Skocz do zawartości

Holowanie automatek 8 biegowym - po 2016r


PiotrWielki7

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Pietruch napisał:

Jedyny mankament jaki zauważam jadąc zestawem z 8-o biegowym automatem, to mocno ograniczona możliwość, a w zasadzie brak, hamowania silnikiem - klocki giną w oczach. Spalanie na trasie średnio o litr większe w stosunku do 2 litrowego manuala ale to wynika raczej z dynamiki przyspieszania gdy się dysponuje większą mocą.

Mam wrażenie ,że problem nie leży w automacie tylko w tym elemencie co masz po lewej stronie pedału gazu ?

U mnie klocki nie znikają w oczach a też mam 8 biegów i 2200kg  na pusto   ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Masa przyczepy to jedno, a drugie, dystans i gdzie jedziesz. Na górskich zjazdach jest zauważalna różnica w hamowaniu - zeszłoroczne Rumuńskie Karpaty i Grecka Tracja i Macedonia, niezależnie od tego jak byłby wąski pedał po lewej dały radę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pietruch napisał:

Jedyny mankament jaki zauważam jadąc zestawem z 8-o biegowym automatem, to mocno ograniczona możliwość, a w zasadzie brak, hamowania silnikiem - klocki giną w oczach. Spalanie na trasie średnio o litr większe w stosunku do 2 litrowego manuala ale to wynika raczej z dynamiki przyspieszania gdy się dysponuje większą mocą.

Moje klocki wytrzymały80 tyś. km. Silnik hamuje zestaw zupełnie sprawnie. I jeszcze przekłada biegi by to lepiej robić.

O czym Wy piszecie????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2019 o 21:11, Lucek26 napisał:

Powinniśmy pamiętać o tym  , ze wprowadzenie ASB 7-8-9 biegowych było głównie uwarunkowane  koniecznością wprowadzenia silników doładowanych o malej pojemności i znacznie zwiększonej mocy. Charakterystyka pracy tych silników jest taka ,ze bez  ASB 7-8 biegowych  ich osiągi byłyby dużo słabsze.

Jeżeli chodzi o holowanie przyczepy  osobiście zawsze wybiorę 3 litrowego diesla z ASB 5 biegowa niż 2 litrowego  z ASB 8 biegowa. Pisze o tym na podstawie własnego doświadczenia.:przyczepa:

Natomiast auta z  silnikami  o dużej pojemności i mocy wyposażone w nowoczesne ASB 7- 8 biegowe to zupełnie inna sprawa.:ok::ok:

 

 

 

 

 

A ja na odwrót. Zawsze wybiorę ASB o większej ilości przełożeń. I piszę na podstawie własnego doświadczenia.

 

W dniu 17.02.2019 o 22:29, tomekk napisał:

Witam

U mnie może nie ma 8 biegów , tylko 7, ale w zupełności wystarczy dla 1,5 t przyczepy i prawie 3 t holownika. Napęd na tył w tradycyjnym moście, moc raptem tylko 178 KM. Jestem mega zadowolony jak i solo, tak i dla zespołu pojazdów powyżej 3,5 t DMC. Trochę za szybko wrzuca w górę biegi, ale w zupełności wystarcza.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

U mnie też szybko pnie się w górę. Myślę jednak , że to przewidział konstruktor bo auto wychwytuje moment zapięcia cepki. Nieraz jadę zestawem na 8 biegu przy 1600 obr/min. Solo potrafi mi wrzucić 8 przy 1400obr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim jest nastaw w kompie "tryb z przyczepą" .  W zasadzie nic nie muszę robić. ... chyba ,że dla testowania.

Doskonale nr biegu i ilość obrotów jest dobrana do stopnia nachylenia podjazdu i obciążenia auta/przyczepy.

Nie zdarzyło się na cro i gr górkach zejść z 8ki poniżej 6-tki. Żadnego wycia i zbyt wysokich obrotów

Ideał. Trzyma dość nisko i świetnie daje rady (ku mojej radości) ale to zasługa pojemności i ilości niutków.

Mega myśląca i zachowująca się skrzynia w porównaniu do starych konstrukcji japońskich i hamerykańskich jakimi jeździłem poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Jarosław69 napisał:

Mega myśląca i zachowująca się skrzynia w porównaniu do starych konstrukcji japońskich i hamerykańskich jakimi jeździłem poprzednio.

Bo to jest ZF... zrobiona przez "zeeeeeeee Germans" :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu ‎2019‎-‎02‎-‎20 o 11:28, vrs napisał:

Bo to jest ZF... zrobiona przez "zeeeeeeee Germans" :]

O ile za szkopami nie przepadam o tyle ich technika w niektórych dziedzinach mnie zachwyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2019 o 23:05, AdamH napisał:

A ja na odwrót. Zawsze wybiorę ASB o większej ilości przełożeń. I piszę na podstawie własnego doświadczenia.

 

U mnie też szybko pnie się w górę. Myślę jednak , że to przewidział konstruktor bo auto wychwytuje moment zapięcia cepki. Nieraz jadę zestawem na 8 biegu przy 1600 obr/min. Solo potrafi mi wrzucić 8 przy 1400obr.

Przeczytaj dokładnie co napisałem.

Dwulitrowy diesel to nie jest silnik o dużej  pojemności. Taki silnik bez 7-8 biegowej ASB radziłby sobie z autem dużo gorzej.

320 CDI (3222cm ,204 km, 500Nm) Mercedesa z 5 biegowa ASB ciągnie przyczepę z DMC 1200kg  z łatwością rzadko przekraczając 1600 obrotów . Dla zobrazowania mocy holownika dodam ze mając na holu  przyczepę 1200kg na płaskim terenie z postoju potrafi ruszyć do przodu bez dodania gazu przy puszczeniu hamulca.

Przyspieszenie zestawem jest bezproblemowe praktycznie w każdych warunkach w tym na długich podjazdach a co najważniejsze spalanie w trasie to średnio około 9,5 l\100km.

Jazda zestawem na autostradzie na tempomacie nie stwarza żadnych problemów. Zasięg zestawu bez tankowania to około 750 km .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Lucek26 napisał:

. Dla zobrazowania mocy holownika dodam ze mając na holu  przyczepę 1200kg na płaskim terenie z postoju potrafi ruszyć do przodu bez dodania gazu przy puszczeniu hamulca.

Co w tym szczególnego? Moj samochód po puszczeniu hamulca robi to samo z przyczepą ważącą około 2200kg.

W ten sposób zawsze sprawdzam czy mi ręczny odpuścił...

Przyczepa 1200kg jest raczej lekka dla dobrego holownika.

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie co napisałem.
Dwulitrowy diesel to nie jest silnik o dużej  pojemności. Taki silnik bez 7-8 biegowej ASB radziłby sobie z autem dużo gorzej.
320 CDI (3222cm ,204 km, 500Nm) Mercedesa z 5 biegowa ASB ciągnie przyczepę z DMC 1200kg  z łatwością rzadko przekraczając 1600 obrotów . Dla zobrazowania mocy holownika dodam ze mając na holu  przyczepę 1200kg na płaskim terenie z postoju potrafi ruszyć do przodu bez dodania gazu przy puszczeniu hamulca.
Przyspieszenie zestawem jest bezproblemowe praktycznie w każdych warunkach w tym na długich podjazdach a co najważniejsze spalanie w trasie to średnio około 9,5 l\100km.
Jazda zestawem na autostradzie na tempomacie nie stwarza żadnych problemów. Zasięg zestawu bez tankowania to około 750 km .
 
Witam

No właśnie co w tym dziwnego, mój zestaw to 2800 + 1500 , wystarczy puścić hamulec na płaskim i sam jedzie.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziwi mnie teoria, że silnik 2.0 diesel przy skrzyni 5-6 biegów będzie sobie średnio radził. Jeżeli tak jest - to producent :pupa:. Wszystko jest kwestią dobrania odpowiednich przełożeń w skrzyni. Nie jednym dieslem 2.0 jechałem, holowałem itd. Żaden z nich nie miał powyżej 6-7 biegów w automacie.

jestem wręcz przekonany, że kłopotu mogą przysporzyć skrzynie 8-9 biegów - bo taka będzie na siłę trzymała przy tej przelotowej 100kmh obroty po 1500-1600 co nie będzie miało dobrego wpływu na żywotność układu korbowego i skończy się manualnym trybem lub jazdą "eko" przynajmniej dla zużycia paliwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, danielpoz napisał:

Ale skrzynia np 10 biegową nie ma dolozonych 5 kolejnych wyższych biegów.  Zakres ma podzielony na więcej przełożeń. Przy małych wysilonych silnikach jest to zbawienne.

Jakie małe wysilone silniki mają skrzynie 10 biegowe? Nie kojarzę w ogóle takich w samochodach osobowych.

Skrzynie 9-biegowe ma Mercedes ale w silnikach diesla 2.2. Fiat ma w Jeepach/Fiatach zdieslem 2.0 skrzynie 9 biegowe również. Ale znacząca większość przy dieslach typu 2.0 ma skrzynie 6 lub max 7-biegowe i to spokojnie jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, golob napisał:

Jakie małe wysilone silniki mają skrzynie 10 biegowe? Nie kojarzę w ogóle takich w samochodach osobowych.

Skrzynie 9-biegowe ma Mercedes ale w silnikach diesla 2.2. Fiat ma w Jeepach/Fiatach zdieslem 2.0 skrzynie 9 biegowe również. Ale znacząca większość przy dieslach typu 2.0 ma skrzynie 6 lub max 7-biegowe i to spokojnie jeździ.

teraz ford przy 2.0 ecoblue daje 8 biegów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.