Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna do niezależnego karawaningu


mirmar

Rekomendowane odpowiedzi

No i jak przyszedł zestaw okazało się że do panelu 160W dorzucony jest regulator 75/10, który według dokumentacji faktycznie nie nadaje się do takiego panelu (max nominalna 145W). Sprzedawca się tłumaczył że ten panel i tak w praktyce nie osiągnie swoich nominalnych parametrów a regulator ma jeszcze 15% tolerancję. No ale jak dla mnie trochę słabe wyjaśnienia. Udało mi się zamienić go na model 100/20 z wyjściem LOAD 20A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 17.02.2020 o 13:16, PolariS napisał:

I tak w kwestii skrzynek, jeśli już ktoś robi pełną naczelną skrzynkę to wszelakie bezpieczniki tylko i wyłącznie poza skrzynką.

możesz rozwinąć ? chodzi Ci o skrzynkę z bezpiecznikami wewnątrz hermetycznej skrzynki przeciwgazowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak przyszedł zestaw okazało się że do panelu 160W dorzucony jest regulator 75/10, który według dokumentacji faktycznie nie nadaje się do takiego panelu (max nominalna 145W). Sprzedawca się tłumaczył że ten panel i tak w praktyce nie osiągnie swoich nominalnych parametrów a regulator ma jeszcze 15% tolerancję. No ale jak dla mnie trochę słabe wyjaśnienia. Udało mi się zamienić go na model 100/20 z wyjściem LOAD 20A.


Sprzedawca mądrze mówił
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

możesz rozwinąć ? chodzi Ci o skrzynkę z bezpiecznikami wewnątrz hermetycznej skrzynki przeciwgazowej ?

Miało tam być pełną szczelną ale auto korekta wie lepiej.

Tak jeśli akumulator nie ma wyprowadzonego odgazowania i jest w skrzynce to bezpieczniki poza skrzynkę . Jeśli nagromadzimy wodoru w pokrywie skrzynki i przepalimy bezpiecznik na klemie to jest duża szansa że dekiel pofrunie w kawałkach razem z akumulatorem. Czy zabiorą w podróż coś więcej to już zależy od warunków jakie powstaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PolariS napisał:

Miało tam być pełną szczelną ale auto korekta wie lepiej.

Tak jeśli akumulator nie ma wyprowadzonego odgazowania i jest w skrzynce to bezpieczniki poza skrzynkę . Jeśli nagromadzimy wodoru w pokrywie skrzynki i przepalimy bezpiecznik na klemie to jest duża szansa że dekiel pofrunie w kawałkach razem z akumulatorem. Czy zabiorą w podróż coś więcej to już zależy od warunków jakie powstaną. 

pełna zgoda ;)

dlatego jak jest potrzeba to lepiej wężyk na zewnątrz, tak jak to jest w niektórych samochodach ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak à propos warunków nasłonecznienia w Polsce i tego, czy są możliwe sytuacje, kiedy panel osiąga lub prawie osiąga swoje parametry znamionowe.

Co do tolerancji urządzeń/elementów i pracy na granicy dopuszczalnych parametrów, a tym bardziej w przypadku ich przekroczenia, już pisałem. Mając źle dobrany kontroler, można by było jedynie  :dzieki:  , aby nic nie puściło, ew. wdrapywać się na dach z kocem do zakrycia paneli, a i to tylko wtedy, gdybyśmy byli w tym czasie obecni.

Przykład z mojej przyczepki - panel w/g tabliczki daje coś ok. 20 V i 5 A, kontroler MPPT, łącznie są dwa panele.

1a.JPG

14,5 V/12,4 A

2a.JPG

41,5 V

PS. Na marginesie, to jestem ciekawy, co sprzedawca zestawu by powiedział w przypadku reklamacji gwarancyjnej, po uszkodzeniu się kontrolera i orzeczeniu producenta, że podłączony był panel o zbyt dużej mocy, niż przewidują warunki znamionowe dla tego modelu :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 03:04, Kristofer napisał:

PS. Na marginesie, to jestem ciekawy, co sprzedawca zestawu by powiedział w przypadku reklamacji gwarancyjnej, po uszkodzeniu się kontrolera i orzeczeniu producenta, że podłączony był panel o zbyt dużej mocy, niż przewidują warunki znamionowe dla tego modelu :hmm:

W dniu 26.02.2020 o 05:25, PolariS napisał:

Zapewne że użytkownik odłączył akumulator..... 

I własnie dlatego ja przy swoim regulatorze (niestety PWM) zastosowałem przekaźnik na linii "+" z solara. Wolałem się zabezpieczyć przed "zrobię na szybko to się nic nie stanie" lub ew. serwisowaniem przez panią domu, która całkiem nieźle ogarnęła co i jak trzeba zrobić w razie potrzeby. Dostępu do zacisków regulatora bezpośrednio nie ma, ale mam dostęp do okablowania aku (klemy). Przy odłączaniu akumulatora odłączamy też solar. Co prawda, koniec końców jest taki że i tak na początku odłączany jest aku, ale jest to tak krótki czas, że póki co instalacja żyje i ma się nieźle. Oczywiście ma to swoje wady, np przekaźnik zjada deko prądu, ale zabezpiecza przed przypadkowym odłączeniem akumulatora. 

PS. 

Pstryczek elektryczek na plusie z solara też jest i w razie potrzeby to on jest używany, ale życie lubi stroić żarty ;)

A i zapomniałbym.

W dniu 26.02.2020 o 18:13, Kristofer napisał:

Całkiem możliwe, ale myślę, że bez względu na to, co by napisali, to byłaby w tym przypadku wina użytkownika. Co najśmieszniejsze - mieliby rację :D

Niestety na odłączenie braku myślenia samego nie do końca uczciwego sprzedawcy negującego gwarancję nie znalazłem nic mądrego żeby się zabezpieczyć poza jedyną słuszną metodą - policz bilans prądowy i zamów z zapasem 20%

Zasada póki co się sprawdza.

 

 

Edytowane przez matimati (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na odłączenie braku myślenia samego nie do końca uczciwego sprzedawcy negującego gwarancję nie znalazłem nic mądrego żeby się zabezpieczyć poza jedyną słuszną metodą - policz bilans prądowy i zamów z zapasem 20%
Zasada póki co się sprawdza.
 
 


Kurcze fajnie to wymyśliłeś z przekaźnikiem. Czemu ja na to nie wpadłem. Odłączanie panelu od regulatora jest mocno upierdliwe. Boję się, że przekręcę kiedyś te śrubki. Muszę zrobić tak na wiosnę.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, matimati napisał:

I własnie dlatego ja przy swoim regulatorze (niestety PWM) zastosowałem przekaźnik na linii "+" z solara. Wolałem się zabezpieczyć przed "zrobię na szybko to się nic nie stanie"

matimati możesz to narysować w formie schematu i jaki zastosowałeś tzw pstryczek elektryczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matimati możesz to narysować w formie schematu i jaki zastosowałeś tzw pstryczek elektryczek


Kup przekaźnik samochodowy 12V, w każdym samochodowym lub Allegro, schemat jest narysowany na obudowie przekaźnika.

e2462a4be383917ebed75897d85a8a5f.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Kurcze fajnie to wymyśliłeś z przekaźnikiem. Czemu ja na to nie wpadłem. Odłączanie panelu od regulatora jest mocno upierdliwe. Boję się, że przekręcę kiedyś te śrubki. Muszę zrobić tak na wiosnę.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

A nie lepiej dać jakieś solidne złącze na kablu i rozpinać w razie potrzeby . Przekaźnik to takie sobie rozwiązanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A nie lepiej dać jakieś solidne złącze na kablu i rozpinać w razie potrzeby . Przekaźnik to takie sobie rozwiązanie.


Ale automatyczne. To lubię najbardziej zrobić i zapomnieć. Mam dwa heble i nie chce mi się do nich sięgać, nawet zapomniałem, który jest od movera, który od reszty.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, witus napisał:


...nawet zapomniałem, który jest od movera, który od reszty.
 

i to tak właśnie jest w tych czasach... ja też się czasem za głowę łapię jak zerkam w moje kable i potrzebuję chwili aby to przeanalizować i ponownie zrozumieć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.