Jump to content
GrzGż

Listwa za nadkolem a raczej jej brak.

Recommended Posts

GrzGż

Witam,

Mogłem zaglądnąć na to forum wcześniej po ogrom wiedzy i poznać newralgiczne miejsca przyczep, które trzeba sprawdzić przed zakupem ale już po ptokach jak to mówią. Kupiłem moją pierwszą przyczepkę sprzedawca zapewniał mnie, że nie ma wilgoci i żadnych mokrych miejsc a ja pobieżnie patrząc ich nie zauważyłem.

Sprawa wygląda tak: przyczepka to Lunar Meteor z 1996r.  Przed prawym nadkolem znalazłem miękkie miejsce a gdy zdjąłem kawałek okleiny zobaczyłem spróchniałe drewno. Listwa idąca dolnym brzegiem przyczepy jest tak miękka, że wyciągałem bez problemu kawałki drewna palcami. Spróchniała jest także listwa idąca nad nadkole. Moje podejrzenie to źle uszczelnione nadkole, woda i czas.

Tyle, że nie wiem co robić dalej.. czy jest to element nośny? czy może to iść głębiej? W zasadzie to już może być bardzo głęboko.. Zastanawiam się czy to rozbierać albo może wyjąć ile się da osuszyć uszczelnić nadkole i użytkować jakby nigdy nic. Ściana już kilka cm wyżej nie wygląda źle. Zastanawia mnie jeszcze ta srebrna taśma idąca wzdłuż podłogi. Czy ona ma tak być? Bo coś mi się zdaje, że to radosna twórczość poprzedniego właściciela.

No cóż sytuacja jest jaka jest i teraz pytanie do was Co dalej?

Pozdrawiam Grzegorz.

20181214_200819[1].jpg

20181214_200738[1].jpg

20181214_200514[1].jpg

20181212_212428[1].jpg

20181212_212516[1].jpg

20181208_103900[1].jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
krzall

Widać że już ktoś to uszczelniał,  ale efekt słaby. Trzeba to co zgnite zmienić złożyć powłokę i tyle. Będzie śmigać.  Zaznacz sobie wszystko co mokre i daj zdjęcia,  to spece od "łatania" podpowiedzą zakres i może jakieś materiały... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
GrzGż

Czyli rozbierać i robić.. Poszukam jakiegoś zaprzyjaźnionego stolarza.

A tą taśmę wzdłuż podłogi ściągać czy ona ma tak być? A jeszcze mam pytanie o te zacieki z dołu czy one zmuszają mnie do remontu podłogi? Chciałbym to już zrobić tak żeby co roku sytuacja się nie powtarzała. Jak dobiorę się do wnętrza wrzucę więcej fotek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mac
Godzinę temu, GrzGż napisał:

A tą taśmę wzdłuż podłogi ściągać czy ona ma tak być?

A po co ona jest? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
mundek28

Oprzyj przyczepę na kole podporowym a łapami tylko stabilizuj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
GrzGż
36 minut temu, mac napisał:

A po co ona jest? 

 

Ja jej nie dałem i nie mam pojęcia po co ale wydaje mi sie, że jest zbędna no i przed ściągnięciem wolałem się dopytać. Czyli zrywamy ją wszędzie?

15 minut temu, mundek28 napisał:

Oprzyj przyczepę na kole podporowym a łapami tylko stabilizuj.

Właśnie już stoi dobrze.. Dowiedziałem się jak mi łapa deskę połamana. Byłem pewny, że na łapach ma stać i ją wypoziomowałem tak mocno, że koło prawie uniosłem. No cóż zapamiętam na całe życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kmtaxi

Jeżeli ściany pionowe na łączeniu z podłogą nie mają kapinosa (przedłużenie blachy bocznej zawalcowanej, lub listwy dolnej), to woda będzie zaciekała w poszycie podłogi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mac
W dniu ‎2018‎-‎12‎-‎14 o 21:00, GrzGż napisał:

Mogłem zaglądnąć na to forum wcześnie

mleko się rozlało szukaj wątków o remontach i na wiosnę do dzieła chyba że masz ogrzewany garaż.

powodzenia

Share this post


Link to post
Share on other sites
BUMERANG
22 godziny temu, GrzGż napisał:

Witam,

 Przed prawym nadkolem znalazłem miękkie miejsce a gdy zdjąłem kawałek okleiny zobaczyłem spróchniałe drewno. Listwa idąca dolnym brzegiem przyczepy jest tak miękka, że wyciągałem bez problemu kawałki drewna palcami. Spróchniała jest także listwa idąca nad nadkole. Moje podejrzenie to źle uszczelnione nadkole, woda i czas.Tyle, że nie wiem co robić dalej.. czy jest to element nośny? czy może to iść głębiej? W zasadzie to już może być bardzo głęboko.. Zastanawiam się czy to rozbierać albo może wyjąć ile się da osuszyć uszczelnić nadkole i użytkować jakby nigdy nic. Ściana już kilka cm wyżej nie wygląda źle.

20181214_200819[1].jpg

 

Po pierwsze musisz się zorientować co jest powodem zasieku. Jeżeli idzie od dołu do góry ( tak wynika z tego co piszesz ) to pół biedy. Jeżeli z góry na dół.... fatalnie.

Można to naprawić bez większego problemu o ile degradacja nie jest na dużej powierzchni.

Tu masz link do mojego tematu, może ci się przyda - ta sama przypadłość tylko wcześniej wykryta. Powód - wada fabryczna. Ja to robiłem od zewnątrz. Przy większej powierzchni lepiej będzie robić od wewnątrz.

https://forum.karawaning.pl/topic/27849-sterckeman-starllett-390gt-moja-nowa-stara-przyczepa/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
GrzGż

Dziś wyciągnąłem skrzynie na akumulator bo idealnie pod nią jest to próchno. I z góry to nie idzie bo i podłoga i ściana po 10cm wchłonęły wody więc winne jest źle uszczelnione nadkole. Faktycznie nie wygląda to najgorzej bo 40cm dalej deska jest już dość twarda.

Dobra to już chyba wszystko wiem wycinam z dołu to co jest spróchniałe i wstawiam spod przyczepy nową belkę. Z tematu kolegi BUMERANG, wynika że po wycięciu syfu uzupełniam podłogę styropianem plus ląduje tam nowa sklejka przykręcona wkrętami. Z kolei kmtaxi powiedział mi o kapinosach. Wielkie dzięki bo nie mam pojęcia co tam powinno być (to moja pierwsza cepka no i nie oglądałem ich dużo jak i nie znam rozwiązań jakie się w nich stosuje) a teraz już wiem czego brakowało i co robić.

Nie wiem jeszcze co zrobić z belką za nadkolem żeby ją wymienić. Chyba muszę zdjąć wewnętrzną jak i zewnętrzną część nadkola i się do tego dobrać z dołu czy lepiej będzie od środka ryć po ścianie?

1885251907_20181212_2124281.thumb.jpg.392d99d6b72ab01baa4da21f447da9f6.jpg

Edited by GrzGż (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
GrzGż

Przyczepa oddana do użytkownika Andrewa1. Element konstrukcyjny według oględzin do wymiany dlatego sam za to zabrać się nie miałem odwagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...