Skocz do zawartości

Fendt Saphir 510 TK - 2004 rok


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym temacie już coś tam wspomniałem, teraz już bardziej oficjalnie. Zaczynam na forum kolejny "projekt". Tym razem do Naszej rodziny trafia Fendt. Po Dethleffsie, Adrii i 2 sezonach wakacyjnych w pożyczonym Knausie, przyszedł czas na przekroczenie 3,5 ton. Na razie o budzie nic nie mogę powiedzieć (no chyba że dane katalogowe przywołać). Przyczepa po forumowiczu, swoje lata ma, trochę do zrobienia w niej jest i to głównie te naprawy i "metamorfozę" chciałbym tu pokazać. Lubię dopracowywać detale, i taka praca sprawia mi sporo przyjemności. 

układ.jpg

No to teraz te dane katalogowe. Masa własna 1120 kg, DMC 1360 (katalogowo wychodziły na 1500 kg) więc szału jeśli chodzi o ładowność nie ma. Na wagę trzeba będzie podjechać. Układ 510 TK jest w tej marce jest o tyle specyficzny, że pomimo piętrowego łóżka, przyczepa nie posiada dwóch poziomych wąskich okien jednego nad drugim.  Dość sprytny zabieg projektantów, i dwa modele (510 TK i 510 TG) budowane są z tych samych ścian. 

Tapicerka w kolorze Pacyfic, na dachu Heki II,  w oknach rolety + moskitiery (chyba katalog mówił że moskitiery nie ma w kuchni i łazience) , schowek - klapa od strony przedsionka, Truma 3002 (z piezo zapalarką - historia zatoczyła koło), TrumaTherm TT2, kibelek z kasetą C400,  lodówka 105 litrów, a na zaczepie AKS 3004. W zasadzie tyle tytułem wstępu.20190201_132933.jpg

Zdjęcia środka będą jak poogarniam, bo od razu zdjęć nie zrobiłem, a teraz  to przyczepa już jest rozbierana :).

Zakupy na start:

20190209_075716.jpg

20190209_081511.jpg

1. Złożyłem sobie kabel 10 metrowy podłączeniowy

2. Wywietrznik dachowy z Reimo

3. Grzybek komina

4. Lampy obrysowi przód

5. Linka zabezpieczająca

6. Chlapacze

7. Odblaski

8. Trochę wrkętów inox, uszczelniacze i czyścik

9. Nowe siedzisko na tron (akurat na allegro się trafiła nowa decha za 70 zł)

Co udało mi się zrobić:

1. Niedziałająca klamka zewnętrzna - to pierwsza rzecz jaką naprawiłem. Nie pomyślałem, żeby zrobić zdjęcie z przyczyną niedziałania klamki. Mogło by komuś się przydać. Ogólnie trzeba było poprawić mocowanie jednego wkręta. Klamka co prawda jest jeszcze do poprawy (wydaje mi się że zamek powinien być w innej pozycji), więcmoże jak go rozbiorę.

2. Brak daszku kominka na kominie ogrzewania (prosta sprawa)

20190209_081929.jpg

3. Demontaż anteny TV. Antena niestety wklejona najprawpododobniej na klej do szyb. Nawet ktoś jakimś pimerem to smarował, ale ten klej to za przeproszeniem "gówno". Znaczy trzyma ale jak już puści, to jest jak wyschnięta guma. Dlatego antena wywalona (oj namęczyłem się z wyrwaniem tego strasznie) i w to miejsce najprawdopodobniej pójdzie wywietrznik dachowy (ale to jak trochę rozbiorę wnętrza jeszcze).  Na razie podstawa anteny przykręcona powrotnie na Dekalin 8936.

20190209_101511.jpg

4. Przednie światła obrysowe.

Fendt fabrycznie wyposażony był w lamy Jokon PLR 550. Jeden z odblasków lampy niestety był ułamany, a same podstawy poza tym że pożółkły, były strasznie kruche. 

20190209_124614.jpg

W Internecie znalazłem sam odblask pasujący do tej lampy w polskim sklepie (koszt 35 zł/sztuka). Na zdjęciach jednak wyglądał inaczej niż ten cały który posiadam. Sama soczewka nie rozwiązywała problemu kruchych i pożółkniętych podstawek. Generalnie zawsze jestem za tym żeby trzymać się oryginału - i pewnie zdecydował bym się na zakup nowych lamp PLR 550 gdybym znalazł je z białą podstawą. Nie udało mi się to. Szybko podjąłem decyzję o zakupie tanich lamp polskiej produkcji (8zł/sztuka). Minus tych polskich to mniejszy rozmiar podstawy - więc i obawa że przebarwienia na powierzchni blachy które powstały przez te 15 lat użytkowania przyczepy, będą rzucać się w oczy. Z ostatecznego efektu jestem zadowolony. Musiałem trochę popracować nad blachą (będzie gruntowne mycie z politurą, ale to na wiosnę). Uszczelnienia na taśmę butylową 2mm i posiłkowałem się jeszcze Dekalinem 8936. Czyszczenie blachy PrcikBort Mac 124, Cliner od Decalina i pasta lekko ścierna wypracowana na miękkim padzie i rotacji. 

20190209_113115.jpg20190209_122236.jpg20190209_124600.jpg20190209_124625.jpg20190209_134409.jpg

20190209_134352.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Gratuluję nowego nabytku ,niech cieszy na wyjazdach. Odnośnie nowych przednich obrysówek. W swojej mam już trzeci komplet.Fabryczne były brzydkie i parowały.Później miałem nowe ale przy dokręcaniu śrubek klosze pękały.Teraz mam podobne do Twoich na zatrzask i niestety też parują. Lampki mam trochę pochylone w dół więc wywierciłem mały otworek tam gdzie zbierała mi się woda w kloszu i parowanie ustąpiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejną sprawą do ogarnięcia było niewielkie rozdarcie poszycia zewnętrznego. Generalnie niewielka dziurka, a problem dość spory. Długo się zastanawiałem czy szukać kawałka blachy, i dość sprytnie ukryć nakładkę pod listwami. Może tak jeszcze zrobię, na razie pogoda nie bardzo na to pozwala. Więc zostaje nam "januszowanie". W każdym bądź razie - nowe nie jest i nie będzie ;)

Rozdarcie było zabezpieczone tasmą aluminiową. Nawet się to trzymało, ale dla mnie za duży stopień prowizorki. 

20190202_124818.jpg

Nie pozostało nić innego jak taśmę zerwać. 

20190209_134649.jpg

Tu największym problemem okazało się usunięcie kleju i czarnych górek. Znów w ruch poszedł PricBort, a po zdjęciu kleju delikatny przejazd rotacją. W dziurę idzie Dekalin w dużej ilości a na to po "januszowemu" odblask na butylu 2mm. W sumie po czasie stwierdziłem że butyl 2mm trochę niepotrzebnie. Za bardzo zdystansował mi odblask od blachy, syf się będzie do tego kleił. 

20190209_160640.jpg

 

Na koniec bonus ;). Lekko parowała jedna lampa z tyłu. Lampy miały iść i tak pod polerkę, więc zabrałem się za odkręcanie. Lampa w zderzaku-wytłoczce ma 3 odpływy. Zdarzyło się najprawdopodobniej kiedyś tak, że wszystkie trzy odpływy były na tyle szczelnie zatkane, że woda zbierała się w zderzaku za lampą aż do poziomu otworu na przewód.

20190209_145137.jpg

20190209_145855.jpg

20190209_150152.jpg

5 minut temu, tantalos napisał:

Gratuluję nowego nabytku ,niech cieszy na wyjazdach. Odnośnie nowych przednich obrysówek. W swojej mam już trzeci komplet.Fabryczne były brzydkie i parowały.Później miałem nowe ale przy dokręcaniu śrubek klosze pękały.Teraz mam podobne do Twoich na zatrzask i niestety też parują. Lampki mam trochę pochylone w dół więc wywierciłem mały otworek tam gdzie zbierała mi się woda w kloszu i parowanie ustąpiło.

Jest u mnie jakiś mały otworek na dole w kloszu. Mam nadzieje że będzie dobrze, jak nie to będziemy nawiercać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratki Tomek :ok: 

Niech przynosi wiele radości i frajdy z użytkowania.

Widzę ,że dbasz o szczegóły i bardzo dobrze. Co do lamp przednich obrysowych to wyszło z tym zamiennikiem nie najgorzej. Ładnie wyczyszczone i nic nie widać. Ale gdybyś miał inny projekt i coś by tam było widać to można pod taką lampę wyciąć mikrogumę .

O takie coś      http://www.mierzejewski.pl/pl/mikroguma.html    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna Budka, jeszcze raz gratki ??

Takie drobiazgi do ogarnianiania to sama przyjemność. Sam zresztą to wiesz i czujesz. 

Kiedy pierwsze testy? Jakbyś potrzebował pomocy w rozruchach urządzeń to służę pomocą ? Tomekk pewnie też pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje - niech dobrze służy :)  Fajnie popatrzeć jak ktoś się stara przywrócić dawny blask pojazdu. ?

A Fend to Fend rocznik ten sam co moja, a wygląda z zewnątrz jakby z pięć lat była młodsza :angry: :D 

Z tymi plastikami to wszędzie jest katastrofa. To chyba "bio-plastik" teraz dają :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy dalej. Tym razem posiedziałem w środku. Na szczęście to już koniec rozbierania  :).

Generalnie  lodówka trochę narozrabiała i trzeba było zrobić z nią porządek. Cały aneks kuchenny wyciągnięty. Wydaje mi się (ale nie mierzyłem) że lodówka nie przechodzi mi przez drzwi zewnętrzne, więc na razie została w środku. Teraz to już będzie z górki. Sprzątanie i składamy na nowo z zastosowaniem elementów wzmacniających. Ciekawe tylko kiedy teraz pogoda pozwoli na prace.

20190210_150940.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tomii napisał:

Jedziemy dalej. Tym razem posiedziałem w środku. Na szczęście to już koniec rozbierania  :).

Generalnie  lodówka trochę narozrabiała i trzeba było zrobić z nią porządek. Cały aneks kuchenny wyciągnięty. Wydaje mi się (ale nie mierzyłem) że lodówka nie przechodzi mi przez drzwi zewnętrzne, więc na razie została w środku. Teraz to już będzie z górki. Sprzątanie i składamy na nowo z zastosowaniem elementów wzmacniających. Ciekawe tylko kiedy teraz pogoda pozwoli na prace.

20190210_150940.jpg

A co się stało, że tak wszystko musiałeś wybebeszyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, golob napisał:

Masz jakiś link do nich?

Polecam sklepy AGROMA. Mają tam naprawdę duży wybór lamp,kloszy, odblasków różnego rodzaju i przeznaczenia od zwykłych za parę zł do drogich ledowych. Podczas remontu mojej przyczepy całe oświetlenie zakupiłem w AGROMA Olsztyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.