Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

hmm... Ciekwi mnie ten temat. Chciałem złożyć aku 90-100ah ale raz nie wiem czym to ładować oraz jak to podłączyć do solara którego chciałem założyć. 

Da się go jakoś ładować z paneli słonecznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, vesper napisał:

hmm... Ciekwi mnie ten temat. Chciałem złożyć aku 90-100ah ale raz nie wiem czym to ładować oraz jak to podłączyć do solara którego chciałem założyć. 

Da się go jakoś ładować z paneli słonecznych?

Temat ładowania jest banalny. Można ładować "spawarką" byle nie przekroczyć prądu 1C czyli 100A. ;)

A tak dokładnie wszystko zależy od użytego BMS. Ja zastosowałem BMS z rozdzielonym wejściem C i P czyli ładowania i obciążenia.

Jeśli BMS przykładowo ma prąd ładowania 20A to można ładować dowolną ładowarką której prąd ładowania nie przekracza 20A (nawet taką starego typu do akumulatorów kwasowych z korkami) . BMS pilnuje tutaj napięcia na każdym ogniwie i jeżeli napięcie na ogniwie przekroczy 3,65 do 3,70 odcina ładowanie.

W przypadku paneli solarnych których napięcie nie przekracza 20V można przyłączyć je bezpośrednio do BSM. W akumulatorach AGM lub GEL kontroler solarny  pilnuje aby napięcie na akumulatorze nie było wyższe niż 14,6V  , kontroluje sposób ładowania aby pod koniec ładowania zmniejszyć prąd , stosuje impulsy regeneracyjne oraz po naładowaniu utrzymuje napięcie na poziomie 13,8V itp. W przypadku akumulatora LiFePO4 można ładować max prądem aż do odcięcia. 

Jeżeli napięcie panela solarnego jest wyższe niż 20V można zastosować regulator MPPT który będzie bardziej wydajnie "korzystał" z panelu słonecznego. Są regulatory dostosowane do LiFePO4 (przełącznik kwas/lifepo4) ale można stosować regulator do akumulatorów kwasowych. Z moich pomiarów wynikało, że przełączenie w regulatorze na LiFePO4 zmienia tylko wskazania procentowego poziomu naładowania i nie zmniejsza prądu ładowania pod sam koniec ładowania.

 

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przecie napisał:

W dniu 20.02.2019 o 19:01, Yaca1966 napisał:

W przypadku paneli solarnych których napięcie nie przekracza 20V można przyłączyć je bezpośrednio do BMS.

Albo:

 

W dniu 20.02.2019 o 19:01, Yaca1966 napisał:

Jeżeli napięcie panela solarnego jest wyższe niż 20V można zastosować regulator MPPT który będzie bardziej wydajnie "korzystał" z panelu słonecznego. Są regulatory dostosowane do LiFePO4 (przełącznik kwas/lifepo4) ale można stosować regulator do akumulatorów kwasowych. Z moich pomiarów wynikało, że przełączenie w regulatorze na LiFePO4 zmienia tylko wskazania procentowego poziomu naładowania i nie zmniejsza prądu ładowania pod sam koniec ładowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę trochę bo przerabiałem niedawno ten problem.

Z bateriami akumulatorów li-ion na dzień dobry jest lekki problem bo na pokładzie potrzebujemy mieć około 12V a ich bateria podaje nieco inne wartości i do tego zmieniające się w czasie poboru tak jak pozwala BMS. Sprzedawane gotowe 3S z opisu 12V tak naprawdę dają od 12,6V do około 9V nim wyłączy je BMS więc trochę za nisko. Z kolei bateria 4S porusza się w zakresie od 16,8V do ok. 12V więc często za wysoko. Są to zakresy w których jeszcze można z nich pobierać prąd a chciało by się mieć stale około 12V ale wykorzystać w pełni ich pojemność.

Rozwiązałem to po swojemu prostymi metodami.

Sprawa ładowania samodzielnie wykonanego zestawu: Mam do dyspozycji ładowanie z prostownika, samochodu i solara. Różne źródła, wydajności i napięcia. Zbudowałem taką baterię po swojemu ok 40Ah jako zestaw 4S P15 i ładowanie odbywa się poprzez przetwornicę która z każdego z tych źródeł wytwarza ustawione 16,2V z różną wydajnością. Z samochodu i prostownika ładowanie jest pełne ale z solara często już nie. Mój solar 18V podaje przy pełnym słońcu i to napięcie maksymalne ale gdy mamy słońce nisko lub słabe i jest do dyspozycji ledwie 8V marnego prądu. Przetwornica i to wykorzystuje leniwie ładując akumulator. Ale jednak ładuje i nawet 0,05A jest nie do pogardzenia.

 

Sprawa poboru prądu jest prosta bo inna przetwornica robi 12,5V (tak ustawiłem) z każdego napięcia na jakie pozwala BMS i wszystkie urządzenia dostają nominalne napięcie, nawet oświetlenie led nie przygasa.

Sprawność przetwornic jest ok 90% co dla mnie było do przyjęcia.

 

Oczywiście są inne rozwiązania, pewnie lepsze, mikroprocesorowe dające wszystkie informacje o każdym ogniwie i jego losach, panujące nad stanem całej baterii ale trochę nie chciało mi się tego rozwikłać. Przy tak małej baterii to trochę przerost formy nad treścią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisany przez Ciebie problem dotyczy baterii Li-Ion , ja opisywałem akumulator z budowany z baterii LiFePO4 których napięcie pracy wynosi 3,3V co przy 4 sztukach daje napięcie 13,2V.

Przy max rozładowaniu 10V przy max naładowaniu 14,6V a w zakresie pojemności od 10% do 90% 13,2V.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Potrzebuje uzyskać dużą pojemność ale na tą chwilę posiadam tylko jeden LivePO4 i dwa żelowe.

Moje pytanie brzmi czy można połączyć ze sobę akumilatory livePO4 150Ah i dwa żelowe 110Ah tak żeby uzyskać pojemnośc 370Ah 

Czy nic się nie stanie podczas użytkowania ?

Czy nie uszkodzi się?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 29.03.2020 o 16:02, KrzysztofKarolewski napisał:

Witam,

Potrzebuje uzyskać dużą pojemność ale na tą chwilę posiadam tylko jeden LivePO4 i dwa żelowe.

Moje pytanie brzmi czy można połączyć ze sobę akumilatory livePO4 150Ah i dwa żelowe 110Ah tak żeby uzyskać pojemnośc 370Ah 

Czy nic się nie stanie podczas użytkowania ?

Czy nie uszkodzi się?

 

Witam.
Przy podłączaniu należy zwrócić uwagę aby wszystkie akumulatory była naładowane - wtedy nie popłyną duże prądy wyrównawcze.

Użytkowanie już równolegle  połączonych akumulatorów zarówno przy rozładowaniu i ładowaniu powinno być bezpieczne.

16 minut temu, gekoniasty napisał:

I jak tam użytkowanie tego akumulatora? Bardzo mocno się zastanawiam nad zmianą akumulatora ze względu na konieczność redukcji masy :)

Bardzo dobrze, żadnych problemów. Przy ciągłym prądzie rozładowania 130 Amperów trochę grzeją się przewody 16 mm2  do przetwornicy. Innych problemów nie mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze, żadnych problemów. Przy ciągłym prądzie rozładowania 130 Amperów trochę grzeją się przewody 16 mm2  do przetwornicy. Innych problemów nie mam
A jaki BMS zastosowałeś do takiego prądu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, gekoniasty napisał:
Godzinę temu, Yaca1966 napisał:
Bardzo dobrze, żadnych problemów. Przy ciągłym prądzie rozładowania 130 Amperów trochę grzeją się przewody 16 mm2  do przetwornicy. Innych problemów nie mam emoji4.png

A jaki BMS zastosowałeś do takiego prądu?

https://pl.aliexpress.com/item/32972711281.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fLLCfHZ

Wersja 200A

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Panowie, a ja mam nie poruszane jeszcze wcześniej pytanie dot. aku Li-ion oraz livePO4 - wyczytałem gdzieś w opisach producenta, że te akumulatory nie powinny być narażone na działanie temp. poniżej 0 st. C. Jak to rozumieć? w zimie zabieracie aku z przyczepy/kampera do domu (tak jak w dawnych czasach zabierało się na noc aku z malucha...) czy to tylko na wyrost zalecenie i nie ma problemu jak trochę "zmarzną" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2020 o 21:20, uwex napisał:

Panowie, a ja mam nie poruszane jeszcze wcześniej pytanie dot. aku Li-ion oraz livePO4 - wyczytałem gdzieś w opisach producenta, że te akumulatory nie powinny być narażone na działanie temp. poniżej 0 st. C. Jak to rozumieć? w zimie zabieracie aku z przyczepy/kampera do domu (tak jak w dawnych czasach zabierało się na noc aku z malucha...) czy to tylko na wyrost zalecenie i nie ma problemu jak trochę "zmarzną" ?

zabieram na zimę akumulator do domu  - stawiam w kotłowni podpięty do dobrej ładowarki i mam wrażenie, że przedłuża to jego życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.