Skocz do zawartości

Knaus Sudwind 500 FDK - kolejny etap


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Mijający rok był dla nas bardzo słaby karawaningowo. Zaliczyliśmy tylko jeden wyjazd wiosną. Remont domu (9 miesięcy) i urodziny drugiego syna (również po 9 ;) ) skutecznie nam uniemożliwiły wyjazdy. W 2019 planujemy się odkuć.

Jednak pewnego dnia, we wrześniu, mając wolną chwilę zajrzałem na olx zobaczyć co się dzieje na rynku przyczep używanych. I tam trafiłem na ogłoszenie tego Knausa. Nie planowaliśmy jeszcze zmieniać budki, ale coś mi się zaświeciło.

754214522_7_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-_rev001.jpg.573091225e27c850ba44f0e806273a48.jpg

Szybka konsultacja z Żoną, załatwienie kasy (po remoncie nie zostało nam za wiele) i decyzja - jadę oglądać. Ale puki co szybki kontakt do Kristofera, Marasa i Tomekk i konsultacja techniczna. Jako spece od Knausa dali mi kilka cennych wskazówek. Dzięki :piwo:

Oględziny: ogólnie tyłka nie urywa. Niby miała być pachnąca, stan bdb, a niekoniecznie to znalazło potwierdzenie. Z minusów:

- opony do wymiany, felgi do malowania (do tego uszkodzone nadkole, ale to już po kupnie wychwyciłem);

- uszkodzone lekko jedno okno;

- terma gazowa nie do sprawdzenia, bo instalacja gazowa drutowana;

- instalacja wodna nie do sprawdzenia, jedna bateria do wymiany, dwie w średnim stanie, pompka ciśnieniowa lekko ciekła;

- czystość wewnątrz dyskusyjna; 

- sporo wkrętów meblowych z nalotem korozji, kilka drobnych uszkodzeń na meblach;

- rama, wahacze, amorki powierzchownie skorodowane (moje wówczas starsze LMC wyglądała jak z fabryki);

- pochodzenie - Anglia, 2 lata w kraju...

Entuzjazm opadł. Jedno co nie wzbudziło wątpliwości to szczelność. Nie znalazłem nic. Są usterki, ale jest też perspektywa :hmm:

Szybka kalkulacja, co do zrobienia, ile może kosztować i proponuję cenę jaka by mnie skusiła na zakup. Sprzedający przystaje i podpisujemy umowę :)

I tak mam 2 budy pod domem. I nie mam nadal jak nimi się zająć, bo końcówka remontu i wprowadzenie rodzinki. Budki czekają do prawie listopada, zanim wystawiłem LMC na sprzedaż a Knausa zacząłem ogarniać.

I tak: firanki i materace poszły do prania, budka dostała nowe kompletne koła z oponami wielosezonowymi, nadkole naprawiłem matą i żywicą (powierzchowny brak warstwy plastiku wewnątrz, styropian nie uszkodzony), instalację gazową rozkręciłem i oczyściłem, kupiłem oryginalne łączniki i zaworki Trumy (były jakieś hydrauliczne, nie dawało się tego uszczelnić), sprzątanie i mycie wnętrza, naprawa instalacji wodnej (tu Stef pomógł mi w rozeznaniu instalacji ciśnieniowej, z którą nie miałem do czynienia), poprawa elektryki i szybki test z Synkiem nad Siemianówkę:

IMG_20181108_150812.thumb.jpg.13913e5803680f431fea39083b4fc728.jpg

IMG_20181109_115005.thumb.jpg.a60c2a20a1ea4c556f4c3022b2714fef.jpg

Test pozytywny - można śmigać :ok:

Tyle z historii, później nieco technikalii.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 159
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki :piwo:

Czy cena była atrakcyjna? Hmm :hmm: powiedziałbym, że rozsądna i ze strony sprzedawcy i mojej. 

Teraz coś o wyposażeniu dodatkowym:

- instalacja wodna ciśnieniowa, zbiornik wody 120l (!!!) - na podróż raczej pełny nie będzie nigdy - jest na przodzie budy;

- bojler gazowy Trumy (okazał się sprawny po prawidłowym podłączeniu);

- piekarnik :) - miałem ku niemu przekonanie, że to zbędny klamot. Rozważałem jego wykręcenie, zyskało by się szafkę. Jednak na wyjeździe z Synkiem kupiliśmy od niechcenia w Biedronce pizze i bardzo fajnie piekarnik się sprawdził przy jej pieczeniu. Będzie używany - zostaje :jesc:

- markiza 450 + jakiś uniwersalny przedsionek, którego jeszcze nie sprawdzałem;

- solar 50W;

- duo control do gazu;

- wentylator wyciągowy w łazience (kudźwa, jak on hałasuje. Chyba jednak ten typ tak ma bo Dudekt mówił, że u niego pdoobnie). Cuż... będzie zagłuszał przynajmnmiej odgłosy... natury ;) ;

- truma z ventem 12V (rozprowadza ciepło bardzo równomiernie po całej budzie, w LMC miewałem chłodniejsze i cieplejsze kąty);

- gniazdo zewnętrzne gazowe do podpinania jakichś grilli itp;

- gniazdo elektryczne pod węża z pompką wody, do przepompowania ze zbiornika zewnętrznego do wewnętrznego (dostałem nawet 2 szt.)...

- i kilka innych mniej istotnych pierdółek.

Więc na dobrą sprawę przyczepa kompletna w urządzenia, na których by mi zależało :) Nie miała movera, ale ten oczywiście przełożyłem ze starszej budki.

MW1150, DMC 1400kg. Szerokość 230, długość zabudowy z kufrem 560cm. Różnic, ani na plus, ani na minus z poprzednim LMC nie odczułem w jeździe. Gorzej przy manewrach pod domem, prawdopodobnie będę musiał rozbić kamienną grilo-wędzarkę by pod wiatę spokojnie ją wmanewrować. Teraz muszę przęsło z ogrodzenia zdejmować by zawinąć i zaparkować.

 

Ogólnie przy dzieciach będzie to optymalny układ. Mamy piętrusa dla maluchów, francuskie dla nas i na środku jest jak zjeść, czy kogoś przenocować. IMO.

Większość mankamentów już wyeliminowana, zostały jakieś drobnostki. Pracy włożyłem dużo, ale już z rodzinką zadowoloni jesteśmy z nowego domku :) Sam już też jestem spokojniejszy, czy nie kupiłem skarbonki, bo decyzja była szybka i ze sporą ilością niewiadomych. Jest OK :D

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szary11 napisał:

Większość mankamentów już wyeliminowana, zostały jakieś drobnostki. Pracy włożyłem dużo, ale już z rodzinką zadowoloni jesteśmy z nowego domku :) Sam już też jestem spokojniejszy, czy nie kupiłem skarbonki, bo decyzja była szybka i ze sporą ilością niewiadomych. Jest OK :D

Jeszcze raz gratuluję! Bardzo ładnie wygląda. Jak to mówią: "będzie Pan zadowolony" :ok: Dobry układ, zwłaszcza na Twoje obecne potrzeby, a zima szybko zleci. Święta, Sylwester, potem kolejne Święta i nawet się nie obejrzysz, jak trzeba będzie szykować się do letnich, wspaniałych i ciekawych wyjazdów, czego Ci życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle na zdjęciach nie widać jak jest w środku :) SupSuper są te Knausy . Ja co prawda miałem krótką z tym modelem przygodę, ale miło go wslominam. Koniecznie kontroluj szczelność w bakiście (na bocznych ścianach na górze) . Tam potrafi puścić uszczelnienie tej nakładki plastikowej z zewnątrz (w górnych rogach bakisty)

Na 5 oglądanych przezemnie 3 posiadały tam zacieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie no to teraz ja Tobie zakupu gratuluję, widzę że nowe domki w podobnych "okolicznosciach przyrody" (z nienacka) nabyliśmy☺.

No i gratulacje narodzin synka?

To Ty ten rok miałeś taki ubogi wyjazdy jak my poprzedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pierzasty napisał:

Wogóle na zdjęciach nie widać jak jest w środku :) SupSuper są te Knausy . Ja co prawda miałem krótką z tym modelem przygodę, ale miło go wslominam. Koniecznie kontroluj szczelność w bakiście (na bocznych ścianach na górze) . Tam potrafi puścić uszczelnienie tej nakładki plastikowej z zewnątrz (w górnych rogach bakisty)

Na 5 oglądanych przezemnie 3 posiadały tam zacieki

O znalazłem zdjęcia...zabacz grozi to czymś takim. Co prawda tu jest skrajne zaniedbanie, ale trzeba tam raz na jakiś czas zajżeć. Tym bardziej, że profilaktyka w tym wypadku jest prosta (zdjęcie, oczyszczenie, uzupełnienie uszczelniacza i ponowny montaż tej plastikowej nakładki)

20180220_114221.jpg

20180220_114228.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :piwo:

 

I tak: 

Marec, kratka obok, to jak trafnie zgadłeś, jest od piekarnika. Tuż pod nią przyłącze gazowe na szybkozłączkę.

Pierzasty, faktycznie ta bakista wzbudziła we mnie największe wątpliwości. Nierówna listwa do kedry, nieco więcej uszczelniacza wokół bakisty, wzbudziła we mnie czujność przy oglądaniu. Na szczęście jeszcze jest sucho :) Z pewnością będę obserwował bakistę częściej niż inne elementy :ok:

Fotki :) Swoich po porządkach nie robiłem, ale mam kilka starszych. Wygląda to tak:

 

 

754214522_1_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-bialystok_rev001.jpg

754214522_2_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-dodaj-zdjecia_rev001.jpg

754214522_3_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-kempingowe_rev001.jpg

754214522_4_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-motoryzacja_rev001.jpg

754214522_5_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-podlaskie_rev001.jpg

754214522_6_1000x700_przyczepa-kempingowa-knaus-sudwind-_rev001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pietrusem super przestrzeń jest właśnie na większe klamoty typu ponton. Brakowało mi tego w LMC. Fajna też. sprawa to szerokie drzwi wejściowe. 

Ogólnie jeszcze nie rozpakowałem się na dobre, układanie w szafkach jeszcze przed nami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.