Skocz do zawartości

Zakup nowego Knausa


Tomek12

Rekomendowane odpowiedzi

 

36 minut temu, Maras napisał:

No dobra mamy już rozwiązanie jak się wpiąć do gniazdka ( końcówka igiełkowa) swoją drogą bardzo trafne rozwiązanie.Pozostaje nam wtyczka 13 pin z przewodem orginalnym ! tam jest 12 żył dużo cieńszych.

IMO - poszedłbym w ten zestaw wtyczka/gnizado 3 pin i byłoby grubo od początku do końca.    

Marku, o zaletach/wadach dodatkowego złącza (gniazdo/wtyczka) już pisałem. Co do przewodów wtyczki, to na pin 3, 9, 10, 11, 13 - fabrycznie (obecnie) powinny być w wiązce przewody o przekroju 2,5 mm². Pozostałe mają oczywiście mniejszy przekrój i zależnie od rocznika i wykonania kabla, mogą mieć 0,75 - 1,5 mm²

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy nie jest tak, ze grzałka 12V jest najsłabsza z trójcy 12V/230V/gaz i nawet jeżeli do grzałki pójdzie 14V to i tak będzie ona słabiej podgrzewała czynnik niż grzałka 230V czy gaz :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lbuster napisał:

A czy nie jest tak, ze grzałka 12V jest najsłabsza z trójcy 12V/230V/gaz i nawet jeżeli do grzałki pójdzie 14V to i tak będzie ona słabiej podgrzewała czynnik niż grzałka 230V czy gaz :niewiem:

teoretycznie obie grzałki mają taką samą moc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś tego pewien?

Czytając forum moja wiedza jest taka, że chłodzenie gazowe jest najwydajniejsze, porównywalne do niego jest z 230V a najsłabsze z 12V. Wrażenia z użytkowania mojej cepki są podobne, choć żadnych testów nie robiłem i mogę się mylić. Te 12V trzeba traktować jak podtrzymanie temperatury w lodówce, choć przez parę godzin jazdy potrafi schłodzić lodówkę z browarem z temperatury otoczenia do akceptowalnej :slina: Tak więc tragedii oczywiście nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria to jedno a praktyka drugie - moce niby te same a odczucia też ma takie jak większość ?

gaz ogrzewa bezpośrednio całą rurkę w kominku i dlatego jest najlepszy efekt

grzałki siedzą w rurkach przyspawanych do rurki z amoniakiem - dlatego są straty - kwestia która grzałka w którą rurkę jest włożona, bo są różnie przyspawane i różne straty powstają

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modeli 2019 podobają mi się najbardziej tylne lampy i nowy kształt felg.

Niestety lampy nie pasują do 2018, podobno.

Tomek ile lat masz gwarancji na szczelność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2018 o 11:17, chris_66 napisał:

teoretycznie obie grzałki mają taką samą moc

2 strony temu załączyłem naklejkę z mojej lodówki - moc na 230V - 190W, na 12V - 170W - jest lekka różnica.

W praktyce gaz schładza lodówkę najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 strony temu załączyłem naklejkę z mojej lodówki - moc na 230V - 190W, na 12V - 170W - jest lekka różnica.
W praktyce gaz schładza lodówkę najlepiej.

W starych lodówkach były dwie po 120W. Potem moce rosły i pojawiały się różnice między 12V i 230V


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maarec napisał:

moc na 230V - 190W, na 12V - 170W - jest lekka różnica

170/12*14=198 - jakby to tak liczyć to przy 14V mamy 198W, więc różnica mocy żadna w stosunku do 230V i 190W, a więc można stosować wszystkie przewody i 20mm2 (mniejsze straty).

1 minutę temu, chris_66 napisał:

W starych lodówkach były dwie po 120W.

W starych samochodach i akumulatorach też było 14V. Nie wierzę, że producenci starych lodówek tego nie uwzględnili. Bardziej bym obstawiał, że w dzisiejszych czasach producenci mogliby celowo zrobić urządzenia, które w pewnych (dobrych) warunkach by się psuły. Według mnie mniejsza grzałka w nowych lodówkach wynika z faktu, że wiele samochodów (alternatory i instalacja 12V) mogłoby nie wytrzymać takiego poboru prądu.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.