Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, maarec napisał:

Skorzystałem, zadzwoniłem ale niestety nie osiągnąłem dobrej ceny.  Zamówiony gdzie indziej kon-tec, ma być na jutro.

No, ja miałem podobnie, ale pan nie miał problemu, że kupię u innego sprzedawcy, w końcu i tak on jest dystrybutorem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misio napisał:

I daj znać jak będzie się sprawował...

a jak ma się sprawować ? wygląda na dobrze wykonany lifepo4, robię podmiankę plug&play zamiast poprzedniego. Z nowości idzie też kulometr, także tym razem będzie lepiej monitorowany niż tylko stan napięcia. Trzeba będzie jeszcze ten kulometr jakoś delikatnie zamocować, w końcu akumulator na 10 lat więc oba urządzenia wylecą przy sprzedaży kampera na 90% :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maarec napisał:

Z nowości idzie też kulometr, także tym razem będzie lepiej monitorowany niż tylko stan napięcia. Trzeba będzie jeszcze ten kulometr jakoś delikatnie zamocować, w końcu akumulator na 10 lat więc oba urządzenia wylecą przy sprzedaży kampera na 90% :)

A jaki wybrałeś?

Jak ktoś nie potrzebuje się patrzeć na stałe na parametry, to polecam SmartShunta Victrona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

No, ja miałem podobnie, ale pan nie miał problemu, że kupię u innego sprzedawcy, w końcu i tak on jest dystrybutorem ;)

 

i bardzo dobrze, nie mniej jednak dwa telefony i kasa wpadła.

 

1 minutę temu, filipert napisał:

A jaki wybrałeś?

Jak ktoś nie potrzebuje się patrzeć na stałe na parametry, to polecam SmartShunta Victrona

tradycyjnie coś "taniego" czyli Kulometr TK15 Kon-TEC LiFePO4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Misio napisał:

I daj znać jak będzie się sprawował...

Ja mogę króciutkie podsumowanie 10 dni pracy.

Żona zadowolona ?

Teraz nie pyta "czy podłączyłeś ładowarkę?", tylko "kiedy ostatnio ładowałeś?" ?

Zwiększyliśmy Ah z 50 do 75, ale czas pracy z 1-1,5 dnia wydłużył się do kilku dni (teraz pogoda kiepska, więc zużycie dzienne nieznacznie przekracza 10 Ah)

Technicznie akumulatory do około 70% pojemności trzymają prawie max napięcie

46148C75-37C2-4F45-84AB-BEEB246280DB.thumb.jpeg.a919694f7000c4f924c4f80b364c5dbd.jpeg

jeszcze nie schodziliśmy poniżej 60%.

Co do kulometru, to u mnie musiał być bezprzewodowy, myślałem, że aby podejrzeć stan, trzeba będzie za każdym razem łączyć się, co trwa kilka sekund, a okazało się, że można ustawić na ekranie początkowym aplikacji podstawowe dane

B42CCF8A-4120-4D3E-BA9B-230FA7AEE19B.thumb.jpeg.0d8b774e832d700942fb6620cd88dcc5.jpeg

Czyli klikam w aplikację i jeżeli urządzenie jest w zasięgu, to od razu wyświetla parametry.

 

Finansowo

Lifepo4 to spory wydatek, ale pomijając Żywotność tego sprzętu, mamy wiele innych atutów. Dla nas zmienia się zupełnie podejście do zabezpieczenia energii dla wózka.

Do tej pory kombinowałem, zresztą był osobny wątek, jak tutaj zabezpieczyć energię z przyczepy do ewentualnego doładowania wózka na dziko. Dzisiaj wózek jest takim bankiem energii że mógłbym myśleć jak tutaj z wózka zasilić awaryjnie przyczepę ?

Zresztą pierwsze kroki wykorzystania wózka jako powerbanka już są

80D97AA0-86F6-415C-B0B5-3F48FD8A22E3.thumb.jpeg.386a41f49a4bcaeb9872038fd77b3845.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:
2 godziny temu, maarec napisał:

tradycyjnie coś "taniego" czyli Kulometr TK15 Kon-TEC LiFePO4

A po co wam to? To wszystko pokazuje aplikacja? 

Bo niektórzy lubią mieć ekran nie w komórce...

2 godziny temu, filipert napisał:

Jak ktoś nie potrzebuje się patrzeć na stałe na parametry, to polecam SmartShunta Victrona

A jak chce ekran to może kupić 712 od Victrona... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

A po co wam to? To wszystko pokazuje aplikacja? 

Zarówno mój regulator jak i akumulator nie obsługuje aplikacji. Mimo, że jestem fanem wszystkich technologii, to momentami jest tego za dużo i człowiek nie używa. 

Kulometr będzie w widocznym miejscu z czytelnym info ile zostało akumulatora. Możliwe, że będzie w szoferce, żebym widział jakie idzie ładowanie na akumulator z alternatora. Nie mam ładowarki dc-dc a jedynym ograniczeniem jest bezpiecznik 40A, na dziś ani raz nie przepalony. 

@filipert jestem z Ciebie dumny, świetna robota. Zobacz jak technologia poszla do przodu. Za 10 lat pewnie będziemy śmiać się z parametrów lifepo4.

Ostatni temat - stan akumulatora mogę weryfikować poprzez alarm - wystarczy 1 sms ?

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maarec napisał:

Zarówno mój regulator jak i akumulator nie obsługuje aplikacji. Mimo, że jestem fanem wszystkich technologii, to momentami jest tego za dużo i człowiek nie używa. 

Kulometr będzie w widocznym miejscu z czytelnym info ile zostało akumulatora. Możliwe, że będzie w szoferce, żebym widział jakie idzie ładowanie na akumulator z alternatora. Nie mam ładowarki dc-dc a jedynym ograniczeniem jest bezpiecznik 40A, na dziś ani raz nie przepalony. 

 

1. NIe masz takiej ładowarki jak ja miałem? Ciekawe jak energoblok będzie go ładował? Bo przy napięciu powyżej 13v które trzyma LP4 może uznać że aku jest już naładowany i ograniczać ładowanie.
2. ok myślałem że już nie ma kaumulatorów LP4 bez obsługi z apki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Voku napisał:

1. NIe masz takiej ładowarki jak ja miałem? Ciekawe jak energoblok będzie go ładował? Bo przy napięciu powyżej 13v które trzyma LP4 może uznać że aku jest już naładowany i ograniczać ładowanie.
2. ok myślałem że już nie ma kaumulatorów LP4 bez obsługi z apki. 

W zasadzie mało, który z tych w przyziemnych cenach ma aplikację. Volt i te od kapitana plus kilka modeli droższych z enerblock.

Na volta narzekał wręcz wysmiewal jeden z dzisiejszych rozmówców- dystrybutor konkurencji. Coś w tym może być- jedna awaria już była...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maarec napisał:

W zasadzie mało, który z tych w przyziemnych cenach ma aplikację

Dokładka Bluetooth to około 200zl różnicy, czyli tyle co można wydać na osobny kulometr.

3 godziny temu, Voku napisał:

A po co wam to? To wszystko pokazuje aplikacja? 

Ale czy te aplikacje do wbudowanych mierników dają takie możliwości jak np. ten Marka kulometr? Mierzą ilość pobranego prądu, czy bazują na napięciu określając poziom naładowania?

42 minuty temu, maarec napisał:

Zobacz jak technologia poszla do przodu. Za 10 lat pewnie będziemy śmiać się z parametrów lifepo4.

I co? To po co ta żywotność 10 lat + ?

43 minuty temu, maarec napisał:

Ostatni temat - stan akumulatora mogę weryfikować poprzez alarm - wystarczy 1 sms ?

Znaczy się jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, filipert napisał:

Dokładka Bluetooth to około 200zl różnicy, czyli tyle co można wydać na osobny kulometr.

Ale czy te aplikacje do wbudowanych mierników dają takie możliwości jak np. ten Marka kulometr? Mierzą ilość pobranego prądu, czy bazują na napięciu określając poziom naładowania?

I co? To po co ta żywotność 10 lat + ?

Znaczy się jak?

Wysyłam zapytanie do alarmu a on odsyła status razem z napięciem aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, filipert napisał:
1 godzinę temu, maarec napisał:

Zobacz jak technologia poszla do przodu. Za 10 lat pewnie będziemy śmiać się z parametrów lifepo4.

I co? To po co ta żywotność 10 lat + ?

Po to by dożyć z tym akumulatorem do nowej technologii :D

 

5 godzin temu, filipert napisał:

Lifepo4 to spory wydatek, ale pomijając Żywotność tego sprzętu, mamy wiele innych atutów. Dla nas zmienia się zupełnie podejście do zabezpieczenia energii dla wózka.

Ja też nie mogę się nadziwić ile ten akumulator dał mi "możliwości" i jak to pisze wszędzie - żałuję że wcześniej mnie na niego nie było stać...

5 godzin temu, maarec napisał:

Trzeba będzie jeszcze ten kulometr jakoś delikatnie zamocować, w końcu akumulator na 10 lat więc oba urządzenia wylecą przy sprzedaży kampera na 90% :)

eeee

Do nowego kampera wstawisz ogniwa wodorowe albo inne kosmiczne zabawki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Ale czy te aplikacje do wbudowanych mierników dają takie możliwości jak np. ten Marka kulometr? Mierzą ilość pobranego prądu, czy bazują na napięciu określając poziom naładowania?

Mam tam wskazania w Ah więc raczej nie bierze tego z napięcia. Są też procentowe i czasowe. Można wyłączyć ładowanie i odciąć zasilanie, są wykresy temperatur i obciążeń napięć. Można zobaczyć ile pobierane czy ładowane jest amper ile potrwa ładowanie. Można zobaczyć jak balansują się ogniwa i jakie jest na nich napięcie. Ogólnie jest tam jeszcze masa ustawień samych baterii, ale to do profesjonalistów. Akurat ten bms ma fajną aplikację.
 

Screenshot_20220416-133036.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Voku napisał:

Mam tam wskazania w Ah więc raczej nie bierze tego z napięcia. Są też procentowe i czasowe. Można wyłączyć ładowanie i odciąć zasilanie, są wykresy temperatur i obciążeń napięć. Można zobaczyć ile pobierane czy ładowane jest amper ile potrwa ładowanie. Można zobaczyć jak balansują się ogniwa i jakie jest na nich napięcie. Ogólnie jest tam jeszcze masa ustawień samych baterii, ale to do profesjonalistów. Akurat ten bms ma fajną aplikację.

Wygląda naprawdę dobrze :yes:

Przypomnisz jaki to akumulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.