Jump to content

Recommended Posts

w79

Pytanie do praktykow, czy na kempingu gdzie prad jest 6A, pociagnie klima i lodowka standardowa (mala). Oczywiscie nie podam danych sprzetu, bo stoi daleko:).. Do tej poru jezdzilem tam gdzie bylo 10-12..

ed

Obawiam się, że nie. Klima to chyba ok. 2000 W, bierze (2000 W/230 V=) 8,7 A . To przy takiej założonej mocy  klimatyzatora -Twój może mieć więcej. Musisz to sprawdzić i policzyć Lodówka sama nie bierze dużo ok, 0,5 A.

vrs

To zależy od klimatyzatora. Te nowsze mają tzw miękki start i działają przy 5-6A. Ale może to być na granicy. 

maarec

klima z marketu - taka tania przy przemyślanym zakupie zużywa 700-900W, na start nie potrzebuje więcej mocy i pracuje na zabezpieczeniu 3A. Lodówka też powinna dać radę.

w79

Klima to Dometic B1600, o to co znalazlem w instrukcji. Czyzby 650W?

1547154493311611843915651271398.jpg

Albo to jakas wydajnosc, a pobor w W/h 1500:)

vrs

Moim zdaniem 650W czyli jakieś 3A

ktomek

Według tego opisu, przy chłodzeniu 650W a przy ogrzewaniu 800W
Czyli odpowiednio 3A lub 3.5A - 6A wystarczy w takim razie

JacekKK

1547154493311611843915651271398.jpg

"Cooling consumption 650W" to jest moc chłodnicza a nie elektryczna, najprościej liczyć ( tak w wielkim przybliżeniu) to moc chłodniczą podzielić na 3,5 i wyjdzie moc elektryczna , tak samo w trybie grzania "Heating capacity 800W " 

w79

Chcesz powiedzieć ze 185 W ?

JacekKK

Na to wychodzi :) W ten oto prosty sposób oblicza się moc klimatyzatorów stacjonarnych. Nie jest to dokładne obliczenie ale jest bardzo przybliżone :) 

ktomek

To by wychodziło ze bardzo słabo musi chłodzić przecież

JacekKK

w normalnych warunkach , czyli patrząc na mieszkaniówkę lub biuro to 100 W mocy chłodniczej klimatyzatora przyjmuje się na 1 metr kwadratowy podłogi  :) 

ktomek

Czyli jest OK w takim razie z tych obliczeń wynika.
650W to 6.5m2. I coś nowego sie dowiedziałem.

Z tego wniosek, ze taki klimatyzator mniej niż 1A pobiera - oczywiście podczas pracy, rozruch może trochę mieć więcej podejrzewam

JacekKK

Jeśli chodzi o rozruch to wszystko zależy od urządzenia ( klimatyzatora) czy jest z inwerterem czy typu of/on. z inwerterem ma lekki  start a of/on startuje od razu na 100% i wtedy na ruszenie potrzebuje więcej prądu. No tu w obliczeniach zużytej energii el. trzeba doliczyć prąd na pracę wentylatorów w zależności jednego lub dwóch czyli na skraplaczu i na parowniku . a po za tym to już chyba wszystko wiedzie . więcej nie będę was szkolić bo mi cały chlebek zabierzecie :)  i z czego ja biedny będę żyć :) . Klimatyzacja to moja praca i mój chlebek :) 

ktomek

E chyba taki szybki kurs to za mało żeby się stać fachowcem od klimatyzacji :)