Skocz do zawartości
Skowa

Peugeot 5008 1.6 w benzynie sie nada?

Rekomendowane odpowiedzi

jacekzoo

@pawel1966 ja mam przejechane 54kkm także jeszcze mniej :D ale z teorii z tego co wyczytałem to płyn o którym piszesz to płyn eolys, to wygląda jak kroplówka, komputer pobiera go żeby obniżyć temperature wypalania, dzięki czemu filtr może wypalać się nawet w korku tak jak @jacek00 pisał. Kroplówa wystarcza na ok 150kkm, koszt w serwisie ok 800zl. Akurat zużywanie eolysa nie jest uzależnione od tras jakie się pokonuje ale od sposobu tankowania, im częściej ale małe ilości to szybciej się zużywa, bo komputer dozuje taką samą ilość, dlatego zalecane jest tankowanie od rezerwy do pełna. Ja tak robię, nawet nie ze względu na ten płyn, jakoś zawsze mi schodzi ale też zawsze zalewam do pełna. Najgorsze przy tym płynie jest zalewanie np zawsze za 50zł. 

Druga strona medalu eloysa to jest fakt że jak tankuje się po troche do baku to szybciej zapycha się filtr fap, podejżewam że robi się za duże stężenie, zamiast 1 dawka na pełny bak wchodzi 5 dawek przy każdorazowym tankowaniu za 50zł 

u mnie użytkowanie auta jest wyjątkowo ,,katujące,, filtr. Parenaście albo paredziesiąt razy dziennie podjazd pareset metrów i gaszenie, ciągle na zimnym silniku. Mam zawsze raz w tygodniu trasę autostradą 30-60km i wtedy zawsze go przegonię, a tak poza tym to kilka razy w tygodniu trasa że silnik złapie temperature. Ale póki co nic się dzieje, adblue dolewałem dwa razy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Benior

Zamiast benzyny może 1.5 BlueHDi 

Co sądzicie o tym silniku? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00
Zamiast benzyny może 1.5 BlueHDi 
Co sądzicie o tym silniku? 
To całkowicie nowa jednostka więc za dużo się nie dowiesz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
konrad_b
Godzinę temu, jacekzoo napisał:

@pawel1966 ja mam przejechane 54kkm także jeszcze mniej :D ale z teorii z tego co wyczytałem to płyn o którym piszesz to płyn eolys, to wygląda jak kroplówka, komputer pobiera go żeby obniżyć temperature wypalania, dzięki czemu filtr może wypalać się nawet w korku tak jak @jacek00 pisał. Kroplówa wystarcza na ok 150kkm, koszt w serwisie ok 800zl. 

Tak było w starych hdi, obecnie bluehdi ma adblue

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo
Napisano (edytowane)
5 minut temu, konrad_b napisał:

Obecne mają i eloys i adblue, i jedno i drugie służy do czegoś innego

AdBlue do katalizatora SCR

Zupełnie innym rodzajem płynu, który w pewnym sensie trafia do układu wydechowego jest AdBlue, wcześniej popularny w ciężarówkach i traktorach, a coraz częściej spotykany w samochodach osobowych. Jest on potrzebny do właściwej pracy katalizatora SCR, czyli selektywnej redukcji tlenków azotu. Tak jak filtr DPF/FAP wyłapuje cząstki stałe, tak katalizator SCR wychwytuje ze spalin tlenki azotu (NOx)

cytat z 

https://autokult.pl/26621,plyny-do-ukladow-wydechowych-czym-sie-rozni-adblue-od-eolys

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00
Jedno z drugim nie ma nic wspólnego

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
konrad_b
Godzinę temu, jacekzoo napisał:

Obecne mają i eloys i adblue, i jedno i drugie służy do czegoś innego

AdBlue do katalizatora SCR

Zupełnie innym rodzajem płynu, który w pewnym sensie trafia do układu wydechowego jest AdBlue, wcześniej popularny w ciężarówkach i traktorach, a coraz częściej spotykany w samochodach osobowych. Jest on potrzebny do właściwej pracy katalizatora SCR, czyli selektywnej redukcji tlenków azotu. Tak jak filtr DPF/FAP wyłapuje cząstki stałe, tak katalizator SCR wychwytuje ze spalin tlenki azotu (NOx)

cytat z 

https://autokult.pl/26621,plyny-do-ukladow-wydechowych-czym-sie-rozni-adblue-od-eolys

:ok:

Faktycznie, myślałem że w tych nowych już nie ma eolys 

Do 150kkm w każdym razie nie dolewałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin_G

Temat nieco odjechał od pytania autora, ale warto to wyjaśnić. Eolys to dodatek, którego zadaniem jest obniżenie temperatury wypalania sadzy w filtrze, przez co proces zachodzi szybciej i w łagodniejszych warunkach. Dozowany jest do baku po dolaniu paliwa, przy czym ilość dodatku Eolys zależy od ilości dodanego paliwa. Nie trzeba więc tankować pod korek. Sama zasada wypalania filtra jest praktycznie dla wszystkich samochodów taka sama, czyli komputer zwiększa dawkowanie paliwa, które wymusza zapłon i dopalenie sadzy zgromadzonej w filtrze. Dzieje się to zarówno podczas jazdy na trasie jak i podczas jazdy w mieście. Dodatek Eolys pośrednio sprawia, że jest większa szansa na pełne wypalenie się filtra w trakcie jazdy miejskiej.

Tak jak pisałem wcześniej, trzeba mieć świadomość z czym wiąże się posiadanie filtra cząstek stałych i od czasu do czasu poświęcić mu trochę uwagi. Poza tym silnik uważam za bardzo dobry. U mnie sprawdza się doskonale do holowania przyczepy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mundek28

Eolys nie jest dozowany do baku z paliwem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

A gdzie? Bo chyba Ci się z Adblue pomyliło, który faktycznie nie leci do baku a do układu wydechowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin_G
6 minutes ago, mundek28 said:

Jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cezarr

Może tak 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

. Dozowany jest do baku po dolaniu paliwa, przy czym ilość dodatku Eolys zależy od ilości dodanego paliwa.

Owszem, ale to jest teoria. Bo jak tankujesz mało to komputer sam oblicza ile weszło paliwa i dawkuje wtedy odpowiednio mniej płynu. Ale, że te obliczenia nie są dokładne to wychodzi to różnie. I raz doleje więcej, a drugi raz jeszcze więcej. Znane są przypadki, gdzie worek w nowym aucie starczał na 50k km, bo ktoś regularnie lubił tankować za "50 zł".

Dlatego zaleca się zawsze tankować do pełna, bo wtedy komputer dawkuje zawsze maksymalną ilość płynu. I wtedy się okazuje, że taki worek starcza na 150-180k km - w zależności od stylu jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mundek28

Przepraszam, oczywiście że jest dozowany do baku z paliwem, żle zrozumiałem kolegę myśląc że napisał o dolewaniu płynu katalitycznego bezpośrednio do baku po zatankowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin_G

To zależy też od samochodu i pojemności zbiornika na dodatek. Minimalna ilość paliwa, która inicjuje dolanie Eolys np. u mnie w C5 to z tego co pamiętam 5 l. Owszem jest pewna tolerancja ilości dotankowanego paliwa i komputer ma określoną minimalną ilość dodawanego dodatku, ale to są dolewki po parę ml więc ktoś musiałby tych minitankowań pod rząd zrobić kilkaset. W ten sam sposób problematyczne byłyby np. dolewki do pełna przy początkowym stanie zbiornika 80%,

Nie ma co demonizować, tylko lać ile trzeba i cieszyć się jazdą. Większym problemem może być notoryczne jeżdżenie na rezerwie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi