Jump to content
Sign in to follow this  
Conneus

Kupno przyczepki hamowanej a F.3...

Recommended Posts

Conneus

Witam wszystkich,  chcę kupić przyczepę hamowaną z dmc 1000kg. Niestety mam dylemat z tego względu iż w dowodzie mam następujące dane (auto Scenic II 2.0 PB):

F1:1955

F2:1955

F3:2950

O1:1300

O2:650

Na 1 rzut oka wydawało mi się, że mogę mieć taką przyczepkę (według danych z O.1) natomiast po przeliczeniu F3-F2 wychodzi 995kg...

Niestety DMC nie można zmienić. A według mojego rozumowania przyczepka będzie miała DMC o 5 kg za duże biorąc pod uwagę wpis F.3.

Czy lepiej poszukać innej przyczepki? Czy po prostu parametr F.3 (w sumie chyba tylko we francuzach występuje) nie jest bardzo brany pod uwagę w przypadku kontroli i jego przekroczenie o 0,5%... .

Dodam, że zestaw razem będzie mieć 2955kg i stosunek masy będzie zachowany (DMC przyczepy będzie  2x mniejsze niż auta).

Trochę jestem zdezorientowany swoim dowodem, z jednej strony O.1 pozwala mi na przyczepkę 1,3t z drugiej 2 wpis zabrania tego... a mimo to przyczepka bardzo kusi kupnem,  jednak wolę ją mieć po 1-szej kontroli, a niestety nigdzie nie ma podobnej przyczepki w tej cenie :/ (hamowana bardziej pasuję mi przy zmianie auta bo wtedy nie będę musiał szukać auta, które na haku będzie miało z 650 kg w przypadku przyczepki niehamowanej).

Pozdrawiam

jacek00
9 minut temu, Conneus napisał:

Witam wszystkich,  chcę kupić przyczepę hamowaną z dmc 1000kg. Niestety mam dylemat z tego względu iż w dowodzie mam następujące dane (auto Scenic II 2.0 PB):

F1:1955

F2:1955

F3:2950

O1:1300

O2:650

Na 1 rzut oka wydawało mi się, że mogę mieć taką przyczepkę (według danych z O.1) natomiast po przeliczeniu F3-F2 wychodzi 995kg...

F3 to nie jest suma F2 i O1, a DMC zestawu - zestawu czyli pojazdu połączonego z innym w celu poruszania się jako całość. Czyli dla takiej całości masz określone DMC. DMC to maksymalna dopuszczalna waga pojazdu obciążonego bagażami i osobami. DMC przyczepy jaką możesz holować masz określone w polu O1. 

Mówiąc krótko jeśli stworzysz zestaw z pojazdu o DMC 1955 i przyczepy o DMC 1300 kg to taki zestaw możesz załadować maksymalnie do wagi 2950 kg.

To wszystko już było wielokrotnie omawiane na forum. Wystarczy poszukać :)

Edited by jacek00 (see edit history)

Conneus

Czyli krótko mówiąc. Jak mam auto o DMC 1955 kg (masa własna 1475 kg) i przyczepkę DMC 1000 kg to wtedy na spokojnie mogę jeździć. Z tym, że w razie kontroli załóżmy ITD/policji i ważenia nie mogę przekroczyć 2950 kg. No to w takim razie myślę, że już wiem wszystko (patrzyłem na internecie wcześniej by spamu na forum nie robić, ale tam głównie o DMC przyczepy w O.1). Dziękuję za wyjaśnienie.

jacek00
3 minuty temu, Conneus napisał:

Czyli krótko mówiąc. Jak mam auto o DMC 1955 kg (masa własna 1475 kg) i przyczepkę DMC 1000 kg to wtedy na spokojnie mogę jeździć. Z tym, że w razie kontroli załóżmy ITD/policji i ważenia nie mogę przekroczyć 2950 kg. No to w takim razie myślę, że już wiem wszystko (patrzyłem na internecie wcześniej by spamu na forum nie robić, ale tam głównie o DMC przyczepy w O.1). Dziękuję za wyjaśnienie.

Tak, nie jesteś wyjątkiem. Chyba większość francuzów ma tak zrobione z DMC zestawu. U mnie zarówno poprzedni C4 Picasso jak i obecny Renault Scenic też tak miały

qbek

i dlatego, moim zdaniem, chyba lepiej byłoby w przypadku pola F3 posługiwać się określeniem Rzeczywista Masa Zestawu, bo DMC zestawu wprowadzana zamieszanie :) 

jacek00
1 godzinę temu, qbek napisał:

i dlatego, moim zdaniem, chyba lepiej byłoby w przypadku pola F3 posługiwać się określeniem Rzeczywista Masa Zestawu, bo DMC zestawu wprowadzana zamieszanie :) 

Bo w polu O1 de facto jest MMC a nie DMC :) Więc moim zdaniem jest to ok. F2 to DMC samego pojazdu solo. F3 to DMC pojazdu jako całość składającego się z holownika i przyczepy, a O1 to MMC.

Edited by jacek00 (see edit history)