Skocz do zawartości

Hymer Eriba-Nova 351 - nowy użytkownik


Arloden

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich 

od wczoraj jestem "szczęśliwym właścicielem przyczepy Hymer Eriba-Nova 531 z 1993 roku,  oraz nowym użytkownikiem forum.karawaning.pl. 
szczęśliwym w pół cudzym słowie celowo, (ale tylko jeśli chodzi o przyczepę, a nie o przynależność do forum)  ale o tym mam nadzieję opowiedzieć w innym wątku. 

Jestem wciąż właścicielem niewiadówki n126 od kilku ładnych lat. nie jest to łatwe ponieważ niewiadówka ma ponad 30 lat. jest to trudny związek ale naprawiliśmy nasze relacje gruntownie i od podstaw dobrze trzy lata temu ;) (włączając w to łóżko piętrowe)  od tego momentu przeżyliśmy z nią kilka pięknych wyjazdów rodzinnych. Ale odkąd pojawił się nowy członek rodziny postanowiliśmy poszukać cepki większej i wygodniejszej dla naszej 5 osobowej rodziny. 

Dlatego rozpocząłem z żoną poszukiwania nowej przyczepy. Udało nam się znaleźć coś ciekawego z łóżkiem piętrowym ale okazało się, ze to była pomyłka. Oferta z OL.... z okolicy Bydgoszczy łóżko piętrowe (LMC) dla dzieci wydawały się idealne. rzyczywistość okazała się inna. jeżeli chcecie mogę podzielić się oględzinami jednej oferty z OL.... oferują przyczepę która według mnie leżała na boku... 

po oględzinach usiadłem przy obiedzie i poszukałem innych ofert okolicy i udało mi się znaleźć to co według moich kryteriów spełniło moje oczekiwania. w załączniku zdjęcie przyczepy której stałem właścicielem. Zapewne rozpoznacie na niej logo "karawaning.pl" i mam nadzieję, że ktoś rozpozna tą przyczepę i przybliży mi jej historię.  Być może znajdzie się jej były właściciel... to był by miłe. 

generalnie teraz potrzebuję informacji o tej przyczepie. instrukcji jeżeli ktoś ma, informacji o instalacji, konstrukcji przyczepy oraz informacji o przedsionku do niej którego pewnie będę potrzebował. 
Przyczepa wymaga paru napraw, dlatego liczę na pomoc. 

Pozdrawiam 

Marek 

 

SmartSelect_20190503-223352_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam również Hymer Eriba-Nova. Troszkę młodszą ale konstrukcja i układ bardzo zbliżony. Instrukcję mam papierową, ale nie wiem co potrzebujesz z niej. Generalnie pisz konkretnie co potrzebujesz i z czym masz problemy,  z jaką instalacją masz problem? elektryka? woda? Może też ktoś się przyzna do Twojej przyczepy.

Kopalnie wiedzy masz też u tego gościa na youtube, gdzie na filmikach odbudował taką przyczepę dość mocno i pokazuje sporo przydatnych rzeczy.

https://www.youtube.com/channel/UCJxrvDJZ6AHu_r_lSBbrtYg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2019 o 23:53, golob napisał:

Witaj, mam również Hymer Eriba-Nova. Troszkę młodszą ale konstrukcja i układ bardzo zbliżony. Instrukcję mam papierową, ale nie wiem co potrzebujesz z niej. Generalnie pisz konkretnie co potrzebujesz i z czym masz problemy,  z jaką instalacją masz problem? elektryka? woda? Może też ktoś się przyzna do Twojej przyczepy.

Kopalnie wiedzy masz też u tego gościa na youtube, gdzie na filmikach odbudował taką przyczepę dość mocno i pokazuje sporo przydatnych rzeczy.

https://www.youtube.com/channel/UCJxrvDJZ6AHu_r_lSBbrtYg

 

Dzięki za odpowiedź. 
niestety nie znam niemieckiego, ale będę przeglądał te filmy, może coś mi się przyda. 

jeśli chodzi o instrukcję, to nie nie wiem jak odpalić lodówkę na gaz. Wiem gdzie jest zawór, ale to wszystko. Nie wiem czy mogę odpalić lodówkę na gaz jak jest włączona na prąd? czy muszą ją najpierw wyłączyć?

nie wiem też do czego służą gałki oznaczone poniżej. 
1. domyślam się, że to woda ciepła/zimna? 
2. może włącznik od lodówki na gaz?
3. nie mam pojęcia
4. iskra do kuchenki gazowej? ale chyba mi nie działa lub muszę coś jeszcze zrobić, żeby zadziałało. 

image.png.b1fe5f5b6e15e49dea3aa81019ffc33f.png 

no i na przodzie przyczepy na ścianie od wewnątrz okazało się, że są zgrubienia, które są miękkie i po rozerwaniu zewnętrznej warstwy okazało się, że drewno/sklejka czy cokolwiek tam było jest rozmoczone. ogólnie cała ściana wydaje się być miękka i boję się rozgrzebywać, ale będę musiał to zrobić. pewnie w przyszły weekend rozkopię tą ścianę trochę i zobaczę jak to wygląda. może ktoś już się spotkał z tym? nie bardzo wiem gdzie może przeciekać. 

image.thumb.png.559272366d326d03a9bb735e10a54816.png

czy zna ktoś jakiś sklep z częściami do tych przyczep? czy w Polsce można dostać na przykład uszczelkę do drzwi wejściowych? prawdopodobnie także zamki będę miał do wymiany.

Generalnie muszę się jeszcze zapoznać z instalacją wodną i elektryczną. 
Ciepłe powietrze z nadmuchu leci tylko z jednego miejsca. Pewnie rury są gdzieś poprzerywane. 

Czy powinienem zabezpieczać ją dodatkowo jakimś silikonem na dachu przy listwach tak profilaktycznie? jak radzicie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Arloden napisał:

niestety nie znam niemieckiego, ale będę przeglądał te filmy, może coś mi się przyda. 

nieszkodzi, w youtube włączasz napisy z tłumaczeniem, działa całkiem znośnie, można zrozumieć sens wypowiedzi.

 

11 godzin temu, Arloden napisał:

jeśli chodzi o instrukcję, to nie nie wiem jak odpalić lodówkę na gaz. Wiem gdzie jest zawór, ale to wszystko. Nie wiem czy mogę odpalić lodówkę na gaz jak jest włączona na prąd? czy muszą ją najpierw wyłączyć?

nie wiem też do czego służą gałki oznaczone poniżej. 
1. domyślam się, że to woda ciepła/zimna? 
2. może włącznik od lodówki na gaz?
3. nie mam pojęcia
4. iskra do kuchenki gazowej? ale chyba mi nie działa lub muszę coś jeszcze zrobić, żeby zadziałało. 

Tu nie masz nic innego jak w innych markach, wiec przeszukuj poszczególne tematy.

Co do punkótw:

1.  tutaj na 100% pewny nie jestem, ale na 99% to mieszacz ciepła/zimna woda kiedy wylewka nie ma juz mieszacza. Masz podgrzewacz wody np. na 230V?

2. To włącznik lodówki na 12V (zielony to włącznik na 230V)

3. to "potencjometr" od regulacji mocy chłodzenia na gazie

4. iskrownik zapalarki gazowej

Odpalanie na gazie w skrócie: odkręcasz zawór na butli, odkręcasz zawór w przyczepie, przyciskasz to pokrętło 3 i "strzelasz" zapalarką 4. Przytrzymujesz pokrętło od gazu kilkanaście sekund, w okienku w lodówce patrzysz czy jest płomień.

Generalnie jest wątek o lodówkach gdzie jest "wszystko" :) jeśli coś bedzie nie tak to pisz tam.

11 godzin temu, Arloden napisał:

no i na przodzie przyczepy na ścianie od wewnątrz okazało się, że są zgrubienia, które są miękkie i po rozerwaniu zewnętrznej warstwy okazało się, że drewno/sklejka czy cokolwiek tam było jest rozmoczone. ogólnie cała ściana wydaje się być miękka i boję się rozgrzebywać, ale będę musiał to zrobić. pewnie w przyszły weekend rozkopię tą ścianę trochę i zobaczę jak to wygląda. może ktoś już się spotkał z tym? nie bardzo wiem gdzie może przeciekać.  

A to jest niebezpieczny temat, zobacz ile jest ostatnio wątków gdzie nowi właściciele odkrywają zgniliznę. Zajrzyj tam, często najlepsza rada to próbować oddać przyczepę. Popatrz w tamte wątki. Cieżko oceniać po tych 2 zdjęciach. Cieknie pewnie pod listwami którymiś.

11 godzin temu, Arloden napisał:

czy zna ktoś jakiś sklep z częściami do tych przyczep? czy w Polsce można dostać na przykład uszczelkę do drzwi wejściowych? prawdopodobnie także zamki będę miał do wymiany.

jest przedstawiciel ale raczej bardzie problem, uszczelke do drzwi mozesz sprawdzic np. w kena.pl lub dobrać coś podobnego, jest już sporo sklepów internetowych które mozesz posprawdzać, zamki to typowe sprawy raczej, też znajdziesz.

 

11 godzin temu, Arloden napisał:

Ciepłe powietrze z nadmuchu leci tylko z jednego miejsca. Pewnie rury są gdzieś poprzerywane. 

bardzo możliwe, do sprawdzenia

11 godzin temu, Arloden napisał:

Czy powinienem zabezpieczać ją dodatkowo jakimś silikonem na dachu przy listwach tak profilaktycznie? jak radzicie? 

absolutnie nie, silikon sie do tego nie nadaje, aby zrobić porządnie trzeba to odbudować, używając odpowiednich materiałów, tak jak pisałem wyżej przejrzyj te kilka wątków o zalanych przyczepach, tam forumowicze doradzają. Ewentualnie może tutaj również wrzucić zdjecia jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w miejscu gdzie jest miękka ściana zdrap "tapetę" według uznania ile. Wybierz cały mokry zniszczony wypełniacz. Wysusz, czyli zacznij od grzania cepki np. elektrycznie, okno dachowe musi być uchylone 24h.

Do skutku. Jeżeli to nie pomoże (do końca) suszarka i jazda. Powinno śmierdzieć w przyczepie. Kiedy uznasz, że wysuszone to wypełnij braki. Ja u siebie wypełniałem - były małe, klejem w tubie jak pistolet, klej - uszczelniacz - nigdy nie jest twardy tylko sprężysty, ale teraz użył bym pianki budowlanej. Nadmiar skalpelem. 

Potem wizyta w markecie budowlanym i kup podobną tapetę do tej, która jest w cepce. Przyklej na Pttexfix lub na coś konkurencyjnego, tak żeby zasłonić miejsce remontowane.  U mnie działa. 

Pozdrawiam

kev

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golob, Kevin, dzięki za podpowiedzi i informacje. przyczepka stoi u Teścia więc prawdopodobnie dopiero w weekend pogrzebię przy niej. jak zdrowie pozwoli.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dziś była chwila, żeby przyjrzeć się tej ścianie z przodu i nie było tak pięknie... 

założyłem nowy wątek: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.