Skocz do zawartości

Przegląd rejestracyjny przed terminem


Rekomendowane odpowiedzi

 

25 minut temu, pawel1966 napisał:
Jak normalność. własnie wyjasniałem sprawę w wydziale komunikacji i diagnosta nie ma racji nie muszę mieć lampy cofania.

Czekaj czekaj, to urzędnik z wydziału komunikacji czy pracownik Buernstera ma uprawnienia diagnosty do sprawdzania czy dany pojazd jest zgodny z przepisami czy nie? I co powiedziała pani w WK? Podali jakąkolwiek podstawę prawną?

Bo tak się składa, że diagnosta ma obowiązek robić przegląd z obecnie obowiązującymi przepisami. W Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia masz jasno napisane jakie pojazdy i od kiedy mają być obowiązkowo wyposażone w światło cofania:


§ 12. 1. Pojazd, z zastrzeżeniem ust. 2, wyposaża się w następujące światła zewnętrzne:
cofania – pojazd samochodowy, z  wyjątkiem motocykla, i  przyczepa o  dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.

 

Więc jeśli Twoja przyczepa została zarejestrowana po raz pierwszy po 1 sierpnia 2009 roku (a jest) to masz obowiąwązek posiadać światło cofania, bez względu na to co mówi Burnster czy pani w wydziale komunikacji. To w końcu diagnosta odpowiada za przegląd i stan pojazdu, który musi być zgodny z obowiązuującymi przepisami.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie lampa wygląda tak

 

IMG_20190509_165914.jpg

Wg mnie można wymienić sam biały element z żarówkami.

Tylko czy buerstner w Poznaniu  ma w częściach zamiennych.

Tylko się zastanawiam nad odpowiedzią z poznania skoro w mojej też z roku 2008 lampy mam " nowego typu".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Malinki napisał:

Tylko się zastanawiam nad odpowiedzią z poznania skoro w mojej też z roku 2008 lampy mam " nowego typu".

Czyli wychodzi na to, że Burnster już przynajmniej od 2008 roku montował światła cofania? @pawel1966 sprawdź czy na kloszu masz datę produkcji? Bo może lampy masz od jakiegoś starszego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lukpyr napisał:

 

Dz. U. 32 poz 262 par. 12. 1. 14

14) (56) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie

całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;

 zastosował zasadę, że urządzenie zamontowane w pojeździe ma być sprawne ,,,

A jak rozumieć "zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r. " czy dotyczy to rejestracji w kraju, po sprowadzeniu jej, czy pierwsza rejestracja gdzieś tam za granicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli wychodzi na to, że Burnster już przynajmniej od 2008 roku montował światła cofania? @pawel1966 sprawdź czy na kloszu masz datę produkcji? Bo może lampy masz od jakiegoś starszego modelu?

Sprawdzę , oczywiście. Może jutro. Ciekaw jestem jak się sprawa zakońćzy. Wszystko to więc jest kwestia interpretacji. W moim przypadku Wydzuał sitwierdził, że nie mam obowiązku mieć światła cofania.

@Malinki moje lampy są identyczne - tylko w oprawce nie ma gniazda żarówki Rozmawiałem również z firmą Kena z Wrocławia, która sporwadziłą przyczepę do Polski już po wprowadzeniu przepisów i nikt nigdy od nich nie wymagał światła cofania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, elaola napisał:

A jak rozumieć "zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r. " czy dotyczy to rejestracji w kraju, po sprowadzeniu jej, czy pierwsza rejestracja gdzieś tam za granicą.

Pierwsza rejestracja to pierwsza rejestracja. Nie ważne gdzie. Ta data jest na stałe przypisana do pojazdu, nawet jak sprowadzisz pojazd zza granicy, to do polskiego dowodu wpiszą pierwszą datę rejestracji z kraju, gdzie pierwsza rejestracja faktycznie miała miejsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, elaola napisał:

A jak rozumieć "zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r. " czy dotyczy to rejestracji w kraju, po sprowadzeniu jej, czy pierwsza rejestracja gdzieś tam za granicą.

Pierwsza rejestracja - obojętne czy w kraju czy za granicą. Chodzi o datę , z którą po raz pierwszy otrzmałą tablice rejestracyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pawel1966 napisał:

Wszystko to więc jest kwestia interpretacji.

Ale jakie tu masz pole do interpetacji, jak w przepisie masz jasno i wyraźnie napisane. Pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 sierpnia 2009 nie muszą mieć światła cofania. Wszystkie pojazdy zarejestrowane po raz pierwszy od 2 sierpnia 2009 roku muszą mieć światło cofania.

Cytat

W moim przypadku Wydzuał sitwierdził, że nie mam obowiązku mieć światła cofania.

A jaką podstawę prawną ten WK Ci podał? Bo WK to może sobie twierdzić, ale ich twierdzenia nie mają na szczęście żadnej mocy prawnej. Przepis z rozporządzenia ma naprawdę większą moc :) niż twierdzenia kogoś z WK :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pawel1966 napisał:

Jak normalność. własnie wyjasniałem sprawę w wydziale komunikacji i diagnosta nie ma racji nie muszę mieć lampy cofania. Dzwoniłem też do burstnera - do tej pory fabrycznie montowane lampy są takie jak w mojej z 2008 roku. Jesli więc diagnosta nie usunie wpisu -  będzie miał problem. Mam takie same doświadczenia z nieznającymi spraw rejestracji pojazdów zabytkowych. jeden już pożegnał się z uprawnieniami.  Porządek chyba musimy wprowadzać sami

A jesteś na 100% pewny że twoja przyczepa jest z 2008 r? Jak do tej pory są montowane takie same lampy jak w twojej to chyba nie powiesz mi że nowe przyczepy nie mają światła cofania. Ktoś tu się troche zagubił.

Edytowane przez Astrah (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się pogubiłem, na czym polega problem. Rok 2009 jest przełomowy. Przyczepa Pawła 2008, więc o so choci?
Bo liczy się data pierwszej rejestracji a nie data produkcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jacek00 napisał:
13 minut temu, Kevin napisał:
ja się pogubiłem, na czym polega problem. Rok 2009 jest przełomowy. Przyczepa Pawła 2008, więc o so choci?

Bo liczy się data pierwszej rejestracji a nie data produkcji.

Przecież przyczepa Pawła nie jest z GB i jest z 2008 roku. Więc rejestracja powinna być w 2008?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam. 

Bez jaj. Nie robią takiego prawa w kraju, żeby było idiotyczne. Oto wytłumaczenie co to znaczy data rejestracji. (ps. znalazłem kolejny zonk naszych przyczep w rozporządzeniu. Napiszę w kolejnym poście). 

 

3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) „stosowaniu warunków technicznych w zależności od daty zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy”, rozumie się przez to stosowanie tych warunków odpowiednio do daty pierwszej rejestracji pojazdu, którą jest:

a) data pierwszej rejestracji pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub pozwoleniu czasowym, z zastrzeżeniem lit. b i c,

b) data pierwszej rejestracji za granicą w przypadku pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą,

c) data zarejestrowania pojazdu po raz pierwszy podana przez organy, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy,

d) 1 stycznia roku produkcji – w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy, dla którego nie można ustalić daty pierwszej rejestracji za granicą;

 

Proszę mnie tu nie czarować :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kevin napisał:

Przecież przyczepa Pawła nie jest z GB i jest z 2008 roku. Więc rejestracja powinna być w 2008?

To zależy kiedy kupujący ją kupi i ewentualnie zarejestruje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.