Skocz do zawartości

Mocowanie dużego zbiornika na wodę


snoozer

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon kempingowy zakończony więc biorę się pomału za ulepszanie przyczepy. Elektrykę mam już zaplanowaną, części powoli docierają. Kolejnym krokiem będzie zmiana małego zbiornika na wodę (45L) na większy 124L taki:

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Zbiornik-na-wode-124L-Kamper-Przyczepa/3687

Otwory w zbiorniku (wlew, odpowietrzenie, spustowy, czujnik poziomu, pompka + zasilanie) już mam rozplanowane. Nie wiem natomiast jak to bezpiecznie przyłapać do podłogi przyczepy. Zrobić pod nim podkład ze sklejki, przykręcić go na wylot przez podłogę a sam zbiornik pasami przyłapać czy są jakieś inne patenty?

z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja w kamperze mam skrzynie  ze sklejki , w to włożony zbiornik i z góry przykręcony dekiel tez ze sklejki .w koło gumowe amortyzatory , tylko nie daj go za osia , problem z wyważeniem , chyba że będziesz jeżdził z pustym , wtedy niema sensu montaż tak dużego . W przyczepie mam 70 litrów ale tamten ma uchwyty na śruby , przewiercona podłoga ,duże podkładki od spodu .

026.thumb.JPG.2261e946cee60b7b8f586682d73c578f.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź zanim kupisz zbiornik , jaką masz podłogę. W przyczepach podłoga to plaster - dolna sklejka 3mm ok. 25 mm styropian i górna sklejka też 3mm. Jak na tym plastrze chcesz zawiesić ponad ok. 130 kg. Nigdzie w podłodze nie są wkładane jakieś poprzeczki, czy listwy usztywniające podłogę. Jak do takiego "miękkiego" plastra chcesz przykręcić śruby, żeby go nie zgnieść. Jedynym wyjątkiem są miejsca mocowania podłogo do ramy. W tych miejscach wklejane są klocki 15x15 cm i to wszystko.  o innych problemach wspomniano już wyżej. Nie żebym był przeciwny temu pomysłowi, ale tak z ciekawości - po co Ci taki wielki zbiornik. 45l to też sporo wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ed napisał:

Sprawdź zanim kupisz zbiornik , jaką masz podłogę. Jedynym wyjątkiem są miejsca mocowania podłogo do ramy. W tych miejscach wklejane są klocki 15x15 cm i to wszystko.  

Gwoli ścisłości - w mojej nowej przyczepie już nawet tego nie ma. Jest więcej śrub M8 trzymających tylko listwę podłużną podłogi do ramy :wacko:

A w tylnej części nie ma nawet listw podłużnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ed napisał:

 Nigdzie w podłodze nie są wkładane jakieś poprzeczki, czy listwy usztywniające podłogę. 

U mnie w Dethleffsie były listwy i to w sumie sporo tego było :niewiem: .

IMG_5119.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Burstnerze też są. Widać odbicia na podłodze. Są sałkiem grube.. Nie wiem po co Ci aż taki zbiornik, ale myślę że nie jest problem go zamontować, jaednak napewno nie jeździłbym z napełnionym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomii napisał:

U mnie w Dethleffsie były listwy i to w sumie sporo tego było :niewiem: .

Połowa dołożona ponad standard :) 

Tak było u mnie i to w najbardziej zagęszczonym miejscu koło drzwi

 

listwy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szwedki napisał:

Kolego Snoozer po co Ci tak dużo wody w podróży , no chyba że wybierasz się na pustynie , ponadto nie jest bezpiecznie jechać  z takim " bagażem "

Kolega nie pytał o sens posiadania takiego zbiornika. Całkiem możliwe że jedzie właśnie na pustynie a może tylko na działkę pod domem. Potrzebuje tych 124 litrów i tyle.

Wiesz jak poprawnie zamocować zbiornik w przyczepie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, snoozer napisał:

Sezon kempingowy zakończony więc biorę się pomału za ulepszanie przyczepy. Elektrykę mam już zaplanowaną, części powoli docierają. Kolejnym krokiem będzie zmiana małego zbiornika na wodę (45L) na większy 124L taki:

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Zbiornik-na-wode-124L-Kamper-Przyczepa/3687

Otwory w zbiorniku (wlew, odpowietrzenie, spustowy, czujnik poziomu, pompka + zasilanie) już mam rozplanowane. Nie wiem natomiast jak to bezpiecznie przyłapać do podłogi przyczepy. Zrobić pod nim podkład ze sklejki, przykręcić go na wylot przez podłogę a sam zbiornik pasami przyłapać czy są jakieś inne patenty?

z gory dzieki za pomoc

Myślę że powinieneś rozpatrzyć możliwość zamocowania opaskami metalowymi do ramy przyczepy.Przed osią czy za,to już kwestia jak lepiej wyjdzie wagowo nacisk na hak.Popatrz na parkingu na tiry.Tam wiszą na opaskach przy ramie zbiorniki na paliwo powyżej 500 litrów.

Pozatym bez obudowy - skrzynki będzie lżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak duży? Bo 45L jest za mały. Mam w przyczepie dużą łazienkę z prysznicem i trochę wody schodzi. Aktualnie przy najmniej raz dziennie muszę dolewać.

Co do miejsca ulokowania go to będzie właśnie za osią i ma mi to pomóc w wyważeniu przyczepy. W tej chwili z rowerami na dyszlu przekraczam 130kg nacisku na hak. Zbiornik będzie leżał na ramie więc przez podłogę nie wypadnie. Pozostaje kwestia przymocowania go czymś do podłogi...hmm może bezpośrednio do ramy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki zbiornik w poprzednim Dethleffsie. Mieścił się idealnie pod siedzeniem. Zresztą ma tak dostosowane wymiary. Do podłogi przykręciłem klocki tak aby zbiornik wszedł między nie. Opaska metalowa od góry. Niejednokrotnie woziłem z sobą pełny zapas wody. Podłodze nic się nie stanie bo ciężar rozkłada się na dużą powierzchnię. Wbrew pozorom podłogi są mocne  - przecież bym wyleciał przez nią bo miejscowy nacisk stopy jest pewnie kilkunastokrotnie większy?

Montuj gdzie chcesz lecz raczej w pobliżu osi. Ja swój połączyłem szeregowo z oryginałem aby wykorzystać dotychczasowy wlew i czujnik poziomy wody. Razem miałem około 170 l wody.  Zbiornik szarej wody pod podłogą miał 200 l.

W obecnej cepce dołożyłem 70 l. Razem mam 125 l. Resztę wody wożę w aucie by nie obciążać przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, snoozer napisał:

 

Co do miejsca ulokowania go to będzie właśnie za osią i ma mi to pomóc w wyważeniu przyczepy. W tej chwili z rowerami na dyszlu przekraczam 130kg nacisku na hak. Zbiornik będzie leżał na ramie więc przez podłogę nie wypadnie. Pozostaje kwestia przymocowania go czymś do podłogi...hmm może bezpośrednio do ramy?

Zrób ramkę z kątownika np. aluminiowego lub nawet z drewnianej kantówki np. 4x4cm dokoła zbiornika. Nie będzie się w czymś takim przesuwał po podłodze. Parciany pasek położony pomiędzy podłogę a ramkę wzdłuż przyczepy zapewni prawidłowe dociskanie zbiornika. Od góry pasek zapniesz jakąś klamrą lub grzechotka od naciągania pasa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Zrób ramkę z kątownika np. aluminiowego lub nawet z drewnianej kantówki np. 4x4cm dokoła zbiornika. Nie będzie się w czymś takim przesuwał po podłodze. Parciany pasek położony pomiędzy podłogę a ramkę wzdłuż przyczepy zapewni prawidłowe dociskanie zbiornika. Od góry pasek zapniesz jakąś klamrą lub grzechotka od naciągania pasa. 

Właśnie myślę że taka ramka/stelaż przykręcona do ramy będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Nad takim

http://waterflex.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=240&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=1

lub takim http://waterflex.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=21&category_id=6&option=com_virtuemart&Itemid=1

się jeszcze zastanawiam. Musiałbym w nim króciec do wlewy jeszcze dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.