Skocz do zawartości

Prawo Jazdy C


Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Matheus napisał:

Nowo nabyte uprawnienia są na max 15 lat bo na tyle są wystawiane badania. Po 15 latach badania i wymiana prawka. Już nie ma bezterminowych jak dotychczas.

Robiłem teraz (w grudniu 2018) badania do B+E i mam bezterminowo. Ale samo PJ są terminowe na 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panowie jak to jest że w różnych częściach polski robimy badania i jedni mają bezterminowo a inni terminowe ? Ja robiłem badania w lutym i są ważne 15 lat, nowego PJ jeszcze nie odebrałem ale domyślam się że będzie ważne 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, roadwarrior23 napisał:

Panowie jak to jest że w różnych częściach polski robimy badania i jedni mają bezterminowo a inni terminowe ? Ja robiłem badania w lutym i są ważne 15 lat, nowego PJ jeszcze nie odebrałem ale domyślam się że będzie ważne 15 lat.

obejrzyj:
https://dziennikzachodni.pl/nowe-prawo-jazdy-juz-obowiazuje-za-wymiane-prawa-jazdy-zaplacimy-10050-zl-termin-waznosci-15-lat-28-3-2019-r/ar/13931527

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

O terminach wymiany decyduje urzędnik, na podstawie przepisów - tak przypuszczam.

Nie znam dokładnych cyferek ale jest taka zależność: jak masz prawko bezterminowe i 30 lat to przy wymianie będziesz miał bezterminowe:

jeśli po wymaganym okresie 15 lat będziesz miał "chyba 55" to otrzymasz terminowe, w celu dokonania badań lekarskich.

Osoby z C ,D robią szkolenia i badania co 5 lat, ale już po ukończeniu 65 roku badania lekarskie są ważne tylko 2,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Malinki napisał:

jeśli po wymaganym okresie 15 lat będziesz miał "chyba 55" to otrzymasz terminowe, w celu dokonania badań lekarskich.

Ja jestem gruuubo po 55, a nawet 60 i jakoś mam bezterminowo  i to nawet C1 i C1E 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kalapan napisał:

Ja jestem gruuubo po 55, a nawet 60 i jakoś mam bezterminowo  i to nawet C1 i C1E 

Twój przypadek jest inny.

Robiłeś = zdawałeś kategorię C+E, o ona jest terminowa, kat C1 jest podrzędną wpisaną z automatu,  Jeśli utracisz ważność kategorii C to równocześnie stracisz C1

Zresztą Ty masz pusta rubrykę 12 czyli nie masz kursu kwalifikacyjnego, (prawko zawodowe) które obligatoryjnie robimy co 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Malinki napisał:

Jeśli utracisz ważność kategorii C to równocześnie stracisz C1

To akurat zupełnie mija się z prawdą, Ważność kategorii C  i CE utraciłem w 2008 roku, prawko drugi raz wymieniałem chyba w 2015 i jakoś moje C1 i C1E jak widać nie utraciło ważności, gdyby tak było to by mi to w 2015 roku wpisali, zresztą już by to zrobili w 2008.

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Malinki napisał:

Zresztą Ty masz pusta rubrykę 12 czyli nie masz kursu kwalifikacyjnego, (prawko zawodowe) które obligatoryjnie robimy co 5 lat.

Ja też nie mam 12rubryki a kat C mam na 5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w sprawie terminów ważności kategorii PJ trochę mieszacie. Ja zrobiłem w 1990 r. kat. C. Wiele lat później przeszedłem badania i szkolenie okresowe i w ten sposób uzyskałem kod 95 - czyli uprawnienia kierowcy zawodowego. Po 5 latach te uprawnienia zawodowe wygasły (nie powtórzyłem badań i szkolenia), ale w dalszym ciągu mam uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. C - tyle, że prywatnie. Czyli mogę jeździć np. kamperem pow. 3,5 t, albo nawet wywrotką pow. 3,5 t - ale nie zawodowo. I do tego nie muszę robić żadnych badań. A te 15 lat to ważność blankietu prawa jazdy, a nie uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.03.2019 o 21:03, sailor69 napisał:

Moim zdaniem w sprawie terminów ważności kategorii PJ trochę mieszacie. Ja zrobiłem w 1990 r. kat. C. Wiele lat później przeszedłem badania i szkolenie okresowe i w ten sposób uzyskałem kod 95 - czyli uprawnienia kierowcy zawodowego. Po 5 latach te uprawnienia zawodowe wygasły (nie powtórzyłem badań i szkolenia), ale w dalszym ciągu mam uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. C - tyle, że prywatnie. Czyli mogę jeździć np. kamperem pow. 3,5 t, albo nawet wywrotką pow. 3,5 t - ale nie zawodowo. I do tego nie muszę robić żadnych badań. A te 15 lat to ważność blankietu prawa jazdy, a nie uprawnień.

A czy możesz na kategorię  C prowadzić  np. autobus? ( załóżmy prywatnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Cezarr napisał:

ale czy wolno na C bez pasażerów ?

Jak masz wbity kod w PJ - 171 do  kat. C1 oraz kod 172 do kat. C - To masz prawo i jeździsz bez problemu.

Zobacz na poprzedniej stronie w moim prawku - mam te kody wbite.

W/g nowych przepisów:

Autobusy
Po wprowadzeniu nowego unijnego prawa jazdy pojawiła się osobna klasa dla busów. I tak dla prowadzenia pojazdów służących przewozowi więcej niż ośmiu osób poza kierowcą wymagane jest prawo jazdy kategorii D. Dla prowadzenia pojazdów służących przewozowi więcej niż ośmiu, ale mniej niż szesnastu osób poza kierowcą, wystarczy prawo jazdy kategorii D1. Ponadto na terenie Niemiec kategorie prawa jazdy C, C1, CE i C1E upoważniają do prowadzenia autobusów bez pasażerów przy odpowiadającej masie całkowitej, jeśli jazda służy sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Bez ograniczeń celu jazdy mogą być kierowane autobusy bez pasażerów jedynie z liczbami C1 171 lub C 172.

Pytanie tylko czy gdyby mnie dorwali autobusem w Polsce, to miałbym problemy czy nie ? :)  Odpowiem nie - bo obowiązuje mnie prawo niemieckie. Podobno :) 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.