jedną wersja Passata B5.

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jacek00 napisał:

Współczynnik 1/33 że względu na hamulec najazdowy. Było na forum wiele razy, wystarczy poszukać

 

7 minut temu, Commander napisał:

Konwencja...

Masa samochodu musi być równa lub większa od DMC przyczepy przy kategorii B.

Jeżeli ktoś zna dokładny przepis to proszę się podzielić wiedza. Chodzi mi konkretnie o to,  czy masa własna holownika musi być większa lub równa  dmc przyczepy

 

4 godziny temu, jacek00 napisał:

Tylko ta benzyna chyba średnio się będzie nadawać do ciągnięcia takiej budy

ja tam nie wiem ale skoro inżynierzy toyoty dali takie parametry to nie wnikam.  

9 minut temu, Commander napisał:

To na prawdę bardzo ciężki temat.

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że przepisów współistniejących jest bardzo dużo i prawie niemożliwe jest aby znać wszystkie na wyrywki. Siedzę i czytam przepisy ale nigdzie nie mogę trafić konkretnie tego. który mówi, że MW auta ma być ≥ DMC przyczepy. Każde inne znalazłem bez problemu a tego konkretnie nie (może taki nie istnieje? sam już nie wiem) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że przepisów współistniejących jest bardzo dużo i prawie niemożliwe jest aby znać wszystkie na wyrywki. Siedzę i czytam przepisy ale nigdzie nie mogę trafić konkretnie tego. który mówi, że MW auta ma być ≥ DMC przyczepy. Każde inne znalazłem bez problemu a tego konkretnie nie (może taki nie istnieje? sam już nie wiem) 
Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, artykuł 41.4

Przy stosowaniu postanowień ustępu 1 i ustępu 2 litera c) niniejszego artykułu:
a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej
konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa,
której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona
masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów
połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Wygląda na to, że większość zestawów z przyczepami 1400-1500 kg dmc jeździ po drogach wbrew obowiązującemu prawu a złożenie zestawu prawie niemożliwe. 

W takim razie rodzą się kolejne pytania np. czy mając wspomnianego avensisa nie mogę nim jeździć z przyczepą 1500 dmc nie ze względu na możliwości techniczne tylko na obowiązujące przepisy ? Czy dorobienie B96 załatwia sprawę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Thomas napisał:

Dziękuję za informację. Wygląda na to, że większość zestawów z przyczepami 1400-1500 kg dmc jeździ po drogach wbrew obowiązującemu prawu a złożenie zestawu prawie niemożliwe. 

W takim razie rodzą się kolejne pytania np. czy mając wspomnianego avensisa nie mogę nim jeździć z przyczepą 1500 dmc nie ze względu na możliwości techniczne tylko na obowiązujące przepisy ? Czy dorobienie B96 załatwia sprawę? 

Jednak wystarczy zrobić B96 lub złożyć dokładnie taki zestaw.

Z aut przypomniał mi się jeszcze Forester, benzyna... Dlatego zrobienie B+E  przy ciągle rosnących samochodach i przyczepach wkrótce będzie koniecznością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.