Skocz do zawartości
BUMERANG

Zasilanie lodówki 12V z instalacji 13 PIN - powrót do oryginału

Rekomendowane odpowiedzi

danielpoz

Oryginalnie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

Na trzy budki które miałem i kilkaninnych z którymi miałem bliską styczniść w żadnej nie było tak oryginalnie, ale jest pierdylion innych budek i modeli i może gdzieś tak robią fabrycznie. Ja się nie spotkałem

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz

Na 3 budy w każdej 12v do lodówki mogło być brane z zasilacza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG
14 minut temu, jacekzoo napisał:

Ale nie jest to oryginalne. Trzeba ją podłączyć albo pod aku albo pod energolbok żeby szło zamiast 230 (to akurat bez sensu ale można) 

a bumerang chce wrócić do oryginału

Dokładnie tak. Nie widzę sensu działania lodówki na 12V poza jazdą zestawem, niemniej gdyby tak było w oryginale, to tak bym zrobił. Przy odsprzedaży w przyszłości, nie tłumaczę się z jakiś adaptacji, które mogły by wzbudzić nieufność kupującego. :smirk:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz

Ja nie mówię o sensie takiego rozwiązania a o stanie faktycznym jaki wyszedł oryginalnie z fabryki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG
9 minut temu, danielpoz napisał:

Ja nie mówię o sensie takiego rozwiązania a o stanie faktycznym jaki wyszedł oryginalnie z fabryki. 

A jakich producentów to były cepki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz

Knaus i Fendt

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG

Czyli ci "lepsi" preferują full opcję, żeby klient nie miał na co marudzić :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ed

Grzałka na 12 V bierze ok. 8 A - sam transformator w energobloku musi mieć ponad 120VA, (i waży wtedy ponad 2,5 kg) aby mógł zasilać lodówkę. Nie widziałem jeszcze przyczepy z takim transformatorem,  ale może mało widziałem? Jaki uzasadniony rachunek ekonomiczny pozwala producentom szastać dodatkowymi kosztami i dawać trafo 120VA zamiast 40 VA skoro i tak mając w przyczepie 230 V korzystamy z grzałki na takie właśnie napięcie. Chyba, że nie montują grzałki na 230 V i jest tylko jedna grzałka na 12 V.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG
19 minut temu, ed napisał:

Grzałka na 12 V bierze ok. 8 A - 

W poprzednim Burstnerze ciągnęła "tylko" 4A. Ale ona była z przed 32 lat. Wtedy były inne lodówki i bateryjki telefoniczne zamiast akumulatora.

Musze sprawdzić aktualny pobór prądu.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielpoz
44 minuty temu, ed napisał:

Grzałka na 12 V bierze ok. 8 A - sam transformator w energobloku musi mieć ponad 120VA, (i waży wtedy ponad 2,5 kg) aby mógł zasilać lodówkę. Nie widziałem jeszcze przyczepy z takim transformatorem,  ale może mało widziałem? Jaki uzasadniony rachunek ekonomiczny pozwala producentom szastać dodatkowymi kosztami i dawać trafo 120VA zamiast 40 VA skoro i tak mając w przyczepie 230 V korzystamy z grzałki na takie właśnie napięcie. Chyba, że nie montują grzałki na 230 V i jest tylko jedna grzałka na 12 V.

Kedys w przyczepąch było nawet naście punktów świetlnych na halogenach. Każdy powiedzmy 10W. W poprzedniej przyczepie miałem MK375(370W), bardzo popularny zresztą.

Obecnie mam 350W a wszystko fabrycznie na ledach... 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BUMERANG

Instalacja przerobiona. Nawet wygląda, że wszystko działa :swiety:  Ale to się dopiero okaże Przy pierwszym wyjeździe.

IMG_6731.JPG

IMG_6732.JPG

Edziu miałeś rację - pomiar z lodówki - prawie 8A

IMG_6729.JPG

A tu czarodziejskie pudełeczko,o którym pisałem ;) 

IMG_6728.JPG

W dniu 12.12.2018 o 21:35, BUMERANG napisał:

Muszę sprawdzić, aczkolwiek wydaje mi się, że akurat tu już fabrycznie mam większy przekrój przewodu.

A więc instalacja oświetlenia zewnętrznego zrobiona jest po stronie zasilania na przekroju 1,5mm ( gdzieniegdzie na końcówkach instalacji pojawia się 0,75 mm).

Powrót ( masa ) to już 2,5 mm. Powinno być ok. W sumie powrót to 3x 2,5 mm2 .

Lodówka jest niestety na przekroju 2,5 mm . Jak potestuję to zdecyduję czy zwiększać przekrój przewodów. 

Pytane do znawców tematu. Są gotowe wiązki 13 PIN z większymi przekrojami od standardowych ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi