Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

41 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

Czy po połączniu szeregowym, globalna pojemność akumulatora również jest 90Ah, czy to trzeba jakoś przeliczyć? Taka pojemność chyba by mi wystarczyła, kiedyś wyliczałem, że żelówka 80 - 100Ah była by w sam raz.

Jak łączysz w szereg 90-tki, to wypadkową masz w dalszym ciągu 90

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Mnie temat interesuje z tego względu, że chciałbym do swojego mikrokamperka założyć ogrzewanie postojowe, jedyne co mnie powstrzymuje to konieczność zamontowania dodatkowego akumulatora, do zasilania nagrzewnicy. (ogrzewanie ma móc działać kilka dób pod rząd i nie zdoić akumulatora podstawowego, stąd konieczność dodatkowego aku). Na nagrzewnice ejst miejsce w komorze silnika ale na żaden akumulator seryjny nie ma nigdzie miejsca. Jest sporo pustych przestrzeni, np pod fotelem, albo w bagażniku za plastikami (w okolicach nadkola) ale za mało by umieścić tam akumulator o sensownej pojemności.
 

Być może udało by mi się zbudować taki akumulator o nietypowych rozmiarach z ogniw LiFePO4.  @Yaca1966 Pisałeś, że połączyłeś w szereg 4 akumulatory 3,3V 90Ah. Czy po połączniu szeregowym, globalna pojemność akumulatora również jest 90Ah, czy to trzeba jakoś przeliczyć? Taka pojemność chyba by mi wystarczyła, kiedyś wyliczałem, że żelówka 80 - 100Ah była by w sam raz.

nie lepiej założyć suche webasto/eberszprechera  ?

miałem w busie i zdawało egzamin nawet przy dużych mrozach , akumulator seryjny w aucie wystarczał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

 

chcesz stać tydzień bez odpalania silnika i jazdy ?? bo z doświadczenia wiem, że webasto działające nonstop 24/24 z głównego aku nie obciążało jakoś znacząco tegoż przy używaniu samochodu 2*40 minut dziennie. Bo jak stacjonarnie to faktycznie nie dasz rady bez wspomagania drugim aku

Suzu4x4 - domyślam się, że suche, bo mokre nie ma sensu do takiego używania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no czytając relacje kolegi LZA to nie jeździ stacjonarnie, mi w busie na weekendowe wyjazdy zupełnie wystarczało przy seryjnym aku ponadto w tak małym aucie jak Connect to nawet najmniejsze webasto będzie chodzić na 1/5 gwizdka więc i pobór prądu przez wentylator będzie znikomy.

raz zakładasz i zapominasz o temacie a przy odpowiednim montażu zawsze można przełożyć do kolejnego auta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzewania to może i takie coś się nada :niewiem: dopiero rozkminiam temat. Nie polecam a tylko podrzucam temat. 

https://pl.aliexpress.com/item/Odpinany-8KW-12-V-przeno-ny-podgrzewacz-wszystko-w-jednym-paliwa-Air-Parking-cieplej-z-oty/32969082528.html?shortkey=7Z3mi6zM&addresstype=600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Taka pojemność chyba by mi wystarczyła, kiedyś wyliczałem, że żelówka 80 - 100Ah była by w sam raz.

No to lifepo4 wystarczy Ci 50Ah. W nich nie ma problemu z pełnym rozładowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka nagrzwnica 2KW, zużywa w/g danych technicznych 14-29W/h, liczyłem więc średnio 22W/h = ~2Ah. 12 godzin grzania = 24Ah. czyli na 4 noce (długi weekend, lub czas jaki spędzamy w jednym miejscu na wakacyjnej objazdówce) potrzebny byłby akumulator 80-100Ah.  Nie wykluczam, że taka nagrzewnica zużyje mniej, ale tego nie wiem, nie ma za bardzo tego jak wyliczyć - trzeba by eksperymentalnie. Jednak podstawowy akumulator auta wydaj się być stanowczo za słaby, (tam chyba jest 70-tka albo 80-tka).

Była opcja dokupienia fabrycznej nagrzewnicy, ale zrezygnowałem, bo fabrycznie miała zablokowany maksymalny czas pracy na 30 minut, własnie ze względu na zużycie prądu. W dodatku chyba była 'mokra' bo przygotowywała też silnik do rozruchu.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

.............długi weekend, lub czas jaki spędzamy w jednym miejscu....................'mokra' bo przygotowywała też silnik do rozruchu.

no to musisz kombinować :bzik:

do Twojej zabawy podsunę co sprawdzone rozwiązanie - "webasto" z oddzielnym zbiornikiem (aku może siedzieć w samochodzie albo być razem w module) jako zewnętrzny moduł podłączany tylko rurą z ciepłym powietrzem - pozwoli Ci uniknąc części hałasu :yes:

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2019 o 16:58, RadekNet napisał:

No to lifepo4 wystarczy Ci 50Ah. W nich nie ma problemu z pełnym rozładowaniem. 

Witam wszystkich,

Możesz rozwinąć (żelówka 80 - 100Ah kontra 50aH LiFePo4)? Czy tu chodzi o to, że "zwykły" poniżej 12V (nie za bardzo się znam) nie ma mocy/"siły" a LiFePo4 przez brak problemu z pełnym rozładowaniem jeszcze pociągnie?

Aktualnie szukam akumulatora dla siebie. Skłaniam się ku Exide Equipment Gel 80 aH. W instrukcji movera zalecają 60 aH lub większy. Jeżdżę na kempingi więc tylko trochę prądu potrzebuje na przelotach etc.

Znalazłem ten temat i nie powiem bardzo mnie zainteresował, zwłaszcza jeżeli chodzi o masę i długowieczność ?

Trochę poszukałem ale na aukcjach jedynie gotowy jaki znalazłem to 30 aH więc pewnie za mały. Znalazłem również te akumulatory w Czechach. Na camperteamie polecają ta strone

https://www.ev-power.eu/Winston-12V-sets/ Zestaw do montażu 60aH wychodzi około 2500 zł. Więc jakoś drożej niż Yaca na początku podawał w linkach, pewnie przez drogi BMS.

ale dalej, w chinach za to:

GTK lithium 12V 60AH lifepo4

lub

GTK lithium 12V 100AH lifepo4

Te linki to takie pierwsze z brzegu. Ale mam pytanie czy te akumulatory się do czegoś nadają? Trzeba coś do nich jeszcze dołożyć (różnica w cenie spora)?

Co byście podpowiedzieli? Kupić żelówkę czy w podobnych pieniądzach zaryzykować LiFePo4?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem fachowcem, ale...ogólna zasada jest taka, że z klasycznego akumulatora możesz pobrać max 50% jego pojemności, żeby go nie zabić (czyli z akumulatora 100Ah masz do dyspozycji tylko 50Ah). Lifepo4 możesz wyciągnąć do końca bez szkody dla nich - czyli 50Ah akumulatora to 50Ah dla Ciebie.

Po za tym - masa. Przy Lifepo4 oszczędzamy mnóstwo kilogramów.

Czytając fora, mam zamiar kupić na początek (na aliexpress) 4 x 3.6v 30Ah plus odpowiedni bms i zobaczę czy starczy tyle dla mojej lodówki i webasto, czy potrzebuje więcej... Teoretycznie, dla mojego stylu użytkowania, powinno być ok, a dołożyć kolejne Ah zawsze można ;)

Aaa no i lifepo4 są bezpieczne - nie wybuchają tak jak litowe.

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem jeszcze taką stronę: https://www.elektryklegnica.eu/akumulatory

Akumulator 40Ah z ładowarką 1100 zł. Czy w takim razie 40-stka u mnie by wystarczyła? (Zapotrzebowanie prądowe dwa posty wyżej)

80Ah 2100zł.
W specyfikacji napisane jest: rozładowanie-odcięcie 10V czyli co? Podobnie jak w żelowych i nie jest możliwe jego całkowite rozładowanie, tak jak wyżej pisaliście?
Pozdrawiam.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akumulatorach litowych w tym LiFePO4 ładowanie i rozładowanie odbywa się przez układ BSM który zabezpiecza akumulator przed rozładowaniem i przeładowaniem.

Dlatego ważne jest aby sprawdzić w specyfikacji jaki jest max prąd rozładowania i ładowania.

W linku który podałeś https://www.elektryklegnica.eu/akumulatory   max prąd rozładowania dla akumulatora  80Ah wynosi 80A . czyli daje to moc ciągłą około  1000W.

Jeżeli nie będziesz podłączał urządzeń o większej mocy będzie OK.

Elektronika BSM odcina zasilanie akumulatora jeśli napięcie na dowolnym ogniwie spadnie poniżej 2,5V co przy 4 ogniwach wynosi około 10V.

Pojemność akumulatora określana jest do tego napięcia. 

Przykładowo jeśli będzie to akumulator o pojemności  80Ah i będziesz pobierał prąd np. 10A, to po 8 godzinach napięcie na nim wyniesie 10V i zasilanie akumulatora zostanie odłączone.

 

 

 

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



...max prąd rozładowania dla akumulatora  80Ah wynosi 80A . czyli daje to moc ciągłą około  1000W.
Jeżeli nie będziesz podłączał urządzeń o większej mocy będzie OK.


No właśnie. Jeżeli dobrze kombinuje to max pobór mojego movera (truma se) to wg instrukcji 120A. W normalnym terenie 20A. Czyli 120A * 12V = 1440W i przekraczam cytowany przez Ciebie 1000W.
O to chodzi? Dobrze to liczę?

I teraz pytanie jak często się zdarza że mover działa na maxa? Szukać aku pod 120A?

Skontaktowałem się z linkowaną wcześniej firmą z Legincy.
Są w stanie zbudować aku 45Ah z BMS 120A koszt 2000 zł z ładowarką.
"Normalna" 40stka kosztuje 1100 zł czyli koszt x2.

Jeżeli przy "normalnym" aku przekroczy się np. 1000W to elektronika odłączy aku.
I teraz pytanie czy jak już to brać ten 45Ah 120A czy ryzykować z mniejszymi prądami np 40 (polowa ceny) lub 80A? I ryzykować że mi mover odłączy.

Ale 80Ah to już cena taka sama jak 45Ah 120A.

Potwierdzili że 40 Ah LiFePo4 wystarczy zamiast 60 Ah żelowego.

Pozdrawiam.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,  cena BMS jeśli prąd ma być większy od 100A wzrasta drastycznie.

W moim rozwiązaniu przetwornica przyłączona jest bezpośrednio do akumulatora z pominięciem BMS. Gdyż chwilowo pobiera prąd 140 A . BMS na taki prąd kosztuje około 300 zł .

Ale wtedy należy pilnować aby akumulator był naładowany.  Generalnie jeśli aku ma być używane sporadycznie do movera to można je podłączyć przed BMS , ale nie wiem czy na takie coś się zgodzą. Czyli zasilanie przyczepy przez BMS a zasilanie movera bezpośrednio z aku przez bezpiecznik 300A.

 

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, kobi07 napisał:

No właśnie. Jeżeli dobrze kombinuje to max pobór mojego movera (truma se) to wg instrukcji 120A. W normalnym terenie 20A. Czyli 120A * 12V = 1440W i przekraczam cytowany przez Ciebie 1000W.

Ile Ty chcesz na tym mooverze jexdzić? ;) Bo jesli normalny pobór prądu to 20A (a nawet i niech jest dwa razy tyle), to na akumulatorze lifepo4 o pojemności 20Ah, który ma max prąd rozładowania 5C (czyli 125A), a max ciągły prąd rozładowania 3C (czyli 75A) masz godzinę jazdy (a założmy ten gorszy wariant, czyli pół godziny zabawy). I płacisz za to na aliexpress 100e + BMS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.