Skocz do zawartości

odłączenie wzmacniacza antenowego


Jaśki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Jak zapewne część z osób uważnie śledzących forum :) wie, że w ostatnim czasie podłączyłem sobie w przyczepie akumulator.  Ponieważ nie jestem jakoś specjalnie "uzdolniony" to zdecydowałem się na najprostszy schemat dostępny na forum. Oczywiście plany są już na rozbudowę...ale, w tak zwanym międzyczasie dostrzegłem jeden element, który mnie trochę zaskoczył. Ponieważ nie mam głównego odłączenia akumulatora to wychodząc z przyczepy wyłączam wszystkie odbiorniki (łącznie z woltomierzem) ponieważ nie chcę aby jakiekolwiek odbiorniki czerpały prąd.

Ostatnio wieczorem przechodząc obok przyczepy zauważyłem, że świeci się czerwona dioda na antenie i tutaj olśnienie ....przecież podłączony jest wzmacniacz antenowy i dopóki nie miałem akumulatora to działał tylko po podpięciu się pod 230V...a teraz skoro jest cały czas podłączony akumulator to pobiera prąd cały czas - zauważyłem to dopiero wieczorem jak czerwona dioda była widoczna...za dnia nie rzucało to się w oczy.  Aby znów nie rozkręcać półki w szafie i wszystkich skrzyneczek, zacząłem przeglądać stare zdjęcia i znalazłem :) : wzmacniacz jest podłączony do gniazda nr 17 (widać to na poniższym obrazku - środkowa skrzyneczka; czarno-czerwony przewód) 

850359380_17_podczenie_og.thumb.jpg.7ccfea601abda95741cd5fbe81e850a3.jpg

 

Tak jak wspomniałem powyżej nie jestem jakiś szczególnie "uzdolniony" i nie lubię zbyt skomplikowanych rozwiązań to pomyślałem sobie, że zrobię otwór w na górze skrzyneczki, zamontuję prosty przełącznik kołyskowy i podłącze do nie go "+" idący do wzmacniacza antenowego.

Jest to o tyle proste i wygodne rozwiązanie, że skrzyneczka jest w tej samej szafie co maszt antenowy...więc wyciągając maszt będę załączał również wzmacniacz

Poniżej odręczny rysunek tego rozwiązania. Napiszcie proszę czy nie popełniam jakiegoś rażącego błędu...albo może są jakieś jeszcze prostsze rozwiązania na które nie wpadłem

Z góry dziękuję za komentarze

17_zblizenie_on_off.thumb.jpg.13235e9d3a8721be3a1b3adb616699a6.jpg

 

 

 

Edytowane przez Jaśki
pomyłka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj czy odłączanie odbiorników ma sens. Zostaw wszystko podłączone i sprawdź jak bardzo rozładowują akumulator. Takie odłączanie akumulatora ma sens chyba tylko po powrocie z wyjazdu, a wtedy dołączasz akumulator heblem i załatwione.

Wg mnie instalowanie wyłącznika przy każdym odbiorniku wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jaśki napisał:

no właśnie nie mam hebla odłączającego cały akumulator...mogę co najwyżej zdjąć klemę 

Kup takie coś i po sprawie

masy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jaśki napisał:

no właśnie nie mam hebla odłączającego cały akumulator...mogę co najwyżej zdjąć klemę 

... a przycisk włącznika na panelu sterującym nie odłącza tych wszystkich obwodów :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kristofer napisał:

... a przycisk włącznika na panelu sterującym nie odłącza tych wszystkich obwodów :hmm:

Właśnie to uwielbiam czytając posty i podpowiedzi @Kristofer :) nie dajesz od razy "ryby" tylko najpierw "wędkę" :)

Po Twoim poście, jak go odczytałem w nocy , to poszedłem jeszcze sprawdzić... Jeżeli pytasz o włącznik z panelu zaznaczony na poniższym obrazku na czerwono...to niestety wyłącza on tylko oświetlenie. Czerwona dioda na antenie cały czas się świeci.

Natomiast "pytanie o panel" podsunęło mi pomysł: nie mam w swojej cepce ogrzewania podłogowego...ale na panelu jest włącznik do tego przeznaczony  (zaznaczone na zielono). Może jest jakiś sposób aby wykorzystać ten przycisk do włączania i wyłączania wzmacniacza antenowego? ale w tym przypadku to niestety mam za małą wiedzę jak to ewentualnie zrobić :(  więc proszę podpowiedzcie, czy jest to możliwe

Z góry dziękuję za pomoc

panel_przed_zaznacz.jpg

Edytowane przez Jaśki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś zobaczyć na schemacie, chyba za grzanie podłogi odpowiadało złącze s31 w szafie, musiał bym sprawdzić bo pisze z głowy.

Ten na czerwono to wyłącznik całego oświetlenia, jak wychodzisz to wyłączy ci wszystkie światła, jak przytrzymasz go 3s to odłączy wszystko na 12v.

Włączniki do światła przy wciśnięciu i przytrzymaniu powinny rozjaśniać/ściemniać światło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Voku napisał:

Ten na czerwono to wyłącznik całego oświetlenia, jak wychodzisz to wyłączy ci wszystkie światła, jak przytrzymasz go 3s to odłączy wszystko na 12v.

a na to nie wpadłem...że trzeba dłużej przytrzymać...dzięki!..sprawdzę jak wrócę do domu...jeżeli będzie tak jak piszesz to sprawa się rozwiąże i temat będzie do zamknięcia :) 

 

30 minut temu, Voku napisał:

Włączniki do światła przy wciśnięciu i przytrzymaniu powinny rozjaśniać/ściemniać światło.

to akurat wiedziałem (w sumie mogłem przez analogię sprawdzić ten główny włącznik :mlot:)...ale ze ściemniacza zrezygnowałem wstawiając wszędzie ledy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w pracy mam minimalny luz :)  więc zacząłem szperać i sprawdzać.

Z anglojęzycznej instrukcji, którą znalazłem dla mojego rocznika: potwierdza się to co napisał @Voku

instr_ang.thumb.jpg.a35b2ae7d9cd625efa502112df1c76be.jpg

ale nie działa to, dla między innymi, pompki wody.

Mój nieszczęsny zasilacz jest  na tym samym obwodzie co pompka wody (zbadane wyciągając bezpiecznik)  - stąd wniosek, że dla gniazda S17 nie będzie działać to odłączenie (chyba :niewiem:)

I tutaj nasuwa się pytanie: czy wiecie co może znajdować się w gniazdach: S21; S20; S16; S11?

Widzę że te sloty mam wolne i mógłbym przepiąć te czerwono/czarne przewody w któryś z powyższych i wtedy główny wyłącznik powinien działać dla tego nieszczęsnego wzmacniacza antenowego

Co o tym sądzicie?

PS.

Dzięki @lbuster  za poniższy schemat...na 99% jestem pewien, że mam ten sam :) 

Oczywiście wszystko będę sprawdzał dzisiaj wieczorem jak wrócę z pracy 

schemat.thumb.jpg.a7c9583b4587dbb6f0f7c6b586c5dc18.jpg

Edytowane przez Jaśki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jaśki napisał:

Natomiast "pytanie o panel" podsunęło mi pomysł: nie mam w swojej cepce ogrzewania podłogowego...ale na panelu jest włącznik do tego przeznaczony  (zaznaczone na zielono). Może jest jakiś sposób aby wykorzystać ten przycisk do włączania i wyłączania wzmacniacza antenowego? ale w tym przypadku to niestety mam za małą wiedzę jak to ewentualnie zrobić :(  więc proszę podpowiedzcie, czy jest to możliwe

W tym poście @Kristofer mi podpowiedział, jak to zrobić.

3 godziny temu, Voku napisał:

jak przytrzymasz go 3s to odłączy wszystko na 12v.

Tego przytrzymania 3/5 sekund nigdy nie testowałem :hmm:

5 godzin temu, Jaśki napisał:

Po Twoim poście, jak go odczytałem w nocy , to poszedłem jeszcze sprawdzić... Jeżeli pytasz o włącznik z panelu zaznaczony na poniższym obrazku na czerwono...to niestety wyłącza on tylko oświetlenie. Czerwona dioda na antenie cały czas się świeci.

Według mnie niektóre obwody są stałe, bo niby po co główny wyłącznik miałby np. odłączać pompki wody :niewiem: Choć pozostaje jeszcze do przetestowania te 3/5 sekund.

 

@Jaśki, skoro planujesz dalszą modernizację elektryczną przyczepy (np. panel) to według mnie trzeba docelowo się zastanowić, jak wygodnie rozłączać wszystkie obwody, by być pewnym, że nic Ci nie łyka prądu. Tak jak koledzy pisali, bez sensu jest mieć do każdego obwodu oddzielny wyłącznik. Ja mam jeden, który rozłącza mi poprzez przekaźniki wszystkie urządzenia video, audio oraz ładowarki.

Jeżeli planujesz się przerzucić na 12V, to nie wykorzystuj włącznika ogrzewania podłogowego. Pojedziesz na dziko i TV sobie nie pooglądasz. Mimo, że Kristofer dał mi gotowca (za co mu ślicznie dziękuję), to tematu nawet nie podjąłem ze względu właśnie na przejście na 12V (230V u mnie w budzie jest sporadycznie).

Podsumowując, jeżeli chcesz dążyć do solara (w tym regulatora), to czeka Cię mała rewolucja elektryczna i tutaj trzeba sobie wszystko dobrze przemyśleć. Ja na tą chwilę na Twoim miejscu podłączyłbym się np. pod kinkiety, gdzie aby zadziałał kinkiet muszę wcisnąć przycisk na konsoli sterującej i dodatkowo włącznik na kinkiecie. Dokładając tam zasilacz, na centralce przyciskiem załączasz kinkiety i zasilacz antenowy a przyciskami przy kinkietach je włączasz/wyłączasz. Sam podobnie zrobiłem z tym, że ja tam podpiąłem dodatkowe obwody oświetlenia. Wadą w Twoim przypadku może być fakt, że jak wieczorem przy łóżku użyjesz przyciska wyłączającego światła, to także wyłączysz zasilacz antenowy.

Oczywiście możesz także poszukać innych wolnych obwodów z miernikiem, gdzie bawiąc się konsolą włączającą będziesz wiedział, gdzie pojawia się lub znika 12V.

Nie wiem, czy Ci nie namieszałem w głowie, jednak warto sobie rozrysować na schemacie przyczepki, gdzie są wszystkie urządzenia w cepce i gdzie zrobić włącznik/włączniki, by odłączyć wszystkie urządzenia pobierające prąd (TV, radio, ładowarki, zasilacze itp). Wtedy w odpowiednim miejscu dajesz przekaźniki oraz włącznik i już. Wiem, łatwo to napisać. Ja sam robiłem tyle modyfikacji swoich modyfikacji, że już całej historii nie pamiętam :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

• Jeśli urządzenie działa, krótkie naciśnięcie włącznika głównego wyłącza całkowicie oświetlenie. Wszystkie, długotrwale działające urządzenia 12 V (np. zaopatrzenie w wodę, sterowanie lodówki, nawiew ogrzewania) pozostają aktywne. SSystem zapisuje włączone uprzednio urządzenia, które mogą być ponownie aktywowane przez naciśnięcie przycisku włącznika głównego. Przy tym przywrócone zostaje także ustawienie ściemniacza w regulowanym oświetleniu.

• Jeśli włącznik główny przy włączonym urządzeniu jest wciśnięty co najmniej 4 sekundy, wraz z aktywnymi dotychczas urządzeniami, wyłączane są także całkowicie urządzenia 12 V (dotyczy także spłukiwania toalety i pompy wodnej, przy samowystarczalnych przyczepach ładowanie baterii nie jest w ten sposób zakłócane).

Nie wiem jak w rocznikach 2007 ale powinno to też działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to pierwsza rzecz jaką sprawdzę jak wrócę do domu...ale z instrukcji martwi mnie ten zapis: 

The main switch is only for the consumers connected to this system!
Lamps and other consumers, e.g. the refrigerator, water pump, etc., are not controlled and/or switched using this switch.

i tłumaczenie: 

Główny przełącznik jest przeznaczony tylko dla odbiorników podłączonych do tego systemu!
Lampy i inne odbiorniki, np. lodówka, pompa wody itp. nie są sterowane i / lub przełączane za pomocą tego przełącznika.

No nic...będę mądrzejszy za jakieś 2 godziny :niewiem:

Edytowane przez Jaśki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, danielpoz napisał:

Może nie warto walczyć jeśli to są "grosze". 

ale ta czerwona dioda denerwuje :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.