Skocz do zawartości

Podlączenie Akumulatorara Burstner 470 TL


Gevaar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Na samym początku wypadało by się przywitać :)

Wiem że to kolejny temat związanym z podłączeniem aku do przyczepy ale od kilku dni szukam na ten temat informacji ale niestety nic konkretnego się nie odwiedziłem.

Więc dziś postanowiłem sam rozpracować gdzie się  co zbnajduje w mojej nowo zakupionej przyczepie ale niestety nie znalazłem jakiegoś miejsca gdzie można by podpiąć akumulator ani wyraźniej puszki żeby się wpiąć. Znalazłem tylko chyba trafo  mnóstwom kabli jest to za piecem w szafie na dole.

Założenie jest takie aby poprostu podpiąć aku do instalacji tak aby wszystko co jest na 12v działało (głownie mi chodzi o pompe i światło)

Nie wiem teraz czy mam robić małą drobna osobno instalacje z aku i gdzies kleić paski ledowe itp czy porostu znaleźć sposób wpiąć tam gdzie ma być aku powymieniać wszystkie żarówki na ledowe.

Chce mieć troche światła jakieś gniazdo do zapalniczki żeby coś naładować tel czy coś i tyle. Może w przyszłości skusze się na rozbudowę małej elektrowni :)

 

Na jednym z foto jest wytłoczone w plastiku    - BATTERIE      oraz luźny jeden kabel tak jakby można było się do niego podpiąć i dwa miejsca do podpięcia 5 i 12

 

Pomoże ktoś?

Z góry dziękuje!

 

20190419_110912.thumb.jpg.4bbb01d63b08c349f877cf76d95dab40.jpg20190419_110238.thumb.jpg.8f100a723d26e60462893accc23c0822.jpg

20190419_110244.thumb.jpg.b52f3a881f5a569570994f324c5bd011.jpg20190419_110322.thumb.jpg.e6575d4d5765a082f580536011b9b588.jpg20190419_110224a.thumb.jpg.3529d64e8d997976a430a49bfa1a298b.jpg

Edytowane przez Gevaar (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewą stronę zostawiasz w spokoju - bo tam tylko 230V. Z prawej znajdź wyjście z transformatora 12V, które idzie do płytki z bezpiecznikami i wepnij się tam z akumulatorem. Tylko koniecznie po diodach prostowniczych. Mogą być już zabudowane na transformatorze - na zdjęciach akurat figę widać. Między akumulator i instalację wrzucasz jeszcze bezpiecznik i wyłącznik prądu i gotowe. To taka najprostsza instalacja. Oświetlenie masz już na 12V więc tylko możesz wymienić żarówki na ledy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2019 o 11:42, Gevaar napisał:

Wiem że to kolejny temat związanym z podłączeniem aku do przyczepy ale od kilku dni szukam na ten temat informacji ale niestety nic konkretnego się nie odwiedziłem. Założenie jest takie aby poprostu podpiąć aku do instalacji tak aby wszystko co jest na 12v działało (głownie mi chodzi o pompe i światło)

Nie wiem teraz czy mam robić małą drobna osobno instalacje z aku i gdzies kleić paski ledowe itp czy porostu znaleźć sposób wpiąć tam gdzie ma być aku powymieniać wszystkie żarówki na ledowe.

Chce mieć troche światła jakieś gniazdo do zapalniczki żeby coś naładować tel czy coś i tyle. Może w przyszłości skusze się na rozbudowę małej elektrowni :)

To zasilacz najprostszy z możliwych. Prawdopodobnie oświetlenie LED nie będzie "na nim" działać poprawnie. Sprawdź wcześniej, czy zamieniając jakąś żarówkę żarową, na LED, będzie ona działać, jak należy :hmm: W Twoim przypadku najlepiej by było, aby zostawić wszystkie obecne punkty świetlne bez zmian. Gdy przyczepa będzie podłączona pod ~230 V, to istniejące oświetlenie i pompki wody, będą zasilane z zasilacza. Jeśli odłączysz przyczepę od zewn. nap. ~230 V, to pompki i oświetlenie będzie zasilane z akumulatora. Oczywiście nie musisz z niego intensywnie korzystać, aby nie rozładowywać nadmiernie akumulatora, natomiast możesz zrobić nowy, dodatkowy obwód zasilania oświetlenia LED, który będzie działał wyłącznie z akumulatora. W takim przypadku możesz pozostać przy obecnym zasilaczu, dokładając jedynie akumulator i obwód z oświetleniem LED + gniazdo "zapalniczki".

Ten zasilacz był omawiany na forum, jednak występuje w wielu odmianach (np. TRA W 12F, 17F, 23F, 23H, 23J itp. ), które różnią się od siebie i porady dla jednej z odmian, niekoniecznie sprawdzą się dla innej. Wszystko wskazuje na to, że w Twoim modelu zasilacza, akumulator należałoby podłączyć następująco: plus (+) do wejścia oznaczonego nr 12, natomiast minus (-) do nr 10, z którego konektor jest podłączony prawdopodobnie do zbiorczej listwy dla "minusów" widocznej na zdjęciu, pod wyprowadzeniami zasilacza (do wolnego wejścia na tej listwie podłączasz minus akumulatora). Oczywiście sprawdź wszystko, ponieważ nigdy nie ma pewności, że wcześniejszy właściciel czegoś nie zmienił. Sprawdź miernikiem, czy pomiędzy wspomnianą listwą, a wypr. 10 zasilacza jest czyste połączenie elektryczne. Odłącz przyczepę od sieci ~230 V i podłącz, accu, jak napisałem - powinno wtedy działać oświetlenie i pompki. Przy takim podłączeniu, przyłączenie przyczepy do ~230 V powinno spowodować automatyczne przełączenie zasilania z akumulatora, na zasilacz. Nie zapomnij aby zastosować odpowiedni przekrój przewodów, oraz aby tuż przy plusowym wyprowadzeniu akumulatora, zamontować bezpiecznik główny 15 A.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Tak jest było napisane wyżej wrzuciłem pod 12 +  i - pod listwę niżej skąd idzie 10ka.

Wszystko działa, nawet ledy dziś wpiąłem i normalnie świeca. Jestem wdzięczny wam wszystkim i każdemu z osobna.

Zaraz za akumulatorem jest bezpiecznik 15A. później  jest wyłącznik i woltomierz.

Podczas podłączenia zew 230v rozumiem ze akumulator zostaje odcięty i cale leci zasilanie z sieci tak?

Nic sie nie stanie jak zapomnę wyłączyć akumulator przed wpięciem 230?

Nic zostaje mi się jutro spakować i na weekend na rybki ?

Jeszcze raz dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Gevaar napisał:

Cześć,

Tak jak było napisane wyżej wrzuciłem pod 12 +  i - pod listwę niżej skąd idzie 10ka.

Wszystko działa, nawet ledy dziś wpiąłem i normalnie świeca. Jestem wdzięczny wam wszystkim i każdemu z osobna.

Zaraz za akumulatorem jest bezpiecznik 15A. później  jest wyłącznik i woltomierz.

Podczas podłączenia zew 230v rozumiem ze akumulator zostaje odcięty i cale leci zasilanie z sieci tak?

Nic sie nie stanie jak zapomnę wyłączyć akumulator przed wpięciem 230?

Nic zostaje mi się jutro spakować i na weekend na rybki ?

Jeszcze raz dzięki!

Tak, akumulator zostanie odłączony do chwili, do kiedy będzie obecne zasilanie przyczepy z ~230 V.

Nie znam całej instalacji, ale jeśli do accu nic więcej nie jest podłączone, tylko w/w zasilacz, to zupełnie nic się nie stanie - accu zostanie odłączony automatycznie. Oczywiście, jeśli chcesz się upewnić, że w takim trybie pracy nic z niego nie pobiera energii, to możesz szeregowo podłączyć amperomierz i sprawdzić pobór prądu (zaczynasz pomiar od ustawienia na mierniku najwyższego zakresu "A" dla DC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 25.04.2019 o 17:27, Kristofer napisał:

Tak, akumulator zostanie odłączony do chwili, do kiedy będzie obecne zasilanie przyczepy z ~230 V.

Nie znam całej instalacji, ale jeśli do accu nic więcej nie jest podłączone, tylko w/w zasilacz, to zupełnie nic się nie stanie - accu zostanie odłączony automatycznie. Oczywiście, jeśli chcesz się upewnić, że w takim trybie pracy nic z niego nie pobiera energii, to możesz szeregowo podłączyć amperomierz i sprawdzić pobór prądu (zaczynasz pomiar od ustawienia na mierniku najwyższego zakresu "A" dla DC).

A co w przypadku gdy chciałbym do takiego układu solar podłączyć ....czy po podłączeniu 230v coś się wydarzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć, wszystkim pozwolę sobie odświeżyć temat poprzednika, mianowicie chodzi o podłączenie akumulatora pod taką rozdzielnie. Oznaczenie na transformatorze jest taka:

kf0046

06/42

0I.sed620

Pozdrawiam serdecznie.

IMG_20200321_144716.jpg

IMG_20200321_142212.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Godzinę temu, WojtexJanex7 napisał:

da radę gdzieś tu podłączyć akumulator aby w przyczepie było 12v?

Teoretycznie powinien iść zgodnie z opisem do dwóch górnych pinów.

Jakieś strasznie dziwne masz to podłączenie do zasilacza. Patrzyłeś dokąd idą przewody tego kabla ?

na pierwszy rzut oka wygląda jakby na szarym była wspólna masa, czarny to zasilanie z holownika, a czerwony to wyjście na urządzenia przyczepy.

Trzeba by to najpierw rozkminić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się wydaje że te przewody to jest oryginał... Idą prosto do tej szarej puszki, z jednej strony patrząc od przodu jest 12v potem przedziałka i dalej jest 230v... Nie wydaje mi się aby ktoś coś tam kombinował.. Mam wtyczkę 7 pin..

IMG20210624193609.jpg

IMG20210624193716.jpg

IMG20210624193726.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2021 o 19:49, WojtexJanex7 napisał:

Tak mi się wydaje że te przewody to jest oryginał... Idą prosto do tej szarej puszki

Puszka na pewno oryginał. Tylko dokąd z puszki lecą. Nic nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.