Jump to content
mirmar

Wymiana mlecznego okna dachowegona przezroczyste -czy warto?

Recommended Posts

mirmar

Mam u siebie dwa okna dachowe 40x40 wykonana z mlecznego plastiku. Przyczepa to Adria z 2000 roku.

20180929_124249_HDR.thumb.jpg.07ead8c9a46cc5a5ed0d6f918cc270c3.jpg

Po tych 18 latach plastiki sa juz tak słabe że pękają przy byle dotyku i mam zawsze duże obawy przed ich użyciem. W jednym oknie, nad sypialnią uchwyty przy rączkach sa pęknięte i trzeba je starannie ułożyć przy zamykaniu by dobrze sie domknęło (na zdjęciu widać, że nie przylega równomiernie), a ponadto ząbki od zamykania moskitiery popękały i sa zastąpione rzepami, ale w sumie te rzepy "robią robote" i da się z tym żyć. Drugie okno jest w kuchni i jest ono sprawne oprócz pękniętego ząbka od zamykania moskitiery, który pękł mi przy delikatnym dotyku ale moge tam także przylepić rzepę i to będzie OK.

Zanim kupiliśmy ta przyczepe przez kilka dni wypozyczyliśmy przyczepe gdzie w kuchni/jadalni było okno dachowe, przezroczyste, otwierane, nie pamiętam wymiarów, może ok 50x70 ale na pewno większe niż 40x40. Bardzo nam sie to podobało bo bardzo skutecznie doświetlało wnętrze. Było wrażenie jakby było zapalone światło w przyczepie -super. W obecnej przyczepie okienka sa mniejsze, czego nie zmienię, ale przede wszytskim wykonane z mlecznego plastiku.  Dlatego mocno chodzi mi po głowie wymiana obydwu okien na nowe przezroczyste. W sypialni tylko uchylne np. takie https://allegro.pl/okno-dachowe-dometic-mini-heki-s-40x40-23-42mm-i7599894479.html , a w jadalni otwierane np. takie https://allegro.pl/40x40-okno-dachowe-dometic-seitz-mini-heki-duni-i7497464967.html

Zastanawiam się czy jest sens wydać te 700-800 zł. Dodam, że na razie użytkowaliśmy przyczepę tylko w jesienna pogode czyli upałów nie było. Nie wiem czy takie okno przezroczyste nie będzie wpływało na zwiększone nagrzewanie wnętrza. Czy może odwrotnie, czyli możliwość otworzenia okna, tego w jadalni ułatwi wymianę gorącego powietrza w przyczepie. Gdyby obydwa okna były w pełni sprawne i ich plastiki nie były tak "nadgryzione" przez czas i słońce to bym się nie zastanawiał i w to nie inwestował. Czy będzie jakaś wartość dodana takie inwestycji. Zwracam się do Was, jako użytkowników przyczep w rożnych sytuacjach i na pewno posiadacie w swoich przyczepach i te małe mleczne i te większe przezroczyste okna dachowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
chris_66

opłaca się , efekt super

zobacz na MPT - mają fajny nowy wynalazek uchylany całkowicie z moskitierą i żaluzją - u mnie sprawdził się super

wsadzanie czegoś większego to spore koszty i przeróbki konstrukcji dachu

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś

Te 2 mleczne daszki z 1999 r. z powodu "ogólnej erozji" (pożółkłe, kruche ramki i uchwyty, wiotkie klapy, zmaltretowane moskitiery i zasłonki) zmieniłem na 2 szt. MPK właśnie Vision Star, jak w poście powyżej. 

Warto było, wnętrzu ubyło z 5 lat, powiew świeżości w cepie, widno, etcetera (mimo, że w dachu już siedzi duże heki). Jak się łamią, kruszą, to i tak czeka cię wymiana, lepiej zrobić to w sposób planowany niż np. foliować gdzieś po trasie bo się "zdmuchnęły". Dołożysz do całego interesu raptem 200-300 zł (za 2 szt. w porównaniu z mlecznymi w wersji z roletą i moskitierą), ale efekt jest widoczny i naprawdę cieszy oko. Pomierz tylko dobrze, czy na suficie starczy ci miejsca na ramki z roletą/moskitierą, bo są naprawdę sporo większe od tych starych. U siebie musiałem wyciąć kawałek listwy maskującej łączenie sklejek, chociaż od starej ramki było jeszcze dobre 2-3 cm. 

Pewną niedogodnością jest delikatna plisowana moskitiera, jak nałapie farfocli z brzozy, to powodzenia z usuwaniem tego :) Łatwiej zdjąć ramkę z moskitierą, niż próbować to zbierać na założonej. Nie da się jak roletę wysunąć z prowadnic i strzepnąć (moskitiera i zasłonka są plisowane, dość delikatne i chodzą na linkach prowadzonych w ramce).

Edited by czyś (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
patriks

Dzięki Panowie za info w tym temacie o oknie dachowym VisionStar, moje jedno okno nieco sypie się od środka i przeczytawszy ten wątek, zakupiłem ww. okno VisionaStar.

Dzisiaj przyjechało i mega prestiżowo wygląda, w stosunku do mlecznych niebo a ziemia, elegancko 🙂

 

🍻

Edited by patriks (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
mirmar

Czy te MPT viosion star mają szkło w pełni przezroczyste czy np. dymione, matowione? Bo jak patrze na to https://center-camp.pl/pl/p/Okno-dachowe-wlaz-dachowy-Vision-Star-M-Pro-NOWOSC-40X40/1682 to mam wrażenie, że to szkło (poliwęglan) ma ograniczona przejrzystość. Może to tylko mylne wrażenie.

A czy jako to drugie, które się nie musi otwierać ale chciałbym by było przezroczyste, może być to https://center-camp.pl/pl/p/Okno-dachowe-FIAMMA-VENT-40x40-przezroczyste/1085 Co do niego to tez mam wrażenie, że szkło jest dymione

Share this post


Link to post
Share on other sites
czyś

W MPK jest przezroczyste, ale lekko przyciemnione (dymione) , i uważam że słusznie. Światło, które wpada do wnętrza, jest lekko przytłumione, nie ma wrażenia "dziury w dachu". 

Jeśli nie ma przeciwskazań, żeby było otwierane, i ramka się mieści, nie zakładałbym nieotwieranego (różnica w cenie cirka 100 zł). Łatwiej przewietrzyć przyczepę mając 2 punkty otwierane w dachu, wywołać jakiś ruch powietrza w środku.

Poza tym o niebo lepiej to wygląda, jeśli oba okna są w jednej przestrzeni takie same. Wymieniałem najpierw w jednym tygodniu jedno, drugie stare zostało, niby nad przednim łóżkiem, ale nie tylko widać było starość tego okna, ale też wrażenie braku ładu i składu. Po założeniu drugiego takiego samego zaczęło to wyglądać to naprawdę ładnie i trochę nawet efekciarsko, bez wrażenia przypadkowej zbieraniny (i to niezależnie od tego że jest jeszcze duże heki, akurat pod nim się stało patrząc na oba daszki: na środku i w przodzie przyczepy. Efekt wizualny warty tej stówki PLN.

 

PS. Przy montażu nie polecam dawania za dużo uszczelniacza pod sam "nosek" daszka, bo będzie go podnosić do góry po dokręceniu ramki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mirmar

Mi zależy by było w pełni przezroczyste -nie dymione. U Ciebie jest jeszcze duże heki więc ono samo już mocno doświetla wnętrze. Ja dużego okna dachowego nie mam tylko dwa małe (40x40), więc zależy mi na możliwym doświetleniu wnętrza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...