Skocz do zawartości

Podłogówka i komin


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w lmc dobrałem się do zaplecza trumy żeby zobaczyć co w trawie piszczy. Pierwsza rzecz, w instalacje podłogówki wodnej wpięty jest bojler, z wyglądu taki sam jak do wody. Po co on jest? Ciepłe powietrze z trumy wspomaga grzałkę do czynnika podłogówki?

F8C1A802-C829-49C5-8997-C46427D43B28.thumb.jpeg.98be0388a0116a8bca3652ddf0c1822a.jpeg

kolejna sprawa, zauważyłem że papierowy komin z trumy jest tylko luźno nasadzony na ten metalowy który wychodzi z pieca. Nie wiem jak głęboko jest ten metalowy, musiałbym rozpinać cały komin żeby to sprawdzić. To tak może być czy jakoś to uszczelnić? Tylko jak? Nie wsadzi tam łapy ani żadnej rolki taśmy żeby obskoczyć to dookoła. Ale wygląda to na fabryczne, nie widać żeby ktoś tu grzebał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest tak jak piszesz, że można dodatkowo ogrzewać gazem. Jakby podłogówka była gazowa, to by było bez sensu takie dublowanie ale w przypadku el. ma to sens.

6 minut temu, jacekzoo napisał:

Elektryczną, i co dziwo działa też na 12v

Grzałka jest na 12v, czy tylko pompka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler elektryczny w normalnym/standardowym układzie podgrzewa wodę do ciepłego kranu - użytkową/kąpielową.

W tym przypadku zastosowano go  do  podgrzania płynu niezamarzającego w przewodach (toto zielonkawe w zbiorniczku powyżej).

To taka podłogówka w wersji uproszczonej . Klasyczna rozbudowana ma inny piec i wtedy działa to również na gaz.

Natomiast rura z ciepłym powietrzem przechodząca przez wnętrze to takie marketingowe poprawienie nastroju nabywcy. Efekt energetyczny jest mikry.

Podobnie jak w przypadku podgrzewania wody . W twoim przypadku będzie mikro plus ponieważ jest on tuż za piecem a tam rzeczywiście powietrze jest jeszcze dość mocno ciepłe.

Najlepszy efekt na 230 . Komfort tego rozwiązania nie podlega dyskusji.

Wzuć jeszcze jakieś fotki kaloryferków i ich rozmieszczenie.

 

Co do rury papierowej - nic nie rób - tak ma być.

Edytowane przez Jarosław69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma kaloryferków, sama podlogówka. Dodatkowo jest normalna truma z rozprwadzeniem powietrznym. Jak byłem w danii to widziałem pełne alde z kaloryferami, tutaj taki jakby niepełne? 

 

Właśnie włączyłem na 12, zobacze ile zje z aku, aku jest nowy, z tego roku i ma 100ah, przy włączeniu jest tyle

 

839756F5-713E-49CF-B8F0-E53E02C0265F.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak na 12v działa tylko pompka, albo grzałka tak słabo daje że akumulatora braknie do zagrzania. Po dwóch godzinach temperatura płynu taka sama, przynajmniej na tyle co wyczułem jak wsadziłem paluchu do zbiorniczka. W tym czasie włączone światło i mover na ok 10min. Po tym wszystkm napięcie 12,68

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak na 12v działa tylko pompka, albo grzałka tak słabo daje że akumulatora braknie do zagrzania. Po dwóch godzinach temperatura płynu taka sama, przynajmniej na tyle co wyczułem jak wsadziłem paluchu do zbiorniczka. W tym czasie włączone światło i mover na ok 10min. Po tym wszystkm napięcie 12,68
Nie ma szans aby ten bojler Trumy działał na 12V
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie klasyczne Alde i to cała radość. Nie będzie się miało co spi...albo rozregulować a swoją robotę zrobi. Bardzo fajne rozwiązanie . Dużo bym dał ,że mój Wilku ogrzewał mi stopy:ok:

Nie wiedziałem ,że to może również hulać na 12tce. Za długo pewnie nie powalczy ale opcja jest.

Na 230 to luxus mieszkania na poziomie "morelo"

 

korekta -Pisaliśmy w jednym czasie stąd mój tekst o 12tce. To potrzebuje za dużo energii ,żeby 12 wystarczyło . Na spokojnie dojdziesz w  czasie po kabelkach o co kaman.

Edytowane przez Jarosław69
uzup (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jacek00 napisał:
12 minut temu, jacekzoo napisał:
Chyba jednak na 12v działa tylko pompka, albo grzałka tak słabo daje że akumulatora braknie do zagrzania. Po dwóch godzinach temperatura płynu taka sama, przynajmniej na tyle co wyczułem jak wsadziłem paluchu do zbiorniczka. W tym czasie włączone światło i mover na ok 10min. Po tym wszystkm napięcie 12,68

Nie ma szans aby ten bojler Trumy działał na 12V

Głupi ja... nie pokojarzyłem że grzałka jest w bojlerze, pomyślałem że go wsadzili żeby powietrznie dogrzewać. Przecież logiczne że w bojelrze nagrzewa jak wodę użytkową, i to na 12v nie pójdzie. 

To już wyjaśnione

 

@Jarosław69 wczoraj wieczorem siedziałem sobie w budzie i włączyłem podłogówke, po parudziesięciu minutach już sie nagrzało i podłoga przyjemnie ciepła. Na dotyk ręką czuć gdzie jest podłogówka a gdzie nie ma. Dodatkowo w lmc w schowkach i pod łóżkami jest podwojna podłoga dla lepszej wentylacji w zimie. Już nie mogę się doczekać pierwszego wyjazdu zimą. Mam nadzieję że ta podłoga sprawdzi się żeby położyć buty i spodnie o żeby fajnie wyschło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.