Jump to content
Voku

Grecja 2019

Recommended Posts

KubaL

Na takich stacjach które wskazałeś to mnie np. odmówiono kilka razy noclegu i zatankowania czystej wody za opłata którą chciałem uiścić. To są najczęściej bidne, prywatne stacje.. o gniazdkach 230V zapomnij. Ale zaznaczam, że to jest moja prywatna ocena. Ja opróżniałem kasetę na dużych stacjach takich jak np. Shell, BP zanosząc kasetę normalnie do toalety, uprzednio pytając się obsługi na zewnątrz i nigdy mi nie odmówiono. Typowych stanowisk obsługi kampera na stacjach paliw w Grecji brak.

Edited by KubaL (see edit history)

mirmar

Tylko problem w tym, że na peloponezie, zwłaszcza w południowej części, w pobliżu wschodniego "palucha" nie widziałem takich większych, markowych stacji. To co widziałem na GM przeglądając SV, to stacje tylko takiej klasy jak zapodałem linki. Przecież nikt nie będzie jechał ponad 100km by opróżnić kasete.

kobi07

Jeżeli chodzi o wodę to Toscaner z camperteama podał stronkę: http://openpoimap.org/

W menu wybierz Food shops następnie z listy po prawej drinking water. Zbliżasz na mapie na interesujący Cię obszar i szukasz ?

Oczywiście oprócz wody można wybrać wiele innych poi, choćby stacji benzynowych, restauracji itd...

Aplikacja na telefon Park4Night oprócz miejsc do spania na dziko czasem też pokazuje miejsce gdzie można zrzucić wc i szarą.

pawel1966

@mirmarByłem na tej stacji z pierwszego linku w ubiegłym roku gdy jechaliśmy z Gythio na wyspę Elafonisoss - ale nie pamiętam jak dokładnie wyglądają sanitariaty. Myslę, że nie będziesz miał problemu z wylaniem kasety do ubikacji - oni wszyscy mówią po angielsku i jeśli spytasz gdzie i czy można opróżnić kasetę - chętnie Ci pomogą.

mirmar

Jak jest z możliwością płatnością kartą na Peloponezie? Mam na myśli takie właśnie małe stacje paliw, jakieś małe sklepiki. Musze być nastawiony i uzbrojony generalnie w gotówkę czy większości płatności dokonam kartą? Z tego co kojarzę to na większości bramek na autostradzie to tylko gotówka ale jak z innymi punktami usług, sklepów, itp

Inne pytanie jakie jest nastawienie Greków wobec turystów? Sa pomocni, przyjaźni, otwarci czy jakoś inaczej? Zwłaszcza mam na myśli ludność na takiej prowizji jak paluchy na Peloponezie bo mieszkańcy takich aglomeracji jak Ateny, Saloniki może byc zupełnie inna niz w małych wioskach.

Commander

Cześć.

W małych sklepikach nie dostaniesz nawet paragonu.... więc cash only.... Ludzie są przyjaźni. Wiedzą że żyją z turystyki.... Jest o niebo lepiej niż...w Zakopanym. Hahaha

szwedki

Z tym brakiem paragonu to raczej czasy zamierzchłe , dzisiaj nawet na targu w większości takowy dostaniesz , natomiast nastawienie ludności do turystów jest bardzo pozytywne wyjątki mogą zaistnieć  np w Atenach . Gotówkę  zawsze należy mieć  około połowy  corocznych wydatków to gotówka . 

mirmar

A stacje benzynowe? Te małe? Tam można zapłącić kartą? Koszty paliwa do lwia część wydatków

pawel1966

Nie będziesz miał problemów z kartą. My już któryś raz z kolei byliśmy na Peloponezie i nawet na najbardziej zapadłych krańcach Mani płaciliśmy kartą. Jadąc z Gerolimenas na Tenaro masz nawet znak - ostatnia stacja benzynowa:):) ehhhh chciałbym tam już być:)

Jesli chodzi o nastawienie do turystów - co prawda mieszkańcy Lakonii a w szczególności środkowego palca, czyli Mani  uchodzą za groźnych ( wojowniczy lud bił się między sobą od średniowiecza co widać po dziesiątkach wież obronnych) a znaki drogowe niemal wszędzie są przestrzelone  to nie obawiaj się niczego:):)

P8125101.JPG

Edited by pawel1966 (see edit history)

mirmar

A czy jest szansa by w tych małych mieścinkach na wybrzeżu, zwłaszcza na wschodnim paluchu były toalety publiczne lub ustawione toi toje? Wg info jakie sa na park4night wiele wskazanych tam miejscówek ma dostep do wody ale mało ma zaznaczone dostęp do WC. Chodzi mi o kwestie możliwości wylania kasety.

pawel1966

Wschodniego "palucha" nie znam aż tak dobrze jak Mani, bo jechaliśmy tylko z Mani  do Monemvasiii ( tam na pewno będziesz miał dostęp choćby w marinie, widziałem przed wjazdem na groblę kilka kamperów stojących na dziko) i jeszcze do Pounty skąd pływa prom na Elafonissos. Tam też widziałem kilka plaż, przy których stały campery więc coś musi być.

Pawel1o

Paweł z jakiej miejscowości jest fotka którą wkleiłeś? Fajna, muszę jeszcze kiedyś wrócić na Peloponez

Funiaki
W dniu 5.03.2019 o 13:10, kobi07 napisał:

Jeżeli chodzi o wodę to Toscaner z camperteama podał stronkę: http://openpoimap.org/

W menu wybierz Food shops następnie z listy po prawej drinking water. Zbliżasz na mapie na interesujący Cię obszar i szukasz ?

Oczywiście oprócz wody można wybrać wiele innych poi, choćby stacji benzynowych, restauracji itd...

Aplikacja na telefon Park4Night oprócz miejsc do spania na dziko czasem też pokazuje miejsce gdzie można zrzucić wc i szarą.

Stronka fajna, dzięki też za info o aplikacji

pawel1966

@Pawel1o To Vathia. Prawie sam koniec Mani.

mirmar

Czy przejeżdżając przez Serbię i Macedonię można na bramkach autostradowych płacić kartą czy tylko gotówka? Jeśli gotówka to domyślam się, że Euro przyjmują, tylko czy resztę wydają w Euro czy w walucie miejscowej z która potem niewiele można zrobić.

Podobna sprawa tyczy się stacji paliw w Serbii i Macedonii, czy tam też można płacić kartą?

Gdzieś obiło mi się o uszy, że w Macedonii lub Serbii jest tanie paliwo i inne produkty i warto się tam zaopatrzyć przed wjazdem do Grecji. Czy to prawda i czy ta zasada dotyczy także sklepów przy stacjach paliw na autostradach czy ewentualnie by zrobic tanie zakupy to należy jednak zjechać z autostrady?