Jump to content
scarecrow

Zasilanie solarne

Recommended Posts

scarecrow

Witam, jestem posiadaczem przyczepy Hobby i chciałbym dorobić a dokładniej przełożyć z poprzedniej przyczepy zasilanie solarne. Widzę to tak: przyczepa po podłączeniu do samochodu (13pin) ma pełne zasilanie czyli oświetlenie, pompki, lodówka wiec wykombinowałem że zamiast samochodu mogę zamontować moje stare zasilanie z poprzedniej przyczepy czyli akumulator żelowy regulator i panel. Chciałbym po prostu do akumulatora dorobić gniazdo 13pin do którego będę mógł podłączyć przyczepę oczywiście tylko zasilanie wewnętrzne. Czy jest to możliwe jakiś schemat wykonania takiej "instalacji" gniazdo - akumulator.

Grabos

a nie możesz przełożyć na stałe tego panela regulatora i akumulatora?

scarecrow

to nie ma żadnego znaczenia gdzie to będzie chodzi mi tylko o schemat jak podłączyć gniazdo 13pin do gołego akumulatora same piny zasilania wewnętrznego przyczepy. Aku chowam sobie do skrzyni załadunkowej wraz z regulatorem przyjeżdżam na miejsce odłączam samochód i zapinam do wtyczki od aku przyczepę i voila, nie ingeruje w instalacje przyczepy.

Edited by scarecrow (see edit history)

Grabos

może ten temat pomoże 

post-5201-0-47652100-1426880806.gif

Edited by Grabos (see edit history)

scarecrow

hmm już to widziałem, liczę na coś konkretnego np.podłącz pin 9,10,11 do plusa na aku a 12 do minusa cos w tym stylu. Oraz nie wiem czy miedzy gniazdem a aku trzeba coś zastosować.

Grabos
2 minuty temu, scarecrow napisał:

hmm już to widziałem, liczę na coś konkretnego np.podłącz pin 9,10,11 do plusa na aku a 12 do minusa cos w tym stylu. Oraz nie wiem czy miedzy gniazdem a aku trzeba coś zastosować.

pin 9 zasilanie ciągłe i masa pin nr 13 lub inna opcja pin 10 zasilanie po zapłonie i pin 11 masa

12 minut temu, scarecrow napisał:

ale jak chcesz pin 9,10 i 11 dać do plusa to pogadaj z jakimś elektrykiem bo coś popalisz regulator od paneli nie jest tani a łatwo go uszkodzić.

scarecrow

z tymi pinami to podałem losowo tak dla przykładu o co mi chodzi, może ktoś obeznany poda schemat takiego podłaczenia

mundek28

Plus z akumulatora łączysz ze stykiem 9 kupionego gniazda a minus ze stykiem 13.

A jeszcze lepiej te styki kupionego gniazda łączysz z plusem i minusem na regulatorze.

scarecrow

czyli rozumiem do zasilenie całego wnętrza przyczepy tylko te 2 piny, rewelka :)

mundek28

Jest jeszcze kwestia lodówki ale jej działanie na 12 V jest mocno wątpliwe.

scarecrow

lodówka zasilana na miejscu po 12v kompletnie mnie nie interesuje jedynie w czasie jazdy jako podtrzymanie a na miejscu tylko gaz. A piny 10,11,12 nieważne ?

Edited by scarecrow (see edit history)

mundek28

No właśnie zasilanie lodówki na 12 v jest realizowane w różny sposób , powinno być przez pin 10 i 11 ale w twoim przypadku jest to nie istotne bo będzie miało to działać na postoju czyli lodówka na gaz.A w trakcie jazdy gdy przyczepe masz podłączoną do gniazda samochodu to napięcie powinno iść po stacyjce przez pin 10 + i 11 -.Tak więc do zakupionego gniazda  13 pin podłączasz  +  z regulatora do pin 9 a - do pin 13 i to wszystko.

scarecrow

Temat rozwiązany, dzięki.