Skocz do zawartości

Zimowa osłona kratki lodówki Elektrolux


Rekomendowane odpowiedzi

47 minut temu, jagodek napisał:

@kristofer - nie znam Cię, nie wypowiadam się na Twój temat, lecz mówiąc pogardliwie, szydząco o niekompetencji "innych" podważasz ogólne zaufanie do serwisów naprawczych.

Ja tam chciałbym, żeby serwisant miał chociaż połowę tej wiedzy co Krzysiek. Chyba nie czytasz tematów technicznych na forum. 

Dla mnie może być z wykształcenia nawet historykiem. Nie znalazłem żadnej jego wypowiedzi, którą mógłbym zanegować.

A przede wszystkim chce Mu się pisać dokładnie i wyczerpująco. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

3 godziny temu, Kristofer napisał:

Pozdrowienia dla "serwisów z certyfikatem"  ;)
Zdjęcia, które otrzymałeś, wyjaśniają raczej wszystko.

Napisz proszę coś więcej. Gdzie popełniono błąd? Bo dla mnie nic z tego zdjęcia nie wynika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jagodek napisał:

@kristofer - nie znam Cię, nie wypowiadam się na Twój temat, lecz mówiąc pogardliwie, szydząco o niekompetencji "innych" podważasz ogólne zaufanie do serwisów naprawczych. Większość użytkowników samochodów kempingowych, przyczep korzysta z usług "tych" wg Ciebie niekompetentnych serwisów. Jeżeli przesłane zdjęcie wg Ciebie nie uzasadnia "czegoś na rzeczy"  również podeprzyj swoje twierdzenia przeciwne opinią producenta, serwisu. 

Masz prawo do swojego zdania, ale kategoryczne twierdzenia przysługują osobom posiadającym przygotowanie zawodowe, lub uprawnienia. Moje pytanie nie jest atakiem na Twoją osobę, tylko pytaniem o kwalifikacje uprawniające do podważania opinii serwisu. Czy teraz zrozumiałeś?

Dyskusja o tych nieszczęsnych osłonach zaczęła się od Twoich własnych słów, gdy napisałeś o "wpadce pewnego znanego serwisu, który założył dwie osłony, zamiast jednej":

 

W dniu 17.02.2019 o 20:36, jagodek napisał:

Ostatnio słyszałem o wpadce pewnego znanego serwisu, który założył obydwie przesłony na górną i dolną i coś się mocno zgrzało.?

Nie muszę być serwisantem z takiej, czy innej firmy, by mieć własne zdanie oparte na informacjach zawartych w instrukcjach itp. materiałach przeznaczonych dla lodówek oraz przyczep. Wiele z nich zresztą tu zaprezentowałem, aby wykazać, że to, co piszę ma swoje konkretne podstawy. Nie padła żadna nazwa serwisu, więc dyskusja jest wciąż tylko hipotetyczna. Jaka jest rzeczywistość, to każdy wie. Są serwisy, do których można jechać w ciemno, a są i takie, które powtórnie strach odwiedzić. :miga:
Widzę, że mimo przedstawionych wcześniej dowodów i opinii (nie tylko moich), wciąż trzymasz się niczym nie popartego twierdzenia, że osłona ma być tylko jedna, bo tak twierdzi ktoś z jakiegoś serwisu. Jak wspomniałem, mam własne zdanie o tej opinii, a zdjęcia, które zamieściłeś, tylko mnie w tym utwierdzają.
Wiem, gdzie leży przyczyna nadtopienia kratek i w czym tkwi "diabeł", ale czy wie to wspomniany "serwisant"? Po tym, jak stwierdził, że to wina założenia dwóch osłon, szczerze wątpię w jego fachowość  i nie boję się tego napisać. Zastosowanie jednej osłony miałoby rzekomo obniżyć temperaturę panującą w przestrzeni za lodówką, tylko jednocześnie zostałyby zakłócone proporcje przepływu powietrza, a konsekwencji tego, już ten ktoś nie bierze nawet pod uwagę. Może zamiast kombinować wbrew temu, co opisywane jest w instrukcjach, lepiej po prostu się do nich stosować i jeśli już, to zakładać na kratki to, co być powinno?
IMO

PS
Nie piszę pogardliwie o wszystkich serwisach, nie piszę pogardliwie nawet o tym jednym, ponieważ nawet nie wiem, który miałeś na myśli. Nie zgadzam się jedynie z wydaną przez "ten serwis" opinią. Moje "pozdrowienia" były jedynie odpowiedzią na to:

 

W dniu 18.02.2019 o 13:05, jagodek napisał:

W jednym polecili mi, abym osobie zakrywającej 2 kratki przekazał pozdrowienia dla miejscowego Komendanta OSP?

 

Godzinę temu, jagodek napisał:

Sam możesz zatkać wszystkie otwory w pojeździe, ale nie twierdź, że zasadą jest zatykanie otworów wentylacyjnych. Ja nie mam wiedzy i kwalifikacji, dlatego wstrzymuję się od oceny i stosuję się do zaleceń. 

@jagodek, skąd Ty to bierzesz :look: Nigdzie, nic takiego nie napisałem :pad:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, jacek00 napisał:

Napisz proszę coś więcej. Gdzie popełniono błąd? Bo dla mnie nic z tego zdjęcia nie wynika :)

W czym rzecz, wyjaśnię na zakończenie tego posta, a tymczasem przypomnę: osłony należy zakładać zgodnie z instrukcją dla posiadanej lodówki / systemu wentylacji dla niej zamontowanego. Osobiście nie spotkałem jeszcze w żadnej instrukcji uwagi, aby zakładać wyłącznie jedną osłonę. Poza tym, osłony muszą być dedykowane dla danego typu kratek, a nie dobierane na zasadzie poszukiwania pasującego wymiaru!
Przy takim podejściu może się zdarzyć, że kupiona osłona wpasuje się do kratki, jednak zakryje ją całkowicie lub zdecydowanie więcej, niż osłona dedykowana. Niejednokrotnie mogłem zaobserwować (również czytając forumowe posty), że zdarzają się osoby, którym brakuje po prostu zdrowego rozsądku i logicznego myślenia. Zwłaszcza tego ostatniego nie powinno brakować, gdy jakiegoś sprzętu zaczyna się używać, gdy dobiera się wyposażenie, czy jakieś rozwiązania dla posiadanej przyczepy.
Przykładem może być stosowanie nieodpowiednich osłon, zasłaniających kratki, lub stosowanie osłon takiego typu, który w ogóle nie powinien być zastosowany w danej sytuacji, czy warunkach pogodowych, nawet jeśli  te osłony dedykowano dla posiadanego typu kratek.

Lodówki mające jedne drzwi, posiadają w większości przypadków systemy wentylacyjne składające się z dwóch kratek o raczej typowych rozmiarach (np. typ LS100, pokazywany na dwóch pierwszych stronach tego tematu). Osłony dedykowane dla tego typu kratek zapewniają odpowiednią ilość powietrza wchodzącego i wychodzącego (nie ma mowy, o "odwróconym ciągu"), a jednocześnie nie biorą udziału w ograniczaniu wypływu spalin, ponieważ system kominowy - prawa, skrajna strona kratki, nie jest osłoną przykrywany.

2.thumb.jpg.647fe131d55eb36315339d3fd83a7295.jpg

Lodówki b. duże, mające 2 szt. drzwi, posiadają najczęściej dwa rozwiązania wentylacji: dwie duże kratki np. LS300 (znacznie większe od LS100) lub jedną dużą kratkę np. LS300 ew. LS500 i wylot w postaci komina umieszczonego na dachu. Również w tym przypadku stosuje się dwie dedykowane osłony dla posiadanego typu kratek (np. L300), ewentualnie dla pojedynczej kratki, np. LS500, dwie osłony, które po założeniu pozostawiają pomiędzy sobą odpowiednią szczelinę w kratce, jednak zwracam uwagę, że w tym rozwiązaniu, komina wentylacji umieszczonego na dachu nie przysłania się nigdy.

1.thumb.jpg.06d3d4fddc25187f61eee85f161d9cc4.jpg


Ostatnio coraz częściej można spotkać pewne uproszczenia (wciąż ta oszczędność producentów, którzy robią, co tylko mogą, aby obniżyć koszty produkcji, a nam "umilić" karawaning). W tym przypadku, komin lodówek, zwłaszcza tych dużych, nie ma już osobnego kanału wyprowadzającego spaliny przez ścianę, tylko wypuszcza je za tylną ścianką lodówki, gdzie mieszają się z ciepłym powietrzem ogrzanym przez radiator skraplacza, a cała ta mieszanka wydostaje się na zewnątrz, przez jeden otwór kratki wentylacyjnej. Kto tak ma, łapki w górę :rolleyes:
Moim zdaniem, podkreślam: moim zdaniem i zupełnie na marginesie, są to zbyt daleko idące uproszczenia i rozwiązania nieprawidłowe, mimo iż funkcjonują. Nie jestem przekonany, czy zawsze i w każdych warunkach będą całkowicie bezpieczne.
Ważne! Przy tym rozwiązaniu, bardzo istotna jest szczelność zabudowy całej lodówki oraz ciągłość i prawidłowy stan wszystkich uszczelnień wokół lodówki - trzeba mieć to na uwadze, przy wszystkich samodzielnych pracach związanych z wyciąganiem lodówki z zabudowy, a zwłaszcza po iluś tam latach, gdy przyczepa przestanie być nowa.
Przy sprawnie działającej lodówce, kanale wentylacji i umiarkowanych temperaturach zewnętrznych, tego typu rozwiązanie nie powinno w zasadzie mieć wielkiego wpływu na temperaturę wewnątrz lodówki, jednak ...
No właśnie. Przy tym rozwiązaniu, mimo że instrukcja może podawać temp. poniżej + 8 - 6 st. C dla założenia osłon, należy kierować się przede wszystkim własną obserwacją pracy lodówki (temperatury wewnątrz i ustawionej mocy). Może się okazać, że mimo "książkowej" temperatury zewnętrznej, osłony nie poprawią warunków pracy lodówki, a nawet je pogorszą. Instrukcje pisane są dla samej lodówki i dosyć ogólnie, raczej nie uwzględniają wszystkich warunków, jakie mogą wystąpić w rzeczywistym karawaningu (różny rodzaj zabudowy zastosowanej przez producenta przyczepy, wysokość zamontowania lodówki, grubość i zdolność izolacyjna ścian, bliskość pieca, a dodatkowo to, co jest w ogóle trudne w przewidywaniu, czyli sposób ustawienia przyczepy w stosunku do otoczenia, np. kratki w cieniu lub nasłonecznione, kratki osłonięte pobliskimi krzakami, murkiem, wysoką pryzmą śniegu lub przeciwnie, całkowicie na wolnej przestrzeni, gdzie wiejący wiatr hula bez przeszkód itd. itp.)
W tego typu przypadkach liczy się przede wszystkim własna obserwacja pracy lodówki. Jeżdżąc późną jesienią lub tym bardziej zimą, osłony warto jednak posiadać, bo nigdy nie wiadomo, czy nie okażą się potrzebne. Poza tym, jak wcześniej wspominałem, osłony nazywają się "zimowymi", więc jak sama nazwa wskazuje,  ? zakładamy je też na czas mycia przyczepy - mniejsze prawdopodobieństwo, że zamoczymy sobie przestrzeń przyczepy za lodówką.

 

Obiecałem, więc wracam do tych nieszczęsnych osłon zaleconych, czy też założonych przez w/w serwis, a które spowodowały odkształcenie termiczne samych kratek.
Kratka pokazana na zdjęciach @jagodek, to typ LS300. Pokazana osłona jest oczywiście dedykowaną osłoną do tych kratek, jednak z jednym "małym" zastrzeżeniem: jest to osłona EWS300, tzw. "izolacyjna", o znacznie zmniejszonym przepływie powietrza i dodatkowo termicznie izolowana, z przeznaczeniem dla temperatur zewn. w okolicy minus 30 st. C!!!

4.jpg.51751ceb0077f4d7729728a6004a2c7c.jpg


Jeśli posiadacz wspomnianej przyczepy nie eksploatował jej w warunkach "arktycznych", to wcale mnie nie dziwi, że kratki lodówki się podtopiły. Stało się tak, nie dlatego, że były dwie osłony, tylko dlatego, że przy temp. otoczenia ok. zera stopni, zamiast standardowych osłon "zimowych" L300, założono osłony izolowane termicznie, przeznaczone dla ekstremalnie niskich temperatur!
Dla standardowych temperatur w okolicy zera stopni, dla kratek LS 300 producent lodówki przewidział zupełnie inne osłony - "zimowe" L300. Poza wymiarami, osłony "zimowe" są konstrukcyjnie identyczne z omawianymi wcześniej dla kratek LS100, czyli nie są dodatkowo izolowane, mają też znacznie większą powierzchnię dla przepływu powietrza, niż osłony "izolacyjne".

3.thumb.jpg.56f881e7994a2ad164f1248c652c6a53.jpg

 

5.thumb.jpg.e7eafad9fc411c4268fac12f6b5294e8.jpg

Tu właśnie kłania się m.in. fachowa wiedza oraz logiczne myślenie. Dla mnie jest to ewidentny błąd kogoś, kto te osłony założył i kogoś, kto odczuwał potrzebę ich założenia, no chyba, że posiadacz przyczepy kierował się czyjąś bardzo fachową opinią. :hmm:
IMO

PS
Kolejny raz uczulam na niezbyt rzetelne, czy niezbyt fachowe opisy różnych elementów wyposażenia przyczep, umieszczanych na stronach przeróżnych sklepów, sprzedawców, firm itp. Sklepy często renomowane, z wieloletnią tradycją, a mimo to ...
Jeśli nie bardzo wiemy, czego konkretnie szukamy i do tego nie jesteśmy zbyt dociekliwi, to opierając się jedynie na opisie sprzedawcy, jesteśmy na bardzo dobrej drodze do popełnienia błędu, nierzadko poważnego w skutkach.
Nie szukałem wnikliwie, ale na kilka sklepów, które "odwiedziłem", tylko w jednym wspomniana osłona "izolacyjna" była prawidłowo opisana. Odnośnika nie podaję, aby nie być posądzonym o kryptoreklamę, chyba, że jednak zechcecie zobaczyć.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź, jednak nie mogę podać nazwy serwisu, który założył kratkę i wysłał użytkowników na zimowy urlop. Z mojej strony jest to obawa przed powòdztwem cywilnym z ich strony. Wiem, że przeglądają forum i pozdrawiam serdecznie.?Poprawiał po wspomnianym serwisie campermajster z Wawy. Sprawa z tego co wiem jest w toku. Nie wnikam co było przyczyną złego doradztwa, lecz uczynili to na własny koszt.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jagodek napisał:

Wybacz, ale jesteś niesprawiedliwy. W Krk, Wwie, Szczecinie pracują pracownicy po szkoleniach, wykonując usługę biorą też odpowiedzialność na siebie.

Jakie Ty posiadasz kwalifikacje, aby kwestionować? bez obrazy

Krzysiek ma kwalifikacje lepsze niż 3/4 serwisów w Polsce razem wzięte.

Branie odpowiedzialności na siebie wygląda różnie - poczytaj jak sanki były zamontowane gdzieś w serwisie i co się stało i jeszcze parę innych kwiatków

3 godziny temu, jagodek napisał:

..........nie mogę podać nazwy serwisu, który założył kratkę i wysłał użytkowników na zimowy urlop. Z mojej strony jest to obawa przed powòdztwem cywilnym z ich strony. Wiem, że przeglądają forum i pozdrawiam serdecznie........................

pomyśl co napisałeś - serwis jest szkolony i zna się na rzeczy - dał d00py w doradztwie i montażu - i miałby iść do sądu żeby udowodnić wszystkim , że nazwanie ich laikami i niekompetentnymi ignorantami jest niezgodne z prawdą :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jagodek napisał:

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź, ....

Powinieneś przeprosić Kristofera a nie dziękować 

Takie moje zdanie po obserwacji tego tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, chris_66 napisał:

Krzysiek ma kwalifikacje lepsze niż 3/4 serwisów w Polsce razem wzięte.

Branie odpowiedzialności na siebie wygląda różnie - poczytaj jak sanki były zamontowane gdzieś w serwisie i co się stało i jeszcze parę innych kwiatków

pomyśl co napisałeś - serwis jest szkolony i zna się na rzeczy - dał d00py w doradztwie i montażu - i miałby iść do sądu żeby udowodnić wszystkim , że nazwanie ich laikami i niekompetentnymi ignorantami jest niezgodne z prawdą :lol:

Na prawie też się znasz? Czy ja jestem stroną sporu? Mam Ci tłumaczyć teraz, na czym polega stosowanie przepisòw kodeksu cywilnego w procesie ? 

A propos Kristofer - niech otworzy serwis naprawczy, jeżeli zna się na rzeczy. Doceniam elaboraty, lecz jest to kolejna prywatna opinia i prywatny pogląd użytkownika forum. Jak uzyskam informacje z Thetforda, dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jagodek napisał:

Na prawie też się znasz? Czy ja jestem stroną sporu? Mam Ci tłumaczyć teraz, na czym polega stosowanie przepisòw kodeksu cywilnego w procesie ? 

A propos Kristofer - niech otworzy serwis naprawczy, jeżeli zna się na rzeczy. Doceniam elaboraty, lecz jest to kolejna prywatna opinia i prywatny pogląd użytkownika forum. Jak uzyskam informacje z Thetforda, dam znać.

więcej pokory chłopie dla wiedzy i doświadczenia innych, rzucasz się strasznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.