Skocz do zawartości

Porównanie dwóch ofert


sambirek

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, MARIOczy napisał:

Podobna sytuacja dotyczy nowych samochodów z elektronicznymi hamulcami postojowymi, których nie uruchomisz w czasie jazdy. A gdzie jest hamulec awaryjny w który musi być wyposażony pojazd samochodowy?

??? Chyba teoretyzujesz. Elektromechaniczny hamulec postojowy też spełnia funkcję hamulca awaryjnego. Ciągniesz wajchę i hamuje, jedyna różnica że nie masz żadnej kontroli nad tym jak mocno zaciągasz. Daje full. 

Brakuje tylko tego, że na kat. "B" wolno tylko cepę jednoosiową, na 2-osiową trzeba B+E.

Homologacja nie uchyla obowiązywania przepisów wewnętrznych państwa krajowego, czyli "naszych" wprowadzających ograniczenia w DMC cepy dla hamulca najazdowego. I żadne dedukowanie tego nie zmieni.

A tak na "chłopski rozum" - homologacja odnosi się do pojazdu (samochodu). Jak homologacja samochodu może "uchylać" ograniczenie, które wynika z konstrukcji innego pojazdu (tj. przyczepy, bo to w przyczepie znajduje się hamulec najazdowy), o którym w homologacji nie ma ani słowa?

Jak zwykle, co Polak, to prawnik (mechanik samochodowy, lekarz), i wie lepiej. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 minut temu, czyś napisał:

??? Chyba teoretyzujesz. Elektromechaniczny hamulec postojowy też spełnia funkcję hamulca awaryjnego. Ciągniesz wajchę i hamuje, jedyna różnica że nie masz żadnej kontroli nad tym jak mocno zaciągasz. Daje full.

Czyli taki pojazd nie powinien przejść badania w PL. §14 ust.1 pkt. 2a. Jak możesz to przytocz przepis PL, który dopuszcza hamulec awaryjny bez możliwości regulacji siły hamowania, chyba, że sam teoretyzujesz.

Akurat pisząc o hamulcu elektronicznym miałem na myśli hamulec postojowy uruchamiany przyciskiem ale na jedno wychodzi.

9 minut temu, czyś napisał:

Brakuje tylko tego, że na kat. "B" wolno tylko cepę jednoosiową, na 2-osiową trzeba B+E.

Wolne pole do popisu, każdy może próbować zmieniać przepisy a jak to wyjdzie inna sprawa.

9 minut temu, czyś napisał:

Homologacja nie uchyla obowiązywania przepisów wewnętrznych państwa krajowego, czyli "naszych" wprowadzających ograniczenia w DMC cepy dla hamulca najazdowego. I żadne dedukowanie tego nie zmieni.

To prawda. Jednak jesteśmy zobowiązani do przestrzegania tych przepisów co zdarza się, że jest sprzeczne z naszymi polskimi. Z drugiej strony, po wstąpieniu do UE zobowiązani jesteśmy do dostosowania swoich przepisów do unijnych, przy czym w jakimś stopniu mamy i nie zawsze możemy te przepisy uszczegółowić w swoim kraju.

20 minut temu, czyś napisał:

A tak na "chłopski rozum" - homologacja odnosi się do pojazdu (samochodu). Jak homologacja samochodu może "uchylać" ograniczenie, które wynika z konstrukcji innego pojazdu (tj. przyczepy, bo to w przyczepie znajduje się hamulec najazdowy), o którym w homologacji nie ma ani słowa?

Homologacja nie uchyla ograniczeń innych pojazdów, w tym przypadku przyczep. Jednak jak te pojazdy utworzą zespół pojazdów to muszą spełniać wymagania w homologacji i przepisów w danym kraju.

Nie ma w wyciągu z homologacji, jest natomiast w pełnej homologacji.

27 minut temu, czyś napisał:

Jak zwykle, co Polak, to prawnik (mechanik samochodowy, lekarz), i wie lepiej.

Niestety to prawda i m.in. z tego powodu jest tyle zamieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MARIOczy napisał:

@sambirek W tym przypadku, gdy masz określone przez producenta (homologacja) jaką przyczepę możesz ciągnąć, tj. 1600 kg to 1.33 Cię nie obowiązuje.

Nie wprowadzaj proszę ludzi w błąd!. Producent w homologacji określił ile można ciągnąć pod warunkiem, że przyczepa jest wyposażona w HAMULEC. Jeśli @sambirek posiada przyczepę wyposażoną w HAMULEC to owszem, może holować tyle ile określił producent w homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, mac napisał:

Która przyczepę wybrałeś? 

Jadę zobaczyć tego knaus... jak się dogadamy to mam nadzieję na udany zakup... A jak nie do jadę do Białogard po 500.... ;) hotel po drodze i mam nadzieję, że w ten weekend będę miał przyczepę.. jak nie to trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, MARIOczy napisał:

Czyli taki pojazd nie powinien przejść badania w PL. §14 ust.1 pkt. 2a. Jak możesz to przytocz przepis PL, który dopuszcza hamulec awaryjny bez możliwości regulacji siły hamowania, chyba, że sam teoretyzujesz.

Regulacja intensywności hamowania to już pośrednio - przez czas działania (przestajesz ciągnąć dźwigienkę, przestaje hamować), poza tym nie zdarzyło mi się zablokować kół przy większych prędkościach, więc raczej nie pozwoli na pełne zahamowanie (zablokowanie) koła powyżej zadanej prędkości (sorry, nie analizowałem oprogramowania sterownika).

To akurat w homologacji np. niemieckiej, jeśli została wydana, jako że dotyczy samego pojazdu, przeniesie się na warunki polskie, taki pojazd będzie dopuszczony do ruchu w Polsce. Warunek dot. proporcji DMC holownika do DMC cepy jest naszą specyfiką, i nie odnosi się do żadnego z pojazdów bezpośrednio, a zespołu pojazdów, z których każdy ma swoją homologację. W tym tkwi różnica. 

53 minuty temu, MARIOczy napisał:

Akurat pisząc o hamulcu elektronicznym miałem na myśli hamulec postojowy uruchamiany przyciskiem ale na jedno wychodzi. 

Żaden hamulec nie będzie elektronicznym (załączanie elektryczne, sterowanie elektroniczne, działanie mechaniczne poprzez silniki elektryczne), więc "elektromechaniczny" jako zbiorcza nazwa jest w użyciu

Przycisk to często obsługiwana czubkiem palca dźwigienka, owszem, różnie działają,  u mnie np. wciśnięcie służy do zwalniania hamulca, a pociągnięcie w górę na postoju - masz hamulec postojowy, w czasie jazdy - awaryjny. Z przyzwyczajenia napisałem wajcha (powinienem pewnie dodać "taka malutka"), ale wiadomo o co chodzi. 

59 minut temu, MARIOczy napisał:

Z drugiej strony, po wstąpieniu do UE zobowiązani jesteśmy do dostosowania swoich przepisów do unijnych, przy czym w jakimś stopniu mamy i nie zawsze możemy te przepisy uszczegółowić w swoim kraju.

Tak, jesteśmy, niemniej każde państwo członkowskie ma prawo wprowadzenia własnych regulacji, w materii, która nie jest objęta harmonizacją na podstawie traktatów stowarzyszeniowych, albo np. dyrektywą przewidującą na sztywno sposób harmonizacji i implementacji dyrektywy. Wolno nam mieć taki przepis i nie musimy go uchylać. 

Godzinę temu, MARIOczy napisał:

Homologacja nie uchyla ograniczeń innych pojazdów, w tym przypadku przyczep. Jednak jak te pojazdy utworzą zespół pojazdów to muszą spełniać wymagania w homologacji i przepisów w danym kraju.

Nie ma w wyciągu z homologacji, jest natomiast w pełnej homologacji.

Odpowiedź jest wyżej. Homologacja nie tyczy się zestawu pojazdów w PL. Warunek dot. 1.33 nadal obowiązuje. Homologacja pojazdu nie będzie wyłącznym wyznacznikiem tego, co ma być w zespole, bo dotyczy tylko tego pojazdu. Potwierdza, że np. pojazd o DMC 2100 kg może ciągnąć przyczepę do 1700 kg (tu m.in. bada się zdolność pokonania podjazdów o 8 i 12% nachyleniu), niemniej nie rozróżnia się w niej rodzaju hamulca w przyczepie. Tu mają znaczenie przepisy (1.33 w PL)

Godzinę temu, MARIOczy napisał:

Niestety to prawda i m.in. z tego powodu jest tyle zamieszania.

Niestety. Zamieszanie? Cóż, jest, bo jakkolwiek tego nie opisać, temat wraca jak bumerang, i wałkowany jest tu nieskończenie wiele razy "na chłopski rozum", mimo, że sytuacja jest jasna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sambirek napisał:

Jadę zobaczyć tego knaus... jak się dogadamy to mam nadzieję na udany zakup... A jak nie do jadę do Białogard po 500.... ;) hotel po drodze i mam nadzieję, że w ten weekend będę miał przyczepę.. jak nie to trudno

Nie napalaj się. Jak Ci coś nie będzie pasowało to lepiej zostać na tym TRUDNO. 

 

W hobby zwróć uwagę na te łączenia na przedniej ścianie, od bakisty pod kątem do bocznej ściany.  Tam nie ma prawa bć widoczny jakiś sylikon, oryginalne łączenie wygląda jak monolit, nie jest glucone. A jak było to coś ze ścianą było dłubane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał:

Nie wprowadzaj proszę ludzi w błąd!. Producent w homologacji określił ile można ciągnąć pod warunkiem, że przyczepa jest wyposażona w HAMULEC. Jeśli @sambirek posiada przyczepę wyposażoną w HAMULEC to owszem, może holować tyle ile określił producent w homologacji.

Do 1.33 brakuje mi 60 kg czy za to mordują walą mandaty jak za zboże Czy co...? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sambirek napisał:

Jadę zobaczyć tego knaus... jak się dogadamy to mam nadzieję na udany zakup... A jak nie do jadę do Białogard po 500.... ;) hotel po drodze i mam nadzieję, że w ten weekend będę miał przyczepę.. jak nie to trudno

Przyczepę znam ze zdjęć więc powodzenia w zakupie, myślę że kupisz knausa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambirek napisał:

Do 1.33 brakuje mi 60 kg czy za to mordują walą mandaty jak za zboże Czy co...? 

 

Jak trafisz upierdliwego policemana, który będzie w ogóle wiedział o 1,33 może zakazać dalszej jazdy. Ale ja o tym nie słyszałem. 

 

Niektórzy świadomie olewają 1,33, inni o nim nie wiedzą i jeżdżą. Ja np wolę być w zgodzie z przepisami, chociaż u mnie do 1,33 brakuje 9kg, gdybym trafił super budę to pewnie też bym olał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MARIOczy

W jakie hamulce powinna być wyposażona przyczepa masz uregulowane w art. § 14.5 Rozporządzeniu w sprawie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

 § 14.5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:
1) hamulec roboczy:
a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,
b) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,
c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;
2) hamulec postojowy:
a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,
b) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób – uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca

 ust. 1 pkt 1

1) hamulec roboczy działający na wszystkie koła – przeznaczony do zmniejszania prędkości pojazdu i zatrzymywania go w sposób niezawodny, szybki i skuteczny, niezależnie od jego prędkości i obciążenia oraz od kąta wzniesienia lub spadku jezdni, z możliwością:
a) regulowania intensywności hamowania,
b) dokonywania hamowania z miejsca kierowcy bez użycia rąk; w odniesieniu do pojazdu inwalidzkiego dopuszcza się użycie jednej ręki;


Teraz proszę mi odpowiedz na proste pytanie: Czy hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) spełnia definicję hamulca z § 14.5.? Ano nie spełnia, więc nie hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) nie jest hamulcem w rozumieniu przepisów Rozporządzeniu w sprawie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Czyli w związku z tym, że hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) nie jest hamulcem, to już masz odpowiedź, że homologacja pojazdu dotycząca możliwości holowania przyczepy z hamulcem dotyczy hamulca spełniającego kryteria w przepisie  § 14.5. 

Więc ograniczenie dotyczące hamulca robocze typu bezwładnościowego (najazdowego) wynikające  § 14.7 powyższego rozporządzenia w żadnym wypadku nie ogranicza możliwości holownika, nie jest sprzeczne z homologacją, ani żadnymi przepisami unijnymi, ani z przepisami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym.

Dla przypomnienia czym, że jest  § 14.7:
W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;

Jak widać po powyższym, mamy wprost napisane w przepisach, że hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), zgodnie z  § 14.7 jest dopuszczony do użycia pod warunkiem stosowania przelicznika 1/33. Jeśli nie chcemy stosować przelicznika i móc holować przyczepę taką, na ile pozwala nam homologacja to nasza przyczepa musi być wyposażona w hamulec, który będzie zgodny z przepisem  § 14.5

Koniec i kropka.

I na koniec ciekawostka. Nie sam przelicznik nas ogranicza, ale w przypadku kat. B ogranicza nas też masa własna pojazdu. A to wynika wprost z Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu drogowym:

art. 41.4. Przy stosowaniu postanowień ustępu 1 i ustępu 2 litera c) niniejszego artykułu:
a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów);
b) do pojazdów samochodowych kategorii C lub D, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa, a powstały w ten sposób zespół pojazdów nadal należy do kategorii C lub kategorii D.

 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he ale off topic. Prośba do admina  aby podpiął posty wybiegające z tematu Porównanie dwóch ofert do właściwego.

@jacek00 Nie ze wszystkim można się zgodzić co jest napisane np konwencja wiedeńska stoi przed uregulowaniami w PL a mimo to część zapisów nie jest zgodna. Cytując konwencję i opierając się tylko na tych zapisach, nie jest to do końca prawdą bo zapis pojazdów jest ogólny: B, C, D. Są jeszcze inne przepisy mówiące precyzyjnie o pojazdach M1, M2, N3..... i o masach przyczep odbiegajacych od konwencji. Piszę od początku o tym, że nie wszystkie przepisy są zgodne z przepisami UE.

W takim przypadku §3 ust. 7 jest sprzeczny w tym samym dz. u. §14? 

PS Nie musisz cytować artykułów, są ogólnodostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lbuster napisał:

Skoro napisałeś, że na haku masz 1600 to DMC samochodu jest poniżej 1900 ??? Nawet jeżeli masz 1900, to magiczne 1,33 ogranicza cię do 1428 kg.

Podaj wszystkie istotne dane samochodu bo coś tu się k.py nie 

A ja pytałem tylko co wybrać.... przelicznik 1.33 spełniam bez 60 kg... trudno zaryzykuję. Mi chodziło o porównanie ofert a Wy tu wykłady robicie.. sami madrale, którzy nie odpowiadają na problem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.