Skocz do zawartości

Zimowa osłona kratki lodówki Elektrolux


Rekomendowane odpowiedzi

Ztcw, przy dwóch kratkach, dolnej i górnej przy starszym Dometicu/Electroluxie zakłada się zawsze dwie, górną i dolną. Górna jest mniejsza, bo nie zachodzi w ogóle na wylot kominka, dolna mniejsza. Płomień lodówki ma wystarczający dopływ powietrza (ten płomień jest jak świeczka dyżurna w piecu CO starszej generacji bez piezo, albo w termie gazowej, tzw. junkersie [no może trochę ciut większy]), więc dopływ powietrza na przekroju kilkudziesięciu cm kwadratowych jest wystarczający, a osłony w żaden sposób nie tyczą się kominka spalinowego, który pozostaje bez żadnych zmian, dokładnie tak jak latem. Osłony mają ograniczyć wychładzanie tyłu lodówki, żeby ten mały płomyk mógł również w niskiej temp. ogrzać czynnik, i tylko tyle. Stosowane tylko w niskich temperaturach (poniżej 6-8 stopni), w żadnym stopniu nie zagrażają pożarem.

Może powstało nieporozumienie w serwisie, co do zasłonięcia dwóch kratek, tzn. zrozumieli to tak, że przysłonięta miałaby być druga kratka, kominka (bo to są 2 kratki w jednej ramce)? Bo tylko to mogłoby m.zd. uzasadniać taką odpowiedź jaką uzyskał Jagodek.

Przecież nie cała górna kratka służy odprowadzaniu spalin (w zasadzie, poza tą częścią, pod którą jest sam kominek, i której się nie zasłania w ogóle i nigdy i niczym, górna kratka W OGÓLE nie służy do odprowadzania spalin, a co najwyżej wentylacji, tzn. odprowadzeniu ciepłego powietrza zza lodówki). Kominek nad palnikiem i wokół płomienia jest tak ukształtowany, że po zapaleniu się płomienia i nagrzaniu samego kominka, co trwa dosłownie chwilę [cienkie blaszki], spaliny nie rozchodzą się po całej komorze za lodówką, i są odprowadzane tylko przez wylot kominka).  

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dokładnie tak ja zrozumiałem, że umieszczamy obydwie kratki identyczne i przysłaniamy kominek spalinowy w górnej.

Co do tezy, że w temperaturach niższych nie zagrażają pożarem, dostałem obietnicę otrzymania od serwisu zdjęcia nadtopionej przesłony zimowej kratki górnej z reklamacji zgłoszonej w ostatnich miesiącach zimowych w przyczepie stosunkowo nowej. Wstawię na forum, żeby można byłoby się do tego odnieść.  Na razie nie wiedzą, że zdjęcie trafi na forum?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jagodek napisał:

@Kristofer,  a moim zdaniem Twoja wypowiedź świadczy o niezrozumieniu mojego punktu widzenia. Dolna kratka podlega przysłonięciu, aby zmniejszyć dostęp zimnego powietrza, który studzi płomień jaki znajduje się w dolnej części . Gorna wyprowadza powstałe spaliny po ogrzaniu czynnika chłodzącego. Co jest w tym nielogicznego? Przysłonięcie górnej kratki blokuje wydostawanie się spalin. Co jest w tym nielogicznego? To prosta fizyka.

Rozumiem doskonale Twój punkt widzenia, tylko uważam, że w omawianym przypadku nie jest słuszny.
Spaliny wydostają się kominem, który jest osobnym układem. Na ich wydostawanie się z komina, nie ma wpływu kanał chłodzenia z założonymi osłonami.
One nie zamykają ujścia dla spalin. Nielogiczne jest to, co opisujesz lub nie czytałeś uważnie tego, co pisałem, a powtarzałem kilka razy:
żadna z osłon nie zasłania powierzchni kratek całkowicie, ograniczają jedynie czynną powierzchnię przepływu powietrza do minimum ustalonego konstrukcją danych osłon.
Przepływ powietrza od dołu, do góry zostaje zachowany, ale stosownie do zewn. temperatury "zimowej".
Latem, powierzchnia kratek (otwory) musi być jak największa, jednak zimą, chłodne powietrze doprowadza do przechłodzenia absorbera, rekuperatora, skraplacza i parownika, co ma bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie procesy zachodzące w "agregacie" lodówki. Aby temu zapobiec, stosuje się wspomniane osłony (dwie).

 

33 minuty temu, jagodek napisał:

Kolejny przykład z kominem na dachu, dokładnie takiego Dometica miałem w Burstnerze i jedną kratkę na ścianie. Przykład nietrafiony. Żaden argument. Poczekaj na odpowiedź fabryki. Identyczne pytanie zadałem na  duńskim forum. Czekam również na odpowiedzi.

Nie przypisuj mi czegoś, czego nie pisałem. :nono: Nie podawałem żadnego przykładu z kominem na dachu, wręcz przeciwnie - napisałem, że o tych wariantach nie będę się tu wypowiadał.

 

35 minut temu, jagodek napisał:

Kratki co do zasady mają za zadanie ograniczyć dostęp powietrza zimnego, a nie zablokować dostęp. To jest jasne, z tym chyba nikt nie dyskutuje.

I o tym cały czas piszę, a nawet pokazałem ten przepływ na jednym z rysunków. Mam wrażenie, że w ogóle tego nie czytałeś i nie spojrzałeś na to zdjęcie.

Przypomnę, że nie pisałeś wcześniej o ograniczonym przepływie powietrza, ale o konieczności stosowania tylko i wyłącznie jednej osłony na kratki wentylacyjne, co moim zdaniem nie jest słuszne i co starałem się Ci wytłumaczyć.
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jagodek napisał:

Gorna wyprowadza powstałe spaliny po ogrzaniu czynnika chłodzącego. Co jest w tym nielogicznego? Przysłonięcie górnej kratki blokuje wydostawanie się spalin. Co jest w tym nielogicznego? To prosta fizyka.

Górna kratka składa się z DWÓCH części. Wentylacyjnej i kominowej odprowadzającej spaliny z palnika. Przysłaniamy TYLKO część wentylacyjną. Nigdy kominową.

Twoja wypowiedź sugeruje niezrozumienie konstrukcji na styku przyczepa/lodówka. Może masz jakąś totalnie nietypową instalację, która wprowadziła Ciebie w błąd :niewiem:

Wg. mnie przysłonięcie tylko górnej, tylko dolnej czy obydwu naraz jeżeli są to osłony dedykowane lub wykonane PRAWIDŁOWO nie doprowadzi do żadnego niebezpieczeństwa.

Natomiast tylko przysłonięcie obydwu będzie dawać pożądany efekt. W innym przypadku nie ma to sensu. :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jagodek napisał:

Dokładnie tak ja zrozumiałem, że umieszczamy obydwie kratki identyczne i przysłaniamy kominek spalinowy w górnej.

W tylu miejscach było napisane, że kominek jest osobnym układem, który nie jest zasłaniany, było to wręcz podkreślane. Było też dużo zdjęć i rysunków wszystko pokazujących, że trudno byłoby nie zrozumieć, o które kratki i osłony chodzi. Wyraźnie pisałeś coś innego i tak to było rozumiane (chyba nie tylko przeze mnie): ma być osłona tylko na jednej (dolnej) kratce wentylacyjnej. ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jagodek napisał:

 Dolna kratka podlega przysłonięciu, aby zmniejszyć dostęp zimnego powietrza, który studzi płomień jaki znajduje się w dolnej części . Gorna wyprowadza powstałe spaliny po ogrzaniu czynnika chłodzącego. Co jest w tym nielogicznego? Przysłonięcie górnej kratki blokuje wydostawanie się spalin. Co jest w tym nielogicznego? To prosta fizyka.

górna kratka nie służy odprowadzeniu spalin tylko wyprowadzeniu ciepłego powietrza - do dwa zupełnie odrębne obwody

dolna krstka też nie służy niczemu innemu niż ociepleniu układu - szczeliny pozostawione w osłonie i poniżej wystarczają na bezpieczne spalanie gazu z palnika i pewnie jeszcze by starczyły na piecyk

cold air can restrict the performance of the unit - zimne powietrze może ograniczyć wydajność urządzenia - osłony służą utrzymaniu ciepła które jest niezbędne do prawidłowej pracy maszynki z amoniakiem

więc proszę nie mieszaj pojęć tylko poczytaj i stosuj albo nie

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2019 o 09:50, Misio napisał:

No to nie wiem...

U mnie po założeniu dowolnej jednej lub obu osłon...palnik pracuje cały czas a w pewnym momencie temperatura w lodówce rośnie...efekt "ugotowania" amoniaku...

Znalazłem warunki montażowe lodówki. Sprawdź u siebie, może ktoś wymieniał lodówkę i coś spitolił :hmm:

IMG_7454.thumb.JPG.03ebf3aed7b3d7a988f10027269f95b6.JPG

IMG_7453.thumb.JPG.ebb2aa4bcab2b1d0d810895f07243d73.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, czyś napisał:

Może powstało nieporozumienie w serwisie, co do zasłonięcia dwóch kratek, tzn. zrozumieli to tak, że przysłonięta miałaby być druga kratka, kominka (bo to są 2 kratki w jednej ramce)? Bo tylko to mogłoby m.zd. uzasadniać taką odpowiedź jaką uzyskał Jagodek.

Dokładnie, dlatego pisałem poprzednio: "nie wiemy, jak naświetliłeś sprawę oraz jakiego sprzętu konkretnie dotyczy odpowiedź i czy ją dobrze zrozumiałeś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jagodek napisał:

Co do tezy, że w temperaturach niższych nie zagrażają pożarem, dostałem obietnicę otrzymania od serwisu zdjęcia nadtopionej przesłony zimowej kratki górnej z reklamacji zgłoszonej w ostatnich miesiącach zimowych w przyczepie stosunkowo nowej. Wstawię na forum, żeby można byłoby się do tego odnieść.  Na razie nie wiedzą, że zdjęcie trafi na forum?

mogę ci pokazać okopcony kominek od lodówki - była zła mieszanka i po prostu palnik kopcił - nie świadczy to o niczym , poza tym, że palnik był niesprawny

do prawidłowego działania lodówki w warunkach letnich tropików południa w zupełności wystarczy dolna kratka i komin wyprowadzony na dach - tak jak w piecyku - rura na dach wystarczy żeby odprowadzić spaliny i wyssać całe gorące powietrze powstałe w czasie pracy lodówki - nie potrzeba górnej kratki ani dodatkowych wentylatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, chris_66 napisał:

do prawidłowego działania lodówki w warunkach letnich tropików południa w zupełności wystarczy dolna kratka i komin wyprowadzony na dach - tak jak w piecyku - rura na dach wystarczy żeby odprowadzić spaliny i wyssać całe gorące powietrze powstałe w czasie pracy lodówki - nie potrzeba górnej kratki ani dodatkowych wentylatorów

Potrzeba do poprawienie wydajności lodówki i komfortu użytkowników. W poprzedniej cepce kratkę wentylacyjną miałem w blacie kuchennym i ciepło waliło do środka. Wątpliwa przyjemność w tropikach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, BUMERANG napisał:

Potrzeba do poprawienie wydajności lodówki i komfortu użytkowników. W poprzedniej cepce kratkę wentylacyjną miałem w blacie kuchennym i ciepło waliło do środka. Wątpliwa przyjemność w tropikach ;)

dla komfortu owszem, ciepło jest w środku  :zly:

jak to miałeś kratkę w środku ? u mnie był normalny komin na dach i szły nim spaliny i ciepłe powietrze razem -

ale lodówka działa bez zarzutu :yay:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wykluczyć jednostkowej usterki, ale zdrowy rozsądek nakazywałby po założeniu osłon dostosować płomień palnika do warunków. Po przysłonięciu, w temp. od 0-10 stopni na plusie, na minimum, od 0 do -6(-8_ stopni) średni płomień, dopiero poniżej na maksa. 

Te kratki mają poprawić wydajność lodówki, zmniejszyć ilość zużywanego gazu, ale i zmniejszyć wychładzanie całej cepy, co nie zmienia faktu, że też trzeba tego używać z głową. 

Nie są wykluczone różne przypadki (np. fabrycznie założona za duża dysza, przypadkowe zasłonięcie komina czymś opartym o cepę lub zwisającym z kedry przedsionem podczas jego rozkładania [tym bardziej jakimś zimowym], znaczące ocieplenie w ciągu dnia i nasłonecznienie ściany z lodówką), ale charakteru masowego to nie ma, cepy z tego powodu nie płoną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, chris_66 napisał:

dla komfortu owszem, ciepło jest w środku  :zly:

ale lodówka działa bez zarzutu :yay:

Moja nie wydalała :( Przy 15 stopniach zamarzało mi masło, przy 30 miałem w lodówce +15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, ale dajcie jakieś zdjęcie współczesnej lodówki... np wspomnianej N3142. U mnie w górnej kratce nie ma podziału na komin i nie komin. Jest kratka bez podziału i osłona jest taka sama jak na dole takie H.

Kratki wyglądają tak https://www.leisureshopdirect.com/ventilation/caravan-fridge/fridge-vents/seals-vents-exhausts-for-all-thetford-fridges/thetford-large-fridge-vent-cream-523x281

A osłona tak:

https://www.leisureshopdirect.com/ventilation/caravan-fridge/fridge-vents/seals-vents-exhausts-for-all-thetford-fridges/winter-cover-large-for-thetford-fridges-white

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.