Skocz do zawartości

Naprawa dachu w MARDON DALESMAN rocznik1988


Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś z kolegów zajmował się naprawą dachu w kempingu? Poszukuje wskazówek i cennych uwag jak to dobrze zrobić samemu. Postaram się dodać zdjęcia. Problem polega na tym, że sufit się opuścił,wewnątrz i zewnątrz zapewne przecieka na szyber dachu. Jeżeli ktoś potrafi pomóc z góry dziękuję. pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wiem czy płakać , czy się śmiać. Na Twoim miejscu odpuściłbym sobie naprawy.Chyba szkoda czasu i nerwów, bo to nie tylko sufit , ale i ściany swoje dostały. Wydaje mi się, że naprawa tego jest zupełnie nieopłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nawet nie ma co mysleć o jakiej kolwiek naprawie tej przyczepy ? ale jak wiadomo ja mam dziwne poglądy ? ... koledzy napewno Tobie podpowiedzą jak ogarnąć temat i zrobić igiełke ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś potencjalnie chciał naprawiać tą przyczepę to przemyśl:

  • czy masz zadaszone miejsce bo to po pierwsze, konieczność do tak dużego remontu. Po drugie trzeba mieć trochę konkretnych narzędzi aby nie urobić się "na amen". ?
  • czy sprawa dotyczy tylko dachu, sprawdź jaki jest stan ścian i podłogi. Uważam, że na samym dachu się nie skończy ?
  • czy wiesz, że aby naprawiać dach i ściany (bo pewnie też będzie trzeba) wszystko ze środka należy wymontować i wynieść. To samo z oknami, drzwiami, instalacjami i innymi dodatkami. Potem to wszystko trzeba zamontować. ?
  • do zrobienia = odtworzenia będziesz miał kratownice dachu, pewnie ścian, z drzewa. Wypełnienie ze styropianu, wykończenie sklejką od środka i tym, co jest, po oczyszczeniu i odrestaurowaniu od zewnątrz. Na koniec tapetowanie albo co tam wybierzesz ... . O potencjalnej robocie podłogi nie wspominam. ?
  • kwestię kosztów materiału: drewno, styropian, sklejka, tapety, uszczelniacz, kleje, wkręty, ... ?
  • kwestię czasu bo to potrwa i będzie pracochłonne. ?
  • dlaczego chcesz się brać za remont przyczepy doprowadzonej do takiego stanu. Czy podołasz czasowo, logistycznie i finansowo? Czy w połowie aby nie braknie motywacji?

Odbudować można wszystko i na forum znajdziesz materiały informacyjne i pomoc. Pozostaje rozważyć czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściany  i podłoga są w dobrym stanie jedyny problem to sufit. Przyczepa nie wygląda na zdjęciach za pięknie ale uwierzcie mi nie jest tak źle jak wam się wydaje. Jedyny problem to sufit. Jeżeli chodzi o narzędzia i czas nie mam z tym problemu nikt mnie nie goni. Spróbuję się podjąć wyzwaniu. W razie problemów będę liczył na wasze cenne wskazówki. pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam wskazówek jak zabrać się za demontaż szafek, półek itp w mojej przyczepie. Najbardziej zależy mi żeby zacząć, zobaczyć jak się z czym je. Pierwszy raz się za to zabieram jeżeli jest możliwość ułatwienia mi pracy i danie cennych porad i wskazówek bardzo dziękuje. Jestem Tu nowy i o wszystko pytam i zapewne będę jeszcze nie raz prosił o pomoc pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoczynasz od miejsca w którym zabudowa się zaczyna. U Ciebie to miejsce widoczne na trzecim zdjęciu: po lewej i prawej od drzwi masz początek zabudowy. Wybierz sobie od której strony chcesz zacząć. Szukasz miejsc mocowania kolejnych elementów zabudowy, śrubokręt w rękę i odkręcasz ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

Miej na uwadze, że zabudowa również, pośrednio podpiera dach. Uważaj, bo w stanie jakim to widać u Ciebie demontaż zabudowy może poskutkować zwaleniem się części dachu. Wskazana ostrożność i rozwaga przy demontażu. Przygotuj sobie jakieś słupki do podparcia dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sposób nie zgodzić się z opinią kol. @zuczek - faktycznie wygląda to dość poważnie i będzie wymagało sporych sił i środków - jeśli oszacujesz je na teraz - dodaj 30% bo przy remontach najczęściej tak niestety to wychodzi.
Podzielam też zdanie że wszystko się da  zrobić a odpowiedź i decyzja czy warto - cóż to należy do tego kto chce to robić - Jego czas, Jego kieszeń, Jego decyzje.
Powtórzę też temat zadaszenia - jest bezwzględnie konieczne bo ta naprawa potrwa dłuższy czas, po prostu jak zdejmiesz dach a byle deszcz zaleje Ci całą przyczepę może spowodować  dalsze szkody a  prowizoryczna plandeka nie sprawdzi się tutaj.
Pamiętaj również że tak jak pisze @zuczek - duża rozwaga i przewidywanie przy demontażu ponieważ buda jest sztywna tylko wtedy jeśli wszystko jest poskręcane, jeśli zdemontujesz graty robi się wiotka. Po zdjęciu dachu zrobi się prostopadłościanem bez jednego dna wiec ściany też będą się chciały rozłazić na boki a w środku nic ich nie będzie spinać do kupy oprócz podłogi. Na pewno konieczne będzie też ponowne uszczelnienie ścian - nie wierzę żeby uszczelnienia narożne pozostały nienaruszone po demontażu dachu i naprawach .
Przy dachu - konieczna druga a może nawet i trzecia osoba - sam tego nie zrobisz po prostu rączek Ci braknie 
Niestety nie znam dokładnie budowy angielki aby dokładniej Ci coś doradzić, naprawiałem przyczepy europejskie więc zasady na pewno są  podobne ale konstrukcja zwłaszcza dachu jest trochę inna.
Zajrzyj do wątku też o angielce gdzie choć bardziej chodziło tam o naprawę podłogi i ścian gdzie  kolega @krzysiek1208  niedawno  borykał sie też z demontażem środka i dyskutowaliśmy tam na ten temat, może skontaktuj się z nim bezpośrednio lub zaproś do wątku  i może trochę Ci ułatwi rozwiązanie Twoich problemów.

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za cenne rady koledzy ?

 

Mam jeszcze jedno pytanie, może orientujecie się gdzie mogę dostać książkę obsługo do mojej Mardon Dalesman rocznik 1988.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książką może być problem. Uzupełnij swój profil, aby było wiadomo minimum kim jesteś i skąd jesteś. Zawsze może się okazać, że ktoś "obeznany" jest bardzo blisko.

Sprawa ogarnięcia obsługi to kwestia spotkania z doświadczonym kolegą "Braci Karawaningowej" :-), przyczepy są bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasady fajnie jak odtwarza się stan fabryczny. Ale jak wiadomo z wielu względów nie zawsze to jest możliwe ... .

Najważniejsze, jeśli odstępujesz od koncepcji producenta to zrobić wszystko BEZPIECZNIE dla użytkowników w czasie wypoczynku i uczestników ruchu drogowego w czasie przejazdów, i w ramach MASY WŁASNEJ przyczepy oraz DOPUSZCZALNEJ MASY CAŁKOWITEJ przyczepy. Nie będzie dobrze, jeśli po skończonych pracach, bez załadunku osiągniesz DMC albo przekroczysz ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.