Skocz do zawartości

Zakup samochodu sprowadzonego przez handlarza z zagranicy, a VAT


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Kristofer napisał:

Dopytałem. Te 10 dni, to autoryzowany dealer tej marki. Zakup był na F VAT "marża". U nas "handlarz" też będzie wystawiał F VAT "marża". Rozumiem, że w takim przypadku nie powinno być obaw :hmm:

Dokładnie - wszystko wygląda podręcznikowo ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

13 minut temu, Kristofer napisał:

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Lepiej dziesięć razy zapytać, niż potem "10 lat" się martwić :skromny:

Nie powinno być problemu, ale wiesz jak to bywa z naszymi handlarzami :)

Generalnie jak handlarz kupił od firmy, to firma w Holandii powinna mu wystawić FVAT bez VATu. VAT od zakupu (od marży) powinien zapłacić polski handlarz w PL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja, tylko brat, ale to też nic pewnego. W tej chwili robimy jedynie teoretyczne rozeznanie różnych opcji.
Co "handlarz", to nowe doświadczenia. Ciężko to wszystko ugryźć, stąd pytania.

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Nie powinno być problemu, ale wiesz jak to bywa z naszymi handlarzami :)
Generalnie jak handlarz kupił od firmy, to firma w Holandii powinna mu wystawić FVAT bez VATu. VAT od zakupu (od marży) powinien zapłacić polski handlarz w PL. 

A już było tak sympatycznie :skromny:   Teraz po Twoim wpisie Jacku, ponownie pojawiły się wątpliwości :miga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja, tylko brat, ale to też nic pewnego. W tej chwili robimy jedynie teoretyczne rozeznanie różnych opcji.

Co "handlarz", to nowe doświadczenia. Ciężko to wszystko ugryźć, stąd pytania.

A już było tak sympatycznie default_skromny.gif   Teraz po Twoim wpisie Jacku, ponownie pojawiły się wątpliwości default_busted.gif

Znaczy tak jest przy zakupach normalnych rzeczy. Jeśli jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów lub usług, to miejscem właściwym do zapłaty VATu jest tam gdzie siedziba kupującego.

 

Ale czasem są wyjątki od tej reguły. Trzeba sprawdzić jak to wygląda w przypadku aut. Ale z tego co mi wiadomo to wygląda tak samo, i właśnie w ten sposób handlarze robią wałki.

 

Czyli kupują auto na fakturę. Sprzedający zgodnie z prawem wystawia fakturę bez VATu, z adnotacją o reverse charge. Polski handlarz nie odprowadza tego VATu w PL i auto sprzedaje. Finalnie kupującego potem ściga urząd skarbowy.

 

No ale jeśli kupił na FVAT marże to może nie opłaca się kombinować. Sprawdź wszystkie dokumenty. Te z Holandii także.

 

Swoją drogą to głupie, że za przekręty sprzedawcy ściga się niczemu winnego klienta który dany pojazd kupił. Idiotyzm do kwadratu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jacek00 napisał:

 

Swoją drogą to głupie, że za przekręty sprzedawcy ściga się niczemu winnego klienta który dany pojazd kupił. Idiotyzm do kwadratu.

Tak mi się wydaje że ci niczemu winni ludzie to zwykli śmiertelnicy którzy na hasło sąd, kary itd. poprostu zapłacą, a handlarz co to zrobił to cwaniak i krętacz, nie da się łatwo wydoić z kasy.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam mam takie pytanie. Kupiłem auto w marcu tego roku na fakturę VAT marża. Auto jest normalnie zarejestrowane i kiedy będę mógł go sprzedać ? Czy będę musiał odprowadzać jakiś podatek ?
Ale kupiłeś jako osoba prywatna czy na firmę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:
2 godziny temu, Andrzej 1777 napisał:
Witam mam takie pytanie. Kupiłem auto w marcu tego roku na fakturę VAT marża. Auto jest normalnie zarejestrowane i kiedy będę mógł go sprzedać ? Czy będę musiał odprowadzać jakiś podatek ?

Ale kupiłeś jako osoba prywatna czy na firmę?

Osoba prywatna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2020 o 12:24, Andrzej 1777 napisał:

Osoba prywatna 

Ja za te same pieniądze sprzedaż co kupiłeś to możesz sprzedać nawet na drugi dzień, ale jak będziesz chciał coś zarobić to lepiej poczekać aż mienie pół roku i to trzeba liczyć pełne miesiące, inaczej będziesz musiał zapłacić podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, peja76 napisał:

Ja za te same pieniądze sprzedaż co kupiłeś to możesz sprzedać nawet na drugi dzień, ale jak będziesz chciał coś zarobić to lepiej poczekać aż mienie pół roku i to trzeba liczyć pełne miesiące, inaczej będziesz musiał zapłacić podatek.

Warto doprecyzować, że w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu, nawet za kwotę mniejszą niż kwota zakupu to tak czy inaczej jesteś zobowiązany do rozliczenia się z podatku dochodowego. Jeśli przy sprzedaży coś zarobiliśmy to od różnicy musimy zapłacić podatek dochodowy, jeśli pojazd sprzedaliśmy ze stratą to też trzeba ją wykazać w zeznaniu rocznym. Więc sprzedaż przed upływem 6 miesięcy zawsze będzie się wiazać z formalnościami podatkowymi, a niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest oczywiście grzywną.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jacek00 napisał:

Warto doprecyzować, że w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu, nawet za kwotę mniejszą niż kwota zakupu to tak czy inaczej jesteś zobowiązany do rozliczenia się z podatku dochodowego. Jeśli przy sprzedaży coś zarobiliśmy to od różnicy musimy zapłacić podatek dochodowy, jeśli pojazd sprzedaliśmy ze stratą to też trzeba ją wykazać w zeznaniu rocznym. Więc sprzedaż przed upływem 6 miesięcy zawsze będzie się wiazać z formalnościami podatkowymi, a niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest oczywiście grzywną.

Jak zawsze ponosi cię fantazja. Widzę doświadczenia życiowego zero tylko cytowanie przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał:

Warto doprecyzować, że w przypadku sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu, nawet za kwotę mniejszą niż kwota zakupu to tak czy inaczej jesteś zobowiązany do rozliczenia się z podatku dochodowego. Jeśli przy sprzedaży coś zarobiliśmy to od różnicy musimy zapłacić podatek dochodowy, jeśli pojazd sprzedaliśmy ze stratą to też trzeba ją wykazać w zeznaniu rocznym. Więc sprzedaż przed upływem 6 miesięcy zawsze będzie się wiazać z formalnościami podatkowymi, a niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest oczywiście grzywną.

 

58 minut temu, peja76 napisał:

Jak zawsze ponosi cię fantazja. Widzę doświadczenia życiowego zero tylko cytowanie przepisów.

Wszystkie przepisy tak mówią o autach, jeśli ze stratą albo nawet w tej samej cenie to trzeba wykazać w PIT.

A teraz pytanie czy odnosi się to też do przyczep? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze ponosi cię fantazja. Widzę doświadczenia życiowego zero tylko cytowanie przepisów.

A nie przyszło Ci już do głowy że znajomość przepisów, procedur itp wynikać może właśnie z doświadczenia życiowego? Bo jak widać po powyższej dyskusji przeciętny obywatel nie ma zielonego pojęcia o przepisach. 

Dla mnie możesz nie składać żadnych deklaracji tylko potem nie miej pretensji jak US postanowi wszcząć postępowanie i ukarze Cię mandatem. 

 

 

 

Wszystkie przepisy tak mówią o autach, jeśli ze stratą albo nawet w tej samej cenie to trzeba wykazać w PIT. A teraz pytanie czy odnosi się to też do przyczep?  

 

 Tak, odnosi się do wszystkiego co kupiliśmy i kosztowało więcej niż 1000 zł więc i przyczep też. W przypadku samochodów i przyczep najczęściej płacimy PCC więc US wie kiedy i za ile dany pojazd kupiliśmy i ewentualnie sprzedaliśmy.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.