Skocz do zawartości

Pompa ciśnieniowa wody


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Mam chyba mały problem z instalacją wodną. W budce mam instalację cisnieniową, zamontowana jest pompa ShurFlo Diaphragm Pump o wydajności 7l/min i ciśnieniu 2bar. Jednak mam wrażenie, że owo ciśnienie jest większe. Z kranów leci jak w domu, ciężko doregulować strumień by nie chlapało przy chwilowym otwarciu. Jak już się korzysta z wody przez ponad 5sek. jest w miarę ok. 

Czy ta pompa ma jakąś regulację ciśnienia? 

Obawy moje potwierdził Kolega Stef. Jemu również wydaje się, że ciśnienie jest zbyt wysokie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Też mam instalację ciśnieniową (wykonana fabrycznie) i podobną pompę do Twojej, a może nawet taką samą, ale nie pokazałeś fotki, więc tylko się domyślam - reszty instalacji również, np. rodzaju/typu baterii i tego, co poza pompą jeszcze w instalacji posiadasz.
Taka pompa nie ma żadnej regulacji i gdy otworzy się pełny przepływ w kranie, to oczywiście woda leci z niego tak, jak w domu. :rolleyes:

1.thumb.jpg.7885511733b9174931c3b12d4b006f26.jpg


Krany podobnie - typu "domowego", więc przy takim przepływie mógłbym prawie 50 litrowy zbiornik opróżnić z wody w kilka minut.
Kluczem do sukcesu w tego typu systemie są przynajmniej dwie sprawy. Pierwsza, to sprawne zawory mieszające we wszystkich bateriach (kranach).
Muszą działać lekko, płynnie i bez zacięć, inaczej bezproblemowe ustawienie wypływu wody robi się niemożliwe. Perlatory również powinny być OK.
Wiem to z autopsji, ponieważ w jednej baterii tak kiedyś miałem - zawór nie umożliwiał łatwego ustawiania przepływu. Wymieniłem zawór, ale na taki dobrej klasy, o ile pamiętam, chyba "Grohe" i wszystko wróciło do normy. W każdym kranie bez problemu mogę ustawić dowolny strumień, nawet taki, że woda ledwo, ledwo leci wąziutką na milimetr/dwa strużką.
Druga sprawa, nie mniej istotna, to obecność w instalacji tzw. "akumulatora ciśnienia" -  element widoczny na poniższym zdjęciu.

2.JPG.014b2641dee906cafabeee10f5d06e1b.JPG

U mnie był zamontowany fabrycznie. Czy jest u Ciebie, nie wiem, ale jeśli go nie masz, to powinieneś dokupić i zamontować. To wszystko łącznie, jeśli jest sprawne, powinno zapewnić bezproblemowe działanie i regulację strumienia wody przy tego rodzaju pompie i instalacji ciśnieniowej.

3.jpg.fe34c93c2523a4ba2be882ef7a5eb8f7.jpg

 

PS
Moja pompa daje również 7l/min, nazywa też tak samo, ale ciśnienie na wyjściu ma 20 PSI (1,4 bar), stąd moje pytanie, czy jesteś pewien ciśnienia swojej pompy, które podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompy mamy identyczne. 2bar wziąłem gdzieś że specyfikacji w internecie. Jest 20psi na obudowie.

U mnie raczej instalacja była przerabiania, nie wygląda to fabrycznie. Naczynia przeponowego/akumulatora ciśnienia  brak. Baterie, przynajmniej jedną mam do wymiany. 

Stef podesłał mi taki filmik:

 

Wg tego wygląda jakby była możliwość zmiany ciśnienia. Dziś sprawdzę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak: pompa jest wyregulowana fabrycznie (przynajmniej w moim przypadku) na ciśnienie znamionowe 20 PSI. Skoro wszystko działa, to nawet nie miałem potrzeby tam zaglądać. Nawet, jeśli jest taka "śrubka", to jest ona do dokładnego ustalenia ciśnienia pompy składanej w procesie produkcji i dla mnie nie jest to element regulacyjny w sensie użytkowym, ponieważ nie wiem, jaki wpływ na pracę membrany/zaworków (trwałość) może mieć ustawienie ruchów membrany w innym zakresie ciśnienia, niż znamionowe. Pompa ma na obudowie podaną jedną wartość ciśnienia. Gdyby ta wartość miała jakieś "widełki" i byłoby pokrętło regulacyjne dla zmiany tej wartości, wtedy była by to "pompa z regulacją ciśnienia". Tak to pojmuję. W tym sensie, ta pompa jest bez regulacji, ponieważ jak by nie kręcić, powinno się zawsze ustawić ciśnienie znamionowe 20 PSI, które przewidziano konstrukcyjnie (również z uwagi na ruchy i wychylenie membrany - trwałość). Dużo zależy również od komplikacji układu wodnego w przyczepie (ilość i odległość pomiędzy poszczególnymi odbiornikami, średnice przewodów wodnych, ilość złączy, zaworów zwrotnych, typ bojlera lub termy, jeśli jest, obecność wspomnianego "akumulatora ciśnienia" itd.).

Wracając do Twojej pompy. Patrząc na to z drugiej strony, jeśli instalacja u Ciebie była przez kogoś przerabiana, to nigdy nie ma pewności, co i w jakim zakresie zostało zrobione, a przede wszystkim, czy prawidłowo i czy np. ktoś rzeczoną śrubką nie pokręcił, zmieniając tym samym fabryczne nastawy pompy. Jeśli tak było, to możesz mieć faktycznie zbyt wysokie ciśnienie na wyjściu i teraz wypadałoby je przywrócić do znamionowego. Nie zmienia to jednak kwestii, o których wspomniałem poprzednio, a które występując łącznie, mają wpływ na komfortowe korzystanie z całej instalacji (dowolne ustawienie strumienia wypływającej wody). Jeśli będziesz dążył, aby te wszystkie "punkty" doprowadzić do prawidłowego działania, to przypuszczam, że osiągniesz efekt, o który Ci chodzi. Jeśli możesz, zamieść fotkę baterii, które masz - może też nie są najlepsze dla tego typu instalacji :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma regulacje, nawet opisaną. Increase/decrease. Ale, tak jak Krzysiek piszesz, na obudowie mam tylko 20psi bez widełek. Więc ciekawe jak zareaguje na moją regulacje. Niebawem dam znać. 

Jeszcze perlatory przeczyszcze. 

IMG_20181107_173851.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krany mam takie jak na foto. Prysznicowej wylewki nie pokazuje, bo pękniety (urwana rączka) i do wymiany jest.

Ogólnie sukces. Wykreciłem śrubę, ciśnienie startowe zmalało, krany nie pryskają, przestał też kapać kuchenny. 

Instalacja wydaje się już pracować prawidłowo. Rozeznać jeszcze temat z akumulatorem ciśnienia. Pewnie go dokupię. 

Jako ciekawostka, mam 110l zbiornik wody w przyczepie. Jeszcze takich nie spotkałem poza kamperami. Z dociażeniem haka nie będę miał kłopotu ?

Dzięki za uwagi i sugestie. Dalsze również mile widziane :ok:

 

IMG_20181107_174628.jpg

IMG_20181107_174711.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szary11 napisał:

Krany mam takie jak na foto.

U mnie są jednak inne, czyli takie jak domowe (nie są z tworzywa, tylko w całości z chromowanego mosiądzu).

551485836_kranumywalki.thumb.jpg.d1fe46b8fdff746cc1dbe3fe7b2e6b18.jpg

Ciekawe, czy Twoje nie mają przypadkiem włączników, jeśli instalacja była przerabiana (oczywiście teraz niepodłączonych).

3 godziny temu, szary11 napisał:

Ogólnie sukces. Wykreciłem śrubę, ciśnienie startowe zmalało, krany nie pryskają, przestał też kapać kuchenny.

Jeśli pomogło, to może jednak ktoś wcześniej rozregulował ustawienie fabryczne. Dobrze wiedzieć, że jest taka śruba, ale u siebie nie będę teraz sprawdzał, bo musiałbym odkręcić całą pompę. Dobrze, że masz już zadowalający efekt. Jeśli baterie działają płynnie, to wszystko powinno już działać poprawnie. :ok:

3 godziny temu, szary11 napisał:

Rozeznać jeszcze temat z akumulatorem ciśnienia. Pewnie go dokupię.

https://forum.karawaning.pl/topic/12826-części-używane/?do=findComment&comment=304214

3 godziny temu, szary11 napisał:

Dzięki za uwagi i sugestie. Dalsze również mile widziane :ok:

Dalszych już nie mam :D

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szary11 napisał:

Jako ciekawostka, mam 110l zbiornik wody w przyczepie.

Sama pojemność budzi respekt ;) Kiedyś miałem zwiększyć pojemność swojego (dołożyć drugi), ale przemyślałem dobrze sprawę i uznałem, że w mim przypadku, 40 - 50 litrów jest jednak optymalną wielkością. No, ale my jeździmy tylko w dwie osoby. Poza tym i tak zbiornik pod przyczepą na wodę zużytą jest dużo mniejszy, więc i tak trzeba z nim jeździć, chyba że jest możliwość wpięcia dopływu/odpływu do wodociągu i kanalizacji, to już wtedy pełny komfort.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jeszcze tylko pod spodem zbiornik na szara wodę i możecie jechać.

Mając przyczepę nie wiedziałem jaki to komfort użytkowania - nic nie podstawiam, nic nie kombinuję, a wylewam kiedy mam okazję. 

W kamperze muszę dołożyć jeszcze akumulator ciśnienia - na pewno pompa odpocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że posiadanie zbiornika na szarą, to niesamowita wygoda. Mam pod podłogą fabrycznie zamontowany zbiornik na "szarą". Ma taką samą pojemność, jak ten na wodę czystą, ale w końcu i tak trzeba go opróżniać. Na ogół wybieram kempingi, na których mogę na stałe podpiąć wodę z sieci wodociągowej, a wtedy wiadomo, taki zbiornik na szarą zapełnia się w jeden dzień. Co innego, gdy jestem gdzieś "na dziko", wtedy otwierając zawory kranów, dozujemy wodę bardzo oszczędnie. Zużycie wody, to jednak kwestie wybitnie indywidualne i u każdego będzie inne.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2018 o 22:00, danielpoz napisał:

Możesz zrobić fotkę tego zbiornika? Ewentualnie jakąś nazwa producenta/modelu. 

Sory za opieszalość z odpowiedzią. Byłem na teście przyczepy w plenerze. 

Zbiornik wygląda tak. Niestety nie ma żadnych widocznych opisów. 

IMG_20181108_113852.jpg

IMG_20181108_113905.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tą śrubką można wyregulować presostat pompy, można zmniejszyć lub zwiększyć maksymalne ciśnienie jakie pompa osiąga (przy jakim sie wyłączy) . Pod tą głowicą jest membrama (kawałek gumy ) na którą naciska ciśnienie z pompki, po drugiej stronie gumy jest mikrowyłacznik  oraz sprężyna dokręcana tą właśnie śrubką. Zmniejszając ciśnienie spowodujemy że przy lekko otwartym zaworze pompa będzie się załączała i wyłączała po kilka razy na sekundę.  Jak ciśnienie tuż po otwarciu jest bardzo wysokie i założyłeś już akumulator ciśnienie (zbiornik przeponowy) to można nieco śrubkę wykręcić i ciśnienie zmniejszyć. Najlepiej odkręcić zawór na 1/4 i wykręcać dotąd aż pompa zacznie się załączać i wyłączać a potem z powrotem nieco dokręcić. 

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię temat. Mam u siebie w kamperze pompę wody firmy "krzak".

Jest ona potwornie głośna. IMG_20200305_232641302.thumb.jpg.865e3792e0ba520b0182940537da521d.jpg

Co nagrałem przykładowo tu:

Jak porównuję to z filmem wyżej jak działa shurflo to obawiam się że nie bardzo jest różnica..... 

Jeżdżąc po kampingach przyczepą przez wiele lat nie słyszałem nigdy pracującej pompy. A moją to można zwierzynę straszyć. 

Czy wszystkie ciśnieniowe pompy tak hałasują? Jak tu się w nocy umyć żeby dzieci nie obudzić? Albo dziecko nie obudziło wszystkich jak w nocy wstanie siku..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.