Skocz do zawartości

Podłączenie akumulatora Hobby de luxe 400


msolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, nabyłem właśnie przyczepkę Hobby De Luxe 400 z 2000r. i chciałbym w niej podłączyć akumulator, czy jeśli podłączę akumulator w zaznaczonym na fotce miejscu to będzie ok ?, dodam że mam wtyk 13 pinowy.  Zaznaczone miejsce to jedyne 12V które wychodzi z całej tej dolnej listwy po podłączeniu 230V.  Z akumulatora standardowo zasilana jest lampka w wc, lampka nad kuchnią i dwie pompki.

Coś czytałem że nie można tak podłączać bo akusy będą się rozładowywać ? , a co jeśli przed podłączeniem tego akumulatora odłączałbym kabel od samochodu. ?

Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź, pozdrawiam.

20190119_144337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to jedyne 12 V to możesz tu podłączyć akumulator ale powinieneś zrobić dodatkowy włącznik w obwodzie akumulatora ( najlepiej na przekaźniku  ) i bezpiecznik.

A co to za przewody z lewej obok zaznaczonych :hmm: To tez powinno być wyjście 12V ( ewentualnie wejście z wiązki od wtyczki ). Coś ta instalacja 12V za uboga. Gdzie są chociażby bezpieczniki.

To wygląda jak zasilanie pompek do wody, a nie instalacja 12V

Tutaj moja skrzynka, chyba wcale nie najbogatsza.

 

 

IMG_6731.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jestem zainteresowany kontynuowaniem wątku bo kupiłem cepkę z transformatorem przerabiającym 220 na 12v i nie ma podpięcia do aku. Wstępnie myślałem że prąd po prostu popłynie najkrótszą drogą i tylko odizoluję kable wyjściowe i dam do aku...i naprzód...a gdy mam 220 to klema na podłogę...wiem że to skrajne uproszczenie ale czytak da rady...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, clands napisał:

jestem zainteresowany kontynuowaniem wątku bo kupiłem cepkę z transformatorem przerabiającym 220 na 12v i nie ma podpięcia do aku. Wstępnie myślałem że prąd po prostu popłynie najkrótszą drogą i tylko odizoluję kable wyjściowe i dam do aku...i naprzód...a gdy mam 220 to klema na podłogę...wiem że to skrajne uproszczenie ale czytak da rady...

 

Przełącznik + przekaźnik + bezpiecznik i będzie ok. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w bakiście pod łóżkiem przy zewnętrznej wtyce jest transformator i wychodzi z niego dwa przewody 12v i idą do kostki z plątaniną kabli.

2.nad okapem jest 4 bezpieczniki i 4 przełączniki (światła ogół, światło zewnętrzne, pompkę wody, światło okapu).

3.na podłodze w szafce pod zlewem kuchennym są puszki wyprowadzające kable na okap, lodówkę, łazienkę...)

Przyczepa to adria optima 360 (4256TE).

Hepl. Gdzie wejść z podłączeniem akumulatora tj. pkt 1,2 czy 3.

Szafka pod zlewem (3) to by zmieściła aku - tylko bym zrobił półkę nad puszkami. Tak bym chciał - czy można. Na początek to tylko taki proste rozwiązanie proszę żebym mógł pojechać na noc na ryby i działała pompka wody i światła. Plusa to pogonie jak kable tych 4 przełączników, a minusa gdzie zapodać...

ps. na pewno z czasem zrobie przyzwoicie...na razie jak przeglądam schematy z ładowaniem itd.- nie nadążam...

Proszę o proste porady.

 

bakista.jpg

nad okapem.jpg

pod zlewem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko - tam gdzie wychodzi zasilanie 12V z trafo podłączasz akumulator. Wtedy powinno wszystko działać jeżeli działa z trafa.

Tak na szybko, prowizorycznie to pewnie mógłbyś to podpiąć krokodylkami. Ogólnie tak jak pisałem wcześniej:

Przełącznik + przekaźnik + bezpiecznik i będzie ok. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, clands napisał:

1. w bakiście pod łóżkiem przy zewnętrznej wtyce jest transformator i wychodzi z niego dwa przewody 12v i idą do kostki z plątaniną kabli.

Podłączyć się z akumulatorem będziesz musiał pod łóżkiem. I tam właśnie musisz zacząć modernizować elektrykę. Oczywiście wszystko zależy od tego co będziesz chciał zrobić i jak to będziesz chciał zrobić. Masz budkę bardzo podobną do mojej, ja mam  Adrię optimę 380 i jak widzę na Twoich zdjęciach  masz nawet trafo podobne do mojego starego. Ja to trafo wywaliłem, bo wielkie i ciężkie i zastąpiłem małym, ale  Ty oczywiście nie musisz tego robić. Zastanawiam się tylko dlaczego miałeś na podłodze dwie duże puszki i jedną małą.U mnie była tylko jedna duża (12V)  i jedna mała (230V).Ciekawe, bo zapewne wyposażenie mieliśmy podobne. Wkleję Ci ze dwa zdjęcia jak zaczynałem i jak skończyłem.Najpierw zamontowałem prowizorycznie akumulator, ale potem doszło dużo więcej rzeczy (mover, solar, ładowanie akumulatora, przetwornica itd). Nie chcę Ci mącić w głowie, bo zrobiłem pełną automatykę, ale na zdjęciach widać, że można zmieścić pod łóżkiem wszystko, a schematów do podłączenia jest tu na forum pełno. Jednym słowem do boju :) 

Tak zaczynałem:

WP_20170924_15_59_34_Pro.thumb.jpg.d66a96b1adb1cac6f27257fdc55cca5c.jpg

 

A tak skończyłem :)  Oczywiście to jeszcze nie wszystko, reszta w innych miejscach :) 

 

IMG_20180415_101602.thumb.jpg.97e01c7d9d7875996eff29f15deaa73e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję...będzie nad czym popracować.

Na razie klemy szybkozłączne (nie te na śróby) i dolutuję kable takie z pół metra.

Co do trafo to zauważyłem że go słychać jak pracuje....trochę to wkurza.

Wszystko z czasem. 

Jak ten Holender co od niego nabyłem Adrię - jeździł 25 lat bez aku...hmmm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, clands napisał:

Co do trafo to zauważyłem że go słychać jak pracuje....trochę to wkurza.

To teraz znasz jeden z powodów dlaczego ja swój  praktycznie taki sam wywaliłem :) 

A tak na dobrą sprawę to powinieneś zacząć od wywalenia wszystkich normalnych żarówek i zastąpienie ich ledami. To było pierwsze co u siebie zrobiłem. W chwili obecnej masz około 150W poboru z wszystkich żarówek - to trochę dużo. Ja jeszcze dorobiłem 6 dodatkowych  miejsc oświetleniowych , a mimo to mam ok. 45W poboru z wszystkiego. jednym słowem - opłaca się. Jak masz smykałkę to możesz wykorzystać stare lampy zamieniając w nich zwykłe żarówki na ledy modułowe. Tanio i skutecznie, choć trochę zabawy jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.