Skocz do zawartości

Zimowa osłona kratki lodówki Elektrolux


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie coś mam nie teges...

Próbowałem zasłaniać dolną kratkę, górną, obie (dodam iż komin spalinowy mam w innym miejscu). Dodam iż każda zasłonka ma przepust powietrza najniższą linią kratki...

Zamontuje sobie jakieś termometry by określić co jest problemem...i co ma jaki wpływ...

 

Tak samo też mam jakiś problem z pracą lodówki podczas jazdy (szczególnie przy wyższych prędkościach), szczególnie gdy na ścianie opiera się słońce, chłodzi ale nie pracuje tak jak powinna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dlaczego nie teges? to proste.

Przesłona ogranicza powietrze niezbędne do spalania płomienia i ogrzania czynnika chłodzącego. Powstają spaliny, które muszą gdzieś się wydostać. Ilość spalin jest adekwatna do ilości powietrza, które dostarczasz do spalania. Jeżeli zasłonisz kratkę od spalin to wzrasta temperatura w jakiej pracuje lodówka i zaczyna się .........? Dodatkowy komin spalinowy to masz chyba od pieca. pzdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że producenci lodówek nie zgadują, tylko wiedzą, co robią (kratki i osprzęt są nieodłącznymi elementami lodówki i wyposażenia dla niej). Wszystko ma odpowiedni kształt / konstrukcję i tym samym umożliwia prawidłową pracę lodówki. Producenci przyczep w swoich instrukcjach również kierują się zaleceniami producentów zamontowanego w przyczepach wyposażenia. Osłony kratek tzw. "zimowe", zabezpieczają wnętrze przyczepy przed nadmiernym chłodem oraz nawiewaniem śniegu, gdy przyczepa parkuje pod gołym niebem w okresie zimowym, ale nie tylko - zapewniają również prawidłowe działanie lodówki, gdy zimą z przyczepy się korzysta. Płomień ("świeczka") palnika lodówki jest tak mały, że ilość powietrza niezbędna dla jego prawidłowej pracy, bez najmniejszych problemów jest zapewniona przy założonych kratkach "zimowych". "Komin" stanowi osobną część tego systemu i żadna osłona zimowa go nie zasłania - byłoby to niedopuszczalne.
Osłony powinno się stosować, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 8 st. C
Jeśli kratki wentylacyjne na ścianie są dwie, to zakładanie tylko jednej osłony pozbawione jest sensu - zakładamy zawsze dwie.


PS
Osłony należy zakładać również podczas mycia przyczepy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jagodek napisał:

W niektórych modelach (zwłaszcza Thetford) są 2 kratki na ścianie i przesłonę zimową zakłada się tylko na dolną

To jest jakaś Urban legend.

11 godzin temu, Kristofer napisał:

Jeśli kratki wentylacyjne na ścianie są dwie, to zakładanie tylko jednej osłony pozbawione jest sensu - zakładamy zawsze dwie.

 

Też tak uważam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kristofer napisał:

Myślę, że producenci lodówek nie zgadują, tylko wiedzą, co robią (kratki i osprzęt są nieodłącznymi elementami lodówki i wyposażenia dla niej). Wszystko ma odpowiedni kształt / konstrukcję i tym samym umożliwia prawidłową pracę lodówki. Producenci przyczep w swoich instrukcjach również kierują się zaleceniami producentów zamontowanego w przyczepach wyposażenia. Osłony kratek tzw. "zimowe", zabezpieczają wnętrze przyczepy przed nadmiernym chłodem oraz nawiewaniem śniegu, gdy przyczepa parkuje pod gołym niebem w okresie zimowym, ale nie tylko - zapewniają również prawidłowe działanie lodówki, gdy zimą z przyczepy się korzysta. Płomień ("świeczka") palnika lodówki jest tak mały, że ilość powietrza niezbędna dla jego prawidłowej pracy, bez najmniejszych problemów jest zapewniona przy założonych kratkach "zimowych". "Komin" stanowi osobną część tego systemu i żadna osłona zimowa go nie zasłania - byłoby to niedopuszczalne.
Osłony powinno się stosować, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 8 st. C
Jeśli kratki wentylacyjne na ścianie są dwie, to zakładanie tylko jednej osłony pozbawione jest sensu - zakładamy zawsze dwie.


PS
Osłony należy zakładać również podczas mycia przyczepy.

 

No to zacznijmy od instrukcji:

 

20190218_125317.jpg

20190218_125305.jpg

2 kratki z instrukcji wynikają z innych rozmiarów przesłon

Jeżeli są 2 kratki  to po ściągnięciu  dolnej mamy widoczny płomień a za górną wylot spalin. Specjalnie dzwoniłem do serwisu w Krakowie i Warszawie . W jednym polecili mi, abym osobie zakrywającej 2 kratki przekazał pozdrowienia dla miejscowego Komendanta OSP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam lodówkę N3142 i mam dwie kratki zimowe. Na tych kratkach działałem w zimie w sumie 30dni kalendarzowych...

Czy możesz wskazać miejsce w instrukcji gdzie jest napisane żeby używać tylko dolnej kratki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jagodek napisał:

No to zacznijmy od instrukcji

No właśnie. Sprzęty w przyczepach bywają różne, dlatego obowiązuje zawsze takie postępowanie, które zaleca producent. Nie da się ukryć, że odsetek posianych przez Forumowiczów przyczep z kratkami tego typu, który miałem na myśli jest bardzo wysoki i są najczęściej spotykane.

Zgodnie z instrukcją (język polski, aby nikt nie miał wątpliwości):

1478666986_zinstr1.jpg.62547809762e410f399b0f9bb3f7ce9b.jpg

Założone osłony, nigdy nie zamykają całkowicie "światła" kratki. Najczęściej, na ogół zależnie od wersji, dolne części kratek na wysokość ok. 1 cm nie są zasłaniane osłonami.
Ponadto, kratki posiadają jeszcze dodatkowe otwory umożliwiające napływ i cyrkulację powietrza (tak na wszelki wypadek).
Nie mam w tej chwili innych zdjęć przyczepy, ale myślę, że to, o czym piszę jest tu widoczne:

430772314_kratkilodwki.thumb.jpg.be045f79053249d2b9f25a7f3b1b5e99.jpg

Kratki lodówki bez założonych osłon, ale konstrukcyjnie przewidziane do współpracy z osłonami "zimowymi". Komin jest osobnym elementem układu, mimo że wizualnie stanowi jedność z górną kratką wentylacji.

 

Ten sam rodzaj kratek wentylacyjnych, ale już z założonymi osłonami "zimowymi":

795429324_Osony_krateklodwki.thumb.jpg.d7d1ab6f30144fee31d487e77c40553b.jpg

 


Osłony muszą być założone na obydwu kratkach, aby powierzchnia otworów (cm2) nawiewu i wywiewu była mocno zbliżona. Cyrkulacja powietrza i wylot spalin:

806649971_Osony_kratek_lodwki.thumb.jpg.3545b90b762565eb1aa2c9f3743629fd.jpg

 

W tym miejscu wypada dodać, że w starszych przyczepach, dla których takich osłon nie przewidywano, należy mieć na uwadze, aby robiąc jakieś osłony samemu, przewidzieć w nich odpowiednie i identyczne otwory do napływu / wypływu powietrza - jeśli osłony mają być używane przy pracującej lodówce zimą.

PS

Zawsze od wielu lat w okresie jesienno zimowym, gdy korzystam z przyczepy i lodówki, mam założone te osłony - jeszcze nic mi się nie spaliło.

Pozdrowienia dla jednego z "serwisów", z którym rozmawiałeś ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak twierdzisz, nie pozostaje nic innego, tylko poprosiłem o zdjęcie poglądowe z Serwisu - jakie są skutki Twojego myślenia. Wychodzę z założenia, że certyfikaty dostają osoby po szkoleniu. Wstawię zdjęcie niebawem, oraz certyfikat. Może być? Skąd czerpiesz wiedzę, jeżeli mogę spytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jagodek napisał:

 Wychodzę z założenia, że certyfikaty dostają osoby po szkoleniu. Wstawię zdjęcie niebawem, oraz certyfikat. Może być? Skąd czerpiesz wiedzę, jeżeli mogę spytać?

Pasowało by jeszcze wytłumaczenie powodu powstania pożaru. 

Jakoś argumenty Krzysztofa bardziej do mnie trafiają. Ja się na tym nie znam więc czekam na szczegóły :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję argumentów, lecz twierdzenia, że coś w skali makro występuje, wymagają dowodów. Dla mnie autoryzowany serwis Dometic, czy Thetford jest argumentem, a twierdzenie osoby " której do tej pory nic się nie spaliło" nie jest argumentem. To zbyt ważne sprawy i nasze wspólne bezpieczeństwo. Używam  przyczepy w zimie od 8 lat i najpierw wypytałem innych, wypytuję obecnie . Nie wymyślam koła i nie tworzę teorii własnych, pomimo doświadczenia. Opieram się na twardych dowodach. Odezwę się, jak coś dostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jagodek napisał:

Skoro tak twierdzisz, nie pozostaje nic innego, tylko poprosiłem o zdjęcie poglądowe z Serwisu - jakie są skutki Twojego myślenia. Wychodzę z założenia, że certyfikaty dostają osoby po szkoleniu. Wstawię zdjęcie niebawem, oraz certyfikat. Może być? Skąd czerpiesz wiedzę, jeżeli mogę spytać?

Wiedzę czerpię z różnorakich materiałów informacyjnych, instrukcji obsługi, katalogów i opracowań technicznych różnych producentów, jak również z wieloletnich doświadczeń życiowych z różnych dziedzin oraz własnych przemyśleń. Dotychczas nigdzie nie spotkałem informacji, że należy zakładać tylko jedną osłonę zimową (którą???), natomiast w każdej instrukcji, które pamiętam, była mowa o zakładaniu osłon / ochraniaczy - nigdzie nie przestrzegano, że należy użyć tylko jednej. Jak wspomniałeś, problem byłby zbyt dużej wagi (gdyby istniał), aby potraktować go tak ogólnikowo i pozostawić użytkownika z własnym "widzimisię". Skoro instrukcja nie przestrzega przed zakładaniem dwóch osłon, a wręcz zaleca zakładać osłony, to moim zdaniem problem nie istnieje, dlatego się o tym nie wspomina. Powtarzam raz jeszcze: osłony dla każdego typu kratek mają indywidualną konstrukcję i nie zakrywają kratek całkowicie.
Myślę, że poprzednio oraz teraz, opisałem wszystko dosyć przejrzyście, :hmm:pokazując również jednoznacznie brzmiący fragment instrukcji przyczepy, jednej z bardzo popularnych marek, więc jest to akurat zalecenie producenta, a nie "osoby, której do tej pory nic się nie spaliło". Czy to nie jest dowód?
Niestety, w przeciwieństwie do mnie, nie podałeś dotychczas żadnej konkretnej informacji (dowodu) na poparcie swojej tezy. Powoływanie się na rozmowę z jakimś "serwisem" niewiele znaczy, ponieważ nie wiemy, jak naświetliłeś sprawę oraz jakiego sprzętu konkretnie dotyczy odpowiedź i czy ją dobrze zrozumiałeś oraz czy dobrze ją przekazujesz. Nie prosiłem o jakiekolwiek certyfikaty, ponieważ nie wiem czemu miałyby służyć. Nie rozmawiamy o kompetencjach jakiegoś "serwisu". Mamy konkretne zagadnienie i tego należy się trzymać. W związku z tym, dołączę się do prośby Kol. vrs: "Czy możesz wskazać miejsce w instrukcji gdzie jest napisane żeby używać tylko dolnej kratki? " i gdzie wspomniano o niebezpieczeństwie, jeśli używa się dwóch z zalecanych osłon. To zbyt istotne, aby nikt, nigdzie o tym nie wspomniał.

PS
Nie rozumiem, w jakim celu producenci wypuszczaliby na rynek osłony dla dwóch kratek, jeśli wymagana byłaby tylko jedna, a do tego, nie byłoby o tym mowy w instrukcjach obsługi. Byłoby to nielogiczne, a w świetle tego, co napisałeś, nawet niebezpieczne. Wybór, którą osłonę założyć, pozostawiony użytkownikowi? Takie "widzi mi się"? Nie sądzę. Generalnie jest na rynku tylko dwóch, trzech producentów lodówek i kratek do nich. Każdy zestaw takich kratek posiada swoje konkretne oznaczenie np. L500, L205 itp. i do każdego takiego zestawu, wytwarzany jest dedykowany rodzaj osłon. Jak wspominałem, nie zakrywają one całkowicie i szczelnie kratek wentylacyjnych. Nawet dla wersji lodówek, gdzie jest tylko jedna kratka na ścianie, stosuje się dwie osłony, ale mają taką konstrukcję, że po założeniu na kratkę, pozostaje pomiędzy nimi odpowiedniej wielkości "szczelina".
Pomijam tu z oczywistych powodów wersje lodówek, które posiadają rzadziej spotykane instalacje cyrkulacji powietrza, np. z kominem na dachu, czerpaniem powietrza spod podłogi itp.

Jeszcze jeden z dowodów:

1909079462_osonydla_L500.thumb.jpg.6297c5e4090b6b2840f6608d19073926.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/żywność-i-napoje/chlodzenie/akcesoria/dometic-wa-120130-_-117240

Do lodówek z pojedyńczymi drzwiami i podwójnymi. 

 

https://www.campshop.nl/dbdocs/attachment_24.pdf

1 godzinę temu, vrs napisał:

Ja mam lodówkę N3142 i mam dwie kratki zimowe. Na tych kratkach działałem w zimie w sumie 30dni kalendarzowych...

Czy możesz wskazać miejsce w instrukcji gdzie jest napisane żeby używać tylko dolnej kratki?

Na stronie 5/91 jest napisane "winter cover" w liiczbie pojedyńczej, w zależności od szerokości otworu.

Napszę w dnu jutrzejszym do centrali Thetforda i Dometica z prośbą o wyjaśnienie tematu.

@Kristofer, jeżeli Twoja wiedza jest wiedzą amatorską i pochodzi z obserwacji życia - to żaden dowód. Ja uważam, że nie podałeś żadnej informacji, która jest weryfikowalna, tylko twierdzenia. To wnioskowanie z własnych twierdzeń.☺️

Tak jak wyżej wspomniałem, napiszę jutro do fabryki.

A tu;

https://www.caravantalk.co.uk/community/topic/89476-winter-vent-covers-a-guide-to-making-your-own-thetford-fridge/

 dyskusja ze zdjęciami na temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jagodek napisał:

Na stronie 5/91 jest napisane "winter cover" w liiczbie pojedyńczej, w zależności od szerokości otworu.

Napszę w dnu jutrzejszym do centrali Thetforda i Dometica z prośbą o wyjaśnienie tematu.

Są dwa rozmiary tych kratek, większe i mniejsze, zależnie jakie kto ma zamontowane to ten wintercover też może być większy lub mniejszy.

Jak Ci odpiszą z fabryki to daj znać, moim zdaniem dwie osłony są potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jagodek napisał:

https://www.dometic.com/pl-pl/pl/produkty/żywność-i-napoje/chlodzenie/akcesoria/dometic-wa-120130-_-117240

Do lodówek z pojedyńczymi drzwiami i podwójnymi. 

https://www.campshop.nl/dbdocs/attachment_24.pdf

Na stronie 5/91 jest napisane "winter cover" w liiczbie pojedyńczej, w zależności od szerokości otworu.

[...]

Tak jak wyżej wspomniałem, napiszę jutro do fabryki.

 

Uważam, że dalej nie zamieściłeś żadnej wiarygodnej, "popartej dowodami" informacji o tym, że niedozwolone jest używanie dwóch osłon i należy używać tylko jednej.
Moim zdaniem, nie zrozumiałeś dokładnie informacji, do których linki podajesz.

2 godziny temu, jagodek napisał:

@Kristofer, jeżeli Twoja wiedza jest wiedzą amatorską i pochodzi z obserwacji życia - to żaden dowód.

@jagodek, jeżeli z wariantów, które podałem, potrafiłeś wybrać tylko jeden, Tobie wygodny i nie zauważasz, że to, co opisałem ma poparcie w zamieszczonych materiałach, to ja się poddaję :pad:

2 godziny temu, jagodek napisał:

Ja uważam, że nie podałeś żadnej informacji, która jest weryfikowalna, tylko twierdzenia. To wnioskowanie z własnych twierdzeń.

Mijasz się z prawdą ;)    Dlaczego piszesz, że informacje nie są "weryfkowalne".

Przecież sam możesz je zweryfikować, choćby w instrukcjach obsługi przyczep. Podam Ci nawet dokładnie, abyś wiedział, że to nie mój wymysł: Hobby 2016, instrukcje lodówek Dometic RML83xx, czy choćby Dometic RM76xx itd.

Z Twoich wypowiedzi wynika, że rysunki i fragmenty kilku różnych instrukcji przyczep / lodówek, które zamieściłem, nie są dla Ciebie żadnym dowodem na to, o czym pisałem, czyli innymi słowy, napisano tam same "bzdety".

W takim razie jeszcze jeden fragment z instrukcji lodówek Dometic serii RML8330. Tu napisano czarno na białym, że osłony mają być dwie (jest też liczba mnoga) :>  Wiem, dla Ciebie to nie dowód, niemniej jednak go zamieszczę: str. 20, rozdział 4.1

403409637_DometicRML8330.thumb.jpg.77177b28cca97fe8b394708dceb765ed.jpg

"Kalte Luft kann die Leistung des Aggregates einschränken. Montieren Sie die Winterabdeckungen (3), wenn Sie bei niedrigen
Außentemperaturen einen Kühlleistungsverlust feststellen. Das Aggregat wird so gegen zu kalte Luft geschützt."

"Cold air can restrict the performance of the unit. Install the winter covers (3) if you discover any loss of cooling performance when outdoor temperatures are low. This protects the unit against excessively cold air.

You should also attach both winter covers if the vehicle is taken out of service for a longer period of time or while it is being cleaned from the outside."

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kristofer,  a moim zdaniem Twoja wypowiedź świadczy o niezrozumieniu mojego punktu widzenia. Dolna kratka podlega przysłonięciu, aby zmniejszyć dostęp zimnego powietrza, który studzi płomień jaki znajduje się w dolnej części . Gorna wyprowadza powstałe spaliny po ogrzaniu czynnika chłodzącego. Co jest w tym nielogicznego? Przysłonięcie górnej kratki blokuje wydostawanie się spalin. Co jest w tym nielogicznego? To prosta fizyka.

Kolejny przykład z kominem na dachu, dokładnie takiego Dometica miałem w Burstnerze i jedną kratkę na ścianie. Przykład nietrafiony. Żaden argument. Poczekaj na odpowiedź fabryki. Identyczne pytanie zadałem na  duńskim forum. Czekam również na odpowiedzi.

Kratki co do zasady mają za zadanie ograniczyć dostęp powietrza zimnego, a nie zablokować dostęp. To jest jasne, z tym chyba nikt nie dyskutuje.

Tu jest podobna dyskusja do naszej :

https://www.motorhomefun.co.uk/forum/threads/advice-on-thetford-fridge-winter-vents-please.54900/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.