Skocz do zawartości

Koszty ogrzewania budynku


Lucek26

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek napisz jak wykorzystujesz gaz ( podłogowe ogrzewanie, kaloryfery, rekuperator?) :banan:Masz bardzo niskie  zużycie gazu. U mnie ta ilość gazu wystarcza na dwa miesiące na ogrzewanie , grzanie wody  oraz gotowanie w miesiącach.zimowych. Dom jest ocieplony. Ogrzewam tylko gazem.Niestety nie ma parametrów domu ekologicznego.
O wielkość domu nie pytam z wiadomych względów chociaż to bardzo istotny parametr. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też posiadam bezdotykowy miernik wilgotności , ale do wstępnych oględzin wolę używać kamery termowizyjnej widać wszystko jak na dłoni :]

RB00037X.JPG.1fc52c46d61390049035baaf16554e38.JPG

choć ostatnio jak pojechałem koledze obejrzeć kampera za 160 tysi prawie 500 km od domu to nie musiałem nawet wyciągać zabawek , oględziny trwały 5 min a cała niedziela zmarnowana :zly:

a co ogrzewania  domu to  koszty wiadomo są różne wszystko zależy od powierzchni i temperatury jaką utrzymujemy co innego ogrzać 100 m a co innego 250 , ja mam zwykły dom silka 24 + styro 15 bez żadnych jakiś specjalnych starań (jedynie przyłożyłem się od ocieplenia poddasza wełna x2), na pewno daleko mu do domu pasywnego i u mnie średnia roczna z ostatnich dwóch lat (z rachunków za gaz) wychodzi 165 zł miesięcznie (razem z ciepłą wodą)

zużycie gazu od samego początku (7 lat) wychodzi 86 m3 miesięcznie

kominek mamy ale używany sporadycznie ( w zeszłym roku dwa razy) rodzina 2+2 ogrzewanie podłogowe  cały dół + łazienki,  góra standardowe grzejniki (trzy sypialnie) + drabinka w łazience.

Temp na dole przez cały sezon nigdy nie zmieniana 22 st , sypialnie ok 20 , łazienki ok 23-24

piec dwu funkcyjny kondensacyjny 24/25 kw z wbudowanym przepływowym zasobnikiem wody

ogólnie jestem zadowolony , następnym razem zrobię podłogówkę w całym domu i czujniki temperatury w każdym pomieszczeniu co w połączeniu z zaworami termoelektrycznymi na rozdzielaczu pozwoli na maksymalny komfort użytkowania przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów ogrzewania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Suzu4x4 napisał:

ogólnie jestem zadowolony , następnym razem zrobię podłogówkę w całym domu i czujniki temperatury w każdym pomieszczeniu co w połączeniu z zaworami termoelektrycznymi na rozdzielaczu pozwoli na maksymalny komfort użytkowania przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów ogrzewania 

Inwestycja w czujniki i elektrozawory nie zwróci się ? nie ma potrzeby żeby obwód się zamykał i otwierał, wystarczy krzywa grzewcza i dobrze wyregulowana instalacja i będziesz miał stałą temperaturę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Lucek26 napisał:

Tomek napisz jak wykorzystujesz gaz ( podłogowe ogrzewanie, kaloryfery, rekuperator?) :banan:Masz bardzo niskie  zużycie gazu. U mnie ta ilość gazu wystarcza na dwa miesiące na ogrzewanie , grzanie wody  oraz gotowanie w miesiącach.zimowych. Dom jest ocieplony. Ogrzewam tylko gazem.Niestety nie ma parametrów domu ekologicznego.
O wielkość domu nie pytam z wiadomych względów chociaż to bardzo istotny parametr. 

 

Nie chciał bym odchodzić od głównego tematu jakim jest wilgotnościomierz, ale w razie co wydzielimy odpowiednio temat.

@Lucek26 zacznijmy od bryły budynku.

Dom ma zwartą budowę, przylegając nieogrzewany garaż - poddasze użytkowe. Po podłogach około 170  m2.

Przy budowie unikałem maksymalnie mostków cieplnych, (fundament ocieplony xps, pierwsze 2 warstwy pustaków zasypane perlitem, ściany szczytowe zaizolowane od strony deskowania 10 cm wełny, ściany garażu z domem połączone tylko ławą i wieńcami). Izolacje poza ścianami zewnętrznymi gdzie nadzorowałem przyklejanie styropianu, wykonywałem sam (nie znalazłem wykonawców którzy byli by zainteresowani standardem jaki przed nimi stawiałem). No i jest tak 20 cm styropianu grafitowego 0,31 na ścianach zewnętrznych (styropian klejony po obwodzie), na skosach 35 cm wełny 0,32 (od strony deskowania wentylacja na minimum 2 cm, oraz membrana wysokoparoprzepuszczalna która ma umożliwić oddychanie wełny, ale bez możliwości przewiewania od strony pomieszczeń paroizolacja przyklejana do ścian zewnętrznych oraz zabezpieczana przy wszystkich przejściach instalacyjnych), na reszcie dachu minimum 50 cm wełny (o różnych parametrach ale max 0,38). Podłoga to 18 cm styropianu EPS100. Okna w większości fix, salon suwanka psk, szklenia wyeksponowane na nasłonecznienia, okap dla okien liczony tak żeby zimą mieć zysk, a latem cień. U- dla okien w okolicach 0,8 - montaż na taśmach (niestety wychodziło mi z obliczeń, że montaż w warstwie ocieplenia się nie zwróci). Najsłabszy element domu to okna połaciowe (pięć) o U=1,1 (okna Roto z ciepłą ramką)

Gaz wykorzystywany jest w kotle gazowym kondensacyjnym (16 kW  - tak aby zminimalizować ryzyko taktowania kotła), najprostszy układ hydrauliczny - w domu 100% podłogówki, zero grzejników. Podłogówka na zwykłych rotametrach, bez regulacji indywidualnej w pokojach, na to wylewka anhydrytowa i warstwa wykończeniowa (pokoje panel na podkładzie mocno przewodzącym ciepło),  reszta gresy i glazury.  Do tego jest wymiennik gruntowy w fundamentach z otoczaków dla wentylacji mechanicznej i za tym rekuperator (w takim układzie powietrze nawiewane jeszcze mi nie spadło poniżej 17 stopni na anemostacie). 

Ciepła woda z cyrkulacją - zasobnik 170 litrów - przy naszych pięciu osobach wychodzi równo 40 m3/ miesięcznie. 

Zasobnik trzymam na 50C, do tego przegrzew raz w miesiącu, lub po naszych dłuższych wyjazdach. W pokojach utrzymuje 21 C, pralnia i wiatrołap 18, spiżarka i kotłownia bez ogrzewania.

Rocznie całe zużycie okolice 1100 m3 więc nie wchodzę w wyższy abonament (opłat abonamentowych i przesyłowych około 20 zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, jacekzoo napisał:

Inwestycja w czujniki i elektrozawory nie zwróci się ? nie ma potrzeby żeby obwód się zamykał i otwierał, wystarczy krzywa grzewcza i dobrze wyregulowana instalacja i będziesz miał stałą temperaturę

nie ma się zwrócić , ma być  komfortowo ;)

potrzeba jest taka że u mnie np teraz jest wszystko wyregulowane  (mam rotametry przy pomocy których wyregulowałem idealnie przepływy na wszystkich pętlach) ale jak  chcesz szybko zmienić temperaturę w którymś z pomieszczeń (tylko tym jednym) bo np masz gości i dla nich 22 stopnie to za mało lub za dużo to już nie jest to takie proste , nawet przy zwykłym kaloryferze  ponadto kaloryfery to strata miejsca i komplikacje przy umeblowaniu pokoju

więc decyzja zapadła, w następnym domu będzie wszędzie podłogówka i czujniki z możliwością ustawienia żądanej temperatury w każdym pomieszczeniu, nie chce słuchać że temu za ciepło a tej za zimno :]

37 minut temu, Tomii napisał:

(...)

 

Rocznie całe zużycie okolice 1100 m3 więc nie wchodzę w wyższy abonament (opłat abonamentowych i przesyłowych około 20 zł).

3 godziny temu, Tomii napisał:

(...)

sezon grzewczy to jakieś 550-600 m3 gazu GZ-50 - czyli cały rok ogrzewania to koszt około 1200 zł).

to tak dużo idzie Ci na ogrzanie wody ?? drugie tyle co za ogrzanie domu ??

strasznie dużo albo pomyliłeś się w obliczeniach :rolleyes:

Jeśli nie ma pomyłki to w Twoim przypadku chyba warto było by zainwestować w solary do grzania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie to klucz do sukcesu a Ty wykonałeś to bardzo solidnie budując nowy dom od podstaw z bardzo dobrych materiałów. Większe koszty poniesione na właściwe zabezpieczenie

budynku zwracają się wysokim komfortem użytkowania oraz znacznie niższymi kosztami jego eksploatacji przez kilkadziesiąt lat. Bylem pewien ,ze masz ogrzewanie podłogowe oraz

rekuperator , natomiast mimo wszystko jestem zaskoczony tak niskim zużyciem gazu. Ja poza sezonem grzewczym mam zużycie około 60 m3 miesięcznie gazu  ( grzanie wody zasobnik 120l ,kuchnia gazowa , kocioł kondensacyjny ) wentylacja tradycyjna . Do ogrzewania używam tylko gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Suzu4x4 napisał:

 

to tak dużo idzie Ci na ogrzanie wody ?? drugie tyle co za ogrzanie domu ??

strasznie dużo albo pomyliłeś się w obliczeniach :rolleyes:

Jeśli nie ma pomyłki to w Twoim przypadku chyba warto było by zainwestować w solary do grzania wody

Grzanie wody to 40 m3 miesięcznie. 40 * 12 = 480 m3  

Tak prawie drugie tyle co na ogrzewanie idzie mi na CWU (patrząc na bilans roczny).

Orientacyjny koszt zestawu solarnego (patrząc na oferty z allegro np. https://allegro.pl/oferta/zestaw-solarny-kolektory-4-6-osob-montaz-dotacja-6318629440?reco_id=1ea6bc55-2173-11e9-b507-ecf4bbc5c918&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951) to około 10 000 zł. 

10000 / 80 = 125 miesiący przy założeniu że jestem w stanie grzać samym solarem. Nie wiem czy 10 lat taka instalacja wytrzyma, więc inwestycja dość ryzykowna. No chyba że by znalazł jakiś tańszy zestaw solarny. Przy inwestycji 3 - 4 kzł, myślę że jest szansa na zwrócenie się. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie tak, dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, ocieplenie w posadzce 10cm, ściany wełna 15cm sufit wełna 30cm. Powierzchnia z garażem (bo też ogrzewany) 180m2. Nie mam domu pasywnego ale ocieplenie sak robiłem, w podłodze kładłem dwa tygodnie, docinałem, piankowałem itp, ściany i sufit też mega dokładnie nawet w najgorszych miejscach. Kominek mam, ale przy moim zużyciu gazu też odpalam z 2 razy w sezonie. Średnia z 3,5 roku to 230zl, ogrzewanie i ciepła woda. Gotujemy na indukcji. Instalacja mieszana, podłogówka w kuchni, łazienkach, pralni i przedpokoju a reszta grzejniki (chciałem parkiet z litego drewna) a pod to podłogówka słabo  

 

Na pewno robiąc inne rozwiązania mógłbym jeszcze zejść ale i tak jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tomii napisał:

Grzanie wody to 40 m3 miesięcznie. 40 * 12 = 480 m3  

Tak prawie drugie tyle co na ogrzewanie idzie mi na CWU (patrząc na bilans roczny).

Orientacyjny koszt zestawu solarnego (patrząc na oferty z allegro np. https://allegro.pl/oferta/zestaw-solarny-kolektory-4-6-osob-montaz-dotacja-6318629440?reco_id=1ea6bc55-2173-11e9-b507-ecf4bbc5c918&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951) to około 10 000 zł. 

10000 / 80 = 125 miesiący przy założeniu że jestem w stanie grzać samym solarem. Nie wiem czy 10 lat taka instalacja wytrzyma, więc inwestycja dość ryzykowna. No chyba że by znalazł jakiś tańszy zestaw solarny. Przy inwestycji 3 - 4 kzł, myślę że jest szansa na zwrócenie się. 

 

 

40 m3 miesięcznie to jak dla mnie strasznie dużo  :mellow:

woda.jpg.0039d1e07e23b6d8b1afa3a3fdfa5eb9.jpg

to nasze zużycie z ostatniego roku , wychodzi nam 8,58 m3 miesięcznie przy czteroosobowej rodzinie

pralka i zmywarka chodzą codziennie , tyle że wszystkie sprzęty są klasy "a-aaa" , i wszystkie baterie  "eko" z perlatorami, spłuczki też ekologiczne :)

tyle że odliczając wszystkie wyjazdy (z przyczepą 45 dni w 2018 + jakieś hotele i wyjazdy do rodziny ) pewnie zbierze się ze dwa miesiące więc realne zużycie wody to ok 10 m3 /mc

więc  i tak dużo mniej niż 40

zresztą to 40 m3 to przecież nie tylko ciepła tylko chyba całkowite zużycie ? ( kible , pralka zmywarka) więc realnie samej podgrzanej jest połowę mniej

jak dla mnie koszty podgrzania wody dużo za duże , może to przez ten zasobnik i cyrkulacje, pompa od cyrkulacji chodzi cały czas ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Suzu4x4 :) ale się dogadaliśmy - ja mówię o grzaniu ciepłej wody gazem (na ten cel idzie mi 40 m3 GAZU/miesięcznie) - Ty o zużyciu m3 wody użytkowej :D

 

Wody użytkowej idzie u nas około 11-12 m3 - miesięcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to OK, już się bałem że jesteśmy brudasy i za mało wody zużywamy :)

u mnie pewnie ze względu na słabszą izolację termiczną  budynku proporcje  zużycia gazu na grzanie  CW/CO są inne , zresztą dokładnie nie liczyłem ale orientacyjnie wydaje mi się że 2:3

co do solariów to nie namawiam ale kolega ma już siedem lat i zdały egzamin , wiosna/lato piec praktycznie  się nie załącza  jak by było jakieś dofinansowanie i koszt zamknął by się poniżej 10k to bym rozważył przy budowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas dom z innej epoki bo lata 80te. Docieplony rok temu (15cm styr 0.33) dach bez izolacji. W poprzednich 3 latach rocznie za gaz ( co, cw,  gotowanie) wychodziło od 3200 do 3600 zł przy ok 190mkw. Ok 70mkw podlogówki i grzejniki. W sypialniach 19-20C i do 22 w salonie, w łazienkach 26C.

Myślę, że dużo dają okna 0.5 od Dako. 

Za 11 i 12.2018 mam rachunek 700zł. Ok 200 z tego to cw i gotowanie a ok 500 co. Nie jest źle.

Iec kondensacyjny 24 Kw tani i dobry - brothje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maarec napisał:

U nas dom z innej epoki bo lata 80te. Docieplony rok temu (15cm styr 0.33) dach bez izolacji. W poprzednich 3 latach rocznie za gaz ( co, cw,  gotowanie) wychodziło od 3200 do 3600 zł przy ok 190mkw. Ok 70mkw podlogówki i grzejniki. W sypialniach 19-20C i do 22 w salonie, w łazienkach 26C.

Myślę, że dużo dają okna 0.5 od Dako. 

Za 11 i 12.2018 mam rachunek 700zł. Ok 200 z tego to cw i gotowanie a ok 500 co. Nie jest źle.

Iec kondensacyjny 24 Kw tani i dobry - brothje.

U mnie podobny dom ok 180m2, z tym że docieplony strop nad (poddasze nieogrzewane)

Ściany 2x pustak alfa, sytro grafit 15cm, okno 3szyby, strop 20cm wełny plus to co było tzn jakieś trociny 

W domu temp 20.5 dzień, 19.5 noc

Samo CO i kuchenka, dwie ostatnie zimy zamykały się ok 2tys zł za gaz

Przed modernizacją szło 5t węgla/miału, co licząc 5x500 daje podobna kwotę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny dom ok 180m2, z tym że docieplony strop nad (poddasze nieogrzewane)
Ściany 2x pustak alfa, sytro grafit 15cm, okno 3szyby, strop 20cm wełny plus to co było tzn jakieś trociny 
W domu temp 20.5 dzień, 19.5 noc
Samo CO i kuchenka, dwie ostatnie zimy zamykały się ok 2tys zł za gaz
Przed modernizacją szło 5t węgla/miału, co licząc 5x500 daje podobna kwotę
 
Czyli podobnie. Ja liczę cały rok, zima teoretycznie 6*350=2100.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maarec napisał:

Czyli podobnie. Ja liczę cały rok, zima teoretycznie 6*350=2100.

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka
 

W lecie rachunki po 70-90zl

Sezon to jednak bliżej 8m, od października do końca kwietnia

W tym roku za październik było cos 150zl, potem już po 220 i 240 ale pisze z głowy ;)

 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.