Skocz do zawartości

Średnica haka 49,58mm wymiana czy w normie


Pjoter

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.03.2019 o 17:50, Pjoter napisał:

Witam.

Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej minimalnej średnicy haka.

Raz piszą tolerancję 0,3mm a gdzie indziej 1mm ?

Mój ma 49,58mm, zmieniać czy nie ruszać?

Dokładnie tak, jak już napisał Krzysztof. Rozmiar kuli podaje nam norma ISO i jest to 50 mm. Oczywiście produkcja takich elementów w dużych ilościach wymusza pewien poziom tolerancji wymiaru końcowego.
Tolerancja na poziomie minus 0,2 - 0,3 mm, to tzw. tolerancja produkcji. To oznacza, że kula może mieć minimalnie mniejszą średnicę, niż 50 mm, ale nie powinna mieć większej (teoretycznie). Tym samym w skrajnym przypadku, nawet nowa kula może mieć 49,7 mm.
1 mm od wymiaru określonego normą, to tzw. tolerancja zużycia.
Generalnie, wymiar uznaje się za prawidłowy, gdy mieści się w przedziale 50 - 49 mm. Poniżej 49 mm, kula (hak) powinien być zmieniony na nowy. Przy wymiarze 49,58 mm, kula jest jeszcze OK.

W dniu 13.03.2019 o 11:23, czyś napisał:

Przy zaczepie bez stabilizatora będziesz słyszał i czuł, że luz jest nadmierny, a największe zużycie będzie najprawdopodobniej na dole kuli, od strony blokady w zaczepie i jeśli oceniać zużycie, to pomierzyć zawsze też średnicę w płaszczyźnie przecinającej to miejsce.  Jak zaczynasz hamować, blokada zapiera się o dół kuli. Zwłaszcza cepki bez hamulca, z prostymi zaczepami, niby lekkie, robią tam po dłuższym czasie kipisz, bo walą z całym impetem.

Istotna uwaga :ok:  Poza tym myślę, że kulę wypada mierzyć w wielu miejscach i brać pod uwagę najniższy wynik z pomiarów.

W dniu 15.03.2019 o 10:37, Pjoter napisał:

Jeszcze jedno pytanie.

Jak podepne zaczep i nie zaciągnę stabilizatora to mam luz na haku, tak powinno być?

Po pół roku muszę podkładać podkładki pod szczęki bo aks już nie trzyma.

Trochę chyba szybko

Luz wzdłużny, poprzeczny? Jaki to jest zaczep :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem dzisiaj szczęki z aks i są w takim stanie jak te stare które wymieniałem we wrześniu.

Do zestawu dostałem 6 podkładek.

Po ich włożeniu aks zamyka się jak na nowych szczękach.

Czyli co dwa razy do roku wymiana okładzin???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe napisałem posta przed twoja edycją.

Mam aks 3004

Na samym zaczepie bez zapiętego stabilizatora mam luz i wzdłużny i poprzeczny.

Podkładek dałem po 3 na stronę.

Teraz zapina się z oporem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
4 godziny temu, danielpoz napisał:

odczuwa

:D 

 

 

kula wyciera okładziny i stabilizator już tak nie trzyma. Bo jak są dobre to jest gwarancja braku wężykowania ? pic na wodę z tymi stabilizatorami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
kula wyciera okładziny i stabilizator już tak nie trzyma. Bo jak są dobre to jest gwarancja braku wężykowania  pic na wodę z tymi stabilizatorami



Ale ciszej jest z :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, danielpoz napisał:

Jakie się odczuwa objawy/skutki gdy go nie odepniemy?

Jak miałem ,,nufke sztukę,, to aż zęby bolały jak ,,czeszczał ,, przy manewrowaniu. Przy słabszym pojeździe to też łatwiej było przerzucić auto z jednej strony dyszla na drugą...

Ale to moje odczucia... I mogę też kłamać. Mam tak z wiekiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.