Skocz do zawartości

Obicie wnętrza przyczepy Niewiadów n127 oraz ogrzewanie


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim forumowiczom. Jestem tutaj nowy, dziś zarejestrowany. Stałem się posiadaczem przyczepy Niewiadów N-127 wyprodukowanej w 1977 roku. Ogólnie przyczepa w całkiem niezłym stanie, niemniej zostanie rozłożona na czynniki pierwsze i zrobiona jak z moich marzeń czyli zapewne jak większości z was, też chce swoją Niewiadówkę odpicować. Mam do was dwa pytania. Pierwsze jest takie, jaką tapicerkę polecacie na obicie od środka, ewentualnie co pod nią, czy jakaś warstwa ocieplająca itd. Drugie pytanie natomiast brzmi:Czy i jaka jest możliwość dogrzania Niewiadówki z akumulatora przy zastosowaniu płyty fotowoltanicznej? Serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Fajnie że zakupiłeś niewiadówkę i dołączyłeś do grona karawaningowego.Uzupełnij profil jeśli to nie kłopot.Dowiesz się tutaj wiele cennych informacji.Jednak z racji tego że to laminat to polecam forum Fanklubu Niewiadówek - kopalnię wiedzy jeśli chodzi o niewiadówki. Dział "remonty" to podstawa przed remontem swojego nabytku.

https://fanklub-niewiadowek.com/forum/index.php

Generalnie jako tapicerkę stosujemy wykładzinę remontową- sprawdza się doskonale.Oczywiście może też być oryginalna tapicerka.Jako ocieplenie to ekran zagrzejnikowy na styropianie ale tylko model w "plaster miodu".Niestety muszę Cię zmartwić - żadnej przyczepy nie dogrzejesz z panela fotowoltaicznego.W grę wchodzi tylko grzejnik na 230V lub piec na gaz.To i wiele ,wiele innych rzeczy dowiesz się pod podanym wyżej linkiem.Oczywiście dobrze byłoby gdybyś nadal tu został ?

 

Edytowane przez tantalos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześć. Na wstępie powodzenia i wytrwałości.

Co do pytań to na pierwsze nie czuję się na siłach wypowiadać.

Jęśli chodzi o drugie pytanie to nie bardzo widzę taką możliwość:

- po pierwsze dostępne grzejniki na 12 V mają ok. 120-160 W max. 200W;

- pobiera "toto" od 10 do 20 A;

- musiałbyś mieć aku od 200 Ah wzwyż i ze 300-400 W panel fotowoltaiczny;

- efekty grzewcze i tak będą mniej niż mizerne.

To tak na oko bez dokładnych wyliczeń ale można sobie takie wyliczenia i rozwiązania odpuścić. Nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo serdecznie dzięki za wszelkie informacje. Oczywiście tutaj zostaję, bo jestem zafascynowany całą historią przyczep Niewiadów i ogólnie spędzania czasu w ten sposób. Z racji tego, że jestem osobą bardzo związaną z naturą poprzez różnorakie formy wypoczynku czy to wędkarstwo karpiowe, czy zwyczajny biwak, N-127-emka jest takim moim spełnieniem marzeń. Długa droga przede mną, ale cieszę się na nią jak dziecko. Czyli ogólnie rzecz ujmując, na ogrzewanie chyba jedną z lepszych form ogrzewania jest grzejnik elektryczny? Bo w sumie po przemyśleniu na chłopski rozum, on rozwiązuje cały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tantalos napisał już w zasadzie wszystko. Jeśli nie chcesz popełnić błędów podczas remontu, to dział "Remonty" na forum Fanklubu Niewiadówek" jest lekturą obowiązkową. 

W Twoim przypadku, sprawdzi się wyłącznie ogrzewanie gazowe. Panel do tego celu się nie nadaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niewiadowie do docieplenia stosowana była mata POLIFOAM z polietylenu sieciowanego dostępna np tutaj https://www.leroymerlin.pl/izolacja-budynkow/welna-mineralna-styropian-izolacja-akustyczna/izolacja-akustyczna/izolacja-akustyczna-i-termiczna-3010-1-0l25-polifoam,p438976,l3098.html?utm_medium=cpc&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=porownywarka&utm_content=45746806&dclid=CJS0mfTVnOACFYbSmgodjOkFzg. Mata jest droższa od ekranów zagrzejnikowych, ale, moim zdaniem, lepsza. Można ją kleić tymi samymi klejami kontaktowymi co oryginalną wykładzinę laminowaną pianką PU. Do ogrzewania podłogi przyczep można zastosować podłogową matę grzewczą 12V, klejoną pod wykładzinę. Najlepszym jednak rozwiązaniem, niezależnym od źródeł zewnętrznych jest ogrzewanie gazowe Truma.

Moja staruszka:przyczepa: jest młodsza o rok?

Edytowane przez nomadka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tantalos napisał:

Generalnie jako tapicerkę stosujemy wykładzinę remontową- sprawdza się doskonale.

Czy aby na pewno ?  Po co polecać komuś coś co jest paskudne, obrzydliwe w dotyku, prawie przeźroczyste ? Wystarczy przeczytać specyfikacje wykładziny remontowej i do czego ona służy. Osobiście uważam że lepiej dołożyć parę groszy i kupić coś co będzie nas cieszyć i spełniać swoje zadanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniek ,wyrwałeś moje zdanie z kontekstu nie mówiąc o tym że nie zrozumiałeś co napisałem.

27 minut temu, zundapp600 napisał:

 Po co polecać komuś coś co jest paskudne, obrzydliwe w dotyku, prawie przeźroczyste ?

Rzecz gustu.Dla mnie paskudna i obrzydliwa jest gruba wykładzina na ścianie ????? .

Podałem jeden z pomysłów na tapicerkę. Remontówką też można wykleić cepkę ale należy wiedzieć jak to zrobić dobrze dlatego skierowałem kolegę Chudy98 do naszego działy "remonty."

Chyba tuziny zadowolonych niewiadówkomaniaków nie mogą się mylić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tantalos napisał:

Chyba tuziny zadowolonych niewiadówkomaniaków nie mogą się mylić ?

Wiem że nie reprezentuję "waszego" forum i wszystko co napiszę będzie źle.  Doświadczenie też mam jakby znikome w porównaniu z wami, ale

image.php?album_id=19&image_id=3362&view

I to tyle z mojej strony w temacie.

Edytowane przez zundapp600 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Wam się tutaj temat nie klei zbytnio, więc zapytam tylko - czy warto dać za starą  niewiadówkę  chyba n126 bez papierów / na których aż tak mi nie zależy/  flaszkę Jack Daniels`a ?  pytam, bo nie chcę być w plecy prawie stówkę :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalapan jasne, że warto. Masz może działkę letniskową? Jeśli tak to ładny remont i masz mieszkanko na wakacje. Pozdro a jak to mówią, flaszka nie zając... 

Panowie wielkie dziękuję za porady i sugestie. Już mam swoją własną wizje jak całość ma wyglądać. Do tapicerki postanowiłem użyć weluru w kształcie plastrów miodu, do ogrzewania webasto. Teraz zastanawiam się, czy ciężko jest ściągnąć skorupę jeśli cała ma pójść do malowania na nowo czy ewentualnie poobklejać miejsca "wrażliwe" i wtedy zacząć działać bez zdejmowania. Dodatkowo czym mam reanimować całe podwozie? Planuję całość całkowicie odrdzewić specjalnym środkiem i potem wszystko chlasnąć sprejem, bądź czymś innym. Co myślicie? 

Odczytałem wszystkie powyższe wiadomości. Przenoszę się z pytaniami na forum Niewiadówek. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kalapan napisał:

Widzę, że Wam się tutaj temat nie klei zbytnio, więc zapytam tylko - czy warto dać za starą  niewiadówkę  chyba n126 bez papierów / na których aż tak mi nie zależy/  flaszkę Jack Daniels`a ?  pytam, bo nie chcę być w plecy prawie stówkę :( 

Jeśli ma być mobilna to nawet za darmo bym nie wziął bo już nigdzie nie pojedzie.No chyba żeby zrobić z niej zabytek.

Ale jeśli ma być na działkę ,stacjonarna to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.