Skocz do zawartości

Inteligenty moduł ładowania akumulatora przyczepy kempingowej


kojus

Rekomendowane odpowiedzi

"Masy" na pin 11 i 13 są tożsame. Gdyby chodziło o duże obciążenie, miałbyś rację, ale tu nie ma znaczenia, do którego miejsca podłączy się cewkę przekaźnika i "minus" modułu. W chwili pracy, prąd pobierany jest bardzo mały, co nawet pokazuje przekrój przewodu "masowego" tegoż modułu. Można podłączyć zarówno pod 11, jak i 13 i zupełnie nic to nie zmieni - akumulator w każdym przypadku będzie zasilany z pin 9/13, bo właśnie tak jest podłączony. Teraz powinieneś być ukontentowany :) Doszedł dodatkowy przewód, ponieważ poprzednio masę modułu i przekaźnika, można było puścić jednym wspólnym przewodem, do jednego punktu, nawet w pobliżu lodówki.

 

1458725856_podmodICM_G13wprzycz.thumb.jpg.5f0a3f30a55f1d476c46478d07b9e413.jpg

 

34 minuty temu, Yaca1966 napisał:

Przy obecnym połączeniu przez przewód na pinie 9 niepotrzebnie będzie płynął prąd do ładowania akumulatora i zasilania lodówki

Tego nie rozumiem :niewiem: Lodówka jest zasilana wyłącznie z pin 10/11 i pin 9 nie bierze w tym udziału.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

16 minut temu, Kristofer napisał:

"Masy" na pin 11 i 13 są tożsame. Gdyby chodziło o duże obciążenie, miałbyś rację, ale tu nie ma znaczenia, do którego miejsca podłączy się cewkę przekaźnika i "minus" modułu. W chwili pracy, prąd pobierany jest bardzo mały, co nawet pokazuje przekrój przewodu "masowego" tegoż modułu. Można podłączyć zarówno pod 11, jak i 13 i zupełnie nic to nie zmieni - akumulator w każdym przypadku będzie zasilany z pin 9/13, bo właśnie tak jest podłączony. Teraz powinieneś być ukontentowany :)

 

1458725856_podmodICM_G13wprzycz.thumb.jpg.5f0a3f30a55f1d476c46478d07b9e413.jpg

 

Tego nie rozumiem :niewiem: Lodówka jest zasilana wyłącznie z pin 10/11 i pin 9 nie bierze w tym udziału.

Teraz schemat jest prawidłowy :)

W poprzedniej wypowiedzi popełniłem literówkę - miało być tak:  Przy obecnym połączeniu przez przewód na pinie 11 niepotrzebnie będzie płynął prąd do ładowania akumulatora i zasilania lodówki. 

 

Masy 11 i 13 są tożsame ale na gnieździe w samochodzie . W przyczepie pod obciążeniem 20A lodówki miedzy masą 11 a 13 może być już znaczna różnica potencjału dlatego masy do lodówki i zasilania przyczepy są osobne.    Zauważ , że do wszystkich świateł masa jest wspólna bo tutaj nie ma tak dużego obciążenia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Yaca1966 napisał:

Teraz schemat jest prawidłowy :)

Poprzedni jest również prawidłowy ;)

19 minut temu, Yaca1966 napisał:

W poprzedniej wypowiedzi popełniłem literówkę - miało być tak:  Przy obecnym połączeniu przez przewód na pinie 11 niepotrzebnie będzie płynął prąd do ładowania akumulatora i zasilania lodówki.

Rozumiem.

Przez pin 11 nie płynąłby prąd ładowania akumulatora! Zwróć uwagę, że moduł zarządza jedynie "plusem". Przewód masowy modułu (o niewielkim przekroju - znikomy prąd pobierany) jest potrzebny jedynie do zasilania "wnętrzności" tego modułu, a nie "wnętrzności" i akumulatora.
Zarówno wtedy, jak i teraz, nic znaczącego w działaniu się nie zmieniło.

Sytuacja, którą opisujesz wystąpiłaby wtedy, gdyby akumulator przyczepy nie był podłączony bezpośrednio do pin 13, tylko do jakiegoś wyjścia modułu. Wejście masy modułu miałoby wtedy przekrój przewodu taki lub większy, jak wyjście "plusowe", a sam moduł miałby dodatkowe wyjście "minus" dla akumulatora. To jednak tylko rozważania, ponieważ jak widać, rzeczywistość jest inna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kristofer napisał:

Poprzedni jest również prawidłowy ;)

Nie, ale nie będę Ci robił wykładu ze spadków napięć . Zmierz sobie jak masz możliwość jakie jest napięcie na pinie 10 i 11 gdy pracuje lodówka  i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego nie zasilamy ładowania akumulatora z tych pinów i dlaczego przewidziano dwie osobne masy.  Jeśli tego nie sprawdzałeś  lub nie rozumiesz to nie doradzaj komuś błędnego połączenia które może nie działać i pozwól sobie wytłumaczyć coś co dla fachowców i praktyków jest oczywiste.

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Yaca1966 napisał:

Masy 11 i 13 są tożsame ale na gnieździe w samochodzie . W przyczepie pod obciążeniem 20A lodówki miedzy masą 11 a 13 może być już znaczna różnica potencjału dlatego masy do lodówki i zasilania przyczepy są osobne.    Zauważ , że do wszystkich świateł masa jest wspólna bo tutaj nie ma tak dużego obciążenia.

A o czym ja pisałem. Chyba nie czytasz dokładnie tego, co piszę, wobec tego powtórzę:
Gdyby chodziło o duże obciążenie, miałbyś rację, ale tu nie ma znaczenia, do którego miejsca podłączy się cewkę przekaźnika i "minus" modułu.
Nie pisz hipotetycznie - mamy konkretny przypadek. Jak myślisz, jak duże znaczenie dla działania lodówki ma podłączenie do wspólnego zasilania, cewki przekaźnika, może dwóch, bo pewnie jest też w module i kilku dyskretnych "drobiazgów" elektroniki (jeśli jakaś tam jest). To zapewne zaledwie kilkadziesiąt mA. Pomijam kwestię, że innej możliwości nie ma, ponieważ moduł jest jednak przewidziany do montażu w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kristofer napisał:

A o czym ja pisałem. Chyba nie czytasz dokładnie tego, co piszę, wobec tego powtórzę:
Gdyby chodziło o duże obciążenie, miałbyś rację, ale tu nie ma znaczenia, do którego miejsca podłączy się cewkę przekaźnika i "minus" modułu.
Nie pisz hipotetycznie - mamy konkretny przypadek. Jak myślisz, jak duże znaczenie dla działania lodówki ma podłączenie do wspólnego zasilania, cewki przekaźnika, może dwóch, bo pewnie jest też w module i kilku dyskretnych "drobiazgów" elektroniki (jeśli jakaś tam jest). To zapewne zaledwie kilkadziesiąt mA. Pomijam kwestię, że innej możliwości nie ma, ponieważ moduł jest jednak przewidziany do montażu w samochodzie.

Masa modułu była by inna niż masa akumulatora ze względu na duże  obciążenie lodówki i układ nie wykrywałby prawidłowego napięcia ładowania pochodzącego z prądnicy i nie załączałby przekaźnika  w module. Dla tego tak ważne jest aby masa modułu była masą akumulatora. Gdyby nie była podłączona lodówka nie miałoby to znaczenia.

I dla działania lodówki nie ma to żadnego znaczenia.

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1877157878_Odpprzededycj.thumb.jpg.b417ca84b7a2286dc1e5d134e6b1c662.jpg

 

Pozwolę sobie napisać, że jest dokładnie odwrotnie - Ty nadal nie rozumiesz, a mnie skończyły się możliwości tłumaczenia :pad:

Zamieszczam jeszcze raz poprzedni rysunek i wytłumacz mi, jakim cudem przez pin 11 miałby płynąć dodatkowo prąd dla ładowania akumulatora np. 10 A :niewiem:

 

podł mod ICM_G13 w przycz.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kristofer napisał:

Pozwolę sobie napisać, że jest dokładnie odwrotnie - Ty nadal nie rozumiesz, a mnie skończyły się możliwości tłumaczenia :pad:

Zamieszczam jeszcze raz poprzedni rysunek i wytłumacz mi, jakim cudem przez pin 11 miałby płynąć dodatkowo prąd dla ładowania akumulatora np. 10 A :niewiem:

 

podł mod ICM_G13 w przycz.jpg

Prąd płynący przez lodówkę powoduje spadek napięcia na przewodzie masowym  pinu 11, powodując wzrost napięcia na pnie 11 względem pinu 13. W ten sposób moduł podłączony do między PIN 11 a 9 ma niższe napięcie niż podłączony między pin 13 a 9. Napięcie to może być zbyt niskie aby układ wykrył  prawidłowe ładowanie akumulatora i załączył przekaźnik   który załączy ładowanie akumulatora w przyczepie.

To chciałem wykazać pisząc , że ma znaczenie czy podłączysz moduł pod PIN 13 czy 11 , a Ty twierdzisz inaczej.

Dlatego kończę dyskusje w tym temacie.

Na powyższym rysunku prąd ładowania akumulatora nie będzie płynął przez PIN 11 a zacytowałeś moją wypowiedź gdy nieostrożnie wcisnąłem zapisz a zanim dokonałem korekty wpisu.

Edytowane przez Yaca1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wszystko zagmatwałeś. Nie rozumiem, po co komplikować coś, co tego nie wymaga. W zasadzie od samego początku piszesz o sytuacjach hipotetycznych. Przecież podobnie jak ja, nie znasz budowy modułu. Cały czas starałem się wytłumaczyć, że z tego powodu moduł powinien być montowany w sposób przewidziany przez producenta! Upierałeś się, że ma być montowany w przyczepie. Taki montaż rodzi dodatkowe utrudnienia i jest to oczywiste. Teraz jak to zrozumiałeś, znowu hipotetycznie komplikujesz zagadnienie. Nie spodziewam się, że moduł za 50 zł. ma taką "inteligencję", że nie potrafi prawidłowo działać, gdy napięcie jego zasilania będzie wynosiło np. 11 V, zamiast ok. 14 przy pracującym silniku. Producent nic nie wspomina, o zakresie napięć zasilających, a ten dla tak prostych dodatków, które mają pracować w instalacji auta, jest bardzo szeroki. Powiem więcej, jestem przekonany, że nawet 10 V zasilania nie zrobi na module najmniejszego wrażenia.
W jednym miejscu się zgodzę: podłączenie przewodu masy modułu pod pin 13, da wrażenie pewniejszego działania, ale w karawaningowej praktyce nic to nie zmieni. Pozwól, że pozostanę przy tym, co pisałem i powtórzę: w tym konkretnym przypadku jest to bez znaczenia (z naciskiem na słowa: w tym konkretnym przypadku).
Zapewniam Cię, że bez względu na to, czy moduł "zasilimy" z 9/11 czy 9/13, czyli którą "masę" mu podamy, będzie działał bez przeszkód, mimo jakiegoś tam spadku napięcia na pinach 10/11, który jest oczywisty w związku z pracującą lodówką.

Znowu edytowałeś swój poprzedni post w taki sposób, że usunąłeś wszystko co napisałeś i wpisałeś nowy tekst. W związku z tym, moja odpowiedź straciła sens. Pisałeś:

1590843683_Odpprzededycj.thumb.jpg.0749c29513ee315bc1caf88bccf7a50e.jpg

Teraz tłumaczysz i piszesz już inaczej:

1 godzinę temu, Yaca1966 napisał:

Na powyższym rysunku prąd ładowania akumulatora nie będzie płynął przez PIN 11 a zacytowałeś moją wypowiedź gdy nieostrożnie wcisnąłem zapisz a zanim dokonałem korekty wpisu.

W usuniętej wypowiedzi twierdziłeś jednak coś innego, dlatego pytałem "jakim cudem"?

Wciąż zmieniasz zdanie. Na drugiej stronie tego tematu w drugim poscie, też proponowałeś podłączenie, które w ogóle nie powinno prawidłowo działać?

W dniu 24.01.2019 o 18:45, Yaca1966 napisał:

[...] regulator powinien być podłączony do PINU 9 i 13 , chyba, że w przyczepie nie ma lodówki wtedy może być pin 10 i 11

Podłączając moduł w ten sposób, pracowałby on non stop po włożeniu wtyczki przyczepy do gniazda haka, więc sens jego stosowania byłby wątpliwy. Przez brak konsekwencji i edycję, można się w tych wypowiedziach pogubić. W zasadzie, to ja się nie znam, ale dobrze, że chociaż ustaliliśmy jakiś konsensus tej dyskusji, a owocem jest rysunek, który najbardziej przypadł Ci do gustu i tego się trzymajmy, aby założyciel tematu nie miał wątpliwości. Za rozmowę dziękuję i wklejam rysunek raz jeszcze , jako podsumowanie:

917322692_podmodICM_G13wprzycz2.thumb.jpg.9724f2af0098764c8d4c2c2384de926d.jpg

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - czyli potrzebny jest takowy moduł aby poprawnie i bezpiecznie doładowywać akumulator?

Czytam i śledzę temat z zaciekawieniem ponieważ moja hobby z zasilania 12v posiada tylko lodówkę i 2 fabryczne halogeny .

Postanowiłem rozszerzyć instalacje o gniazdo 13 pin a także wsadzić akumulator.

I jeszcze pytanie do tych którzy mają fabryczna wiązkę haka:

Jaki jest przekrój przewodów pinów 9 i 13 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2019 o 18:29, danielpoz napisał:

Jedna czy jedyna?

Już widzę, jak producent po awarii modułu podłączonego tak jak w instrukcji leci z pieniędzmi za spalone auto i przyczepę ;) 

Rzeczoznawca + pozew cywilny + biegły z zakresu pożarnictwa = odszkodowanie. Myślę, że producentowi bardziej zależałoby na ugodzie niż na procesie.

Edytowane przez bolek830 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.