Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna do niezależnego karawaningu


mirmar

Rekomendowane odpowiedzi

Może regulator ogranicza Ci ładowanie. Jaki masz AKU i jaki AKU ustawiłeś na regulatorze oraz jaką pojemność? A może rano Ci doładowało AKU zanim się obudziłeś? 

I co to jest tem SolarFarm? Skoro na load ma ograniczenie 3A to może to jest regulator 3A-5A a nie 15A i wtedy wszystko by się zgadzało ☹

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Coś tu nie pasuje. Jeżeli faktycznie masz ten regulator https://www.solarfam.nl/15a-mppt-charge-controller-mt1550eu.html to output ma 10a. Ze zdjęć wnioskuję że to ten. Może spróbuj podłączyć do samego panelu amperomierz i obciążenie i zobacz czy w ogóle idzie z niego ten prąd jaki ma na tabliczce. Takie same regulatory ma VOLT jeżeli się nie mylę i one chodzą całkiem nieźle. 

Ja bym zaczął szukać od panela. Możesz go obciążyć żarówka 50w i zobacz jak to świeci, i jaki prąd idzie z panela. Jak jest ok, to albo masz wadliwy Aku, albo ten regulator to nie ten regulator ( jak wspomnial @lbuster).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, no kupy mi się nie trzyma to wszystko, jezeli wpinam miernik szeregowo na zacisku plusowym na panelu 180W to jaki prąd powinien dawać 2A 4A czy okolice 9A?

Bo przecie nieogranicza go nic wiec wyglada na to ze powinien dać maxymalny prad a po to jest regulator aby go ograniczyć.

Na regulatorze mam AGM ustawiony, a pojemnosci się tu nie ustawia. Podobno inteligenty.. przy 3/4 pojemności widzieliście jakie są parametry. 

SolarFam to holenderski odpowiednik Lumiax'a. Tak mnie zapewniano..

Obudowa i manu takie samo.

Jutro wydoje akumulator do 25% i zobaczę. Ale bedą jaja jak będę musiał go odklejac z dachu.. dobrze ze go przykleilem na folie samochodowa...

Sprzedawca poinformowany o problemie ciekawe czy bedzie reakcja. Gwarancja jest.. 

Akumulator ma 18miesięcy i AGM.

Sprzedawca powiedzial mi ze pod zlacze LOAD nie powinienem miec nic podłaczone... (dla mnie to nie logiczne skoro jest) ale odłaczyłem i dalej to samo.

A w instrukcji tak jak piszecie 10A mozna podłączyć.

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ufolz napisał:

[...]  jezeli wpinam miernik rownolegle na zacisku plusowym na panelu 180W to jaki prąd powinien dawać 2A 4A czy okolice 9A?

:hmm: Natężenie prądu mierzysz miernikiem wpiętym w obwód szeregowo.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kristofer napisał:

:hmm:

Przepraszam... szeregowo... :) myślałem o szeregowym a napisałem równolegle.. dzięki Krzysio za sprostowanie.. :)

ale może znasz odpowiedź?? bo ja już zaczynam się motać.

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ufolz napisał:

Sprzedawca powiedzial mi ze pod zlacze LOAD nie powinienem miec nic podłaczone... (dla mnie to nie logiczne skoro jest) ale odłaczyłem i dalej to samo.

A w instrukcji tak jak piszecie 10A mozna podłączyć.

Jakiś trefny ten sprzedawca. Ja się z taką praktyka nie spotkałem. Aż sprawdziłem sobie jeden z moich regulatorów od volta. Identyczny jest. I ma 10a na wyjściu i nic się nie spaliło.....może ten twój jest po jakimś "zabiegu kosmetycznym"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, ufolz napisał:

Przepraszam... szeregowo... :) myślałem o szeregowym a napisałem równolegle.. dzięki Krzysio za sprostowanie.. :)

ale może znasz odpowiedź?? bo ja już zaczynam się motać.

Nie wiem. Przede wszystkim sprawdzanie i pomiary, a w pierwszej kolejności sam panel. Nie jest przypadkiem gdzieś zabrudzony, czymś częściowo przysłonięty?  :hmm:
Wszystkie przewody i złącza pod kątem dobrych połączeń elektrycznych. Puszka przyłączeniowa panelu i diody "bypass". Jeśli wszystko poprawnie, a przy rozładowanym akumulatorze i świetnych warunkach nasłonecznienia sytuacja nie ulegnie zmianie, to możliwości są trzy ;): uszkodzony panel, uszkodzony kontroler, uszkodzony panel i kontroler.  Pomiary dadzą odpowiedź. Odłącz panel (pamiętaj o własnym bezpieczeństwie!!!) i zmierz napięcie bez obciążenia oraz prąd zwarcia - dostaniesz odpowiedź.

PS

Miernik musi wytrzymać prąd min. 12 A, przynajmniej krótkotrwale.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, szakal napisał:

Pełne słońce i wysoka temperatura, wcale nie oznaczają max prądu ładowania, wręcz przeciwnie.

zgadza się nie mniej jednak taki zestaw nawet w południowych upałach nawet jak panel nagrzeje się do 60 st powinien dawać min z 6-8 A na akumulator .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ponownie odgrzewam temat. W związku z tym że sprzedawca nabrał wody w usta i nie odzywa się pomimo informacji ze się odezwie bo jest w trasie postanowiłem zadziałać w własnym zakresie. Pożyczyłem kontroler Victrona 75/15BT który będzie monitorował i pokazywał na wykresie prace panela. Wtedy wyjdzie na jaw co jest nie tak. A może ku mojemu zdziwieniu tak szybko będzie regenerował się akumulator z solara, że nie jestem w stanie na wyświetlaczu zobaczyć wartości. Ale i tak mnie bardzo dziwi że pomimo specyfikacji pod LOAD mam nic nie podpinać.. :( zdam relację.. jak podmienię. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.