Skocz do zawartości

mandat ze szwajcarii- przedawnienie


Rekomendowane odpowiedzi

orientuje się ktoś jaki jest okres przedawnienia mandatu za prędkość ze Szwajcarii?? w 2010 jechaliśmy tamtędy autem zarejestrowanym na mojego tatę, przyszedł mandat, tylko nie pamiętam kwoty, ale nie był to kosmos rzędu tysięcy E, coś mi się kołacze ok 100-150E. wskazaliśmy mnie jako kierowcę i więcej nic nie przyszło. podejrzewam że drugi list mógł zostać zagubiony na poczcie bo pierwszy przyszedł zwykłym listem, to podejrzewam że drugi też wysłali nierejestrowanym. w 2019 planujemy urlop z przejazdem przez Szwajcarię, i tak trochę się obawiam. bo to tyle lat że kwota mogła ,,urosnąć,, do kosmicznej wartości. i żeby urlop nie skończył się w jakimś podrzędnym areszcie na 48H :D w necie znalazłem jedną opinię że 5 lat, ale żadnej podstawy prawnej ani nic takiego. jedno zdanie na jakimś forum onetu czy coś takiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez strachu,

sprawa raczej napewno zarzucona z uwagi na upływ czasu

w bazie danych widnieje nr rej  samochodu i może się zdarzyć że jak się pojawi taki na granicy to poproszą kierowcę o uregulowanie zaległosci

(tak było w przypadku mojego ojca) - bez odsetek bez konsekwencji- był to mandat za parkowanie bez opłaty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ed napisał:

Znając skrupulatność Szwajcarów to nie odpuszczą. Trzeba było wtedy zapłacić. Chyba przyjdzie Ci omijać ten piękny kraj.

Tylko ja jako tako tego mandatu nie dostałem, wypełniłem papierki i czekałem na ,,pokutu,,

1 minutę temu, papamila napisał:

Bez strachu,

sprawa raczej napewno zarzucona z uwagi na upływ czasu

w bazie danych widnieje nr rej  samochodu i może się zdarzyć że jak się pojawi taki na granicy to poproszą kierowcę o uregulowanie zaległosci

(tak było w przypadku mojego ojca) - bez odsetek bez konsekwencji- był to mandat za parkowanie bez opłaty

 

Tego auta już dawno nie mam, także po nr rejestracyjnym nie trafią. Jedynie kontrola osobista

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mandaty wystawiane przez regionalne Kantony są z reguły anulowane po 3 latach / pod warunkiem , że są wykroczeniem a nie przestępstwem.

Przestępstwem, jest w rozumieniu przepisów, przekroczenie prędkości o 16 km w terenie zabudowanym oraz o 20 km po za terenem zabudowanym. Zdarza się , że już po trzech latach te za wykroczenie są anulowane, ale mamy przypadek Szwajcara który po 21 latach wrócił z Kanady i jego mandat nie był anulowany na kwotę 560 Chf. ale kara bezwzględnego więzienia 1 roku uległa przedawnieniu. Sprawa głośna, bo mimo tego, obywatela zatrzymali i domagali się opłacenia mandatu oraz opłaty manipulacyjnej w kwocie ponad dwukrotnie większej niż sam mandat. 

Jeżeli przekroczenie prędkości jest przestępstwem, to oprócz kary finansowej zawsze jest dodatkowa kara ograniczenia wolności.

O przedawnieniu mandatów ( Bussgeld ) mówi Art. 109 StGB. - który właśnie wspomina o wyżej wymienionych 3 latach. Ale trzeba się bardziej zagłębić bo jest też mowa o przedawnieniach dla różnych przestępstw drogowych po pięciu i siedmiu latach. 

Szwajcaria to troszkę dziwny kraj bo wielu forumowiczów pisze, że mieli mandaty na 50 Chf. , których nie zapłacili ich w terminie to kiedy trafili na kontrolę Policja domagała się opłaty manipulacyjnej w kwotach zależnie od mandatu 200 do 800 Chf. Była to mowa nie o mandacie a o anulowaniu w rejestrze ? Dla mnie bardzo dziwne ale głosy są "masowe" więc wydaje się , że coś jest na rzeczy. Myślę, że to jest zależne od Kantonu. Nie mam rozeznania. Jak na razie STARAM się poruszać autem lub zestawem w miarę przepisowo, choć mnie też może spotkać taka niespodzianka.

To jest już 8 lat a może więcej od tego czasu , na wszelki wypadek weź więcej pieniędzy ? lub działające karty EC ? a resztę się dowiemy od ciebie - gdyby co ? W Niemczech nie ma przedawnienia mandatów tylko te wystawione za parkowanie, ulegają przedawnieniu po 10-u latach.

Edytowane przez Helmut (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było na autostradzie, czyli poza terenem zabudowanym. Teraz sobie nie przypomne o ule było przekroczone. Jakby było powyżej 20 czyli łapałoby się na przestępstwo to jakiego rzędu mógłby być mandat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geschwindigkeit Schweiz: Bußgeldtabelle Autobahn

Geschwindigkeitsüberschreitung in der Schweiz Autobahn Sanktionen laut Bußgeldkatalog Schweiz
1-5 km/h 20 CHF (etwa 20 Euro)
6-10 km/h 60 CHF (etwa 60 Euro)
11-15 km/h 120 CHF (etw 120 Euro)
16-20 km/h 180 CHF (etwa 180 Euro)
21-25 km/h 260 CHF (etwa 260 Euro)
26 - 29 km/h Bußgeld, Verwarnung
30 - 34 km/h Bußgeld, mindestens 1 Monat Fahrverbot
Über 35 km/h Bußgeld, mindestens 3 Monate Fahrverbot
Ab 80 km/h Straftat "Rasen" liegt vor - Mindestfreiheitsstrafe von 1 Jahr, Führerscheinentzug zwischen 2 Jahren und lebenslang
Seit einigen Jahren fallen in der Schweiz besonders harte Strafen bei einer Geschwindigkeitsüberschreitung an. Die Schweizer Regierung hat aufgrund der vielen tödlichen Unglücksfälle auf den Straßen das Programm „Via Sicura“ (sichere Straße) gestartet, welches zahlreiche Maßnahmen zur Bestrafung von Verkehrsordnungswidrigkeiten erhält. Auch die Sanktionen bei Geschwindigkeitsüberschreitungen wurden in diesem Programm drastisch verschärft.
 
Coś mi tak świtało, że te "alpejczyki" mają inny katalog kar na Autostradach ?  Porównaj sobie z tym co dostałeś. Przekroczenie powyżej  25 km/h  podchodzi o przestępstwo drogowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i git :D dziękuję bardzo Helmut. Z tego co kojarzę kwotę to było w przedziale 6-15km/h. 

Czyli teoretycznie po tylu latach bezpiecznie mogę tam się pokazać bez ryzyka że zgniję w zapomnianym alpejskim więzieniu :lol: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacekzoo napisał:

....................... zgniję w zapomnianym alpejskim więzieniu :lol: 

wiesz jakie tam mają więzienia , pomarzyć tylko można ?

jeśli cokolwiek by chcieli odzyskać to mają tylko samochód i jego numer rej jako dowód winy - nie ma samochodu nie ma winy - tak mi tłumaczył niemiecki polizei - bo sam kiedyś z ciekawości zagaiłem przy okazji kontroli na autostradzie, sprawdził w jakiejś bazie że mój samochód jest wpisany do egzekucji dwóch mandatów (na szczęście był już sprzedany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Helmut napisał:

(...)

To jest już 8 lat a może więcej od tego czasu , na wszelki wypadek weź więcej pieniędzy ? lub działające karty EC ? a resztę się dowiemy od ciebie - gdyby co ? W Niemczech nie ma przedawnienia mandatów tylko te wystawione za parkowanie, ulegają przedawnieniu po 10-u latach.

Wiem, z podpisu, że w DE mieszkasz, ale - mam, ale nie pamiętam tylko gdzie leży, żeby przytoczyć dosłownie z pisma o podejrzeniu przestępstwa (tak, "trochę" przewalonym autem jechałem), i z tego co pamiętam z dołączonego wyroku sądu, a była tego niemała litania, mandaty powyżej 40€ trzymają w systemie do 10 lat, a te poniżej 40€ nawet do systemu nie trafiają i przedawniają się bardzo szybko. I mówię o mandatach, gdzie jest wiadomy kierujący.

jacekzoo
Mam w CH niezapłacony nazwijmy to "mandat/opłatę manipulacyjną" na Basel na wjeździe na CH - za wagę, ok 100kg za dużo na aucie, zabrali wszystkie dokumenty, kazali płacić chyba 35 franków, nie zapłaciłem tylko się odwróciłem na pięcie i poszedłem do auta. Do dzisiaj minęło ok 5 lat, a od tamtego momentu na CH byłem tyle razy, że palców u rąk w całej rodzinie nie starczy żeby to zliczyć i nie było żadnego problemu.

Edytowane przez MaciekR4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaciekR4 napisał:

 Do dzisiaj minęło ok 5 lat, a od tamtego momentu na CH byłem tyle razy, że palców u rąk w całej rodzinie nie starczy żeby to zliczyć i nie było żadnego problemu.

Nie wiem, może jest tak jak jak mówisz? ja podałem wyżej dane z Katalogu kar 2018 dla wykroczeń i przestępstw drogowych popełnionych na autostradzie. 

To co zapisane jest w katalogu kar,  jest świętością. W Niemczech mandaty się nie przedawniają?. tylko te za parkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.