Skocz do zawartości

Zmiany w przepisach o holowaniu na kat.B


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Popularne dni

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

25 minut temu, kmtaxi napisał:

Na tym zdjęciu nie ma zapisu o zestawie do 3,5 tony, tylko jest mowa o pojeździe do 3,5 tony i tu widzę różnicę tego co jest teraz "zestaw do 3,5 tony", a tym na zdjęciu"pojazd do 3,5 tony".

Bo tu się skupili na pojeździe. Jak masz busa 3,5t to teoretycznie nic nie mógłbyś podpiąć, dlatego jest ten wyjątek z przyczepą lekką. 

 

Takie fotki czy jakieś artykuły wprowadzają tylko zamieszanie, nie są kompletne. Tylko podstawa prawna się liczy. A jak pisał @jacek00 w innym wątku nie mogą nic zmienić bo polskie prawi musi być jednolite z unijnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy te zdjęcia pochodzą z jednego artykułu ale moim zdaniem na pierwszym z nich jest przedstawiony ( oczywiście błędnie) stan aktualny a na drugim jest tylko dopisek o pracach w sejmie. Po pierwsze druk 1654 według informatora sejmowego leży w komisji od czerwca 2017 roku i nie są prowadzone żadne dalsze prace legislacyjne http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1654 .  Po drugie projekt ten (co potwierdza drugie zdjęcie) dotyczy tylko zmiany odnośnie prowadzenia motocykli do 125cm przez posiadaczy kat B. Ani słowa w projekcie nie ma o zmianach odnośnie przyczep. Także myślę że nie ma się czym martwić? 

3 minuty temu, jacekzoo napisał:

Takie fotki czy jakieś artykuły wprowadzają tylko zamieszanie, nie są kompletne. Tylko podstawa prawna się liczy. A jak pisał @jacek00 w innym wątku nie mogą nic zmienić bo polskie prawi musi być jednolite z unijnym

No właśnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RobiBona napisał:
Witam

Myślę, że wszystkim nam się to przyda. Kolega policjant mi podesłał zmiany w przepisach :

 

Na razie póki trwa akcja protestacyjna ... mogą odpuścić. Ale chyba trzeba będzie zrobić kat.E.

Przecież to nie są żadne nowe przepisy, a screen z jakiejś stronki gdzie można napisać sobie co się chce

 

2 godziny temu, RobiBona napisał:
 
Na to wychodzi

Artykuł pisał, ktoś kto nie do końca zapoznał się z ustawą o kierujących. To co tam jest napisane, obecnie widnieje cały czas w przepisach dokładnie tak samo. Z tym że egzamin na B96 musisz robić dopiero powyżej 3.5t.

Możesz dać w ogóle linka do tej strony?

EDIT. Znalazłem: https://www.infor.pl/prawo/powiat/prawo-jazdy/769187,Czym-mozna-jezdzic-z-kategoria-B-w-2018-r.html

Jak myślałem. Artykuł dość pobieżnie opisuje to co można prowadzić posiadając uprawnienia z kat. B. Naprawdę nie rozumiem, jak na podstawie takiego artykułu można w ogóle wyciągać wnioski, że mają się zmienić jakieś przepisy :) Zresztą na końcu artykułu macie napisane nad jakim projektem sejm pracuje. Chcą wprowadzenia możliwości poruszania się motocyklem trójkołowym dla osób, które posiadają prawo jazdy kategorii B. I nic więcej.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RobiBona napisał:

Nie ma już zapisu do 3,5t jest to wyraźnie zapisane: do 4,25 po odpowiednim wpisie do prawa jazdy

Czyli dokładnie jak w obecnych przepisach od jakiś kilkunastu lat:

art. 6.1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

i teraz ust. 2:

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Tyle w temacie :)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to krótko i zwięźle bez dodatkowego wpisu do prawka, na kat B można prowadzić zestaw do 3,5T czy nie można? 
Możesz prowadzić nawet do 4250 jeśli zestaw bedzie się składać z auta do 3.5t i przyczepy lekkiej. Powyżej masz wyciąg z przepisów :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej ujmując i póki co NIC tu się nie zmienia:

- kat. B - zestaw z przyczepą ciężką do 3,5 t i zestaw z przyczepką lekką do 4,25 t (holownik max. 3,5 t + cepka max. 750 kg);

- kat. B96 - zestaw z przyczepą ciężką do 4,25 t;

- kat. E - powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jak jesteśmy przy kategoriach i uprawnieniach wynikających z nich. Mam pytanie do obeznanych z tematem.

Do czego aktualnie uprawnia prawo jazdy kat. T ?

Ciągnikiem można na B, a przyczepy i tak nie mogę ciągnąć większej za autkiem mimo, że za ciągnikiem mogę dwie kilkutonowe :puk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są bzdury, które ktoś zamieścił także na FB. W tym roku nie było takich zmian w Ustawie o kierujacych. Polecam lekturę strony Sejmu. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/search.xsp?status=O&title=Ustawa+o%20kierujących
To jest źródło zmian w ustawach a nie durny artykuł, napisany przez nie wiadomo kogo.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Jeżeli policja czerpie wiedzę o prawie z netu to lepiej nie wychodzić z domu.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.