Jump to content
Kristofer

Zakup samochodu sprowadzonego przez handlarza z zagranicy, a VAT

Recommended Posts

junior
11 minut temu, Kristofer napisał:

Dopytałem. Te 10 dni, to autoryzowany dealer tej marki. Zakup był na F VAT "marża". U nas "handlarz" też będzie wystawiał F VAT "marża". Rozumiem, że w takim przypadku nie powinno być obaw :hmm:

Dokładnie - wszystko wygląda podręcznikowo 👍😉

Kristofer

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Lepiej dziesięć razy zapytać, niż potem "10 lat" się martwić :skromny:

jacek00
13 minut temu, Kristofer napisał:

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Lepiej dziesięć razy zapytać, niż potem "10 lat" się martwić :skromny:

Nie powinno być problemu, ale wiesz jak to bywa z naszymi handlarzami :)

Generalnie jak handlarz kupił od firmy, to firma w Holandii powinna mu wystawić FVAT bez VATu. VAT od zakupu (od marży) powinien zapłacić polski handlarz w PL. 

jacekzoo

@Kristofer to teraz pochwal się co kupujesz :D

Kristofer

Nie ja, tylko brat, ale to też nic pewnego. W tej chwili robimy jedynie teoretyczne rozeznanie różnych opcji.
Co "handlarz", to nowe doświadczenia. Ciężko to wszystko ugryźć, stąd pytania.

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Nie powinno być problemu, ale wiesz jak to bywa z naszymi handlarzami :)
Generalnie jak handlarz kupił od firmy, to firma w Holandii powinna mu wystawić FVAT bez VATu. VAT od zakupu (od marży) powinien zapłacić polski handlarz w PL. 

A już było tak sympatycznie :skromny:   Teraz po Twoim wpisie Jacku, ponownie pojawiły się wątpliwości :miga:

jacek00
Nie ja, tylko brat, ale to też nic pewnego. W tej chwili robimy jedynie teoretyczne rozeznanie różnych opcji.

Co "handlarz", to nowe doświadczenia. Ciężko to wszystko ugryźć, stąd pytania.

A już było tak sympatycznie default_skromny.gif   Teraz po Twoim wpisie Jacku, ponownie pojawiły się wątpliwości default_busted.gif

Znaczy tak jest przy zakupach normalnych rzeczy. Jeśli jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów lub usług, to miejscem właściwym do zapłaty VATu jest tam gdzie siedziba kupującego.

Ale czasem są wyjątki od tej reguły. Trzeba sprawdzić jak to wygląda w przypadku aut. Ale z tego co mi wiadomo to wygląda tak samo, i właśnie w ten sposób handlarze robią wałki.

Czyli kupują auto na fakturę. Sprzedający zgodnie z prawem wystawia fakturę bez VATu, z adnotacją o reverse charge. Polski handlarz nie odprowadza tego VATu w PL i auto sprzedaje. Finalnie kupującego potem ściga urząd skarbowy.

No ale jeśli kupił na FVAT marże to może nie opłaca się kombinować. Sprawdź wszystkie dokumenty. Te z Holandii także.

Swoją drogą to głupie, że za przekręty sprzedawcy ściga się niczemu winnego klienta który dany pojazd kupił. Idiotyzm do kwadratu.

Cezarr
6 godzin temu, jacek00 napisał:

Swoją drogą to głupie, że za przekręty sprzedawcy ściga się niczemu winnego klienta który dany pojazd kupił. Idiotyzm do kwadratu.

Tak mi się wydaje że ci niczemu winni ludzie to zwykli śmiertelnicy którzy na hasło sąd, kary itd. poprostu zapłacą, a handlarz co to zrobił to cwaniak i krętacz, nie da się łatwo wydoić z kasy.🤔