Skocz do zawartości

Podłączyłem gniazdo haka i nie do końca wszystko gra.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z Was zajmuje się montażem haków albo ma Fiata, montował do niego hak i mógłby pomóc.

Pacjent to Fiat Idea z listopada 2003 roku. To takie przerośnięte Punto. Wiele rozwiązań ma takich samych jak nowsze Fiaty.

Samochód wyposażony w czujniki parkowania, które - jak wiadomo - powinny się wyłączać po podpięciu przyczepy. Jednak chyba tak nie jest. Nie wiem jak to finalnie ma działać.

Kupiłem wiązkę dedykowaną, wszystko podłączyłem zgodnie z instrukcją. Wszystko działa ale nie do końca.

Tu to kupowałem. https://www.dobrehaki.pl/wiazka-haka-dedykowana-fiat-idea-od-2004r-gniazdo-13-pin-p-6840.html

Nie wyłączają się czujniki parkowania oraz sygnalizowana jest awaria świateł po włączeniu tylnych przeciwmgłowych. Moduł miał to obsługiwać, a wychodzi na to, że nie obsługuje. Owszem tylne przeciwmgłowe w samochodzie wyłącza, świeci się tylko w przyczepie ale sygnalizowane jest to awarią oświetlenia.

Prawdę mówiąc można by z tym tak jeździć ale trochę mnie to wkurza. No chyba, że tak to ma działać.

Instrukcja mówiła, że mam wyjąć brązową wtyczkę z fabrycznego modułu czujników, który znajduje się na bocznej ściance bagażnika. Potem oznaczony kabelek z wiązki haka miałem wpiąć w oznaczony PIN w tej wtyczce i to wszystko. Zrobiłem jak mówi instrukcja, a czujniki działają mimo podpiętej przyczepy.

 

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Teodor2424 napisał:

U mnie było podobnie Ford s-max do puki kolega nie podpiął kompa i nie dodał w ustawieniach opcji haka. Możliwe że u ciebie też trzeba podpiąć diagnostyka. 

 

Ford S-max jest o wiele bardziej nowoczesny.

Być może w tym Fiacie też trzeba, ale w instrukcji było podane, że nie wymaga to "zgłoszenia" komputerowi w samochodzie.

W katalogu Westfalia również było zaznaczone, że nie wymaga to programowania. Nie wiem czy dobrze wpiąłem ten kabelek we wspomnianej wtyczce od czujników. Ale rysunek był bardzo czytelny i wątpię bym się pomylił. Chyba, że Fiat coś zmienił.

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, maciejkos napisał:

Rozumiem że rok modelowy twojego auta to już 2004, bo ta wiązka jest dedykowana od tego roku. Jeśli rok modelowy =produkcji czyli 2003 to może tu tkwi problem?

Zmiany były jedynie wizualne. Bebechy są te same. Nawet w ASO mi tak powiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fred77 napisał:

 Nawet w ASO mi tak powiedzieli.

Jeszcze się z tego nie wyleczyłeś? Lepiej to zweryfikować w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, BUMERANG napisał:

Jeszcze się z tego nie wyleczyłeś? Lepiej to zweryfikować w innym miejscu.

Mam ten samochód i znam jego ogólną budowę. Miałem okazję porównywać też te samochody. W środku wszystko jest to samo. Zresztą te same elementy wyposażenia jak jakieś moduły, czujniki, kostki, złączki elektryczne, nawet niektóre wiązki czy sterowniki są takie same jak w innych modelach fiata i produkowane są niezmiennie od lat. Wystarczy popatrzeć na numery katalogowe poszczególnych części.

Późniejsze modele idea mają tylko ciemny kolor wnętrza, białe kierunkowskazy przednie i tym podobne wizualne rzeczy. Wszystko to co jest ukryte przed ludzkim wzrokiem jest takie same.

Instalacja haka jest taka sama dla modeli z różnymi silnikami czy wyposażeniem. Jedyna różnica wyposażeniowa związana z hakiem to czujniki parkowania. Reszta we wszystkim Fiatach Idea nie ma znaczenia.

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moduł posiada w obudowie kontrolki ? 

Jeśli tak to po poprawnym podłączeniu powinna się zapalić zielona dioda ( po kluczyku) jeśli pali się czerwona to :

1- popełniłeś błąd w podłączeniu kabli   

2- nieodpowiedni moduł

3- uszkodzony moduł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Maras napisał:

Czy moduł posiada w obudowie kontrolki ? 

Jeśli tak to po poprawnym podłączeniu powinna się zapalić zielona dioda ( po kluczyku) jeśli pali się czerwona to :

1- popełniłeś błąd w podłączeniu kabli   

2- nieodpowiedni moduł

3- uszkodzony moduł

Moduł nie ma żadnych kontrolek.

Cały kompletny zestaw jest DEDYKOWANY do tego samochodu. Gotowe wiązki z kostkami, złączki bezpieczniki, przekaźniki, wszystko gotowe i przygotowane do połączenia z instalacją pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wszystko zamontowane.

Po podpięciu przyczepy bezproblemowo działają kierunkowskazy, awaryjne, STOP, pozycyjne.

Po włączeniu tylnych przeciwmgłowych w samochodzie się nie świecą, świeci się tylko w przyczepie, jednak włącza się kontrolka uszkodzonej żarówki. Po wyłączeniu przeciwmgłowych kontrolka gaśnie. Nie wiem czy nie ma to związku z tym, że w przyczepie jest jedno światło przeciwmgłowe. Może gdyby były dwa to kontrolka by się nie świeciła.

Samochód ma czujniki parkowania i po włączeniu biegu wstecznego świecą się normalnie światła cofania w samochodzie i przyczepie ale słychać ciągły sygnał akustyczny czujników.

Nie wiem czy tak ma być czy nie. Zestaw, według instrukcji, ma obsługiwać wyłączanie tylnych przeciwmgłowych pojazdu i czujników parkowania.

Zaznaczam, że wiązka jest dedykowana do tego pojazdu i podłączona zgodnie z instrukcją gdzie jest napisane, że po montażu nie wymaga się ingerencji w komputer pojazdu.

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już pisałeś a ja pytałem czemu uparłeś się właśnie na taki a nie dedykowany do Twojego rocznika. Fakt jest taki że jednak nie działa tak jak powinien.

Ewentualnie kup taki moduł jaki powinien być do Twojego rocznika i sprawdź czy będzie działać. Jeśli nie będzie zmian to oddasz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, danielpoz napisał:

To już pisałeś a ja pytałem czemu uparłeś się właśnie na taki a nie dedykowany do Twojego rocznika. Fakt jest taki że jednak nie działa tak jak powinien.

Ewentualnie kup taki moduł jaki powinien być do Twojego rocznika i sprawdź czy będzie działać. Jeśli nie będzie zmian to oddasz. 

Patrząc tylko na daty to do mojego rocznika nie ma. A gdy się dowiedziałem u fachowców od haków i w ASO to nie ma to znaczenia, podobnie jak z wieloma innymi częściami zamiennymi.

Dodatkowo mimo, że mój samochód jest z 2003 roku to został wyprodukowany w listopadzie i wyposażeniowo pasuje już do modeli z 2004 roku.

Gdy przeglądałem instrukcje z innych niektórych modeli Fiata to połączenia związane z dezaktywacją czujników cofania są takie same. Dotyczą tej samej kostki i styku w niej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa tylnych świateł przeciwmgłowych już jest jasna. Wszystko działa prawidłowo gdy w przyczepie są dwa światła przeciwmgłowe. Według mnie to jest to dziadostwo, bo najprawdopodobniej nawet gdyby były dwie przeciwmgłowe ale ledowe to też będzie pokazywać usterkę żarówki. Podobnie z resztą oświetlenia gdy będzie ledowe.

I niby to wiązka dedykowana.

Pozostała jeszcze sprawa wyłączania czujników parkowania. Po świętach podjadę do znajomego elektryka i ma zobaczyć co i jak.

Jeżeli okaże się, że moduł nie ma opcji wyłączania czujników to trzeba będzie to reklamować. Boję się tylko czy to się uda, bo średnio widzi mi się demontowanie całej tej wiązki. Może wystarczy wymiana modułu.

Nie wiem. Zobaczymy,

Edytowane przez fred77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.