Skocz do zawartości

Grecja 2019


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Dariusz Czarnecki napisał:

Wybrałem Stomio bo polecałeś na krótki pobyt. Myślę że będzie można zostawić tam przyczepę na wycieczkę do Meteorów' . Jak myslisz -jeden dzień na dotarcie solówką do Meteorów, zwiedzanie i powrót wystarczy?

Oczywiście! przed wyjazdem powiem Ci gdzie stanąć w Stomio na campingu. Nas tam znają  zarówno w recepcji, jak i część stałych bywalców campingu.. Poza tym jest  tam w sezonie polsko-grecka rodzina obok której niemal zawsze stajemy ( ich stałe stanowisko na zdjęciu), zostawiamy wszystko i wyjeżdżamy na całe dnie. Wstaw inne media jeszcze nigdy nic nie zginęło. Do Meteorów ze Stomio bez przyczepy  dotrzesz bez problemu w dwie godziny lub szybciej. Można jechać Ze Stomio  do Larissy  autostradą ( ale żeby na nią wjechać musisz wrócić do zjazdu na Platamonas) lub wzdłuż wybrzeża do Agio Kampos i dalej na Larissę. Ja wolę wzdłuż wybrzeża. Z Larissy do Kalampaki pod Meterorami masz cały czas ekspresówkę

 

P8074957.JPG

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Pisałęś wcześniej ,że ten cemping w Stomia jest dobry na parę dni , na dłużej go nie polecasz.

Ja  juz żyję tą wyprawą.Dzisiaj nawet przy ładnej pogodzie( 12 st.) wymieniłem okładziny w zaczepie Winterhom WS3000

Edytowane przez Dariusz Czarnecki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Dariusz Czarnecki napisał:

Dzięki.

Pisałęś wcześniej ,że ten cemping w Stomia jest dobry na parę dni , na dłużej go nie polecasz.

Ja  juz żyję tą wyprawą.Dzisiaj nawet przy ładnej pogodzie( 12 st.) wymieniłem okładziny w zaczepie Winterhom WS3000

Czy na kilka dni czy na dłużej. wszystko zależy od tego co lubicie i jak Wam się to miejsce spodoba. Z campingu do piaszczystej plaży masz może  100 metrów, do sklepów tawern - nie dalej:) My czasem siedzieliśmy tam tydzień i dłużej a wnuki uwielbiają to miejsce. Stamtąd jeździliśmy na Pilion, Meteory, Olimp, Dion czy nawet wycieczkowym autobusem do portu Glifa ( poniżej Volos) i stamtąd płynęliśmy wycieczkowym statkiem na Skiathos. Wycieczka jednodniowa - do załatwienia w Stomio w hotelu Vlassis.  Generalnie: Stomio, to  fajna grecka wioska bez komercji typowej dla wielkich kurotów i my bardzo lubimy tam być. czujemy się tam doskonale, rano idę zawsze do piekarni po fantastyczny chleb, potem plaża, frappe lub piwko z plażowego baru ( albo ze sklepiku), wieczorem fantastyczne jedzenie w  tawernie (jest ich kilka ale jak dla nas jedna z nich prowadzona przez polkę i greka ( najbardziej oblegana również przez miejscowych - jest najlepsza) Nazywa się TO AGROKIALI ( czyli "przy plazy) . We wsi rano masz świeże pieczywo, owoce,  ryby, mięso i wszystko co do życia potrzebne

 

P8074951.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wątek. Dobrze że na niego trafiłem. W kwietniu wybieramy rodziną 2+3 się na 2 tygodnie do Grecji na Peloponez, prawdopodobnie tylko wschodni paluch. Będzie to nasz pierwszy taki większy wyjazd z cepką, zwłaszcza zagraniczny więc mam więcej pytań niż większość z Was. Celem jest odpoczynek, zapoznanie się z Grecją i z karawaningiem. W zasadzie w ogóle nie nastawiamy się na zwiedzanie. Planujemy być po 2-3 dni w jednym miejscu jechać dalej. Głównie interesuje nas "dzikusowanie" ale nie wykluczamy, że wpadneimy na jakiś kemping. Wyjdzie w praniu.

Czytałem w tym wątku, że jadąc do Grecji nie warto brać rowerów. Czy ta rada dotyczy głównie sezonu letniego z uwagi na wysokie temperatury czy w ogóle Grecja nie nadaje się do jazdy na rowerze. Do tej pory za bardzo nam się podobała idea połączenia karawaningu z rowerami.

Jak załatwiacie sprawę internetu w Grecji? Kupujecie lokalną kartę czy korzystacie z polskiego abonamentu?

Czy jest możliwość w Grecji dotankować butle z gazem. Nie mam w tym doświadczenia ale z tego co słyszałem to bez mala każdy kraj stosuje swoje przejściówki lub swoje butle gazowe. W PL butle zawsze tankuje na stacji LPG. Czy za granicą, m.in. w Grecji tez na stacji LPG mi dotankują gaz do butli. Czy posiadanie takiej przejściówki do butli pomaga w tym temacie?

09c45eba43b2a2a816453962c308

 

Trasa jaką zaplanowałem, podzieliłem na 3 części

I) do granicy Węgry/Serbia https://goo.gl/maps/XDDfzdPA6UK2

II) do granicy Macedonia Grecja https://goo.gl/maps/P492sLCZUQ82

III) do celu https://goo.gl/maps/3EJD68aLkGs  z czego w Grecji zastosowałem 2 skróty względem głównej trasy autostradowej-nie wiem czy mają sens

Jeśli macie jakiejś uwagi to jestem otwarty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od gazu ,greckie butle gazowe mają gwint inny niż u nas a taki sam jak we  włoszech , nie wiem gdzie można napełnić  butle gazem , jeżeli potrzebuje dodatkowego gazu to w miejscach wymiany butli negocjuje koszt kaucji za nią a koszt samego gazu 11kg to około 20euro. Co do rowerów to różnie bywa Grecja bywa mocno górzysta a czasami zupełnie płaskie okolice. Droge zaplanowałeś w miarę dobrze tzn .druga część jest realna /sam tak jadę/ natomiast część do granicy serbskiej to dobry pomysł ale powinieneś bardzo wcześnie wyruszyć i wybrać inną trasę szczególnie przez Słowacje , ponieważ wybrałeś drogi lokalne gdzie często jest mierzona prędkość .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odcinek przez Słowację jest słaby bo kiedyś dane mi było nim jechać w kierunku na Budapeszt jak jechałem do Cro, ale nie bardzo widzę sensowna alternatywną trasę.

Ta przejściówka do gazu pozwala podłączyć pistolet jaki używa się na stacjach LPG przy tankowaniu samochodu. Czy samochód na gaz też się nie zatankuje w Grecji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butla 11kg powinna spokojnie wystarczyć na 2 tygodnie. Podróżowałem z rodzinką 2+2 przez 3 tygodnie w lipcu i wystarczyło w sumie na styk. Mam "pełnowymiarową" lodówkę z osobnym dużym zamrażalnikiem i przy lipcowych temperaturach chodziła na gazie chyba non-stop. Fakt, wiele nie gotowaliśmy a woda w kranie i tak była ciepła więc pieca też nie załączałem. W drodze powrotnej pytałem o napełnienie na trzech stacjach i nie było mowy, ale bardzo się nie starałem. Jeżeli dobrze ich zrozumiałem, to nie wolno tak robić...w sensie napełniać butli na stacji.

Edytowane przez MazurR (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet więcej niz 100km bo wtedy należałoby jechać "jedynka" przez Zwardoń. Komfort jazdy lepszy ale czy sumarycznie szybciej to nie wiem. Pewnie na jedno wyjdzie

Z gazem to nie wiem czy nie będzie konieczności używac także troche ogrzewania. Gotować będziemy głównie na gazie a czasem może tez na gazie będziemy podgrzewac wode do mycia/zmywania. W kwietniu wyjeżdżając z Polski temperatury moga być w okolicach 10 st więc juz przy pierwszym noclegu tranzytowym może byc konieczność użycia trochę pieca by podgrzać wnętrze cepki. W samej Grecji też moze byc różnie bo w ciągu dnia może być ok 20 stopni ale czy noce będa wystarczająco ciepłe to tego nie wiem. Chciałbym mieć spokojną głowę i używać gazu tyle ile potrzeba bez "duszy na ramieniu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szwedki napisał:

Alternatywą jest jazda przez Bratysławę 100km dalej ale szybciej .

 

13 minut temu, szwedki napisał:

Przez wiele lat jeżdziłem tak jak ty proponujesz , od pięciu jeżdże przez Bratysławę wg mnie szybciej wygodniej i mniej męcząco ale decyzja należy do Ciebie.

Sprawdziłem jest 200 km dalej jak jedziesz przez chyżne - pewnie mniej męcząca, ale na 290 km via 490 km autostrada nie nadrobisz czasu. Z katowic jedziesz inaczej i pewnie wtedy autostrada lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirmaruważaj na odcinek Thiva(Teby ) Mandra - kierunek Elefsina . Zaznaczyłeś taki skrót by ominąć Ateny. jechaliśmy tamtędy w sierpniu ub. roku. Tam byłą jakąś powódż i droga jest w wielu miejscach bardzo wąska, pobocza zarwane i jest co kawałek ruch wahadłowy. Straciliśmy dużo czasu.  Więc jadąc z Peloponezu już nie wracałem tą drogą tylko obwodnicą Aten. Ceny za autostrady w okolicach Aten są co prawda wyższe - ale jedziesz dużo szybciej.  Nie wiem czy uporają się z remontem  tego zniszczonego odcinka do tegorocznych wakacji bo zniszczenia były naprawdę duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga odnośnie drogi przez Słowacje którą będziesz pokonywał w miesiącu kwietniu. Pierwszy raz przez Bratysławę jechałem wracając z Grecji w pierwszej połowie pażdziernika . Stało się to dlatego że usłyszałem wiadomość radiową że w okolicach Bańskiej Bystrzycy w górach może spaść śnieg , a ponieważ zaraz za Bańską jest wjazd na Donovaly 

będąc na letnim ogumieniu wolałem nie ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.