Skocz do zawartości

Zadaszenie;)


Ixemek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zacząłem budowę zadaszenia nad kempingiem oraz tarasu przed kempingiem. W zeszłym tygodniu z jeden dzień przyciąłem wszystko pod wymiar, złapałem wszystkie piony i poziomy głównych słupów. W przyszły weekend jak pogoda pozwoli jadę zrobić konstrukcje pod dach. Czy jakieś sugestie od kolegów /koleżanek na wykonywanie takich rzeczy? 

Aktualny przedsionek ze zdjęć zostanie zdemontowany a podłoga będzie zrobiona z desek. 

Pozdrawiam

IMG_20190228_173200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Cezarr napisał:

No doradzaj ?

czekam na pytania :)

2 minuty temu, kojus napisał:

Pierwszy śniegi złoży się ta konstrukcja jak domek z kart. 

żeby do śniegu wytrzymała.... 

po pierwsze żadnych zastrzałów, po drugie za małe przekroje, tu gdybam bo żadnych informacji nie podałeś. ani odległości, ani przekrojów, ani co planujesz dać na dach itd itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma być wiatka chroniąca przed słońcem nad jakimś jeziorkiem ? Jeżeli tak to radziłbym pokrycie dachowe przykręcać na motylki od spodu, szybciej będzie się demontowało pokrycie dachowe przed zimą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ixemek napisał:

Witam. Zacząłem budowę zadaszenia nad kempingiem oraz tarasu przed kempingiem. W zeszłym tygodniu z jeden dzień przyciąłem wszystko pod wymiar, złapałem wszystkie piony i poziomy głównych słupów. W przyszły weekend jak pogoda pozwoli jadę zrobić konstrukcje pod dach. Czy jakieś sugestie od kolegów /koleżanek na wykonywanie takich rzeczy? 

Aktualny przedsionek ze zdjęć zostanie zdemontowany a podłoga będzie zrobiona z desek. 

Pozdrawiam

Jak chcesz konkretne rady, to KONIECZNIE musisz opisać:

- do czego to zadaszenie ma służyć (przed czym chronić) - czy dach będzie ażurowy (wyłącznie zacienienie), czy ma chronić przed deszczem i śniegiem (co wiąże się z zaleganiem na nim śniegu),

- jakie wymiary ma to zadaszenie i jaki przekrój słupów, belek, krokwi planujesz, jaki rodzaj dachu - płaski, dwuspadowy, czterospadowy, itd...

A najlepiej załącz rysunek jak ma wyglądać gotowa.

Ja jestem w trakcie budowy (pomiędzy I a II etapem, przy czym drugi to zabudowa), wiaty o wymiarach 7,40 x 5 (którą zresztą będę powiększał, bo mi się moja mała cepka w poprzek nie mieści:-)

Już na pierwszy rzut oka wygląda na to, że jak by miał być dach pełny, to te belki poziome to mogłyby być wyłącznie w charakterze tymczasowego usztywnienia konstrukcji na czas budowy, a później mogłyby być wykorzystane co najwyżej na krokwie. Docelowo musiałyby mieć przekrój najlepiej taki jak słupy - co też zależy od rodzaju dachu.

Co do samych słupów to może i przekrój jest ok (trudno to ocenić), ale oczywiście wymagałoby to solidnego usztywnienia konstrukcji. To też zależy oczywiście od tego, jakie obciążenia musiałyby dźwigać (im bardziej spadzisty dach, tym mniejsze w razie obfitych opadów śniegu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

podam więcej informacji:)

Zadaszenie nad przyczepą stojącą nad jeziorem , co najmniej 5 lat. Dach ma pełnić funkcję przed słońcem ,deszcze a zimą będzie na nim zalegał śnieg(w zimę nie jeżdżę nad jezioro).

Dach planuje zrobić dwuspadowy 

Pionowe słupy są wsadzone w metalowe obudowy a te metalowe obudowy mają pręta fi16mm i  są wbite 50cm w ziemię i wypoziomowane na betonowej płycie 50x50cm

Główne pionowe słupy mają 100x100mm,

wysokość 2,50m .

kanciaki łączące pionowe słupy 90x120mm ,długość 5,00m

Długość zabudowy 6,00m ,szerokość 5,00m, wysokość 2,5m.Odległość między pionowymi słupami na szerokość to 4,6m. Słupy są rozstawione co 3m .Pionowe słupy z tymi poziomymi są tak zrobione ,że są w nich wycięte klocki i jeden wchodzi w drugi i skręcone śrubami. Te łączące poziome mają wymiar 60x120mm i na razie są tylko na sztukę żeby konstrukcja wytrzymała do przyszłego weekendu. W przyszły weekend będą skręcone śrubami w wycięte miejsca w pionowych słupach.Kantówki o wymiarach 60x120 będą wykorzystane na konstrukcję dachu , rozstawione będą co 1,2m (5sztuk na długość zadaszenia). Podstawa podłogi również będzie z tych 60x120mm .  Dach chciałem pokryć blachodachówką. Podloga będzie wykonana z desek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kalapan napisał:

Odważne rozwiązanie ... Ja bym dał 140x140 i miałbym pewność, że to wytrzyma.

140 byłoby oczywiście dobrze, ale myślę, że trochę na wyrost.

100 da ostatecznie radę, ale pod warunkami:

- dał bym wtedy dodatkowe 2 słupy na szerokości (zewnętrzne, bo rozumiem, że środkowy zepsułby estetykę i funkcjonalność),

- poziome belki zrobiłbym o dokładnie takim samym przekroju (plus belka na środku pomiędzy nowymi słupami),

- SOLIDNE zastrzały - najlepiej z takiego samego profilu,

- jak najbardziej spadzisty dach (w miarę rozsądku i bez drastycznych szkód dla estetyki). 

I podstawowe pytanie - jeśli dach będzie dwuspadowy, to w którą stronę będzie kalenica, bo jeśli wzdłuż, to te dodatkowe słupy, o których piszę są ABSOLUTNIE konieczne (z przedłużeniem do kalenicy oczywiście)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Zulos napisał:

140 byłoby oczywiście dobrze, ale myślę, że trochę na wyrost.

Ja jak swoją studnię budowałem też dumałem jaki profil słupów zastosować. Mimo, że cała " budowla" stosunkowo mała, bo chyba 3x3 m, to i tak dałem  słupy 14x14. I powiem szczerze, nie żałuję, bo przy silnych wichurach jakich u nas coraz więcej tylko patrzyłem czy pofrunie, czy jeszcze trochę postoi :)  Minęło już sporo lat i konstrukcja się trzyma :)  Były u nas już dwie potężne wichury i jestem pewien, że przy  kantówkach 10x10 ta studnia by leżała.

 

PICT4988.thumb.JPG.2e2c48e753627974a5644f964fab7783.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kalapan napisał:

Ja jak swoją studnię budowałem też dumałem jaki profil słupów zastosować. Mimo, że cała " budowla" stosunkowo mała, bo chyba 3x3 m, to i tak dałem  słupy 14x14. I powiem szczerze, nie żałuję, bo przy silnych wichurach jakich u nas coraz więcej tylko patrzyłem czy pofrunie, czy jeszcze trochę postoi :)  Minęło już sporo lat i konstrukcja się trzyma :)  Były u nas już dwie potężne wichury i jestem pewien, że przy  kantówkach 10x10 ta studnia by leżała.

Szacun - Twoja studnia będzie stała po wieki:-)

Konstrukcja mojej wiaty - 7,40x5x2,85 (w kalenicy 4,60m) jest z profili 14x14 i pomimo faktu, że u mnie nie ma dni bezwietrznych, a potrafi wiać potężnie - ani drgnie (mam nadzieję, że tak zostanie).

M.in. (ale nie tylko) dlatego śmiem przypuszczać, że ogarnie - ale pod warunkami, jakie podałem.

Tylko moja wiata oparta jest na 9 słupach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.