Skocz do zawartości

Zakup nowego Knausa


Tomek12

Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, tomekk napisał:

Witam

Knaus w ogóle nie podłącza 12v do lodówki, zostawia w puszce piny do kabla, za kratką lodówki jest dostęp do przekaźnika. Przewód 13 pin ma już wyprowadzenie do auta zasilanie lodówki.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

tak jak Tabbert 10 lat temu :). Piny są, ładnie oznaczone. Osobiście puściłbym nowe kable do samej wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec @tomekk czyli jak zdejmę kratkę lodówki to znajdę podłączenie? a jak dobrze Was zrozumiałem to w puszce, która rozdziela kabel zasilający i światła jest puste miejsce?

Rozważam mimo wszystko podłączenie tego pod 12V, mój akku i alternator powinien pociągnąć taki zestaw :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kamil_K napisał:

@maarec @tomekk czyli jak zdejmę kratkę lodówki to znajdę podłączenie? a jak dobrze Was zrozumiałem to w puszce, która rozdziela kabel zasilający i światła jest puste miejsce?

Rozważam mimo wszystko podłączenie tego pod 12V, mój akku i alternator powinien pociągnąć taki zestaw :D

za kratką masz normalnie oznaczone kostki przyłączeniowe -  zarówno + jak i - 12V. Podpinasz tam zasilanie, prawdopodobnie z puszki pod podłogą na przodzie przyczepy. Ja jeszcze tego nie robiłem, śmigam na gazie, u mnie tam to 12V jest ale na kablekach 2,5mm2. Na wiosnę puszczę tam min 8mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec podobnie mi sprzedawca tłumaczył :) muszę sprawdzić jakie napięcie jest w puszce w przyczepie po podłączeniu do auta bo to będzie podstawa do dalszego działania :) jakoś prucie instalacji auta mi się nie widzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co piszecie nt tej lodówki w Knausie. Ja mam na swoim zamówieniu przyczepki napisane : lodówka Dometic142l zasilana 230V/gaz/12V. 

Czy mam rozumieć że lodówka jest przystosowana do tych 3 rodzajów zasilania ale doprowadzenia 12VDC nie ma? Tylko gaz i 230VDC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Kamil_K napisał:

@maarec podobnie mi sprzedawca tłumaczył :) muszę sprawdzić jakie napięcie jest w puszce w przyczepie po podłączeniu do auta bo to będzie podstawa do dalszego działania :) jakoś prucie instalacji auta mi się nie widzi 

@Kamil_K pamiętaj tylko że sprawność tego obwodu będzie spadać wraz z jego obciążeniem.

Na "sucho" możesz mieć ladny wynik na woltomierzu ale jak podłączysz obciążenie (grzałka lodówki) to może się okazać że i z 2V gdzieś uciekną jak po stronie auta będzie za cienko z przewodami. 

Napięcie powinieneś mierzyć na przylączu grzałki, tak aby widzieć faktycznie ile do niej dociera podczas pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe bo mam Knausa z 2015 i lodówka mi działa po podłączeniu do auta, fakt mam małą lodówkę. Trochę dziwne wydaje mi się nie działanie lodówki z auta w nowej przyczepie...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, borek6 napisał:

A to ciekawe bo mam Knausa z 2015 i lodówka mi działa po podłączeniu do auta, fakt mam małą lodówkę. Trochę dziwne wydaje mi się nie działanie lodówki z auta w nowej przyczepie...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Tego Knausa masz od nowości ? nie wiem czy w cenniku jest opcja dopłaty za ten kabelek, czy diler sam Ci zamontował czy może to kwestia małej lodówki.

Duża lodówka pobiera pod 180W, już daje 15A, jak dołożyć do tego straty napięcia to może być i 20A. Być może specjalnie tego nie montują w przyczepach a zostawiają do decyzji klienta ( lodówka i tak funkcje 12V ma). Ja chce zrobić dedykowaną osobną wtyczkę tylko na te 3 pin z grubymi konektorami do  12V.  Ukryje to w okolicy haka pod zderzakiem i zrobię nową instalację w samochodzie i przyczepie. Zbieram się do tego drugi rok.  Obstawiam, że na odpalonym silniku będzie pod 12,5v na uruchomionej grzałce.

image.png.70d0b5aea7f7f327796bd5b11612e3b7.pngimage.png.5fac3782c2d50cbc770831190a7b6f28.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, borek6 napisał:

A to ciekawe bo mam Knausa z 2015 i lodówka mi działa po podłączeniu do auta, fakt mam małą lodówkę. Trochę dziwne wydaje mi się nie działanie lodówki z auta w nowej przyczepie...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
 

Tak w małych jest podłączone ... Dealer mi pokazywał i opowiadał, podobno żeby duża lodówka cokolwiek działała na 12V musiałby mieć mała elektrownie i tylko w kamperach to podłączają.

Małe są podłączone seryjnie :)

23 minuty temu, maarec napisał:

Duża lodówka pobiera pod 180W, już daje 15A, jak dołożyć do tego straty napięcia to może być i 20A. Być może specjalnie tego nie montują w przyczepach a zostawiają do decyzji klienta ( lodówka i tak funkcje 12V ma). Ja chce zrobić dedykowaną osobną wtyczkę tylko na te 3 pin z grubymi konektorami do  12V.  Ukryje to w okolicy haka pod zderzakiem i zrobię nową instalację w samochodzie i przyczepie. Zbieram się do tego drugi rok.  Obstawiam, że na odpalonym silniku będzie pod 12,5v na uruchomionej grzałce.

@maarec tak od wczoraj myślę... a jest sens w ogóle się w to bawić ... reduktor z odcięciem zderzeniowym i tak kupię i chyba zostanie jazda "na gazie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepy nie mam od nowości więc nie powiem jak było wcześniej, ale jeżeli jest tak jak mówicie i duże lodówki nie działają z aku auta to będę musiał rozczarować moja żonę która juz sobie wymarzyla kolejną z dużą lodówka po spłaceniu tej. Rozumiem że duża lodówka działała by że szkoda dla aku auta i szybko go rozładowywała czy po prostu takie aku nie da sobie rady z taką lodówką?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kamil_K napisał:

Tak w małych jest podłączone ... Dealer mi pokazywał i opowiadał, podobno żeby duża lodówka cokolwiek działała na 12V musiałby mieć mała elektrownie i tylko w kamperach to podłączają.

Małe są podłączone seryjnie :)

@maarec tak od wczoraj myślę... a jest sens w ogóle się w to bawić ... reduktor z odcięciem zderzeniowym i tak kupię i chyba zostanie jazda "na gazie"

czasem jak sobie przypomnę, ze jedzie mi na ogonie płomień w zabudowie z drewna i papieru mam głupi odruch spoglądania w lusterko czy się już dymi, czy jeszcze nie.

lodówka duża na 12V spokojnie będzie działać, przetestowane, kwestia chęci zrobienia porządnej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maarec napisał:

Tego Knausa masz od nowości ? nie wiem czy w cenniku jest opcja dopłaty za ten kabelek, czy diler sam Ci zamontował czy może to kwestia małej lodówki.

Duża lodówka pobiera pod 180W, już daje 15A, jak dołożyć do tego straty napięcia to może być i 20A. Być może specjalnie tego nie montują w przyczepach a zostawiają do decyzji klienta ( lodówka i tak funkcje 12V ma). Ja chce zrobić dedykowaną osobną wtyczkę tylko na te 3 pin z grubymi konektorami do  12V.  Ukryje to w okolicy haka pod zderzakiem i zrobię nową instalację w samochodzie i przyczepie. Zbieram się do tego drugi rok.  Obstawiam, że na odpalonym silniku będzie pod 12,5v na uruchomionej grzałce

To dlaczego inne marki nie mają z tym problemu i robią zasilanie lodówki na 12V w standardzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał:

To dlaczego inne marki nie mają z tym problemu i robią zasilanie lodówki na 12V w standardzie?

może knaus i tabbert oszczędzają na kawałku druta ? skąd ja mam to wiedzieć ? Adria robi na kabelku 2,5mm2 co jest nieporozumieniem, kiedy od alternatora tego kabla u mnie byłoby powyżej 10m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maarec napisał:

może knaus i tabbert oszczędzają na kawałku druta ? skąd ja mam to wiedzieć ? Adria robi na kabelku 2,5mm2 co jest nieporozumieniem, kiedy od alternatora tego kabla u mnie byłoby powyżej 10m

Myślę, że oszczędzają to słowo klucz :D Swoją drogą to myślałem, że to standard, a tu taki cyrk :) Nawet w Sterckmanie masz zrobione zasilanie lodówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.